Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gorsze wyniki Appla i kondycja całego sektora elektronicznego w 2019 roku

ghost666 25 Sty 2019 15:55 810 15
 • Na przełomie 2018 i 2019 roku mamy do czynienia z bardzo nietypową sytuacja. Firma Apple, po raz pierwszy od 2002 roku, zrewidowała swoje przewidywania sprzedażowe w dół. Sytuacja ta z pewnością będzie miała wpływ na cały globalny łańcuch dostaw tego producenta elektroniki.

  Szereg firm jest mocno związanych z Apple. Spółki takie jak Foxconn, Lumentum, Cirrus Logic czy Skyworks czerpią nawet do 45% swoich przychodów z sprzedaży towarów lub usług Applowi. O tym, że jest to niebezpieczna sytuacja przekonaliśmy się już na przykładzie firmy Imagination Technologies - producenta chipsetów PowerVR i twórcy GPU dla wielu z mobilnych konstrukcji Apple. Po tym, gdy Apple zrezygnowało z usług projektowych tej firmy, borykała się ona z poważnymi problemami finansowymi.

  CEO Apple, Tim Cook, jako przyczyny spadku sprzedaży produktów Apple wskazuje na słabe wyniki w Chinach, ale efekty tego mogą dotknąć firmy w Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej czy na Tajwanie. Innym problemem, na który Cook wskazał, jest fakt, że ludzie coraz częściej naprawiają swoje stare telefony, zamiast kupować nowe.

  To o czym nie mówi CEO firmy, to fakt, że od niemalże dekady Apple nie wprowadziło na rynek żadnego przełomowego produktu, który byłby realnym hitem sprzedażowym. Firma zdaje się tracić impet i relewantność w świecie nowoczesnej technologii, jak wskazują analitycy.

  "Brak innowacji jest podstawowym problemem Apple" mówi Andrew Lu, dyrektor ds. technologicznych w Sinolink Securities. "Wojna handlowa pomiędzy USA i Chinami doprowadziła tylko do tego, że Chińczycy zaczęli korzystać z krajowych telefonów". Dodatkowo, jak zauważa Mike Feibus, analityk z FeibusTech, Apple nie udało się zwiększyć swoich przychodów poprzez zwiększenie cen nowych iPhonów. "Szczególnie nieskuteczne było to w Chinach, gdzie krajowi dostawcy produkują wysokiej jakości telefony komórkowe w bardzi korzystnych cenach" podsumowuje Feibus.

  Problemy finansowe Appla są z kolei dobrą wiadomością dla chińskiego Huawei, który wyprzedził Appla w sprzedaży telefonów i zajmuje obecnie wysoką, drugą lokatę na rynku. Dodatkowo, dzięki szybkiemu rozwojowi swojej technologii, Huawei narzuca spore wyzwania technologiczne. Flagowy SoC firmy, siedmionanometrowy Kirin 980 jest tutaj najlepszym tego przykładem.

  Obecnie tylko dwie firmy na rynku oferują SoC produkowane w technologii 7 nm. Są to Huawei i Apple. Dla obu firm układy scalone produkuje Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC).

  Firma TSMC 17 stycznia opublikowała wyniki finansowe za czwarty kwartał 2018 roku oraz zaprezentowała wstępne zarysy prognozy finansowe na pierwszy kwartał bieżącego roku. Wszystko wskazuje, że I kw 2019 roku sprzedaż TSMC będzie o około 20% niż w IV kwartale zeszłego roku.

  Analitycy wskazują, że Apple ma problemy z dywersyfikacja swoich przychodów. Jak wskazują statystyki, niemalże 60% przychodów firmy pochodzi ze sprzedaży iPhonów. Co gorsze, ponad 75% przychodów firmy uzależnione jest od dojrzałych produktów - iPhona, iPad i komputerów Macintosh, wskazuje Feibus.

  Na rynku smartfonów obecnie dominują dwie firmy: Samsung i Huawei. Mają one o wiele szerszą ofertę produktów niż Apple, wskazuje Feibus. "Obie firmy mają dostatecznie duże pole działalności i na tyle dużą dynamikę, by z łatwością kompensować wszelkie problemy na rynku smartfonów" tłumaczy Feibus. "Apple nie jest w tak komfortowej pozycji".

  Huawei - druga pozycja na rynku smartfonów - stał się obecnie celem amerykańsko-chińskiej wojny handlowej. Jak donosi Wall Street Journal, amerykański rząd skontaktował się z rządami m.in. Niemiec, Japonii, Włoch, Polski i innych, aby poinformować o problemach z cyberbezpieczeństwem produktów Huawei. Amerykanie ostrzegają przed wykorzystaniem urządzeń tej firmy do budowy infrastruktury 5G dla telefonii komórkowej. Szeroko zakrojone działania przeciwko tej spółce mogą mieć jednak ogromne konsekwencje dla amerykańskich spółek z sektora technologicznego.

  "Trump nie dba o o sektor technologiczny w USA" mówi Lu. "Rząd niszczy w ten sposób swoje własne, krajowe firmy".

  Smartfony nie są już kluczową siłą napędową sprzedaży, na rynku elektronicznym, jak było jeszcze do niedawna. Prognozy zmiany trendu sprzedaży w tym roku, jakkolwiek prawdopodobne, mogą być przedwczesne. Takie prognozy podaje na przykład International Data Corporation (IDC). W zeszłym miesiącu analitycy IDC poinformowali, że w tym roku smartfony liczyć mogą na niewielki, jednocyfrowy wzrost sprzedaży, po spadku o około 3% w 2018 roku. Główną siłą napędową tego mają być owe, wschodzące rynku, wprowadzenie technologii 5G do realnego użycia oraz nowe formy produktów. Nie jest to jednak takie pewne.

  W przypadku Apple, wprowadzenie 5G raczej nie ożywi sprzedaży telefonów w Chinach, jak zauważa Brett Simspon, analityk z Arete research z Londynu. "Jeśli spojrzymy na rynek smartfonów w Chinach, to wszystko wskazuje, że pozycja Apple będzie słabnąć przez najbliższe 12..18 miesięcy, jako że niewiele wskazuje, iż na rynku tym iPhony z funkcjonalnością 5G pojawią się przed drugą połową 2020 roku" mówi Simpson. "Moment w którym rząd chiński rozpocznie najpewniej subsydiowanie technologii 5G (pod koniec 2019 roku lub na początku 2020) zbiega się z sytuacją, w której sentyment konsumentów przesuwa się przeciwko Apple".

  "Poważniejszym problemem są aktualizacje telefonów" mówi Feibus. "Cykl wprowadzania nowych modeli, na którym oparli się dostawcy rozpada się obecnie. Obecni posiadacze smartfonów są zadowoleni z urządzeń, które już posiadają".

  Na te problemy nakładają się i inne trudności Appla, szczególnie w Państwie Środka. Niedawno tamtejszy sąd zakończył postępowanie nakazowe przeciwko Apple, którego wnioskodawcą był Qualcomm. "Nie widzimy jeszcze pełnego efektu tego postępowania na sprzedaż iPhona w Chinach" mówi Simpson. Pamiętać trzeba, że tego rodzaju spraw prawnych w Chinach jest jeszcze kilka i wszystkie one są dosyć skomplikowane. "Spodziewam się, że finalnym wynikiem sporu między tymi dwoma firmami będzie niebawem ugoda, zawarta poza sądem" podsumowuje analityk.

  Jak twierdzi analityk z Sinolink Securities, nie ma co spodziewać się istotnego odzyskiwania pozycji przez Apple na chińskim rynku, przynajmniej nie do czasu, gdy na dobre wejdą tutaj technologie 5G czy sztucznej inteligencji. Tego spodziewać możemy się około 2020 roku. W połowie tego roku spodziewać możemy się jedynie sezonowej zwyżki sprzedaży, związanej z odbudowami zapasów przez hurtowników.

  Simspon jednocześnie wskazuje, jaki wpływ gorsza kondycja tak dużej firmy jak Apple będzie miało na cały sektor półprzewodnikowy. "Ogólnie, wydaje mi się, że nie obserwujemy jakiegoś przedłużonego spadku kondycji sektora technologicznego. Jest zbyt wiele sił napędzających wzrost, takich jak AI, 5G czy systemy Internetu Rzeczy... ale w 2019 roku obserwować będziemy poważne cięcia w tym sektorze" tłumaczy analityk. "Skończyliśmy bardzo silny rok dla sektora IT. Branża półprzewodnikowa rozbudowała się we wszystkich swoich fragmentach, ale teraz łańcuchy dostaw są redukowane, między innymi w związku z napiętą sytuacją związaną z cłami pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami" podsumowuje Simpson.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1334138


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 26 Sty 2019 18:04
  michalko12
  Specjalista - Mikrokontrolery

  ghost666 napisał:
  Wszystko wskazuje, że I kw 2019 roku sprzedaż TSMC będzie o około 20% niż w IV kwartale zeszłego roku.

  ???


  Apple podzieli losy Nokii?

 • #4 27 Sty 2019 19:07
  atari_robbo
  Poziom 19  

  p.obelix napisał:
  michalko12 napisał:
  Apple podzieli losy Nokii?

  Apple podzieli losy Nokii, Blackberry, Palm-a, Kodaka, oraz linii lotniczych PAN-AM nie mało ich było.


  Pan Am to zbankrutował przez zamach w Lockerbie (i wysokie ceny paliwa), Nokia i Kodak przegapiły rozwój konkurencji. Apple cały czas jest w awangardzie jeśli chodzi o oferowane produkty i nie ustępuje innym firmom.
  Mniejszy przychód Apple ma dwie przyczyny: po pierwsze spowolnienie gospodarki Chin ze względu na cła karne USA a po drugie konkurencję lokalnych producentów elektroniki: Xiaomi, Huaweii i inni sprzedają porównywalny sprzęt za ułamek ceny. Usługi dodane do produktów Apple nie mają dużej wartości w Chinach bo wszyscy używają tam 4-5 aplikacji specyficznych dla lokalnego rynku (chińska wyszukiwarka, chińskie portale społecznościowe, chińskie aukcje, chińskie zakupy bo wszystko co zachodnie jest blokowane) które działają tak samo na iOS jak i na Androidzie.

 • #5 29 Sty 2019 14:14
  Sofeicz
  Poziom 16  

  Cytat:
  To o czym nie mówi CEO firmy, to fakt, że od niemalże dekady Apple nie wprowadziło na rynek żadnego przełomowego produktu, który byłby realnym hitem sprzedażowym. Firma zdaje się tracić impet i relewantność w świecie nowoczesnej technologii, jak wskazują analitycy.

  Dawno nie czytalem takiej bzdury.
  Wprowadzili szereg produktów i technologii, którą natychmiast wszyscy kopiują (nawet te dyskusyjne, jak notch).
  Apple Watch, Air Pods, Home Pod, Face ID, Touch Bar etc, etc.

  I zgarniają ponad 100% zysku z całej branży - tak, tak!!!
  I pierwsi przebili sufit 1 biliona USD.

  No po prostu padaka na całej linni.

 • #6 29 Sty 2019 18:30
  E8600
  Poziom 36  

  Apple w gonitwie za dolarami zapomniało, że to klienci tworzą markę a wojna z Chinami to strzał w kolano. Próba ratowania firmy podnosząc cenę produktów do granic absurdu spowodowała, że sporo osób poszła do konkurencji i szybko nie wróci gdyż zwyczajnie produkty tej firmy są mało innowacyjne.

  To co mnie martwi to Tim Cook próbuje werbować Polskę do ratowania "zgniłych jabłek" (rozmawiał z naszym prezydentem w sprawie współpracy).

 • #7 29 Sty 2019 20:50
  michalko12
  Specjalista - Mikrokontrolery

  Sofeicz napisał:
  I pierwsi przebili sufit 1 biliona USD.

  Czytaj: "wydoili fanboy'ów na maxa"
  Sofeicz napisał:
  Apple Watch, Air Pods, Home Pod, Face ID, Touch Bar etc, etc.

  I co z tymi wynalazkami bo jakoś nigdzie ich nie widzę????

  Link

  Dodano po 4 [minuty]:

  E8600 napisał:
  Próba ratowania firmy podnosząc cenę produktów do granic absurdu spowodowała, że sporo osób poszła do konkurencji i szybko nie wróci gdyż zwyczajnie produkty tej firmy są mało innowacyjne.

  Myślę, że sporo ludzi zrozumiało, że to wszystko jest im do niczego nie potrzebne, a te pieniądze można lepiej wydać. "Japko" to już dawno nie prestige, nikt się już tym nie podnieca, no może zostało parę ogryzków...

 • #8 29 Sty 2019 23:31
  atari_robbo
  Poziom 19  

  michalko12 napisał:


  Sofeicz napisał:
  Apple Watch, Air Pods, Home Pod, Face ID, Touch Bar etc, etc.

  I co z tymi wynalazkami bo jakoś nigdzie ich nie widzę????


  Bo mieszkasz w biednym kraju. W Londynie na ulicy w dzien powszedni widac sporo ludzi z apple watch czy air pods. W Warszawie to szal na ulicy robi jedno Porsche...

 • #9 29 Sty 2019 23:37
  michalko12
  Specjalista - Mikrokontrolery

  atari_robbo napisał:
  Bo mieszkasz w biednym kraju. W Londynie na ulicy w dzien powszedni widac sporo ludzi z apple watch czy air pods. W Warszawie to szal na ulicy robi jedno Porsche...

  Aha...

 • #10 30 Sty 2019 09:38
  Sofeicz
  Poziom 16  

  E8600 napisał:
  Apple w gonitwie za dolarami zapomniało, że to klienci tworzą markę a wojna z Chinami to strzał w kolano.


  To Apple prowadzi wojnę z Chinami?
  Na trumpowskiej wojence Apple obrywa najbardziej.
  Pomyśl czasem, zanim coś napiszesz.

 • #11 30 Sty 2019 12:49
  E8600
  Poziom 36  

  Sofeicz napisał:
  To Apple prowadzi wojnę z Chinami?
  Na trumpowskiej wojence Apple obrywa najbardziej.

  Hehe biedne to "jabłuszko". :)
  Kolego poszukaj to sam znajdziesz. Apple zaczęło uciekać z fabrykami z Chin po tym jak Chińczycy zaczęli na masową skalę importować zarówno oryginalne jak i podrabiane części zamienne do tych telefonów. Proceder był do tego stopnia, że Chiny sprzedawały odnawiano iPhony.
  Znając życie to właśnie ta marka chcąc się odegrać na Chinach przyczyniła się tego co mamy teraz czyli wypięcia Ameryki na produkty z Chin oraz namawiania innych państw do podobnego procederu.

  Apple uważa siebie za markę premium ale o klienta czasem "dba" gorzej niż przysłowiowy "cygan".
  Przykład Samsunga mimo iż nie lubię tej marki.
  Wychodzi wadliwy Galaxy Note 7 marka umie przyznać się do błędu. Inny przykład tej marki z kartami pamięci na rynek trafia duża ilość kart (odpadów z produkcji) przeznaczonych do utylizacji. Gdy ludzie zaczęli masowo wymieniać te karty na gwarancji samsung połapał się, że są to odpady z ich fabryk ale aby nie zepsuć renomy marki karty zostały wymienione choć teoretycznie nie powinny.

  Podsumowując na rynku są marki gdzie produkt ma zawyżoną cenę (płacisz za 2-3 sztuki) ale w przypadku jakichkolwiek problemów dostajesz nowy produkt bez żadnych tłumaczeń/procedur nawet gdy produkt uszkodził się z winku użytkownika. Takie podejście marki można nazwać - Premium.

 • #12 30 Sty 2019 13:32
  Sofeicz
  Poziom 16  

  Jak zaczęło uciekać z Chin, kiedy iPhone'y, iPady, laptopy, etc. (czyli dominujące produkt firmy) są cały czas produkowane w chińskich fabrykach Foxconn'a, a Tim Cook otwarcie krytykuje Trumpa, za jego wojnę z Chinami?
  Jak na razie , to jedynie zaczęli produkować Maki Pro (bardzo drogi i niszowy produkt) w fabryce w Stanach.
  Co ty piszesz?

 • #14 30 Sty 2019 14:25
  ghost666
  Tłumacz Redaktor

  Sofeicz napisał:
  Jak zaczęło uciekać z Chin, kiedy iPhone'y, iPady, laptopy, etc. (czyli dominujące produkt firmy) są cały czas produkowane w chińskich fabrykach Foxconn'a, a Tim Cook otwarcie krytykuje Trumpa, za jego wojnę z Chinami?
  Jak na razie , to jedynie zaczęli produkować Maki Pro (bardzo drogi i niszowy produkt) w fabryce w Stanach.
  Co ty piszesz?


  Przenoszą się do Indii - http://fortune.com/2018/12/27/apple-iphone-production-india/

 • #15 30 Sty 2019 14:38
  Sofeicz
  Poziom 16  

  Nie przenoszą, tylko chcąc spełnić wymogi indyjskiego rządu i móc sprzedawać na tym rynku, muszą jakiś procent produkcji ulokować w Indiach.
  Tak muszą robić wszyscy, inaczej wypad z rynku.