Najpierw poszukaj instrukcji do tego czujnika.
Nadajnik zasila się zazwyczaj napięciem 12V lub 24V.
Odbiornik posiada 2 żyły zasilające napięciem 12V lub 24V oraz wyjście.
Na wyjściu zazwyczaj są tranzystory i tu mamy albo tranzystor npn lub pnp.
Ponadto występują 2 rodzaje sterowania:
NO - normalnie rozwarty (normal open)
NC - normalnie zwarty (normal connection)
Cała zabawa polega na podłączeniu cewki przekaźnika na takie napięcie, jakim zasilana jest fotokomórka.
Np. przekaźnik RM81 lub RM85
W przypadku wyjścia z tranzystorem npn wpinamy cewkę przekaźnika pomiędzy wyjście i oraz +zasilania.
W przypadku wyjścia pnp wpinamy pomiędzy wyjście oraz -zasilania
Równolegle do styków przekaźnika powinna być podłączona dioda półprzewodnikowa np. 1N4001 lub 1N4007
w kierunku zaporowym do zasilania czyli katodą do plusa lub anodą do minusa zasilania.
Fajnie by było jak byś choć dysponował jakimś symbolem tych fotokomórek.
Dodano po 4 [minuty]:
albino napisał: Plumpi napisał: Żargonowo fotkami nazywają zdjęcia, ale fotki optyczne. Co to takiego?
To takie cudo składające się z nadajnika i odbiornika, w tym przypadku można włożyć w dolną uszczelkę bramy garażowej, w której jest otwór. Nadajnik z jednej, odbiornik z drugiej. Po wciśnięciu uszczelki brama się zatrzyma. Pozdrawiam.
Czyli po prostu fotokomórka lub fotobariera.
Nazywane też barierami fotooptycznymi lub fotoelektrycznymi.
Ech.... polska jenzyk, trudna jenzyk