Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik Salus 091FLv2 uruchamia piec po zatrzaśnięciu klapki na sterowniku

25 Mar 2020 09:08 207 10
  • Poziom 5  
    Witam wszystkich, zakładam nowy temat ponieważ nie znalazłem żadnego podobnego do mojego problemu.

Opis problemu: Mam sterownik taki jak w temacie, Salus 091FLv2 podłączony do kotła Beretta Quadra Geeen.

Od jakiegoś czasu zauważyłem, że mocniejsze zatrzasnięcie klapki na sterowniku pod którym ukryte są przyciski panelu sterowania uruchamia piec, nawet mimo tego, że temperatura w pomieszczeniu a temperatura zadana na sterowniku nie powinny spowodować włączenia pieca. Dodatkowo po tym uruchomieniu się pieca, na sterowniku nie pojawia się ikonka która sygnalizuje pracę pieca (takie obracające się kółko). Wtedy jedyną opcją na wyłączenie pieca, jest nastawienie temperatury na sterowniku na taką, która w normalnych warunkach spowodowałaby włączenie pieca - wtedy pojawia się to kółko sygnalizujące pracę pieca (mimo że piec juz grzeje) i wtedy obniżyć temperaturę tak żeby piec się wyłączył.

Dzwoniłem na infolinie Salusa - niestety nie spotkali się z takim problemem nigdy.

Dodam, że to już drugi sterownik, wczoraj wymieniłem na nowy ale dalej dzieje się to samo. Wymieniałem też już baterie, dokręciłem mocniej przewody z tyłu sterownika. Ale nic to nie nie dało.

Macie jakiekolwiek pomysły co może powodować takie działanie?

Ogólnie sterownik z piecem współpracują bardzo dobrze, piec włącza się i wyłącza po osiągnięciu zadanej temperatury - jedyny problem to ten z tym włączeniem pieca po trzasnięciu klapką. I oczywiście nie mówię o jakiś bardzo siłowym "uderzeniu". Jeśli delikatnie zamykam klapkę nic sie nie dzieje, ale jeśli chce to zrobić bardziej dynamicznie piec zostaje włączony.

Proszę o pomoc.

Dzięki!
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 28  
    Zrób zdjęcie i pokaż na zdjęciu, o co chodzi.

Skoro po wymianie sterownika na drugi dzieje się to samo, to albo mamy jakąś wadę fabryczną albo przyczyna nie leży w sterowniku. Może jakiś styk rozłącza się albo załącza podczas silniejszego drgania.

Gdzie jest zamontowany sterownik?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 37  
    meffju16 napisał:
    Zdjęcie chyba by niewiele pomogło - mam film

https://drive.google.com/file/d/18bcFH1OQHXP9414iqEIy6kp3f62o5v1P/view?usp=sharing

Sterownik zamontowany przy drzwiach do łazienki, zresztą widać na filmie, kilka metrów od pieca. Połączenie przewodowe.

Witam !
    Urządzenia elektroniczne są delikatne, a Ty zachowujesz się jak słoń w sklepie z porcelaną !

Czy sterownik jest bezprzewodowy ?
    Kiedy uderzasz klapką co pokazuje się na wyświetlaczu LCD ?
  • Poziom 5  
    Siła z jaką zatrzasnąłem klapkę specjalnie była taka, żeby mieć pewność, że piec się włączy. Przy normalnym użytkowaniu, aż tak nie trzaskam, a i tak efekt jest ten sam. Chyba nie sądzisz, że zawsze tak zamykam klapkę... :D

Sterownik jest przewodowy. Na wyświetlaczu sterownika nic sie nie pojawia, wyjaśniłem w pierwszym poście, że ten sterownik normalnie wyświetla obracające się kółko, sygnalizujące, że piec grzeje - w tym wypadku na wyświetlaczu nic się nie pojawia.

No chyba, że z tym sterownikiem należy faktycznie obchodzić się jak z jajkiem...

Dzięki!
  • Poziom 37  
    W tam sterowniku na 99% jest przekaźnik, kiedy zamykasz klapkę styki przekaźnika drżą, a kocioł się uruchamia.
    To są moje przypuszczenia.
  • Poziom 28  
    Po obejrzeniu filmu moje podejrzenie jest takie, że kocioł stratuje gdy pojawi się impuls ze sterownika, więc każde wzbudzenie impulsu w sterowniku bez procesora może powodować załączenie kotła. Moim zdaniem nawet termostat mechaniczny działający na zasadzie sprężyny mógłby wzbudzać się przy dużych drganiach. Ciekawy jestem, czy trzaśnięcie drzwiami wywołało by taki sam skutek? Na Twoim miejscu sprawdziłbym rodzaj impulsu który załącza kocioł. Jeżeli jest to krótkotrwałe wzbudzenie, to ze sterownikiem należy obchodzić się jak z jajkiem.
  • Poziom 22  
    sp3ots napisał:
    W tam sterowniku na 99% jest przekaźnik

Na 100%.
    Mam ten sterownik i żadnych problemów.

meffju16 napisał:
    Dodatkowo po tym uruchomieniu się pieca, na sterowniku nie pojawia się ikonka która sygnalizuje pracę pieca (takie obracające się kółko).

To by sugerowało, że przekaźnik sterownika nie jest załączany w sposób kontrolowany.
    Widać, że układ sterownika "nie wie" że przekaźnik jest zwarty.
  • Poziom 5  
    Ok, czyli w takim razie jest to wina sterownika? Ewentualnie jego normalne funkcjonowanie? Czy raczej szukać przyczyny w takim zachowaniu gdzie indziej?

Dzięki wszystkim za dotychczasową pomoc!
  • Poziom 22  
  • Poziom 22  
    Może spróbuj podłączyć go do kotła "obok" innym przewodem? Wtedy sprawdź.
    Nie bardzo mi się chce wierzyć że dwa Salusy mają tą samą awarię.