Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Małe, proste, sztuczne obciążenie LD25; 4V-25V - made in china - Test / Recenzja

CMS 29 Sie 2018 18:36 1875 5
  • Dziś mamy "na tapecie" małe aktywne sztuczne obciążenie chińskiej produkcji.
    Mam jeszcze do opisania kilka jak nie kilkanaście gadżetów, z cyklu "To jest popularne na Aliexpress, sprawdźmy więc, dlaczego". A urlop już wyczerpany. Nie będziecie się zatem nudzić

Jak zwykle, na początek screenshot z aukcji, żebyście mogli sobie łatwo znaleźć.

Małe, proste, sztuczne obciążenie LD25; 4V-25V - made in china - Test / Recenzja

Jak widzicie, jest to dość tani, a może i użyteczny gadżet. Na dzień dzisiejszy kosztuje lekko ponad sześć i pół dolara, daje nam to niecałe dwadzieścia pięć polskich złotych. Czy to dużo, czy mało? Pozostawiam to, do Waszej oceny.

Czas na kilka zdjęć prezentowanego urządzenia:

Małe, proste, sztuczne obciążenie LD25; 4V-25V - made in china - Test / Recenzja Małe, proste, sztuczne obciążenie LD25; 4V-25V - made in china - Test / Recenzja Małe, proste, sztuczne obciążenie LD25; 4V-25V - made in china - Test / Recenzja

Jak widać na na zdjęciach, gadżet sprawia wrażenie wykonanego dość starannie.

Małe, proste, sztuczne obciążenie LD25; 4V-25V - made in china - Test / Recenzja Małe, proste, sztuczne obciążenie LD25; 4V-25V - made in china - Test / Recenzja Małe, proste, sztuczne obciążenie LD25; 4V-25V - made in china - Test / Recenzja

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie oprócz standardowego wtyku USB A, także gniazda MicroUSB oraz MicroUSB 3.1. Co pozwala na testowanie ładowarek wyposażonych w nieodłączany przewód.
    Należy pamiętać o obciążalności prądowej poszczególnych gniazd. i tak dla USB A, wynosi ona 5A, czyli poza zakresem obciążenia, które wynosi maksymalnie 4A. Dla złącza MicroUSB 3.1 obciążalność wynosi 4A, czyli w teorii, można skręcić potencjometr do końca w prawo. Natomiast obciążalność prądowa gniazda MicroUSB 2.0 wynosi (w teorii, ale ciężko mi w to uwierzyć) 2A. Tutaj musimy uważać, bo gdy podłączyłem pierwszy raz obciążenie pod "dwu-amperową" ładowarkę i jakoś niepostrzeżenie ustawiłem wartość 3A, to okazało się, że ładowarka, bez problemu dała te 3A.
    To było zanim przeczytałem instrukcję obsługi, bo jak wiadomo, prawdziwy elektronik/majsterkowicz, czyta instrukcję, dopiero jak już zawiedzie wszystko inne :D.

Przejdźmy zatem do jakichś testów, bo pewnie najbardziej czekacie właśnie na nie.

Obciążenie ustawione na 0,2A, resztę widać na zdjęciach. "A" to oczywiście ampery. "U" to aktualne napięcie. "P" to aktualnie pobierana moc.

Tutaj mamy już pół Ampera.

Podkręcamy gałeczkę i mamy jeden Amperek.

Kręcimy dalej i dochodzimy do dwóch Amperów.

No i dalej dalej potencjometrze, kręć się kręć... Wykręciliśmy już trzy Ampery. To już "kawał prądu"

Jak ja nie cierpię wieloobrotowych potencjometrów precyzyjnych. Udało się dokręcić do czterech Amperów. A urządzenie nadal działa, trochę parzy, ale nie dymi :)

Doszedłem do końca skali :(. Czyli faktycznie więcej jak cztery ampery, toto nie "szarpnie", ale czego więcej się spodziewać po jednym tranzystorku TIP122.

Nie robiłem testów dla napięć wyższych niż 5V, bo jak wspomniałem, skończyłem na czytaniu instrukcji, zamiast od tego zacząć. Nie mam też żadnej ładowarki z "prawdziwym" USB 3.1 (@Gulson, może coś pomyślisz w tym temacie, wszak sprawdzić już mam czym :D ), więc jedyne testy jakie mogę przeprowadzić, to te, z zasilaczem którego użyłem dzisiaj.

Co prawda instrukcja jest w załączniku, ale żeby nie marnować waszych cennych punkcików, zacytuję tutaj najważniejsze parametry techniczne:
    Okazuje się, że PDF'ka ma jakieś zabezpieczenia. Wrzucam Wam zatem screenshoty:

Podsumowując.
    Uważam, że może to być całkiem przydatny gadżet do testowania wszelakich ładowarek USB, a nawet USB 3.1. Myślę, że jest to jeden z tych gadżetów, który na stałe zagości w moim przepastnym plecaku, z pomocą którego, już nie jeden sprzęt w terenie naprawiłem. Mimo iż miała to być tylko wycieczka, lub zwykłe spotkanie ze znajomymi w innym mieście.

Mam nadzieję, że troszkę was pocieszyłem tymi ostatnimi artykułami, po (nie bójmy się tego powiedzieć) porażce "Karalucha". Bo uważam, że Tester elementów, zegarek, czy sztuczne obciążenie, to już gadżety nie tylko popularne ale i użyteczne.

Pozdrawiam.
    CMS

Fajne!
  • Katalog Megger
  • #2 30 Sie 2018 06:24
    endymion
    Poziom 13  

Ciekawe urządzenie, czy dobrze wnioskuję że pracuje tylko w trybie testowania zasilaczy ?
    Jedno z poprzednich sztucznych obciążeń które kolega prezentował (zdaje się 60W) miało dwa tryby pracy: testowanie zasilaczy oraz akumulatorów.
    I właśnie ten drugi tryb idealnie sprawdził by się przy testowaniu pojemności np. Powerbanków.

Generalnie bardzo podobają mi się te testy i do kilku zakupów mnie zachęciły, robisz kawał dobrej roboty :)
    Jeśli natomiast chciałbyś usłyszeć głos "ludu" to może sprawdziło by się rozwiązanie gdzie przy każdym teście jest sonda z propozycjami urządzeń do kolejnych testów.

Ja właśnie przymierzam się do przeróbki elektrycznego auta którym jeździ moja córka, z chęcią zobaczył bym test jakiegoś sterownika PWM do silnika, monitora i alarmu stanu baterii Li-Ion (to już testowano) BMSa i jakiejś ładowarki.

• Katalog Megger
  • #3 30 Sie 2018 09:45
    CMS
    Administator HydePark

endymion napisał:
    czy dobrze wnioskuję że pracuje tylko w trybie testowania zasilaczy

Dobrze wnioskujesz.

• #5 30 Sie 2018 16:40
    CMS
    Administator HydePark

Nie mam przy sobie gadżetu, a jutro w pracy mam kupę roboty i nie wiem, czy będę miał czas sprawdzić.
    Co do wzmacniaczy to na zdjęciach widać dwie sztuki LM358, wystarczy otworzyć pełny rozmiar. Zawsze staram się tak robić zdjęcia, żeby w oryginalnym rozmiarze było widać kluczowe elementy.

• #6 04 Wrz 2018 13:56
    zbyrek
    Poziom 23  

To nie jest żadne micro usb 3.1, tylko usb typu c, jest to nawet w instrukcji napisane...