Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Połączenie dwóch podziemnych zbiorników na deszczówkę

pete.c 05 Jun 2020 17:53 3321 28
 • #1
  pete.c
  Level 12  
  Mam zakopany jednek typowy zbiornik podzemny na deszczówkę, taki u-boot 3000l :).
  Chcę dołożyć drugi i połączyć z pierwszym (mam w nim końcówkę węża do pompy).
  Jakbyście to zrobili? Są jakieś przyłączówki, ale trzeba nakręcić nasadkę od wewnątrz, a ja tam nie sięgnę - właz jest za mały żeby tam wleżć - przyłącze musi być przy dnie. Jakies pomysły?
 • #4
  malpek
  Level 18  
  W pierwszej kolejność powiedz z jakiego materiału są te zbiorniki, jaka będzie odległość miedzy nimi.
 • #5
  kalep
  Level 12  
  Połącz rurką, na zasadzie naczyń połączonych. Tylko trzeba połączenie woda napełniać jak zbiorniki się opróżnią. To właściwie jedyny problem.
 • #9
  Parowy
  Level 22  
  Cześć,

  Zrobiłbym to tak - od środka w otwór wsadzić kawałek rurki nagwintowanej, najlepiej mosiądz/miedź, z nakręconą flanszą, uszczelnienie też można napaćkać na flanszę (jakiś silikon czy dekarski uszczelniacz, to już do wyboru), dokręcić to od zewnątrz drugą flanszą trzymając za rurkę, na to nakręcić cokolwiek żeby połączyć z drugim zbiornikiem. Od zewnątrz też można zapaćkać uszczelniaczem.
  Rurkę od wewnątrz wsadzić jakimiś szczypcami na wysięgniku, czymkolwiek, oby dało radę przeciągnąć ją przez otwór na zewnątrz i chwycić.

  Taka koncepcja, szczegóły do dopracowania wedle potrzeb i dostępności :)


  O czymś takim o
  Połączenie dwóch podziemnych zbiorników na deszczówkę
 • #10
  kortyleski
  Level 42  
  Jak gruba jest ścianka zbiornika?
 • #12
  gimak
  Level 39  
  Ja mam dwie beczki na deszczówkę, tyle że na ziemne. Myślałem nad połączeniem ich dołem, ale konieczność robienia dziury w beczce oraz ewentualne problemy z zatkaniem się takiego połączenia (z deszczówką do beczek trafiają różne rzeczy), zdecydowała o tym, że połączenia zrobiłem lewarem od góry. Działa to już trzeci rok, bez najmniejszych problemów. Jedynie to napełnienie lewara wodą po zimie stwarza pewien kłopot, ale w sumie niewielki jak jedna beczka jest prawie pełna, później to już jest samograj.
 • #13
  kortyleski
  Level 42  
  pete.c wrote:
  Dość gruba 5mm pewnie

  Zrób flanszę z kwasówki z króćcem i przykręć od zewnątrz wkrętami dookoła. Jako uszczelnienie klej do szyb samochodowych.
  gimak wrote:
  ewentualne problemy z zatkaniem się takiego połączenia (z deszczówką do beczek trafiają różne rzeczy),

  Słuszna uwaga. Jednak połączenie można wykonać rurą kamalizacyjną 110mm, nic się nie zatka
 • #14
  Duduś74
  Moderator of HydePark
  pete.c wrote:
  Fajnie, ale chodzi o to że ja nasadki nie wkręcę od srodka, bo nie sięgnę ręką przez właz do dna....


  Od środka masz tylko włożyć, przykręcasz od zewnątrz. Tu masz zdjęcie takiego podobnego, na tym lepiej widać:
  Połączenie dwóch podziemnych zbiorników na deszczówkę
 • #18
  Rezystor240
  Level 41  
  pete.c wrote:
  co do naczyń połączonych - myślałem o tym ale to napełnianie może być męczące...


  Jak zastosujesz pół cala to tak może być. Jak szybko napełniasz/ opróżniasz zbiorniki? To mniej więcej tak dobierz to połączenie aby woda bez ciśnienia mogła swobodnie sobie przepływać pomiędzy zbiornikami.
 • #19
  jdubowski
  Tube devices specialist
  Rezystor240 wrote:
  Jak zastosujesz pół cala to tak może być. Jak szybko napełniasz/ opróżniasz zbiorniki? To mniej więcej tak dobierz to połączenie aby woda bez ciśnienia mogła swobodnie sobie przepływać pomiędzy zbiornikami.


  Pół cala może nie starczyć.

  pete.c wrote:
  Mam zakopany jednek typowy zbiornik podzemny na deszczówkę,


  Jak zasilany i jak z niego wodę pobierasz?
 • #20
  andrzej lukaszewicz
  Level 39  
  Czy pół cala , czy 2 cale, robota ta sama, a i tak trzeba zrobić wykop pod nowy zbiornik, więc po co rzeźbić lepiej zrobić jak trzeba: połączyć trójnikiem z zasilania z dachu dużą średnica np 100/110mm lub większą.
  Jak dowali deszczu, to pierwszy zbiornik będzie pełny, a ten drugi półcalówką nie napełni się nawet w 1/4, a chyba nie po to autor montuje kolejny zbiornik na deszczówkę, by lała się bokiem w grunt
 • #21
  Rezystor240
  Level 41  
  andrzej lukaszewicz wrote:
  Jak dowali deszczu, to pierwszy zbiornik będzie pełny, a ten drugi półcalówką nie napełni się nawet w 1/4, a chyba nie po to autor montuje kolejny zbiornik na deszczówkę, by lała się bokiem w grunt


  Wiesz jakie to będzie ciśnienie? Jeśli pierwszy będzie pełny ( a nie będzie bo to będą naczynia połączone) to kolejne zbiornik będzie się cyklicznie napełniał. Aż do wyrównania poziomów wody. Ciśnienie będzie tym większe im więcej wody będzie w pierwszym zbiorniku podług drugiego. To tak jak prawo oma w elektronice, identycznie to działa i w przypadku wody.
 • #22
  andrzej lukaszewicz
  Level 39  
  Ciśnienie będzie nikłe , bo zależne od różnicy słupa wody, 1m to w przybliżeniu 0,1 bara. Z kranu leci 0d 2 do 5 barów.
  Chodzi mi o to, że jak akurat spadnie na dach 6 tys litrów wody, to oba zbiorniki akurat równomiernie się napełną, a w połączeniach półcalówką jeden będzie pełny, do drugiego woda się będzie sączyć, a reszta wody z dachu w grunt.
 • #23
  Rezystor240
  Level 41  
  andrzej lukaszewicz wrote:
  hodzi mi o to, że jak akurat spadnie na dach 6 tys litrów wody...


  Śmiechu warte.

  Wiesz jaka musiała by być powierzchnia takiego dachu, i jednocześnie ulewa żeby uzyskać tyle wody.
 • #24
  andrzej lukaszewicz
  Level 39  
  Smiechu warte jest łączenia rurką 1/2" zbiorników 3000l.
  Niech autor wypowie się jaką rurą ma podłączony pierwszy zbiornik, wtedy możemy dalej dyskutować.
  Za to dzisiejsze bardzo gwałtowne opady nie są rzadkością, bardzo ulewny deszcz przyjmuje się od 16-50mm/h, czyli np przy moim dachu 320m2 przy uwzględnieniu kąta spadku daje 220m2 x średnio 30mm opadu daje 6600l na godzinę.
  Widziałeś jedną rurę spustową w czasie takiej ulewy? a co jak mam takich 7 szt po 100mm?
  A co z odzyskiwaniem wody ze zbiornika przez rurkę 1/2? to jest śmiechu warte... Ta sama robota , a efektu brak.
 • #25
  saskia
  Level 38  
  Przeciez te zbiorniki moga byc obydwa napelniane niezaleznie, osobnymi rurami z dachu, a polaczenie miedzy zbiornikami wyrowna jedynie niewielkie roznice poziomow.
  Jesli chodzi o zanieczyszczenia to wystarczy laczenie zbiornikow zrobic z 10 cm od dna, tak by zanieczyszczenia mogly osiasc i nie przemieszczac sie z jednego zbiornika do drugiego.
  Poza tym, pompa tez musi miec kosz ssacy powyzej dna, a nie na samym dnie, bo nie pociagnie dlugo.
  A tak w ogole to rurka 1/2 cala jest za mala, bo sie szybko czyms zatka, najlepiej cos w okolicy 50mm plastik i nie skrecany, a klejony z mozliwoscia kompensacji, bo zbiorniki choc w ziemi to beda pracowaly przy zmianach wilgotnosci gruntu i stanu napelnienia o oproznienia.
  Najpewniejsze bylo by po prostu skrecenie zbiornikow razem ze soba flanszami od wewnatrz bez zadnych rurek, a otwor uzalezniony by byl od wielkosci flanszy laczacych. No, ale bylo by to trudniejsze do wykonania jesli nie da sie wejsc do zbiornika. Moze trzeba by poszukac jakiegos chudego i malego sasiada do pomocy.
  ;)

  Moze prosciej bylo by sprzedac ten jeden zbiornik i zakupic jeden wiekszy tak by wystarczyl do potrzeb?
 • #26
  pete.c
  Level 12  
  zasiilanie - cała woda z domu (powierzcchnia kondygnacji 50m2, dach dwuspadowy + garaz jednostanowiskowy - spada do studzienki, następnie jest przepompowywana do rury 110, i leci 20 m do zbiornika, do rury jest taż podłączony daszek z wiaty, i jedna połąć garażu dwustanowiskowego. Działa to nieźle, jedna porządna ulewa napełnia na full. woda pobierana przez rure ssąca do małego hydroforu 24l w garażu.
 • #27
  andrzej lukaszewicz
  Level 39  
  Więc zrób ja pisałem wcześniej, odkop.podejście do pierwszego zbiornika , daj trójnik 110 najlepiej pod lagodnym kątem np 45 sto0ni i za pomocą nasuwki 110 wepnij się w istniejące rury.
 • #29
  gimak
  Level 39  
  pete.c wrote:
  podejscie jest na górze, pompa jest w jednym zbiorniku, jak go opróżnię, to woda się nie wyrówna bo nie będzie efektu naczyń połączonych

  Ale efekt naczyń połączonych może zapewnić lewar z końcówkami przy samym dnie, wystarczy nie opróżniać do dna zbiornika z którego się czerpie wodę.
  U mnie woda z dachu płynie do jednej beczki, z niej lewarem, do wyrównania poziomów, przepływa do drugiej beczki (w obydwóch beczkach jest stale ten sam poziom). Z tej drugiej beczki też na zasadzie lewara woda płynie do trzeciej beczki częściowo zakopanej w ziemi. W tej trzeciej beczce, żeby nie przebrała, nad poziomem wody czuwa pływak. Z tej trzeciej beczki biorę konewką wodę do podlewania. Konewka tylko z potrzeby ruchu, bo mógłbym do tego wykorzystać pompkę.