Pasywne gigabitowe sieci optyczne GPON są obecnie popularnym sposobem realizacji dostępu do internetu FTTH (Fiber To The Home). U klienta pojawia się urządzenie ONU (optical network unit) / ONT (optical network terminal) posiadające interfejs optyczny oraz porty eternet, często wbudowany AP Wi-Fi czasami też dodatkowe usługi np. linię telefoniczną POTS. GPON pozwala na pasywne rozdzielanie sieci dzieląc jedno włókno na wielu abonentów przy rozpiętości nawet do 20km. Włókno możemy dzielić na 2 ale także na 16/32/64 rozgałęzienia, odnogę możemy dzielić na kolejnych abonentów. Takie rozgałęzione włókno obsługiwane jest przez jeden port na urządzeniu OLT (optical line terminal). Do przesyłu danych w obu kierunkach jednym włóknem wykorzystywane są dwa okna transmisyjne 1310 nm i 1490 nm. Sposób budowy sieci może nieco Wam przypominać Ethernet po koncentryku... jednak tutaj medium, sposób transmisji i przepustowości są inne i zapewniające znacznie większe prędkości transmisji a oszczędności są spore, gdyż nie prowadzimy osobnego włókna do każdego z abonentów. W kierunku abonentów port OLT zwykle może przesyłać dane z szybkością około 2.4Gb/s natomiast abonenci do OLT około 1.2Gb/s. Na horyzoncie widać technologię XGS-PON z downstream prawie 10GB/s, dodatkowo XGS-PON działa w innych oknach transmisyjnych co może pozwolić na równoległe działanie z GPON w jednym włóknie.
Wewnątrz ONT widzimy pigtail prowadzący od portu optycznego do modułu optycznego WDM, układ Broadcom wraz z FLASH i RAM oraz układy zasilające. Konstrukcja uproszczona do minimum.
Pigtail zakończony jest złączem SC. Widoczny jest transformator eternet i gniazdo RJ45 do podłączenia urządzenia abonenta, zwykle będzie to router udostępniający internet przewodowo lub bezprzewodowo. Na PCB widać miejsce na drugi port RJ45 oraz gniazdo telefoniczne dostarczające usługę POTS. Wersje urządzenia wyposażone w inny zestaw portów korzystają z tego samego PCB.
Czy korzystacie z GPON, co myślicie o tym sposobie dostępu do internetu?
GPON może być ciekawą alternatywą dla sieci LAN/punkt-punkt w obrębie jednego obiektu np. galerii handlowej lub office park.
Inwestycja w OLT może być spora, jednak przy odpowiedniej skali może być to tańsze rozwiązanie niż połączenia punkt-punkt do każdego abonenta. Zbiorowisko różnych firm na małej powierzchni przypomina i może mieć podobne wymagania jak budynek mieszkalny gdzie abonenci korzystają z GPON - FTTH.
Wewnątrz ONT widzimy pigtail prowadzący od portu optycznego do modułu optycznego WDM, układ Broadcom wraz z FLASH i RAM oraz układy zasilające. Konstrukcja uproszczona do minimum.
Pigtail zakończony jest złączem SC. Widoczny jest transformator eternet i gniazdo RJ45 do podłączenia urządzenia abonenta, zwykle będzie to router udostępniający internet przewodowo lub bezprzewodowo. Na PCB widać miejsce na drugi port RJ45 oraz gniazdo telefoniczne dostarczające usługę POTS. Wersje urządzenia wyposażone w inny zestaw portów korzystają z tego samego PCB.
Czy korzystacie z GPON, co myślicie o tym sposobie dostępu do internetu?
GPON może być ciekawą alternatywą dla sieci LAN/punkt-punkt w obrębie jednego obiektu np. galerii handlowej lub office park.
Inwestycja w OLT może być spora, jednak przy odpowiedniej skali może być to tańsze rozwiązanie niż połączenia punkt-punkt do każdego abonenta. Zbiorowisko różnych firm na małej powierzchni przypomina i może mieć podobne wymagania jak budynek mieszkalny gdzie abonenci korzystają z GPON - FTTH.
Fajne? Ranking DIY