logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Schemat zasilacza stabilizowanego 0-12V na bazie transformatora 14V

sarajevomc13 25 Kwi 2019 15:46 2571 30
REKLAMA
  • #1 17925869
    sarajevomc13
    Poziom 7  
    Posty: 8
    Witam
    Jak już pisałem w temacie poszukuję schematu zasilacza
    Zasilacz robię na bazie 14V transformatora
    Chciałbym aby zasilacz był stabilizowany oraz aby miał regulację napięcia wyjściowego 0V-12V
    Posiadam kilka stabilizatorów 7805 (5V), 7812 (12V), 7815 (15V).
  • REKLAMA
  • #2 17925885
    HD-VIDEO
    Poziom 43  
    Posty: 8012
    Pomógł: 1261
    Ocena: 1864
    Na żadnym wyżej nie uzyskasz od 0V, regulowany to LM317 od 1,25V, ale można go zmusić aby było od 0V dołączając dodatkowe elementy.

    Na LM7805 można uzyskać od 5V w górę, od 0V też ale lepiej wybrać tego LM317 jako układ typowo przeznaczony jako stabilizator regulowany.


    Np:
    Link

    Zamiast LM338 (5A), można zastosować LM317(1,5A), bez zmian pozostałych elementów.

    Dokupić woltomierz panelowy, przewód pomiarowy miernika podłączyć do wyjścia (OUT) zasilacza, miernik zasilać z kondensatora C1.

    Np:
    Link
    Link

    W jednym jest informacja o ograniczonym czasie pracy ( napięcie na C1,, będzie ok. 19V); szeregowo z przewodem zasilania woltomierza trzeba będzie dodać rezystor aby zmniejszyć trochę napięcie.
  • #3 17931196
    sarajevomc13
    Poziom 7  
    Posty: 8
    A dało by się zrobić na tych układach jakiś zasilacz bez regulacji 12V?
  • #4 17931242
    HD-VIDEO
    Poziom 43  
    Posty: 8012
    Pomógł: 1261
    Ocena: 1864
    7812 (12V)

    Trzeba zmierzyć ten transformator VAC (lub podać typ/zdjęcie) ile rzeczywistego ma napięcia na wyjściu
  • #5 17933910
    sarajevomc13
    Poziom 7  
    Posty: 8
    Po przejściu przez prostownik ma on 12V
    Gdy na wyjściu z prostownika dołączam elektrolita 4.7µF/400V daje 18V
    Na samym transformatorze pisze 12V/20W
  • REKLAMA
  • #6 17935193
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 8936
    Pomógł: 1668
    Ocena: 2996
    Pomyliłeś się przy wymiarach. Przy napięciu transformatora 12V AC po mostku i z użyciem kondensatora filtru możesz otrzymać bez obciążenia maksymalnie 16.9V DC . Bez kondensatora napięcie po mostku ma wygląd impulsów z częstotliwością 100Hz i woltomierz przy czym pokazuje zaniżone napięcie.
  • #7 17935376
    yogi009
    Poziom 43  
    Posty: 14693
    Pomógł: 848
    Ocena: 2650
    I jeszcze jedno. Nie projektuje się zasilacza pod elementy, jakie się ma w szufladzie. Chyba, że masz dużo różnych. Tutaj pierwotna jest decyzja jaki zasilacz chcesz zbudować. Regulowany, nieregulowany, na jaki prąd? Czy chcesz mieć ograniczenie prądowe? I dopiero po określeniu podstawowych parametrów szukałbym konkretnej aplikacji.
  • REKLAMA
  • #8 17936923
    CYRUS2
    Poziom 43  
    Posty: 17826
    Pomógł: 1231
    Ocena: 3488
    Przy dobrym projekcie i obciążeniu do 300mA można 12V DC uzyskać.
    sarajevomc13 napisał:
    Chciałbym aby aby miał regulację napięcia wyjściowego 0V-12V
    To jest trudniejsze.
    Prościej zrobić 2,5 - 12V
    sarajevomc13 napisał:

    Posiadam kilka stabilizatorów 7805 (5V), 7812 (12V), 7815 (15V).
    Te układy się do tego nie nadają.
    aksakal napisał:
    Pomyliłeś się przy wymiarach.
    Autor zmierzył napięcie AC na wyjściu nieobciążonego trafa. Było ok. 14V AC -normalne.
    Dlatego takie wyniki pomiarów.
  • #9 17937029
    yogi009
    Poziom 43  
    Posty: 14693
    Pomógł: 848
    Ocena: 2650
    Poszukaj układu z LM317 (LM117) ze źródłem referencyjnym. Będziesz potrzebował dodatkowego ujemnego zasilania (chyba -10V, jeśli dobrze pamiętam), wtedy otrzymasz zakres od 0V.
  • #10 17938280
    krzysztof723
    Poziom 30  
    Posty: 1060
    Pomógł: 163
    Ocena: 313
    sarajevomc13 napisał:
    Jak już pisałem w temacie poszukuję schematu zasilacza
    Zasilacz robię na bazie 14V transformatora
    Chciałbym aby zasilacz był stabilizowany oraz aby miał regulację napięcia wyjściowego 0V-12V
    Posiadam kilka stabilizatorów 7805 (5V), 7812 (12V), 7815 (15V).


    Schemat zasilacza stabilizowanego 0-12V na bazie transformatora 14V

    sarajevomc13 napisał:
    Po przejściu przez prostownik ma on 12V
    Gdy na wyjściu z prostownika dołączam elektrolita 4.7µF/400V daje 18V
    Na samym transformatorze pisze 12V/20W


    Jeżeli jest to transformator z "dawnych czasów" - 12V/20W to uzwojenie pierwotne jest dostosowane do napięcia 220VAC.
    Obecnie w gniazdku mamy napięcie 235...240VAC i po podłączeniu takiego transformatora do sieci napięcie na uzwojeniu wtórnym zostanie nieznacznie powiększone np. do 13...14VAC.
    Wtedy napięcie wyprostowane na kondensatorze filtrującym może wynosić np. +18V...+19,7V
  • #11 17939772
    Slawek K.
    Poziom 35  
    Posty: 3020
    Pomógł: 259
    Ocena: 1301
    krzysztof723 napisał:
    sarajevomc13 napisał:
    Jak już pisałem w temacie poszukuję schematu zasilacza
    Zasilacz robię na bazie 14V transformatora
    Chciałbym aby zasilacz był stabilizowany oraz aby miał regulację napięcia wyjściowego 0V-12V
    Posiadam kilka stabilizatorów 7805 (5V), 7812 (12V), 7815 (15V).


    Schemat zasilacza stabilizowanego 0-12V na bazie transformatora 14V

    sarajevomc13 napisał:
    Po przejściu przez prostownik ma on 12V
    Gdy na wyjściu z prostownika dołączam elektrolita 4.7µF/400V daje 18V
    Na samym transformatorze pisze 12V/20W


    Jeżeli jest to transformator z "dawnych czasów" - 12V/20W to uzwojenie pierwotne jest dostosowane do napięcia 220VAC.
    Obecnie w gniazdku mamy napięcie 235...240VAC i po podłączeniu takiego transformatora do sieci napięcie na uzwojeniu wtórnym zostanie nieznacznie powiększone np. do 13...14VAC.
    Wtedy napięcie wyprostowane na kondensatorze filtrującym może wynosić np. +18V...+19,7V

    LM7805 w roli stabilizatora regulowanego ? szczerze mówiąc nie wiedziałem, że się tak da.

    Pozdr
  • #12 17940156
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Posty: 34170
    Pomógł: 3925
    Ocena: 9285
    Slawek K. napisał:
    LM7805 w roli stabilizatora regulowanego ? szczerze mówiąc nie wiedziałem, że się tak da.

    Oczywiście, że się da. W wypadku konkretnie tego schematu jaki jest w poście wyżej - nawet da się regulować napięcie od 0V.
  • REKLAMA
  • #13 17942129
    sarajevomc13
    Poziom 7  
    Posty: 8
    Udało mi się znaleźć LM317 w obudowie TO-92
    Z góry dzięki za schemacik
    Też się zdziwiłem
  • #14 17944042
    HD-VIDEO
    Poziom 43  
    Posty: 8012
    Pomógł: 1261
    Ocena: 1864
    LM317 w tej obudowie to 100mA wydajności prądowej
  • #15 17948680
    sarajevomc13
    Poziom 7  
    Posty: 8
    Nabyłem w internecie lm317 w to-220
    ile A max
  • #16 17948754
    yogi009
    Poziom 43  
    Posty: 14693
    Pomógł: 848
    Ocena: 2650
    Kolego, w googlach wpisujesz LM317 i masz kompletny dokument producenta. A tam dowiesz się wszystkiego o tym układzie. Bez takich bezsensownych pytań poniżej wszelkiego poziomu i bez niepotrzebnego czekania.
  • #17 17948792
    CYRUS2
    Poziom 43  
    Posty: 17826
    Pomógł: 1231
    Ocena: 3488
    yogi009 napisał:
    Kolego, w googlach wpisujesz LM317 i masz kompletny dokument producenta. A tam dowiesz się wszystkiego o tym układzie. Bez takich bezsensownych pytań poniżej wszelkiego poziomu i bez niepotrzebnego czekania.

    Dane producenta to tylko wskazówki jak zaprojektować zasilacz na tym scalaku.
    sarajevomc13 napisał:
    Nabyłem w internecie lm317 w to-220
    ile A max
    To zależy od twojego trafa i radiatora.
  • #18 17948896
    gumisie
    Poziom 43  
    Posty: 17878
    Pomógł: 1667
    Ocena: 2480
    CYRUS2 napisał:
    Dane producenta to tylko wskazówki jak zaprojektować zasilacz na tym scalaku.
    sarajevomc13 napisał:
    Nabyłem w internecie lm317 w to-220
    ile A max
    To zależy od twojego trafa i radiatora.

    @CYRUS2, raczysz sobie żartować pisząc: "To zależy od twojego trafa i radiatora".

    LM317T = 1,5A.

    LM350T = 3A.
  • #19 17948927
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Posty: 34170
    Pomógł: 3925
    Ocena: 9285
    Panowie... Wystarczyło by napisać zależy od mocy jaką będziesz pobierał. Przecież zarówno 317 jak i 350 nominalny prąd mogą oddać przy określonych (do odszukania w nocie wyrobu) mocach STRAT. A zasilacz i tak nie odda więcej niż może - a może tyle ile ma najsłabsze ogniwo...
    Dla 350 nie więcej niż 3A
    a LM 317 nie więcej niż 1,5A
    Po co robić Autorowi wodę z mózgu?
  • #20 17949418
    yogi009
    Poziom 43  
    Posty: 14693
    Pomógł: 848
    Ocena: 2650
    gumisie napisał:
    @CYRUS2, raczysz sobie żartować pisząc: "To zależy od twojego trafa i radiatora".


    To rzeczywiście zależy od aplikacji, a w konsekwencji także od powierzchni radiacyjnej. Prawdopodobnie nie ma to zastosowania w tym przypadku, ale logika w tym jakaś jest.
  • #21 17949819
    Piottr242
    Poziom 23  
    Posty: 780
    Pomógł: 36
    Ocena: 300
    Pozostaje jeszcze Autorowi tematu odpowiedzieć sobie na pytanie czy i do czego tak na prawdę będzie mu potrzebny zakres napięć pomiędzy 0 a 1,2V?
    Jeśli okaże się, że jednak nie będzie potrzebny, to standardowa aplikacja LM317 załatwia sprawę zasilacza regulowanego.
  • #22 17949981
    Slawek K.
    Poziom 35  
    Posty: 3020
    Pomógł: 259
    Ocena: 1301
    Piottr242 napisał:
    Pozostaje jeszcze Autorowi tematu odpowiedzieć sobie na pytanie czy i do czego tak na prawdę będzie mu potrzebny zakres napięć pomiędzy 0 a 1,2V?
    Jeśli okaże się, że jednak nie będzie potrzebny, to standardowa aplikacja LM317 załatwia sprawę zasilacza regulowanego.

    Ja czytam 0-12V, ale może się mylę.
    sarajevomc13 napisał:
    Chciałbym aby zasilacz był stabilizowany oraz aby miał regulację napięcia wyjściowego 0V-12V


    Pozdr
  • #23 17950088
    HD-VIDEO
    Poziom 43  
    Posty: 8012
    Pomógł: 1261
    Ocena: 1864
    Slawek K. napisał:
    Ja czytam 0-12V, ale może się mylę.


    Tutaj chodzi o ten zakres napięć od 0V do 1,25V czy autor do czegoś można wykorzystać takie napięcia a jak widać ze schematu nie potrzebny jest do tego nietypowy transformator a dołączenie paru elementów aby otrzymać napięcie ujemne, które zmusi stabilizator do regulacji od 0V.

    np.
    http://electronics-diy.com/led-flashlight-1.5v.php
    Przetwornice na LTC3525-xx
  • #24 17950101
    Slawek K.
    Poziom 35  
    Posty: 3020
    Pomógł: 259
    Ocena: 1301
    Ok, zrozumiałem kontekst, niestety nie był jednoznaczny.

    Pozdr
  • #25 17951209
    krzysztof723
    Poziom 30  
    Posty: 1060
    Pomógł: 163
    Ocena: 313
    sarajevomc13 napisał:
    Jak już pisałem w temacie poszukuję schematu zasilacza
    Zasilacz robię na bazie 14V transformatora
    Chciałbym aby zasilacz był stabilizowany oraz aby miał regulację napięcia wyjściowego 0V-12V

    sarajevomc13 napisał:
    Nabyłem w internecie lm317 w to-220
    ile A max
    Załączniki:
    • Schemat zasilacza stabilizowanego 0-12V na bazie transformatora 14V LM317- Sprowadzenie do 0 na wyjściu.png (112.74 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #26 17956498
    sarajevomc13
    Poziom 7  
    Posty: 8
    Czy ten schemat nie jest taki sam jak w przypadku 7805

    Dodano po 1 [minuty]:

    HD-VIDEO napisał:
    Tutaj chodzi o ten zakres napięć od 0V do 1,25V czy autor do czegoś można wykorzystać takie napięcia a jak widać ze schematu nie potrzebny jest do tego nietypowy transformator a dołączenie paru elementów aby otrzymać napięcie ujemne, które zmusi stabilizator do regulacji od 0V.

    nie musi być od 0V ale dobrze by było gdyby bylo do 12V
  • #27 17956548
    HD-VIDEO
    Poziom 43  
    Posty: 8012
    Pomógł: 1261
    Ocena: 1864
    Schematy są takie same, różnią się wartością napięcia ujemnego.

    Górna granica jest uzależniona od napięcia po wyprostowaniu i po filtrze na kondensatorze musi być przynajmniej 3V więcej od 12V
  • #28 17956580
    krzysztof723
    Poziom 30  
    Posty: 1060
    Pomógł: 163
    Ocena: 313
    sarajevomc13 napisał:
    nie musi być od 0V ale dobrze by było gdyby bylo do 12V


    Schemat zasilacza stabilizowanego 0-12V na bazie transformatora 14V
  • #29 17956602
    HD-VIDEO
    Poziom 43  
    Posty: 8012
    Pomógł: 1261
    Ocena: 1864
    sarajevomc13 napisał:
    bylo do 12V


    A tam ma być do 12V

    Przy LM317, górny rezystor 220Ω, potencjometr 2,2kΩ; napięcie 12,5V max; napięcie wejściowe ok. 16V
  • #30 17956795
    krzysztof723
    Poziom 30  
    Posty: 1060
    Pomógł: 163
    Ocena: 313
    HD-VIDEO napisał:
    A tam ma być do 12V


    Dobierając wartość rezystora 250 Ohm w granicach 240...270 Ohm można dokładnie na wyjściu zasilacza ustawić napięcie +12V - taką notatkę umieściłem na schemacie.

    HD-VIDEO napisał:
    Przy LM317, górny rezystor 220Ω, potencjometr 2,2kΩ; napięcie 12,5V max; napięcie wejściowe ok. 16V


    Stosując rezystor 220 Ohm i potencjometr 2,2k/A uzyskamy na wyjściu zasilacza napięcie +13,75V.


    Autor tematu napisał:

    Zasilacz robię na bazie 14V transformatora

    Nastepnie autor tematu podał taką informację:

    Po przejściu przez prostownik ma on 12V
    Gdy na wyjściu z prostownika dołączam elektrolita 4.7µF/400V daje 18V
    Na samym transformatorze pisze 12V/20W


    Na schematach podaję napięcie na uzwojeniu wtórnym transformatora sieciowego - 14VAC/2A i to napięcie po wyprostowaniu z kondensatorem filtrującym pozwoli uzyskać na wyjściu prostownika +19,7V.

    Taka wartość napięcia doprowadzona na wejście stabilizatora LM317T jest wystarczająca do prawidłowej pracy stabilizatora, czyli do skutecznej stabilizacji napięcia wyjściowego w całym zakresie +1,25V...12V przy obciążeniu prądem do 1,5A.

    Jeśli transformator autora tematu (12V-1,66A/20W) był dostosowany do napięcia w sieci 216...220VAC to dzisiaj po podłączeniu do sieci, w której mamy 235...240VAC uzwojenie wtórne może mieć napięcie około 14VAC, a to kwalifikuje go do zastosowania w zasilaczu zbudowanym w oparciu o stabilizator LM317T z zakresem napięcia wyjściowego +1,25V...12V.

    Jeżeli tak nie jest (transformator jest przystosowany do sieci 230VAC) to niestety 12VAC na uzwojeniu wtórnym transformatora (po wyprostowaniu +16,9V) będzie za małe do skutecznej stabilizacji max napięcia wyjściowego +12V przy obciążeniu do 1,5A.

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono temat budowy zasilacza stabilizowanego 0-12V na bazie transformatora 14V. Użytkownik poszukiwał schematu, wskazując na posiadane stabilizatory LM7805, LM7812 i LM7815. Odpowiedzi sugerowały użycie stabilizatora LM317, który umożliwia regulację napięcia od 1,25V do 12V, a także możliwość uzyskania napięcia wyjściowego od 0V przy zastosowaniu dodatkowych elementów. Uczestnicy dyskusji podkreślali znaczenie pomiaru napięcia transformatora oraz jego wpływ na napięcie po prostowaniu. Wskazano również na różnice w wydajności prądowej stabilizatorów oraz konieczność doboru odpowiednich rezystorów dla uzyskania pożądanych wartości napięcia.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA