Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[TurboCNC][CNCGRAF] Klawiatura USB

elektronockaut 09 Nov 2021 18:05 2013 6
  • [TurboCNC][CNCGRAF] Klawiatura USB

Wszystko zaczęło się od niedokończonego (nie wykorzystanego) projektu klawiatury USB pisanej w Bascom ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3754939.html ) na Atmega8. Pierwotnie miał to być symulator hamulca ręcznego w grze samochodowej o który zostałem poproszony przez znajomego. W między czasie kupił sobie oryginalny/gotowy taki hamulec i cały projekt wylądował w szufladzie. Od dłuższego czasu bardzo amatorsko bawię się frezarką CNC, i usilnie utrzymuje się przy DOSowskich aplikacjach, które sterują maszyną przez port LPT. Sprawia mi to niebywałą przyjemność, choć to nie temat tego projektu ;). Obecnie używam dwóch aplikacji CNC jakimi są CNCGRAF 1.32, i TurboCNC 4.01 (w tą dopiero się wdrażam). W CNCGRAFie menu jest proste, szybkie i intuicyjne. W TurboCNC jest już moim zdaniem gorzej. Przykłądowo pozycję „zero” zapisuje się za pomocą skrótów klawiszowych. Najpierw „lewy ALT + m”, a by ustawić pozycję zerową, a później „o” by zapisać ją do pliku konfiguracyjnego. No jakoś nie mogłem się przyzwyczaić, i stale zerkałem na ściągę, albo w ogóle zapomniałem zapisać pozycję. Tak powstał pomysł by wykorzystać mój zakurzony projekt i zrobić sobie klawiaturę USB która będzie sterowała zarówno nieco problematycznym TurboCNC jak i CNCGRAFem do którego ta klawiatura tak naprawdę potrzebna nie jest.

Moja klawiatura ma tylko 6 przycisków, ale jak na moje amatorskie potrzeby to w zupełności wystarcza. Standardowa klawiatura również jest wpięta w port USB, więc można jej używać w każdej chwili równolegle z moją. Funckje/sekwencje klawiszy które zaimplementowałem w moją klawiaturę:

1. ESC – Dla CNCGRAF i TurboCNC ta sama funkcja ;) [PINC.0]
    2. Otwórz plik (TurboCNC: ESC > Alt+F > R ; CNCGRAF: ESC > F2) [PINB.1]
    3. Jazda referencyjna (TurboCNC : ESC > Alt+S > H ; CNCGRAF: ESC > F10 > F8) [PINB.2]
    4. Jazda ręczna JOG (TurboCNC: ESC > Alt+S > J ; CNCGRAF: ESC > F10) [PINB.3]
    5. Zapis pozycji „0” (TurboCNC: ESC > ESC > Alt+S > J > alt+M > O > ESC ; CNCGRAF: ESC > F10 > F2 > F3 > F4 > F5) [PINB.4]
    6. Rozpocznij frezowanie (TurboCNC: ESC > F6 ; CNCGRAF: ESC > F9) [PINB.5]

Jest jeszcze przełącznik suwakowy który przełącza tryb klawiatury między CNCGRAF a TurboCNC. [PINC.1]

Jak widać trochę tych sekwencji jest żeby wykonać proste/codzienne czynności szczególnie w przypadku TurboCNC. Każda sekwencja zaczyna się od klawisza ESC’ape by utrzymać w miarę możliwości zawsze ekran początkowy.
    Wisienką na torcie są trzy diody. Dwie wskazują czy klawiatura pracuje w trybie CNCGRAF [Portc.4] czy TurboCNC [Portc.5] , a trzecia sygnalizuje wysyłanie sekwencji klawiszy [Portc.3].

„o…Budowa”
    W sumie ten projekt powstał z tego co miałem pod ręką. Nie kupowałem kompletnie nic. Płytka jak wspomniałem wyżej to niewykorzystany projekt, obudowa to model Z29 firmy „Kradex”, która szczerze powiedziawszy średnio mi się podoba. Przyciski zwykłe bez wodotrysków ze sprężynkami w środku. Całość wypełniona przewodami i termo glutem, co jak dla mnie zrozumiałem jest w projekcie „bez projektu” z potrzeby chwili.

[TurboCNC][CNCGRAF] Klawiatura USB [TurboCNC][CNCGRAF] Klawiatura USB

„Problemy”
    Oczywiście nie obyło się bez nich. Sporo czasu zajęło mi ogarnięcie przycisku „Left Alt” w bibliotece SWUSB Bascom potrzebnego do TurboCNC. Jak już udało mi się zrozumieć o co chodzi, pojawił się kolejny problem. Na systemie Windows w którym testowałem klawiaturę działało wszystko idealnie. Na FreeDOS’ie z kolei sekwencja ALT+litera odbierane były odwrotnie ;) zamiast Alt+F był F+Alt. Dla czego? Nie wiem do tej pory. Obecnie na FreeDos działa prawidłowo, ale na Windows nie działa w ogóle. Z pomocą przyszedł mi kolega „Tzok” któremu bardzo dziękuję za wsparcie. Co prawda problem został rozwiązany w niezbyt ładny sposób, no ale działa. Szczegóły tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3843712.html

„Wrażenia”
    No cóż… projekt nie jest ani piękny, ani zaawansowany. Ja potraktowałem go jako tymczasową pomoc w obsłudze TurboCNC, i nie dbałem o jego trwałość, wykonanie i estetykę. Jak się sprawdzi może zagości u mnie na stałe już w jakiejś lepszej, bardziej dopracowanej formie. Póki co uważam że ułatwia mi zabawę z CNC, i śmiało mogę ogłosić mój mały sukces ;)

Projekt powiązany z :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3754939.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3836133.html
    Attachments:

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    elektronockaut
    Level 10  
    elektronockaut wrote 492 posts with rating 364, helped 0 times. Live in city Bielsko-Biała. Been with us since 2019 year.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Wszystko fajnie dopóki działa. Gorzej jak coś padnie i przyjdzie Ci wydłubać np. rezystor z pod tego termogluta...
    macgyver96
    Level 17  
    Na termogluta jest dobry sposób, jak się go podleje izopropanolem to odchodzi jak marzenie od prawie kazdej powierzchni. Niech pierwszy rzuci kamieniem kto nigdy na szybko nie nasmarkał w obudowie termoglutem :)

Może i projekt nie jest pięknie wykonany, ale kod i sam zamysł można z powodzeniem wykorzystać i zrobić na jego bazie poważniejszą klawiaturę, myślę że jest to projekt zdecydowanie godny zachowania na forum.

Powodzenia życzę w walce z dosem, coraz mniej informacji można znaleźć na te tematy, a sam dos jest o tyle fajny że jest jednym z ostatnich systemów poza unixami który nie niańczy użytkownika i pozwala na niemalże bezpośrednie interakcje z hardwarem.
    elektronockaut
    Level 10  
    398216 Usunięty wrote:
    Gorzej jak coś padnie i przyjdzie Ci wydłubać np. rezystor z pod tego termogluta...

Żebyś wiedział...

Izopropanol faktycznie pomaga, ale myślę że zanim coś padnie, to pierwsze rozsypie się obudowa i przyciski.
    Do tego czasu może zrobię już nową wersję w porządnej aluminiowej obudowie, ale najpierw obecna wersja musi się sprawdzić, i udowodnić że jest użyteczna.
    macgyver96 wrote:
    Niech pierwszy rzuci kamieniem kto nigdy na szybko nie nasmarkał w obudowie termoglutem
    :P

macgyver96 wrote:
    Powodzenia życzę w walce z dosem, coraz mniej informacji można znaleźć na te tematy, a sam dos jest o tyle fajny że jest jednym z ostatnich systemów poza unixami który nie niańczy użytkownika i pozwala na niemalże bezpośrednie interakcje z hardwarem.

Mi się DOS bardzo podoba, i bardzo dobrze wspominam czasy gdy miałem tylko ten system ;) Jak już pisałem w innym temacie... dla mnie to takie uczucie jak bym uruchamiał płytę gramofonową. To jest dla mnie pasja, wciąż jeszcze nie do końca podparta wiedzą na temat tego systemu ;) Coś tam zawsze można w internecie znaleźć, albo w helpach danego pliku/polecenia, i tym staram się posiłkować.
    spec220
    Level 21  
    398216 Usunięty wrote:
    Wszystko fajnie dopóki działa. Gorzej jak coś padnie i przyjdzie Ci wydłubać np. rezystor z pod tego termogluta...

Widziałem gorsze "jednorazówki" posmarkane klejem na gorąco. Np. głośni komputerowe bardzo znanej markowej firmy. (nie będę pisał jakiej, bo aż wstyd)
    Wszystko tam było zrobione klejem z pistoletu wraz z całą obudową... Nawet nie podejmowałem się naprawy, tylko oddałem klientowi, i powiedziałem, żeby kupił nowe, a te stare wywalił.

U autora tematu nie jest jeszcze aż tak bardzo tragicznie... W razie potrzeby można urządzenie "reanimować"
    Gizmoń
    Level 28  
    Przyciski nie mają żadnych opisów, za to ozdobników w rogu panelu jest naćkane jak na nowym, kolekcjonerskim banknocie NBP. Brak opisów może nie przeszkadza przy codziennym użytkowaniu, ale po dłuższej przerwie mogą pojawić się wątpliwości co gdzie było :)
    elektronockaut
    Level 10  
    Opisy miały być ;) W załączniku jest naklejka frontowa u kolorowana jak banknot (:D) i naklejki na przyciski też. Miały być naklejone, ale zwykły papier samoprzylepny (zalaminowany) nie trzyma się. Muszę dać gdzieś na zewnątrz do druku na jakiejś folii PCV, bo faktycznie sam się zastanawiam od czego był który przycisk.
    Wracając jeszcze do naklejki NBP... pomysł taki miałem, ale po przyklejeniu nie podoba mi się strasznie. Już chyba lepiej by było jak by zostało czarne tło. Naklejka jednak musiała wylądować na obudowie, bo za pierwszym razem przy frezowaniu otwory na diody mi się przesunęły i zakrywa je właśnie ta nieszczęsna naklejka. Nowej obudowy nie będę kupował bo więcej z tym zachodu niż to warte. (tym bardziej że zużyłem na to chyba całą laskę termoglutu ;) )

@Gizmoń
    Bardzo fajną frezareczkę zrobiłeś - teraz zerknąłem na Twoje promowane tematy. Podoba mi się! Odbiegając nieco od mojej klawiatury...
    W temacie Twojej frezarki napisałeś "Przy ewolwentach frezarka znacznie zwalniała z powodu ogromnej ilości linii programu opisujących te krzywe."
    Też zdarza się że CNCGRAF zwolni przy skomplikowanych krzywiznach. Czy używałeś wtedy interpolacji kołowej "I J" ?
    Myślałem że to problem CNCGRAFu, ale wygląda na to że nie tylko w nim występuje to zjawisko. Jeśli wiesz coś więcej na ten temat i doszedłeś do jakichś wniosków odezwij się na PW bardzo Cię proszę.