HD-VIDEO napisał: A tam ma być do 12V
Dobierając wartość rezystora 250 Ohm w granicach 240...270 Ohm można dokładnie na wyjściu zasilacza ustawić napięcie +12V - taką notatkę umieściłem na schemacie.
HD-VIDEO napisał: Przy LM317, górny rezystor 220Ω, potencjometr 2,2kΩ; napięcie 12,5V max; napięcie wejściowe ok. 16V
Stosując rezystor 220 Ohm i potencjometr 2,2k/A uzyskamy na wyjściu zasilacza napięcie +13,75V.
Autor tematu napisał:
Zasilacz robię na bazie 14V transformatora
Nastepnie autor tematu podał taką informację:
Po przejściu przez prostownik ma on 12V
Gdy na wyjściu z prostownika dołączam elektrolita 4.7µF/400V daje 18V
Na samym transformatorze pisze 12V/20W
Na schematach podaję napięcie na uzwojeniu wtórnym transformatora sieciowego - 14VAC/2A i to napięcie po wyprostowaniu z kondensatorem filtrującym pozwoli uzyskać na wyjściu prostownika +19,7V.
Taka wartość napięcia doprowadzona na wejście stabilizatora LM317T jest wystarczająca do prawidłowej pracy stabilizatora, czyli do skutecznej stabilizacji napięcia wyjściowego w całym zakresie +1,25V...12V przy obciążeniu prądem do 1,5A.
Jeśli transformator autora tematu (12V-1,66A/20W) był dostosowany do napięcia w sieci 216...220VAC to dzisiaj po podłączeniu do sieci, w której mamy 235...240VAC uzwojenie wtórne może mieć napięcie około 14VAC, a to kwalifikuje go do zastosowania w zasilaczu zbudowanym w oparciu o stabilizator LM317T z zakresem napięcia wyjściowego +1,25V...12V.
Jeżeli tak nie jest (transformator jest przystosowany do sieci 230VAC) to niestety 12VAC na uzwojeniu wtórnym transformatora (po wyprostowaniu +16,9V) będzie za małe do skutecznej stabilizacji max napięcia wyjściowego +12V przy obciążeniu do 1,5A.