Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oryginalny AGC znowu działa

fotomh-s 07 Aug 2019 20:12 4677 2
 • Oryginalny AGC znowu działa


  AGC czyli Apollo Guidance Computer to jeden z komputerów stosowanych podczas programu Apollo (obok LVDC, AGS oraz komputerów mainframe na ziemi).

  Komputer został zaprojektowany w MIT. Był zbudowany z układów scalonych o bardzo niskim stopniu integracji, na swoje czasy (lata 60te) jednak była to nowoczesna technologia. Pamięć składała się z pamięci rdzeniowej (core rope memory) jako ROM oraz pamięci magnetycznej (magnetic rope memory) jako pamięci RAM. AGC posiadał dosyć skąpy zestaw instrukcji, posiadał jednak sprzętowo zrealizowane mnożenie co przyspieszało niektóre obliczenia. Słowo maszynowe miało 16 bitów, w tym bit parzystości który umożliwiał detekcję błędów. AGC korzystał z minimalistycznego systemu operacyjnego który wspierał wielozadaniowość.

  Warto zauważyć że AGC występował w dwóch wersjach. Wersja block I oraz block II. Podczas misji załogowych wykorzystywano AGC block II. Wersja tutaj demonstrowana to wersja block II.

  Jako interface korzystano z DSKY (display and keyboard interface), jako że nie było wtedy jeszcze segmentowych wyświetlaczy LED, zastosowano wyświetlacze EL (elektroluminescencyjne), DSKY posiadał także podstawową klawiaturę numeryczną oraz klawisze specjalne takie jak np. VERB i NOUN. W module dowodzenia (CM) zastosowano 2 panele DSKY, jeden na panelu przednim (w lewej części dla dowódcy) oraz kolejny w dolnej części modułu (część nawigacyjna z przyrządami optycznymi). W module lądownika (LM) zastosowano 1 DSKY oraz 1 DEDA (dla niezależnego od AGC komputera AGS).
  AGC połączony był z takimi urządzeniami jak np. IMU (akcelerometr i żyroskop), system telemetrii (zarówno downlink jak i uplink), sextant (w module dowodzenia CM). AGC sterował także np. systemem RCS (silniczki korekcyjne), ciągiem silnika DPS, impulsem załączania silników APS i SPS (silniki bez zmiennego ciągu) oraz dyszami silników DPS oraz SPS (silniki z wektorowaniem ciągu).

  Oryginalny AGC znowu działa

  Oryginalny AGC znowu działa

  Po lewej: DSKY z AGC block I, po prawej: DSKY z AGC block II.

  Entuzjastom udało się przywrócić AGC block II do działania, tzn. do stanu w którym jest on w stanie wykonywać program. Udało się też pozornie niemożliwe, czyli implementacja AGC na FPGA (AGC bazował na opóźnieniach propagacji w znacznym stopniu, trzeba było jakoś obejść ten problem). Znacznie wcześniej powstały także emulatory, zarówno AGC jak i AGS dostępne tutaj: https://www.ibiblio.org/apollo/
  Istnieje także symulator NASSP który wykorzystuje symulację systemów statków kosmicznych oraz emulowane AGC oraz AGS, artykuł tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3496802.html

  Ostatnio jednak udało się połączyć wirtualną symulację oraz oryginalny fizyczny AGC. Dzięki temu że symulacja była przystosowana do działania z emulowanym AGC nie było to dużym problemem.

  Tutaj strona projektu: https://www.curiousmarc.com/computing/apollo-guidance-computer
  Oraz playlista: https://www.youtube.com/watch?v=2KSahAoOLdU&list=PL-_93BVApb59FWrLZfdlisi_x7-Ut_-w7

  Klika przykładowych materiałów z playlisty:


  Cool? Ranking DIY
  About Author
  fotomh-s
  Level 23  
  Offline 
  Zajmuję się amatorko elektroniką i informatyką. Programuję mikrokontrolery (Bascom dla AVR, Arduino IDE dla STM-32 oraz ESP-32), aplikacje na komputery PC (Visual Basic w Sharp Develop IDE) i różne inne urządzenia (Epson HX-20, Psion workabout MX, kalkulatory programowalne). Poza programowaniem interesuje mnie wiele dziedzin techniki.
  Has specialization in: amatorsko elektronika i programowanie
  fotomh-s wrote 1047 posts with rating 297, helped 10 times. Live in city Tychy. Been with us since 2008 year.
 • #2
  zgierzman
  Level 30  
  Chyba ze względu na okrągłą rocznicę lądowania na księżycu temat dość popularny.

  Tutaj człowiek, który odtworzył wyświetlacz EL z DSKY metodami (prawie) domowymi...
  https://www.youtube.com/watch?v=Z2o_Sp2-aBo
  W ogóle ciekawy kanał.
 • #3
  fotomh-s
  Level 23  
  Ten człowiek już wcześniej robił wyświetlacze EL domową metodą. Niestety chemia jest droga więc nie każdego elektronika na to stać.
  Zrobił sobie też SEMa.