logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Szukam Kombi/SUV do 20 tys. zł, rocznik min. 2008, do instalacji LPG

draniu_pawc 13 Sie 2018 18:36 5796 34
Najlepsze odpowiedzi

Jakie kombi lub SUV do około 20 tys. zł, od rocznika 2008, z benzynowym silnikiem nadającym się do LPG i w miarę mocnym (min. 1,5 l i 120 KM) warto kupić?

Najrozsądniej szukać najpierw silnika pod LPG, a dopiero potem auta: z podanych kandydatów odradzano Passata i Octavię z TSI, C5 1.6 z bezpośrednim wtryskiem oraz Mondeo 1.6 jako słabe lub problematyczne do gazu [#17382950] Jeśli chcesz mocniejszy benzynowy silnik i sensowne koszty, najczęściej polecano Renault Lagunę II z F4R 2.0, najlepiej w wersji turbo; kilka razy wskazano ją jako najbardziej rozsądny wybór [#17390269][#17390683][#17391751] Jako alternatywy podano Audi A4 B6 1.8T 163 KM oraz Mercedes C200 Kompressor, ale z zastrzeżeniem, że to starsze auta i trzeba bardzo uważać na stan egzemplarza [#17391535] Jeśli koniecznie VAG, to raczej 1.6 MPI 102 KM albo 1.6 16V, bo 1.6 8V i TSI odradzano, choć 1.6 MPI jest wyraźnie słabsze [#17382950][#17390580][#17387972] Diesla sensownie rozważać tylko przy dużych przebiegach, bo przy mniejszych LPG wypada taniej w utrzymaniu [#17390683][#17391019]
  • #1 17382649
    draniu_pawc
    Poziom 9  
    Posty: 81
    Ocena: 6
    Witam,

    poszukuję auta, w cenie do ok 20tys zł (jakby pojawił się fajny okaz to myślę, że mógłbym się troszkę zapożyczyć - do 5tys - aczkolwiek wolałbym tego uniknąć :) ) główne kryteria jakie założyłem na otomoto Linkto:
    - Kombi
    - rocznik co najmniej 2008
    - przebieg do 150tys
    - benzyna (do instalacji gazowej!)
    - bezwypadkowy
    Czego nie ma w filtrach, a dobrze, żeby było to silnik co najmniej 1,5 i 120KM, klimatyzacja automat-dwustrefowa, manualna skrzynia

    Poniżej kilka moich propozycji, aczkolwiek nie wiem jak te silniki nadają się do gazu:
    1. Citroen C5 III, 2009, 1.6, 156KM - Link
    2. Skoda Octavia II, 2010, 1.8, 160KM - Link
    3. Ford Mondeo MK4, 2008, 1.6, 110KM - Link - trochę poza budżetem, ale mondeo z tych wszystkich najbardziej mi się podoba
    4. VW Passat B6, 2008, 1.8, 160KM - Link

    Chyba, że polecicie coś innego w tym zakresie cenowym (z dobrym silnikiem do gazu)?


    Z góry dzięki za pomoc.
  • #2 17382950
    zed71
    Poziom 23  
    Posty: 642
    Pomógł: 13
    Ocena: 185
    żaden z powyższych:
    skoda i passat odpada- to są silniki tsi które do gazu słabo się nadają i lubią olej
    citroen- silnik opracowany z bmw - słaby rożrząd i wtrysk bezpośredni
    ford- słabe gniazda zaworowe i murowane kłopoty
    do gazu poszukaj:
    skoda octawia 1,6 102km
    chevrolet cruze 1,8 z opcją k7
  • #3 17383089
    draniu_pawc
    Poziom 9  
    Posty: 81
    Ocena: 6
    dzięki za info, a coś z mocniejszym silnikiem?
  • #6 17385672
    Kantylena
    Poziom 24  
    Posty: 783
    Pomógł: 18
    Ocena: 222
    Grupa VAG - Audi A4 B6 1,8T (1,6 w takiej Octavii kombi jak dla mnie za słaby chyba że kogoś interesuje jazda spokojna bez wyprzedzania a powyżej 120 mega głośno)

    Volvo V70 2,0T albo V50 2,0 lub 2,4
    Opel Signum 2,0T albo Astra H 1,8
    może Laguna 2,0T?

    Ponadto jak tak patrzysz na rocznik to chyba kupisz tylko Skodę Octavię 1 rodem z 96 roku z 1,6 mpi..czyli płyta Golfa IV/ A3 8L tylko nie wiem czy warto za 20 tys kupować takie auto które jest warte max 10.

    ..a przebieg to Ci ustawią na granicy jaki tylko będziesz chciał.
  • #7 17387789
    draniu_pawc
    Poziom 9  
    Posty: 81
    Ocena: 6
    Idąc za radą najpierw silnik później auto :) trochę poszperałem i znalazłem poniższe modele z silnikami (podobno) dobrymi do gazu:
    1. Skoda Ocatvia II, 2008, 1,6MPI 102KM - 21 900 - Link
    2. VW Golf V, 2008, 1,6MPI 102KM - 17 500 - Link
    3. Renault Megane 3, 2009, 1,6 110KM - 23 000 - Link
    4. Citroen c4 Picasso, 2008, 1,8 125KM - 24 000 - Link

    najmniej przekonuje mnie Citroen, natomiast najlepiej wypada chyba Skoda i VW. Ze względu na cenę bardziej skłaniałbym się w stronę VW. Co Wy na to?
  • #8 17387972
    Kantylena
    Poziom 24  
    Posty: 783
    Pomógł: 18
    Ocena: 222
    Jeśli starczy Ci dynamika takich krów jak Golf w kombi czy Octavia i 100 koni pod maską no to nie ma problemu.

    Osobiście wolałbym Astrę H kombi 1,8 która jedzie lepiej bo ma mocniejszy silnik jednak.

    Pomijam już fakt że VAG-i z 1,6 z tych linków to auto od handlarzy, nawet niezarejestrowane bez tablic, czyli ktoś kupił na zachodzie za 3500 € i przywiózł do Polski.
  • #9 17388187
    draniu_pawc
    Poziom 9  
    Posty: 81
    Ocena: 6
    czy starczy to nie wiem(obecnie mam 64km :D więc jestem trochę przyzwyczajony do muła), chociaż oczywiście tak jak wspomniałem na początku chciałbym coś mocniejszego - ileż można jeździć takim autem. Astra, cóż powiem tak: nie podoba mi się to auto kompletnie, ani zewnątrz, ani wewnątrz, aczkolwiek jeśli to jest najlepszy wybór go zaakceptuje i jakoś przeżyję :) a może ta Laguna? Silnik 2,0 - 140km, czy któryś z tych mocniejszych 170, 205 też? problemem może być cena ok 23 do nawet 29k. volvo ok 25k i przebieg raczej w pobliżu 250k
  • #10 17388204
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    Posty: 27488
    Pomógł: 1404
    Ocena: 6406
    Nie patrz na przebieg a na zużycie wnętrza.!!!!!!
  • #11 17388213
    Kantylena
    Poziom 24  
    Posty: 783
    Pomógł: 18
    Ocena: 222
    No to jak szukasz dynamicznego auta i wybierasz w Octavii 1,6 to trochę przesada.
    Audi A4 B6 1,8T albo Laguna II 2,0T 170, masz tez Volvo z fajnymi silnikami
  • #12 17390269
    sebap
    Poziom 41  
    Posty: 7139
    Pomógł: 538
    Ocena: 1078
    Bierz Lagunę z Silnikiem F4R.
  • #13 17390506
    draniu_pawc
    Poziom 9  
    Posty: 81
    Ocena: 6
    nie ukrywam, że z podanych przez Was propozycji najbardziej podoba mi się a4 b6 (polecacie wszystkie silniki 1,8T? znalazłem 3 - 150, 163 i 190KM?)

    Aczkolwiek (co widać po modelach sugerowanych na samym początku), liczyłem na trochę młodsze auto niż 2003. Zakup planuje na początku przyszłego roku (styczeń-luty) więc będzie to już "na starcie" auto 16sto letnie. Pytanie więc czy 16sto letnie auto (które ciężko jest kupić z rynku krajowego, raczej 100% aukcji na otomoto/allegro jest sprowadzanych, przez co ciężko sprawdzić faktyczne zużycie auta, jak ktoś już wspomniał na granicy ustawią ci co chcą). jest dobrym rozwiązaniem i takim któremu można zaufać na dłuższą wycieczkę (np. wyjazd na wakacje na bałkany ok 1,2k km)? Dlatego może odwrócę nieco pytanie i... może diesel? Diesli się boję przez ewentualne koszty związane z wtryskiwaczami, dwumasem, dpfem, ale może są modele które nie posiadają tych rozwiązań(dwumasy i dpf)? Koszty eksploatacji paliwa dla obu podobne (gaz trochę mniej, ale nie dużo, a dochodzi droższy przegląd więc chyba można przyjąć 1do1).

    Waszym zdaniem, specjalistów w temacie, co byście radzili?

    Serdeczne dzięki za pomoc i wszystkie podpowiedzi
  • #14 17390580
    siewcu
    Poziom 35  
    Posty: 3805
    Pomógł: 133
    Ocena: 458
    Żadnego 1.6 8V w VAG! Żłopie to olej a elektronika jest awaryjna. Jak 1.6 wolnossące w VAG to 16V.
  • #15 17390683
    sebap
    Poziom 41  
    Posty: 7139
    Pomógł: 538
    Ocena: 1078
    Nie ma już nowych diesli bez dwumasy i filtra cząstek stałych. Porównujesz kosztami diesla i LPG? Diesla nikt nie kupuje żeby stał. Przebiegi roczne to 30-40 tys. Razy 10 lat i masz wynik. Przy takim przebiegu prawdopodobne jest, że już trzeba robić dwumasę, wtryski, turbo. Wyższy koszt przeglądu przy LPG to całe 60zł - jak to się ma do wymiany dwumasy, wtrysków czy regeneracji turbiny?
    Serio rożważ Lagunę 2 z silnikiem F4R z ostatnich lat produkcji.
  • #16 17390699
    siewcu
    Poziom 35  
    Posty: 3805
    Pomógł: 133
    Ocena: 458
    Za 20 tysięcy to raczej jeszcze bez DPFa będą diesle, ale przebiegi spore... Zostaje 1.9 TDI i JTD, może 3.0 z BMW. Przy 1.8T trzeba się liczyć z tym, że te auta mają niekoniecznie lekkie życie i kupno bywa ciut ryzykowne(sporo dojechanych egzemplarzy). Za takie pieniądze kupiłbym chyba Octavię mk1 1.9 TDI i ją doinwestował, pieniędzy wystarczy a przejście na sztywne koło zamachowe przy dobrych wiatrach wyjdzie 50 zł + tarcza, docisk i łożysko ;) Ewentualnie 1.8t ale tu może być ciężej, choć przy dobrych wiatrach w tym budżecie da radę może i nawet zagazować.

    Jeśli francuz - HDi jest raczej najbardziej rozsądnym wyborem, C5 bywa drogie jeśli chodzi o remont zawieszenia.
  • #17 17390711
    Kantylena
    Poziom 24  
    Posty: 783
    Pomógł: 18
    Ocena: 222
    1,8T w A4 B6 było 3 rodzaje z czego najpopularniejszy jest 163 konny, takie 1,8T będzie spokojnie mieć mniejszy przebieg od 1,9 tdi
    Ponadto no musisz się zdecydować, jak chcesz młodsze auto to chyba zejście z segmentu i nie wiem czy kompakty będą młodsze czy nie czasem segment B - auto miejskie ale takim czymś jechać na bałkany to samobójstwo.

    Auta da się sprawdzić i cyferki nie są żadnym wyznacznikiem - SKP, ASO, firmy które oglądają auta i przesyłają ekspertyzę, hamownia, badanie komputerowe itd..

    Diesle mają spore naloty, a te najprostsze to np VW/Audi 1,9 tdi 90/110 ale to już też będą stare auta albo 2,5 TDI R5 Audi A6 stare, no ale takich aut nie chcemy tak?

    Zastanowić się warto jaki segment auta interesuje, do tego czy rocznik jest serio tak istotny - dla mnie nie, chyba że zamiast Laguny 2 chce 3 albo Audi A4 B6 chce B8 np..
  • #18 17390749
    sebap
    Poziom 41  
    Posty: 7139
    Pomógł: 538
    Ocena: 1078
    W Lagunach 3 jest już motor M4R, który ma już miękkie gniazda zaworowe. Na LPG o wiele krótszy żywot.
  • #19 17390949
    E8600
    Poziom 41  
    Posty: 8927
    Pomógł: 529
    Ocena: 2494
    Silniki VW 1,8T kończą się na rynku. Natomiast silniki 1,6 8V w 90% procentach są tak zajechane, że szkoda to naprawiać.

    Jeśli nie chcesz kupić skarbonki szukaj auta mało popularnego na rynku.
    Jeśli auto ma być większe to np. Toyota Corolla Verso, Fiat Croma.

    Natomiast młody i tani SUV to Dacia Daster.
  • #20 17391019
    keseszel
    Poziom 26  
    Posty: 4098
    Pomógł: 54
    Ocena: 558
    Jak nie walisz kilometrów to sobie odpuść diesle. Diesle są dobre jak są nowe..
    Każde auto się psuje. Ja od zawsze benzyna/LPG i inaczej nie będzie.
    Maluch, Polonez, Opel, Citroen XP, BMW E36. Auta stare, naprawiane nawet młotkiem. Na nowe auto musisz nastawić się na komputer. Niemal za każdym razem.
  • #21 17391495
    draniu_pawc
    Poziom 9  
    Posty: 81
    Ocena: 6
    Odnosząc się do tego co pisaliście to sprawy wyglądają następująco: od nowego roku powiększyła mi się rodzina, więc obecne auto jest już dla nas za małe (pakowanie wózka i te sprawy, powodują, że na dalsze wycieczki np do rodziny do której mamy ok 200km, jeździmy zapakowani jak rumuni na targ - obecnie seat ibiza IV, 2003, 1,2 64km), więc mniejsze auto nie wchodzi w grę. Głównie z powodów rodzinnych wizyt obecnym seatem przez 3,5 roku zrobiliśmy przebieg ok 85tys km. Dlatego najmocniej rozważam gaz (seat też jest zagazowany) przy takich dystansach koszt instalacji szybko się zwróci (policzyłem że przy ok 17-20tys km). Chciałbym też auto w miarę fajnie wyposażone, bo jednak jazda ok 4 godzin (w jedną stronę) raz na 1-1,5 msc daje się we wznaki (wydaje mi sie, że fajny byłby np tempomat, aczkolwiek równie dobrze przeżyję bez niego).

    Z podanych powodów fajnym autem wydaje się być wspomniane audi a4 np taki Link rozumiem, że podobny silnik w nowszym modelu (1,8T 163KM,B7), jest tym samym silnikiem co w B6?

    ale podsumowując to wszystko o czy pisaliśmy (benzyna/gaz/ON), co wg Was jest najlepszym pomysłem?
    Kantylena - Audi A4 B6 - benzyna 1,8T 163KM
    Sebap - Laguna 2 F4R - benzyna 2,0 140KM
    tak?
  • #22 17391508
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    Posty: 27488
    Pomógł: 1404
    Ocena: 6406
    Kup sobie espaca 4 albo scenica 2.
  • #23 17391535
    Kantylena
    Poziom 24  
    Posty: 783
    Pomógł: 18
    Ocena: 222
    Nie dziwie się że nastąpiła decyzja o zmianie auta, no bo taka puszka i 3 cylindry - prawie jak kosiarka także tutaj będzie spora różnica i jak idziemy w segment D - wg mnie polecany - to skok będzie spory.

    Tutaj nawet Audi A4 B5 z 98 było by sporą różnicą w kulturze pracy silnika, wygodzie i wyciszeniu.

    Jeśli chodzi o 1,8T to - owszem w A4 B7 też jest ten sam silnik ale nie warto się silić na B7 bo trochę mało kasy, natomiast to A4 B6 z linku - niby no ma ten 1,8T ale Radom i Mazowieckie - nie jest polecane, lepiej szukać od prywatnej osoby.

    Przy Lagunie pomyślałbym nad wersją 2,0 turbo, turbina jednak daje przyjemniejsze efekty w jeździe.


    Dorzuciłbym jeszczę Mercedesa C- klasę W203 w kombi z silnikiem 2,0 kompressor C200 w automacie - jest fajną opcją.


    Także
    Audi A4 B6 1,8T 163
    Renault Laguna II 2,0 lub 2,0T
    Mercedes - Benz W203 c200 kompressor kombi
  • #24 17391544
    E8600
    Poziom 41  
    Posty: 8927
    Pomógł: 529
    Ocena: 2494
    Audi A4 B6 jest autem, które lubi rdze ogólnie ostatnio niemieckie auta znacznie się pogorszyły. To nie jest ten sam ocynk co kiedyś w B4.
    Osobiście to szukał bym w tych pieniądzach znacznie młodszego auta od 2006 roku.
  • #25 17391751
    sebap
    Poziom 41  
    Posty: 7139
    Pomógł: 538
    Ocena: 1078
    Z tym Espacem to przesada, nie wiadomo jak duża jest rodzina do upakowania. Scenic jest fajny ale na takie trasy kupił bym Lagunę z motorem F4R lub F4R turbo. Laguna jest w środku większa od A4, mniejsze ryzyko kupna zajechanej sztuki no i kupisz młodszy rocznik za te same pieniądze.
  • #26 17391811
    andrzej20001
    Poziom 43  
    Posty: 17772
    Pomógł: 1574
    Ocena: 6652
    A ja 6lat jeździlem dodge caravan/chrysler voyager. Tym krótkim. 3 dzieci 2 wózki pies i teściowa. 2.4i z lpg.
  • #27 17394884
    draniu_pawc
    Poziom 9  
    Posty: 81
    Ocena: 6
    dzięki wszystkim za posty, mam teraz nad czym myśleć, ale przynajmniej wiem w którą stronę iść.
  • #28 17667936
    draniu_pawc
    Poziom 9  
    Posty: 81
    Ocena: 6
    Witam wszystkich ponownie w Nowym Roku. Zbliża się już powoli sądny dzień i z powrotem wracam do tematu :) patrząc na auta obecnie dostępne, do tych wspominanych poprzednio dorzuciłbym jeszcze:
    1. Mazda 6 (kombi) - 2.0 147KM, 2008 - ok19-21k zł
    2. Mazda CX-7 - 2.3 260KM, 2008 - ok 23-25k
    3. BMW Serii 3 - 318 (o 320 będzie ciężko), 2,0 143KM - 21-23k

    Do powyższych aut - Mazda CX-7 z tego co widzę na autocentrum to ludzie sobie chwalą instalację w tym modelu. Auto i jego moc robi wrażenie (i na pewno jest bezpieczniejsze niż kombi), ale musiałbym się do niego trochę zapożyczyć (stoi ok 23k), ale obawiam się kosztów jego utrzymania (naprawy, opony, ubezpieczenie) wydaje mi się, że to wszystko będzie wyższe niż np w 6. Słusznie? BMW podobnie, wydaje mi się, że w utrzymania droższe niż 6 (poza tym, gaz wg opinie lepiej pracuje w modelach 320, a do nich mi też trochę braknie)? Z podanych więc wydaje mi się (aczkolwiek żaden ze mnie ekspert), że najlepszym rozwiązaniem będzie mazda 6 (z tego co widzę to gaz sobie w niej ludzie też chwalą), no i przede wszystkim (w porównaniu np do Astry z tego rocznika), mazda mi się podoba:) Chyba że podpowiecie coś jeszcze?

    dzięki i pozdrawiam
  • #29 17668390
    Eidems
    Poziom 29  
    Posty: 2115
    Pomógł: 83
    Ocena: 253
    BMW, mercedes, mazda? Serio? Chyba bardzo chcesz wtopić pieniądze w serwis tych aut. Kupujesz auto, i na opony nowe nie będzie Cię stać? Słaby temat... Renault Scenic czy opel zafira będzie ciekawą propozycją i raczej szukaj auta, które nie zrujnuje Cię finansowo.
  • #30 17668788
    draniu_pawc
    Poziom 9  
    Posty: 81
    Ocena: 6
    Dzieki za odp.

    Po 1 - nigdzie nie piszę o żadnym Mercedesie.

    Po 2 - gdzie w moim poście widzisz info, że nie stać mnie na opony? Wychodzę z założenia, że kupno auta to zawsze niewiadoma i ryzyko. Jak trafisz na sprzedawcę - dobrego specjalistę, to wiele wad jest w stanie ukryć, a podczas jazdy próbnej przed zakupem czy w stacji diagnostycznej wszystkiego nie wykryjesz (tym bardziej, jeśli sam również nie jesteś specjalistą). Dlatego nie możesz wiedzieć ile czasu twoje nowe auto spędzi w warsztacie i ile kasy w niego wpakujesz. A co za tym idzie nie jesteś w stanie oszacować czy jedna mazda czy druga, albo może bmw, będzie cię kosztować więcej (np w przeciągu 1 roku). Co możesz jednak sprawdzić jeśli chodzi o koszty utrzymania auta to np opony, ubezpieczenie, koszty części, itd, czyli opłaty stałe które niezależnie od auta musisz ponieść. Fakt różnica w cenie opon nie będzie jakaś drastyczna, myślę, że max 1-1.5k. Ale jak dodasz do tego ubezpieczenie, różnicę na koszcie instalacji, ewentualne problemy z instalacją (o których pisali inni użytkownicy w poprzednich wiadomościach, bo w jednych autach lpg działa lepiej, w innych gorzej) itd, to summa summarum da to kilka tys więcej. Dlatego szukam auta, które będzie odpowiednie do lpg i zapewni utrzymanie na rozsądnym poziomie, ale również będzie na tyle mocne, że pozwoli bezpiecznie wyprzedzić traktor, nie tylko na drodze dwupasmowej.

Podsumowanie tematu

✨ Poszukiwano samochodu kombi lub SUV do 20 tys. zł, rocznik min. 2008, benzyna z możliwością instalacji LPG, silnik minimum 1,5 l i 120 KM, manualna skrzynia, bezwypadkowy, przebieg do 150 tys. km. Wstępne propozycje obejmowały Citroena C5 III 1.6 156 KM, Skodę Octavię II 1.8 160 KM, Forda Mondeo MK4 1.6 110 KM oraz VW Passata B6 1.8 160 KM, jednak silniki TSI (Skoda, Passat) i niektóre jednostki Forda oraz Citroena oceniono jako nieoptymalne do LPG ze względu na problemy z rozrządem, wtryskiem bezpośrednim, gniazdami zaworowymi i awaryjnością. Polecano silniki wolnossące 1.6 MPI (np. Skoda Octavia II, VW Golf V) oraz jednostki 1.8T z grupy VAG (Audi A4 B6/B7), Renault Laguna II z silnikiem F4R 2.0 lub 2.0T, Volvo V70/V50 2.0-2.4, Opla Signum 2.0T, Astrę H 1.8 oraz modele francuskie jak Renault Scenic czy Citroen C4 Picasso. Dyskutowano o wadach diesli (wtryski, dwumasa, DPF) i ich kosztach eksploatacji przy niskich przebiegach rocznych, wskazując LPG jako bardziej ekonomiczne przy planowanym użytkowaniu. Zwrócono uwagę na ryzyko sprowadzania starszych aut z niepewnym przebiegiem i stanem technicznym. Wśród SUV-ów wymieniono Mazdę CX-7 i Dacię Duster, jednak koszty utrzymania były wyższe niż w kombi. Ostatecznie rozważano zakup Mazdy 6 kombi 2.0 147 KM jako kompromis między mocą, ceną i kosztami eksploatacji. Podkreślano konieczność sprawdzania stanu technicznego auta (SKP, ASO, badania komputerowe) oraz preferencję aut z silnikami wolnossącymi lub dobrze sprawdzonymi turbodoładowanymi benzynowymi, które dobrze współpracują z LPG.
REKLAMA