Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki modem LTE żeby pozbyć się podwójnego NAT?

14 Sie 2019 15:13 366 30

• Poziom 12  
    Cześć

Czy ktoś podpowie mi jaki modem LTE użyć żeby pozbyć się podwójnego NAT'a?

Modem, który mi jest potrzebny powinien być albo zewnętrzny, albo mieć możliwość podłączenia zewnętrznej anteny.
    Ktoś mi polecił Mikrotik RBwAPR-2nD&R11e-LTE , co o tym modemie sądzicie?
    Może jakiś inny możecie polecić.
    Internet LTE t-mobile.
  • Relpol przekaźniki

• Poziom 43  
    Ciągle będziesz za NAT, chyba że wykupisz sobie publiczne IP u dostawcy.
  • Specjalista Sieci, Internet
    I grzecznie podziękuj komuś za tego Mikrotika. Zacznij od podania lokalizacji, masz ten internet od T-Mobile? Jaka oferta, robiłeś jakieś testy?
    Tak jak pisze kolega, dla indywidualnych T-Mobile blokuje ruch przychodzacy z internetu u siebie. Publiczny IP z dostępem z zewnątrz jest tylko w ofertach dla firm, dodatkowo płatny.

• Poziom 12  
    Dziękuję za odpowiedzi.
    Internet mam. Mam stały adres IP. Aktualnie używam ROUTER HUAWEI B593 i na nim uzyskuje transfer 60Mbs/30Mbs (mniej więcej). urządzenie stoi w pomieszczeniu, ale nie mam tam pełnego zasięgu.
    Problem jest taki że jest podwójny NAT bo jeden jest w moim głównym routerze (UniFI USG) a drugi w tym routerze huawei.
    Używam VPN i przez ten podwójny NAT są kłopoty z konfiguracją tego połączenia.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 34  
    Swój router Ubiquity skonfiguruj jako switch - wyłącz DHCP i, być może, przepnij kabel do Huawei'a z portu WAN na któryś z LAN. Wtedy powinieneś otrzymywać IP z Huawei'a i będziesz tylko za jednym NAT-em.

• Poziom 12  
    bolekis napisał:
    Swój router Ubiquity skonfiguruj jako switch - wyłącz DHCP i, być może, przepnij kabel do Huawei'a z portu WAN na któryś z LAN. Wtedy powinieneś otrzymywać IP z Huawei'a i będziesz tylko za jednym NAT-em.

No tego zrobić nie mogę bo router unifi jest potrzebny do innych rzeczy - vlany, radius, vpn, 2x WAN, firewall i inne.

Musi to być modem :).
    Kiedyś miałem rozwiązanie na takim "pendrive", który był przeprogramowany na taki bez Hilinka i na nim można było w ten sposób zestawić połączenie. Ale ten router nie ma wejścia na USB. Zresztą ten pendrajwowy modem był zawodny - czasem potrafił się zawiesić.
    No to zmień na jakiś router LTE-A z bridge mode i po problemie. W przypadku Huawei trzeba zmienić FW na takie z funkcja mostu, te pochodzące od polskich operatorow posiadają soft bez tej funkcji. Jesli chodzi o ZTE to tutaj jest to proste bo FW od ZTE Polska dla sprzetu oferowanego przez polskich operatorów posiada tryb mostu. Niestety ale nie odpowiedziałeś na konkretne pytania więc trudno ci pomóc.

• Poziom 12  
    To jaki to może być router?
    czy ten Mikrotik RBwAPR-2nD&R11e-LTE będzie dobry?
    A może któryś z tych?
    Nie wiem tylko czy one mogą pracować w trybie bridge.
    MikroTik RouterBoard LHG LTE
    MikroTik SXT LTE KIT RBSXTR&R11e-LTE

Proszę o jakąś podpowiedź.
    A czy ty nie znasz innego sprzętu od Mikrotika? To nie jest sprzęt wysokich lotów do LTE, z tych 3 LHG LTE ma jedną zaletę, dobrą antenę zewnętrzną. modemy LTE 4 kat i LAN 100Mb/s to zabytek i to dyskawalifikuje wszystkie.

• Poziom 12  
    Oczywiście nie musi to być mikrotika.
    Ogólnie nie znam sprzętów do LTE. Jak próbuje cos wyszukać to zawsze mikrotik się wyszukuje :)
    Chętnie dowiem się co jeszcze można by było wykorzystać.
    Proszę o jakieś podpowiedzi.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Jeśli chodzi o routery LTE to tryb Bridge posiada ZTE MF286 na oryginalnym FW. Agreguje dwa pasma LTE w tym LTe2600+1800/LTE2600+2100 i LTE1800+2100. W przypadku Huawei jest problem bo te pochodzace od polskich operatorów posiadają FW bez tego trybu dlatego konieczna jest zmiana na FW z tym trybem. W grę wchodzą B715 z agregacją 3 pasm LTE lub B525 z agregacją 2 pasm LTE , zmiana FW na taki z obsługą mostu nie jest prosta, wymaga dużej ingerencji. Wszystko na ten temat jest na bez-kabli. W przypadku zastosowania routera konieczna jest do niego zewnętrzna antena kierunkowa skoro na B593 masz problemy z zasięgiem ale do tego potrzebna jest współpraca z twojej strony do której się nie kwapisz. Zafiksowałeś się na CPE LTE Mikrotika a optymalny jest CPE LTE od ZTE czyli WF830 który posiada FW z funkcja mostu, modem 6 kat LTE zintegrowany z antena zew. agreguje 2 pasma LTE, zasilanie POE, posiada WAN?LAN 1 Gb/s. Pochodzi z ferty Play

• Poziom 12  
    @matek451 Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Na wstępie powiem że nie chcę na siłę używać urządzeń mikrotika. Mam router pochodzący od niemieckiego operatora model 593u-12.
    Nadajnik, który jest w pobliżu obsługuje lte 1800. Adres zainstalowania sprzętu to Augustów, ul. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.
    Mógł bym zmienić na jakiegoś innego operatora, ale potrzebuje internet bez limitu, który nie jest obcinany w przypadku przekroczenia transferu a tylko od T-mobile udało mi się taki internet kupić.
    Patrzyłem na ten ZTE WF830, wygląda nieźle, widać że jest przyszłościowy.

Przy okazji okazało się że nie jest konieczny tryb mostu. Informatyk skonfigurował urządzenia że działają bez problemu z podwójnym NAT. Trzeba było tylko w komputerach, które łączą się przez VPN zmienić linijkę w pliku host.

Ale tak czy inaczej potrzebuję jakiegoś stabilnego łącza internetowego.
    Czy na tym routerze, który mam + zewnętrzna antena będę miał dobre połączenie internetowe?
    Czy zmiana na ZTE WF830 lub B715 lub B525 polepszy jakość/szybkość połączeń? Używam tego połączenia do telefonii SIP i często jakość połączeń telefonicznych jest kiepska.
    B593u-12 to staroć sprzed 7 lat, słaby router z modemem LTE 3 kat. , bez możliwości wymuszania konkretnego pasma LTE, niemiecki demobil(wart z 50 zł) ale pewnie pokazuje chociaż parametry sygnału i szerokość pasma więc pokaż z niego zakładkę ze statusu LTE . BTs na Tytonowej 10 posiada LTE1800Networks i LTE800 Orange oraz ich agregację. Przy takiej odległości od BTS-a antena niepotrzebna. Jakie osiągasz DL/UL wieczorem na tym B593 w T-mobile ?

• Poziom 12  
    @matek451 Tak jak piszesz to niemiecki demobil. Chętnie zmienię na lepszy, żeby uzyskać lepsze połączenia voip. Czy mimo to że mam w sieci t-mobile to będzie on współpracował z tymi dwoma sieciami 1800Networks i 800 orange? Bo aktualnie zdaje się że ciągnie on sygnał z Turystycznej 18. Nie wiem czy uda mi się sprawdzić parametry DL/UL bo router jest cały czas w użyciu i wpięty jest do WAN i nie mam do niego bezpośredniego dostępu. Ale postaram się znaleźć chwilę aby go wyłaczyć i podpiąć się w celu sprawdzenia. A dlaczego akurat wieczorem? Pytam bo najłatwiej było by mi sprawdzić w normalny dzień między 17 a 18. Ogólnie jeżeli miał bym pewność że któryś z tych modemów co pisałeś był by lepszy (lepsza jakość połączeń voip) to bym od razu wymienił. Ogólnie teraz mam na tym routerze prędkość transferu 40Mbs/40Mbs, ping jest 30-100ms, najczęsciej w okolicy 50.
    Co do VoIP to z tym bywa różnie, korzystasz z bramki wbudowanej w B593? jakie masz problemy z tą usługą? No i czemu sadzisz że łączysz się z LTE1800 na Turystycznej ? Ten BTS jest przewidziany do modernizacji i refarmingu pasm 1800/2100MHz. trzeba sprawdzić czy działa już własne LTE1800 i LTE2100 z niego. Największe obciążenie sieci jest wieczorem stad prośba o testy w tych godzinach, jesli korzystasz w innych to sprawdź jak działa w tym czasie.

• Poziom 12  
    Voip jest skonfigurowany na centrali Slican podłączonej do sieci LAN. Co do BTSa to w sumie nie jestem tego pewnien, nie wiem z którym się łączy. Byłem przekonany do teraz że internet łączy się tylko z operatorem od którego jest kupiony a wiem że tam na Turystycznej jest maszt z przekaźnikami T-mobile. Rozumiem że t-mobile korzysta z przekaźników orange i Aero. Jeśli chodzi o transfer to mam według speedtest np w tej chwili mam ping 86 UL 20Mb/s DL 40Mb/s gdzie w sieci korzysta kilka komputerów.
    Problemy z voip są takie że jest słaba jakość połączeń. Dokładniej to jakość połączeń czasami jest dobra, czasami słaba. Odnoszę wrażenie że jakość połączeń słabnie przez jakiś czas aż do bardzo słabej jakości i dopiero reset routera przywraca normalną jakość. Potem znowu przez jakiś czas jest dobrze aż znowu nie idzie rozmawiać.
    Poniżej dane o transferach wyciągnięte z routera 2 dni temu.
    Godzina Download [Mbps] Upload [Mbps] Latency [ms]
    9:28 18,57 18,44 38
    10:10 28,06 18,40 38
    10:51 36,20 19,72 39
    11:33 27,01 19,31 37
    12:15 29,79 19,10 38
    12:56 40,09 19,91 38
    13:37 28,42 18,21 37
    14:19 20,55 18,41 37
    15:00 40,61 19,08 39

Jeżeli wymiana routera na np ZTE wf830 lub któryś z wcześniej wymienianych polepszy coś w osiągach lub stabilności internetu to jestem gotów dzisiaj go kupić i uruchomić :)
    Orange i T-mobile korzystają ze stacji Networks, to spółka obydwu , stacje bazowe na ich pozwoleniach i wspólna infrastruktura radiowa. Ten na Tytoniowej to pozwolenie Orange , obsługuje klientów obydwu. Na nim potwierdzone LTE1800NW ( na 15MHz pasma co w teorii w MIMO2x2 daje DL do 112Mb/s) oraz każdy ma swoje LTE800( 10MHz pasma z DL do 75Mb/s). Teraz w ramach modernizacji LTE1800NW jest zastępowane własnymi 10MHz każdego na LTE1800 i na 2100MHz uruchamiaja własne LTE2100 też na 10MHz a jedna nośna jest zabierana z 3G na UMTS2100. Oczywiście pasma LTe sa agregowane. Stad jesli chce się korzystać z agregacji pasm LTe i większych DL to zmienia się sprzęt na taki z minimum 2 CC CA. Ogólnie masz niezłe prędkości , gdybyś pokazał zakładkę z diagnostyki i statusu LTE to można by sprawdzić , który to BTS, pasmo i jakie parametry sygnału na nim. Tak jak w tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3494349.html

• Poziom 12  
    Wklejam poniżej screen z routera.
    Dzisiaj internet chodzi zadziwiająco dobrze. Ping nie przekracza 40ms.
    Czy jest taka możliwość że za każdym resetem routera łączy się on z inną bazą? Mam do niego antenę zewnętrzną 22 czy 25dB. Miałem ją wieszać ale nie wiem czy wieszać ją czy kupować nowy router z anteną. Nie chce mi się 2 razy na dach wchodzić bo jest tam niezbyt wygodny dostęp.

Jaki modem LTE żeby pozbyć się podwójnego NAT?
    Pokazuje tylko PCI a tych nie ma w bazie BTSearch.pl więc trudno powiedzieć który to BTS, szerokość pasma 10MHz obecnie w Orange na LTE800, LTE180 i LTE2100. Poziom sygnału bardzo dobry. Trzeba sprawdzić na telefonie Android LTE z aplikacją https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wilysis.cellinfolite&hl=pl i pokazać zakładkę Wskaźnik, pokaże eNB, ECI BTS-a, pasmo, parametry sygnału i PCI. Co to za antena?

• Poziom 12  
    Antena to signa flex DUŻA Antena X-CROSS DUAL 2x 22dbi 4G LTE 2x 10m 2x SMA zew.
    Mógł bym przełożyć kartę do telefonu i sprawdzić. Może uda mi się to zrobić nawet dzisiaj. Sprawdzę jakie mam możliwości.

edit:
    Sprawdziłem i dzisiaj nie uda mi się przełożyć karty do smartfona.
    Jeśli chodzi o to z jaką stacją się łączy to sprawdziłem na mapie BTS i faktycznie najbliżej ma do Tytoniowej 10.
    Na turystycznej 18 to jest maszt T-mobile a przekaźnik jakiejś sieci NetworkS!. Ja dlatego pisałem że się łączy z tym na Turystycznej bo wiedziałem że tam jest maszt T-mobile.
    Zrób test a ten szajs udający antenę oddaj jak najprędzej, to jest tłumik a nie antena.

• Poziom 12  
    Dzisiaj udało mi się zrobić test.
    Podaje dane z programu TAC-ECI: 59700-76280632
    eNB-LCID: 297971-56
    PCI: 209
    NID: 69-2
    RSRP: -99
    RSSNR: 23
    RSRQ: -8
    BTS Tytoniowa ale podany CID wskazuje że jest to albo LTE1800/LTE2100 T-Mobile a BTS jest po refarmingu lub to LTE2600, podaj jeszcze Band jaki pokazuje aplikacja, B7 to LTE2600, B3 LTE1800 a B1 to LTE2100.
    Sygnał jest dostateczny, test wewnątrz ? Jak wyglada przy tych parametrach DL/UL?

• Poziom 12  
    Band to 3. Test robiłem w pomieszczeniu gdzie stoi router. Na telefonie nie sprawdzałem transferu. Na routerze transfer taki jak pisałem wyżej.
    Czyli na BTS-ie zamiast wspólnych 15MHz pasma dla Orange i T-Mobile kazdy z nich ma teraz własne LTE1800 na 10MHz , do tego tak samo na LTE800. Powinna działać agregacja LTE1800+800.

• Poziom 12  
    Ok, dziękuję za sprawdzenie. Czyli teraz który router był by dobry żeby z tych przekaźników wycisnąć najlepszą stabilność i jakość połączenia? Ważne jest aby router miał możliwość wystawiania portów za NAT lub mógł pracować w trybie mostka. Patrzyłem na specyfikacje tych routerów wymienianych wyżej i zdaje się że każdy z nich będzie agregować te dwa pasma. Zależy mi głównie na dobrej obsłudze połączeń VoIP bo internet to przy tej prędkości chodzi nie najgorzej. Tak jak pisałem wcześniej VoIP nie działa zbyt dobrze, szczególnie jak net zwolni a zdarza się w tej chwili że mam połączenie na poziomie 5Mbs, rzadko to się zdarza ale jest. W sumie dziwne, bo po resecie routera jak jest taka niska predkosc, prędkość wraca do normalnego poziomu czyli jakich 30-40Mbs.

Dodano po 11 [godziny] 36 [minuty]:

@matek451 Zastanawiam się nad B715s-23 lub WF830. Pisałeś że WF830 może pracować w trybie mostka. Było by to dobre. Ale wystawienie portów za NAT też mi wystarczy aby poprawnie skonfigurować VPN. Które z tych urządzeń warto kupić? Cenowo praktycznie to samo tylko jeden agreguje 2 pasma drugi 3 pasma. Rozumiem że agregacja 3 pasm i tak mi się nie przyda, chyba że coś będą modyfikować w przekaźniku. Antenę przekaźnika na Tytoniowej widzę z okna budynku w którym miał by być zamontowany router.
    Chyba że masz jakiś inny pomysł na router do mojej lokalizacji.
    W przypadku B715 tryb mostu jest na innym FW niz to z Play a zmiana FW nie jest łatwa. MF286 wg. informacji ZTE Polska nie obsługuje trybu mostu. Wsparcie pracuje nad tym aby uruchomić tą funkcję na nim. dostępny jest na WF830.

• Poziom 12  
    A b525 ma tryb mostu? Ogólnie okazało się że nie konieczny jest tryb mostka. Jeżeli któryś z tych routerów ma możliwość wystawienia portów za NAT to też będzie dobrze działał w mojej sieci. Dam radę skonfigurować działanie VPN.
    Brandowane FW polskich operatorów na B525 nie ma trybu mostu.