"Project Apollo NASSP" to projekt open source mający na celu stworzenie symulacji sprzętu stosowanego w ramach programu Apollo.
Nie jest to jednak zwykła gra wideo tylko prawdziwa symulacja bazowana na dostępnej dokumentacji.

Saturn 5 startuje. 5 potężnych silników F-1 napędzanych mieszanką nafty i ciekłego tlenu wynosi zestaw poza atmosferę.

Widok z wnętrza modułu dowodzenia. Program 11 AGC monitoruje start aby w razie konieczności (problemów z LVDC, albo raczej jego żyroskopami) po przełączeniu przełącznika przejąć kontrolę. System EDS monitoruje integralność rakiety nośnej, funkcja auto abort jest aktywna aby w razie konieczności bez ingerencji załogi uruchomić sekwencję przerwania startu przy np. utracie kontroli nad rakietą nośną.
Do dyspozycji dostajemy moduł dowodzenia/serwisowy (CSM) oraz moduł księżycowy (LM) z wymodelowanymi praktycznie wszystkimi systemami (w obecnej wersji beta 8.0). Można klikać każdy przełącznik i przycisk, każdy ma swoją funkcję dokładnie odpowiadającą rzeczywistemu sprzętowi. Wymodelowane zostały wszystkie znaczące systemy, zbyt wiele ich tu jest aby je opisać w ramach artykułu. Na uwagę zasługuje pełna emulacja komputerów AGC oraz AGS i wykorzystanie oryginalnego co do bita oprogramowania, tego samego z którego korzystał chociażby Neil Armstrong. Możliwe jest to dzięki połączeniu sił zespołu developerów NASSP oraz Virtual AGC którzy razem stworzyli najdokładniejszą obecnie symulację tego typu.
NASSP jest modułem do symulatora Orbiter 2016 (dotyczy wersji 8.0) lub Orbiter 2010 (wersje 7.0 i wcześniejsze), sam Orbiter (freeware) bardzo dokładnie symuluje ruch w przestrzeni kosmicznej, na tyle dokładnie że oryginalne oprogramowanie AGC i AGS doskonale daje sobie radę z nawigowaniem w wirtualnej przestrzeni. Wektor stanu zmienia się z każdym manewrem, każde odpalenie silniczków RCS powoduje jego nieznaczną zmianę.
Symulacja umożliwia odtworzenie wczesnych misji Apollo. Oficjalnie wspierane są scenariusze misji Apollo 7 oraz 8, jednak moduł księżycowy jest praktycznie gotowy i odtworzenie Apollo 11 także jest możliwe. Można jednak też kombinować i robić rzeczy które nie były planowane w ramach historycznej misji, albo nawet stworzyć własny scenariusz. Dostępne są narzędzia umożliwiające np. planowanie PDI, TLI i praktycznie wszystkich manewrów, w aktualnej wersji jest także wymodelowane MCC AI dzięki czemu w podróży nie jesteśmy sami i mamy uplinkowane potrzebne dane. Potrzebne uplinki można także utworzyć dzięki wspominanym wyżej narzędiom.
Każdy może zasiąść za sterami trzymając w lewej ręce THC i w prawej RHC, chociaż znajdzie się i opcja dla posiadaczy pojedynczego joysticka (przełączanie między RHC i THC przyciskiem). Niestety bez analogowego (proporcjonalnego) joysticka może być problem, są takie rzeczy, np. dokowanie których ani AGC ani AGS za nas nie zrobi. Jednak nikt nie zabroni Ci zaprogramowania AGC i oglądania automatycznego lądowania, albo zwyczajnie podziwiania startu kiedy to LV (rakieta nośna) jest prowadzona przez LVDC i FC.
Jeśli ktoś nie czuje się na siłach i nie ogarnia setek (to nie żart) przełączników i "breakerów" to zawsze jest opcja automatycznej egzekucji checklist, dzięki której "ktoś" za nas będzie je przełączał

Jest też opcja dla speców, kozaków itp. czyli pobranie oryginalnych checklist i wydrukowanie ich. Nie zapomnijcie pobrać cue cardy i przykleić je w odpowiednim miejscu na monitorze, do tego obowiązkowa lektura dotycząca systemów obydwu statków.

A "Orzeł" siedzi i...
...Czeka na depressuryzację i EVA

Dokumentacja związana z programem Apollo jest dostępna na różnych stronach internetowych.
Np. tutaj:
https://www.hq.nasa.gov/alsj/
https://history.nasa.gov/afj/
Strona projektu NASSP:
http://nassp.sourceforge.net/
Aktualne forum projektu NASSP:
https://www.orbiter-forum.com/forumdisplay.php?f=102
Najnowsze buildy NASSP 8.0:
https://www.orbiter-forum.com/showthread.php?t=39591
Program Orbiter (freeware):
http://orbit.medphys.ucl.ac.uk/download.html
Moje 3 grosze, czyli kilka poradników:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLrBXdCPiS7JXuj8ZSsibQ7KbM5MFydsTI
Cool? Ranking DIY