Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zgrzewarka do dużych ogniw typu R20

IPX4 31 Mar 2019 22:36 1275 13
  • Zgrzewarka do dużych ogniw typu R20

Witam Kolegów
    Chcę przedstawić mój pierwszy projekt zgrzewarki do akumulatorków typu R20, projekt powstał z potrzeby tzn. często regeneruję baterie (wkłady) do rowerów elektrycznych. Do tej pory korzystałem z zgrzewarki pożyczonej od Kolegi.

Moduł sterowania transformatorem kupiłem na Aliexpress fotka poniżej.

Schemat podłączenia modułu fotka poniżej.
    Po złożeniu i pierwszym uruchomieniu od razu uszkodził się element wykonawczy na płytce sterującej SCR 100A , w miejsce uszkodzonego wstawiłem BTA 41-600 ten triak działa bez zarzutu mimo że ma mniejszy prąd od Chińskiego .
    Materiały które kupiłem to:
    Sterownik z wyświetlaczem - około 40zl
    Obudowa - 70zł
    Gniazda i wtyczki do połączenia transformatora z rączką roboczą - 40zł
    Pedał - 2zł
    Sterownik wentylatorów - 42zł
    Element wydrukowany na drukarce 3D - 20zł
    Pozostałe koszta - 40zł
    Pozostałe elementy miałem w rupieciarni, rączkę roboczą wykonałem adaptujac do tego obudowę lutownicy pincety
    Zgrzewarka do dużych ogniw typu R20 Zgrzewarka do dużych ogniw typu R20 Zgrzewarka do dużych ogniw typu R20 Zgrzewarka do dużych ogniw typu R20
    Miedziane elektrody umieściłem w dużych mosiężnych elektrodach które te są wklejone w element który został wydrukowany na drukarce 3D.
    Zgrzewarka do dużych ogniw typu R20Zgrzewarka do dużych ogniw typu R20 Zgrzewarka do dużych ogniw typu R20
    A tak wygląda gotowa rączka robocza.
    Zgrzewarka do dużych ogniw typu R20 Zgrzewarka do dużych ogniw typu R20 Zgrzewarka do dużych ogniw typu R20
    Na etapie składania mogłem wstawić mini włącznik w rączkę roboczą aby pozbyć się tego pedała foto poniżej, w przyszłości chcę wykonać jeszcze jedną rączkę roboczą, do mniejszych ogniw typu 18650 i w tej umieszczę już włącznik inicjujący zgrzewarkę.

Na pozostałych zdjęciach widok ogólny zgrzewarki i jej wnętrza .
    Zgrzewarka do dużych ogniw typu R20 Zgrzewarka do dużych ogniw typu R20 Zgrzewarka do dużych ogniw typu R20 Zgrzewarka do dużych ogniw typu R20 Zgrzewarka do dużych ogniw typu R20 Zgrzewarka do dużych ogniw typu R20 Zgrzewarka do dużych ogniw typu R20 Zgrzewarka do dużych ogniw typu R20 Zgrzewarka do dużych ogniw typu R20
    Zgrzewarka wykonała pierwszą swoją robotę bez problemu, jestem zadowolony z wykonanych zgrzewów.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    IPX4
    Poziom 3  
    IPX4 napisał 22 postów o ocenie 10, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Chojnice. Jest z nami od 2018 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    IPX4
    Poziom 3  
    Na wtórnym jest nawinięte 7 zwoi , jutro podam pozostałe parametry i przykładowy zgrzew.
    Napięcie na wyjściu to 6,5V
    Na zdjęciu poniżej przykładowy zgrzew na tasiemce które dzisiaj przyszły z Ali.
  • Computer ControlsComputer Controls
    jaroo111
    Poziom 9  
    Witam kolegę,
    Właśnie robię taka zgrzewarkę i mam pytanie skad masz obudowę terminale i kabelki na wyjsciu, kupuone w Polsce czy ali ?
    jaroo111
    Poziom 9  
    Witam,
    czy mógłbym prosić o linki do tego sprzętu bo sklepy obszerne. Ładnie wykonane panele przedni i tylni, czym wycinałeś otwór pod wyświetlacz, ładnie wyszedł taki zaoblony, jak zrobiłeś te panele ? też takie bym chciał poczynić :) Mam ten sam sterownik, czy myślisz że dałoby radę zasilić go z dodatkowego uzwojenia na trafo z mikrofali, bo jest nawet tam oryginalnie, do zasilania wentylatora jak dobrze pamiętam, albo silnika talerza, chyba chodzi tylko o to żeby faza nie była przesunięta, więc chyba nie ma problemu.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Końcówki są wkręcane w gwinty gniazd sterownika. Jak rozwiązałeś problem skręcania przewodów podczas tej czynności?
    Elektrody mocowane w rączkach lutownicy pęsetowej - na sztywno czy mają jakiś element dający sprężystość przy docisku do blaszki?
    keseszel
    Poziom 26  
    Widzę, że oprócz lutownicy termoglut staje się jednym z podstawowych materiałów. Jaki prąd na pierwotnym, jaki na wtórnym. Napięcie dość wysoko masz na wtórnym.
    IPX4
    Poziom 3  
    398216 Usunięty napisał:
    Końcówki są wkręcane w gwinty gniazd sterownika. Jak rozwiązałeś problem skręcania przewodów podczas tej czynności?

Kolego rozwiń tą myśl ujętą w tych dwóch zdaniach, bo kompletnie nie rozumie o co ci chodzi.
    398216 Usunięty napisał:
    Elektrody mocowane w rączkach lutownicy pęsetowej - na sztywno czy mają jakiś element dający sprężystość przy docisku do blaszki?

Elektrody są mocowane na sztywno.
    jaroo111 napisał:
    Ładnie wykonane panele przedni i tylni, czym wycinałeś otwór pod wyświetlacz

Otwory pod wyświetlacz wycinałem ręcznie przy użyciu małego wiertła 1,5mm ,a resztę dopiłowałem pilnikiem (iglak). Gdy już miałem wycięte i nawiercone wszystkie potrzebne otwory na panelu przednim i tylnim w Eagle zrobiłem sobie szablony z opisami tych paneli, szablony wydrukowałem na grubym brystolowym papierze o kolorze żółtym i w lokalnym sklepie papierniczym szablony zostały pokryte folią na gorąco. Szablony zostały przyklejone do blach panelu przedniego i tylnego ( przed przyklejeniem wyciąłem ostrym nożykiem wszystkie otworki).
    W mikrofalówce jest mały transformator który zasila elektronikę panelu sterowania, praktycznie powinien się nadawać do zasilania elektroniki sterującej w twojej zgrzewarce o ile posiada odpowiednią moc mA i napięcie wyjściowe. W mikrofalówce główny wentylator i silnik który obraca talerzem są zasilane napięciem 230V.
    Link do obudów T - https://www.sklep.cyfronika.com.pl/pl/c/obudowy-metalowe-typu-T/1055
    Wtyk kablowy męski - https://weldes.de/pl/strona-glowna/416-wtyk-kablowy-meski-25mm-lwlp.html
    Ewentualnie na tej stronie kupisz komplety - https://www.euro-spaw.pl/product-pol-5121-Gniazdo-LW-25-Wtyk-LW-LP-25-do-spawarki.html

Dodano po 11 [minuty]:

keseszel napisał:
    aki prąd na pierwotnym, jaki na wtórnym.

Nie robiłem takowych pomiarów więc nie podam ci wartości tych prądów.
    Nie rozumie dlaczego co nie którzy uczepili się kleju na gorąco, każdy klej ma swoje zastosowanie i tam gdzie można to się go stosuje.
    Mój Kolega wszystko klei kropelką inne kleje dla niego nie istnieją i też się mnie czasami czepia że kleję Budaprenem , a nie kropelką jak wyżej pisałem każdy klej ma swoje zastosowanie.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    IPX4 napisał:
    Kolego rozwiń tą myśl ujętą w tych dwóch zdaniach, bo kompletnie nie rozumie o co ci chodzi.
    Wydawało mi się, ze dostatecznie jasno opisałem o co mi chodzi... Masz końcówkę kabla. Końcówka ma śrubę, którą wkręcasz w gniazdo. Podczas wkręcania kabel się również skręca. A ponieważ są dwa połączone ze sobą rączką....
    IPX4
    Poziom 3  
    Kable w rączce są przylutowane na stałe do mosiężnych elektrod (mosiężne elektrody mają śrubki do mocowania mniejszych elektrod miedzianych). We wtyku który jest wkręcany do gniazda , kabel mam złożone na pół i włożony do otworu w którym znajduje się dodatkowo blaszka która równo dociska przewód w tym otworze i to wszystko jest dociskane śrubką na inbus.
    Poniżej widok mosiężnej elektrody do której jest przylutowany przewód.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    To może inaczej, bo widzę, ze nadal się nie rozumiemy (?)
    Jak możesz daj film przedstawiający jak podłączasz kable do sterownika.
    IPX4
    Poziom 3  
    398216 Usunięty napisał:
    Jak możesz daj film przedstawiający jak podłączasz kable do sterownika.

Zdjęcie sterownika jest umieszczone w pierwszym poście , drugie od góry. Nie podłączam żadnych już kabli do sterownika bo wszystko jest podłączone. Natomiast możliwe że chodzi ci o kable które podłączam do zgrzewarki . Podłączenie jest normalne wciskam wtyk do gniazda i przekręcam w prawo .
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    IPX4 napisał:
    wciskam wtyk do gniazda i przekręcam w prawo .
    O to mi chodziło. Dziękuję.