F&Home to w pełni konfigurowalny, polski system automatyki domowej oferujący jednolitą integrację rozwiązań przewodowych i bezprzewodowych. Automatyzacje w F&Home tworzy się za pomocą wszechstronnego, wizualnego systemu opartego na Node-Red a do sterowania z poziomu telefonów służy aplikacja Fox, również kompatybilna z rozwiązaniami opartymi o Wi-Fi.
W tym temacie pokażę ten system w praktyce. Będzie to zasadniczo pierwsza część przygody z rozwiązaniem smart home od F&F i w tym temacie przedstawię:
- część urządzeń przewodowych i bezprzewodowych F&Home
- wnętrza kilku wybranych urządzeń
- konfigurację głównego serwera mH-Developer
- dołączenie do serwera bramki LAN-Radio
- pierwsze uruchomienie urządzeń przewodowych (moduły rozszerzeń mH-Developer) i bezprzewodowych
- pierwszy rzut oka na aplikację Fox
W drugim temacie z serii będę bazować na rezultatach z tego tematu i dopiero wtedy skupię się na swobodnym tworzeniu logiki w nowym Konfiguratorze opartym o Node-Red.
Nowa odsłona F&Home jest w pełni kompatybilna ze starszymi sprzętami, więc jeśli już posiadacie jakiś sprzęt z przestawionych serii, to nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć ich z rozwiązaniami, które tu pokazuję.
Zaraz zaczynamy, jeszcze tylko...
Uwagi organizacyjne
Oto kilka słów, które warto napisać, ale nie dotyczą one bezpośrednio samego systemu:
- część urządzeń z systemu działa na śmiertelnie niebezpiecznym napięciu sieciowym, należy zachować wszelką ostrożność przy montażu, operować przy wyłączonym zasilaniu, itd...
- ze względu na długość tematu, nie powtarzam tutaj wszystkich informacji z dokumentacji o każdym urządzeniu, więc gorąco polecam zapoznać się też z oficjalną, polskojęzyczną i szczegółową dokumentacją od F&F
Jednolity system automatyki przewodowej i bezprzewodowej
Przewodowa część systemu F&Home opiera się o jednostkę centralną i moduły rozszerzeń. Do jednostki można dołączać dodatkowy systemy poprzez różne magistrale, takie jak (w zależności od serwera) CAN, ModBus, LAN. Moduły rozszerzeń można dodawać stopniowo, wraz z rozwojem systemu, co pozwala dostosować system do każdego domostwa.
Bezprzewodowa część systemu opiera się na autorskiej technologii F&F opartej na własnych odbiornikach/nadajnikach radiowych pracujących w paśmie 868MHz. Rozwiązanie to korzysta z podwójnego radia zamontowanego w serwerach i bardzo skuteczne radia opisane jako LR, czyli Long Range (długi zasięg, nawet do 350 metrów).
Sercem systemu F&Home jest jednostka centralna, do wspieranych jednostek należą modele rH-SERWER-DIN2, DESKTOP2 i DEVELOPER. Ta prezentacja będzie opierać się o mH-DEVELOPER.
Przegląd sprzętu użytego do prezentacji
Serwer mH-DEVELOPER to jednostka centralna systemu F&Home, wbrew pozorom nie obsługuje tylko systemu przewodowego, lecz również jest w stanie obsłużyć moduły bezprzewodowe gdy podłączymy do niej odpowiednią bramkę. mH-Developer montowany jest na szynie DIN i steruje ogrzewaniem, oświetleniem, gniazdami elektrycznymi.
W zestawie dostajemy też czujniki temperatury DS18B20:
mH-BLR LAN-Radio to bramka pozwalająca na podłączenie radiowych urządzeń do F&Home. W zestawie dostajemy dwie antenki dalekiego zasięgu oraz zasilacz. LAN-Radio komunikuje się z mH-DEVELOPER przewodowo po sieci Ethernet.
Filtr przeciwzakłóceniowy mH-SP potrzebny jest do podłączenia mH-Developer. Zabezpiecza on elementy systemu przed zakłóceniami z sieci zasilającej oraz przepięciami.
Zasilacz mH-SU50 podłączamy między filtrem mH-SP a jednostką centralną mH-Developer. Zapewnia on 24V niezbędne do pracy serwera.
Moduł mH-IO12E6 stanowi rozszerzenie dla mH-Developer. Podłącza się go przez interfejs CAN. Moduł zajmuje w rozdzielni 6 pól. Zasilany jest napięciem 24V. Pokazany tu jest moduł poziomu pierwszego (LEVEL 1), poziomy pozwalają podłączyć kilka modułów o tej samej roli. mH-IO12E6 służy do sterowania oświetleniem (lub innymi odbiornikami działającymi na zasadzie włącz/wyłącz) jak i odbiornikami silnikowymi (nadaje się zarówno do sterowania roletami zewnętrznymi, jak również żaluzjami pionowymi i poziomymi).
Moduł zarządza załączaniem oświetlenia lub silnikami za pośrednictwem przekaźnikowych modułów wykonawczych typu mH-R8x8, mH-R8/2, mH-RE4 lub mH-R2x16.
Moduł mH-R8x8 to moduł wykonawczy (przekaźników) podłączany do np. mH-IO12E6:
Moduł mH-V8 to ośmiokanałowy moduł wykonawczy. Steruje pracą elektrozaworów podłączonych do wyjść modułu. Przystosowany jest do współpracy z modułami czujników temperatury mH-S8.
Moduł mH-S8 to ośmiokanałowy sterownik współpracujący z cyfrowymi czujnikami temperatury, które mierzą temperatury w zakresie od +5 do +40 stopni, z dokładnością do 0,1 stopnia. Przystosowany jest do działania z modułami wykonawczymi mH-V8 sterującymi elektrozaworami w obwodzie ogrzewania.
Moduł mH-RE4 to moduł przekaźników roletowych. Oferuje on zabezpieczenie przed j jednoczesnym załączeniem kierunku góra i dół i przed natychmiastową zmianą kierunku (przerwa czasowa). Posiada układ gaszący iskrzenia, wydłużający żywotność styków przekaźników oraz eliminujący zakłócenia na sieci.
Diody LED na czole urządzenia pokazujące aktualny stan.
Teraz pora na kilka modułów bezprzewodowych - ona też współpracują dobrze z całym systemem i można je wygodnie integrować też z częścią przewodową systemu.
Do ich podłączenia służy wspomniana już bramka LAN-Radio.
Dopuszkowy moduł rH-R1S1 LR jest połączeniem przekaźnika i wejścia stykowego. Moduł wysyła informacje o zwarciu i rozwarciu styków do systemu oraz steruje przekaźnikiem, który może załączać dowolne obwody elektryczne, przykładowo może zapalać światło. rH-R1S1 zasilany jest z sieci.
Zasilany bateryjnie rH-P1T1 LR to czujnik ruchu z sondą temperatury. Zasilają go dwie baterie AAA. Może on wywoływać dowolną automatyzację utworzoną w konfiguratorze opartym o Node-Red.
Dopuszkowy rH-S4T to bateryjny nadajnik czterokanałowy z pomiarem temperatury. Pozwala na podłączenie poczwórnego przycisku monostabilnego. Zasila go bateria CR123 (litowa) lub SL861/S.
Moduł rH-PWM3 LR to sterownik PWM trzykanałowy niskiego napięcia, zdolny do kontrolowania dowolnego typu urządzeń, ale przede wszystkim stosowany do oświetlenia LED.
Malutki rH-WMC to zasilany bateryjnie czujnik otwarcia drzwi/okna. Opiera się on o kontaktron. Może wyzwalać różnego rodzaju scenariusze, w tym np. automatycznie zapalać światło:
W ofercie F&F są też bezprzewodowe moduły montowane na szynę DIN - przykładowo rH-R2S2 DIN LR. Przekaźnik dwukanałowy z nadajnikiem dwukanałowym. Można tam podłączyć dwa przyciski oraz dwa odbiorniki. Przekaźniki i tutaj są beznapięciowe, więc można załączać sprzęty zasilane dowolnym napięciem.
Wnętrza wybranych urządzeń
Oto zdjęcia ze środka, tylko dla wybranych urządzeń. Na początek coś, co już świadczy o klasie całego systemu - filtr mH-SP. Wielokrotnie na forum narzekałem, że budżetowe rozwiązania wcale o to nie dbają, a teraz wreszcie mam okazję pokazać, jak to powinno być zrealizowane:
Sprawdziłem również budowę zasilacza mH-SU50, który jak widać ma mimo wszystko własne filtry, a i nawet warystor się znalazł. Producent niczego nie pożałował. Zasilacz zbudowany jest w topologii flyback w oparciu o CR6853.
Zajrzałem też do środka wykonawczego modułu przekaźników mH-R8x8.2, po którym widać, że producent nawet umocnił wysokoprądowe ścieżki spoiwem, by dawały radę nawet w ekstremalnych warunkach:
Zainteresuje Was też pewnie wnętrze bramki LAN Radio, która zbudowana jest w oparciu o PIC24FJ256GB206, ESP32 oraz aż dwa moduły radiowe, dbające o to by F&Home miało dobry zasięg nawet w trudnych warunkach.
mhDeveloper - pierwsze uruchomienie
Zaczynamy od podłączenia modułu filtra mH-SP i zasilacza 24V DC mH-SU50. Zasilacz podłączamy do jednostki mhDeveloper, upewniając się, czy polaryzacja jest poprawna.
Dopiero wtedy podłączamy zasilanie. mhDeveloper powinien uruchomić się automatycznie. Bootowanie zajmie kilka sekund a potem zostanie wyświetlona wersja firmware:
Na ten moment nie podłączam jeszcze Ethernetu, bo chcę pokazać, że zadziała to nawet i bez niego.
mhDeveloper - kontrola oświetlenia
mhDeveloper posiada wbudowane, gotowe mechanizmy przeznaczone dla kontroli podstawowych automatyzacji w inteligentnym domu. Przygodę zaczniemy od uruchomienia przycisków. Służą do tego wejścia 1-12 polaryzowane złączem COM A. COM A to wspólny poziom dla wejść 1-12. Jeżeli wejścia mają być sterowane poziomem wysokim, to do złącza COM A należy podłączyć masę zasilania. Jeżeli wejścia „Wejście x” mają być sterowane poziomem niskim (np. poprzez wyjścia OC), to złącze COM A należy podłączyć do plusa zasilania.
Wejścia te oczekują przycisku dzwonkowego i jednokrotne jego wciśnięcie przerzuca stan odpowiedniego z przekaźników (przekaźniki 1-12). Przekaźniki tamte są podłączone w trybie beznapięciowym, więc mogą sterować zarówno obwodami 230V, jak i 24V bądź innymi dowolnymi.
Na początek sprawdziłem je multimetrem:
Sterowanie działa - w ten sposób można uruchomić kontrolę oświetlenia. Do odpowiedniego przekaźnika podłączyłem zasilanie 230V i żarówkę, tak aby przerywał on obwód:
mhDeveloper - kontrola ogrzewania
Analogicznie mamy tu 9 wejść czujników temperatury i 8 wyjść wykonawczych (dla zaworów - triaki). Dziewiąty czujnik temperatury nie ma powiązanego triaka i może być wykorzystywany jako dodatkowy, informacyjny odczyt.
Odczyty temperatury dostępne są na wyświetlaczu, jak również w konfiguratorze i w aplikacji Fox (gdy sparowano).
Oto krótka demonstracja pokazująca jak szybko odświeżane są odczyty:
Dalej możemy uruchomić kontrolę ogrzewania. Jest ona w pełni konfigurowalna i może też być używana do chłodzenia, ale w domyślnej konfiguracji działa ona tak, że wyjście załącza się gdy odczytana temperatura jest poniżej nastawionej. Nastawioną temperaturę można zmienić nawet z poziomu LCD (przyciski).
W celu demonstracji zamiast systemu grzewczego użyłem żarówki. Żarówka włącza się gdy temperatura jest za niska, a jej mała odległość od czujnika sprawia, że ten nagrzewa się. Gdy czujnik się nagrzeje, pożądana temperatura jest osiągnięta i żarówka gaśnie, więc czujnik stygnie. Cykl się zapętla.
W dalszej części zobaczymy jak można konfigurować ten system.
Dostęp do mhDeveloper przez LAN
mhDeveloper pozwala też tworzyć bardziej zaawansowane mechanizmy. Służy do tego dostęp przez sieć lokalną. Dostajemy się do niego przez IP wyświetlane na ekranie, można też znaleźć je na liście klientów DHCP. Co ważne, nie wymaga to parowania z chmurą - chmura nie jest obowiązkowa, więc nie ma obaw o prywatność.
Diody nad złączem sygnalizują połączenie:
Należy zadbać, by urządzenie miało statyczne IP. Można wykonać rezerwację adresu IP dla MAC urządzenia w ustawieniach DHCP.
Potem należy zalogować się do urządzenia.
Domyślne dane do logowania to "admin admin".
Po zalogowaniu się mamy dostęp do konfiguratora, urządzeń, bramek bezprzewodowych oraz innych ustawień.
Konfigurator pozwala tworzyć praktycznie dowolną logikę poprzez system oparty o Node-Red, będzie to szczegółowo przedstawione w drugiej części:
W Devices mamy podłączone urządzenia, tu przykładowo zrzut ekranu przedstawia widok już po sparowaniu z bramą LAN-Radio i dodaniu bezprzewodowo modułu D1S2:
Zakładka Gates, analogicznie, przedstawia podłączone bramki - można mieć ich kilka, co jeszcze bardziej poszerza zasięg sieci.
Zakładka Overview pokazuje nam bieżący stan głównego serwera - CPU, pamięć, dane, sieć i tak dalej:
Warto też pamiętać, że w systemie jest dostępny język polski - co kto woli:
Aplikacja Fox - pierwsze połączenie z mhDeveloper
Z mhDeveloper można korzystać bez aplikacji, ale możliwości oferowane przez nią są co najmniej kuszące. Tutaj poznamy ją bliżej.
Aplikacja mobilna Fox pozwala na wygodną obsługę i konfigurację przewodowych i bezprzewodowych systemów F&Home. Aplikację na system Android pobieramy z Google Play:
Na iOS z kolei można ją pobrać w Appstore:
Na początku warto jest założyć konto.
Podłączenie mhDeveloper do nowej aplikacji Fox jest bardzo proste. Wystarczy podłączyć telefon do tej samej sieci lokalnej w której jest nasz serwer. Aplikacja powinna sama wyszukać urządzenie.
Jeśli go nie wyszukuje, to warto rzucić okiem na panel mhDeveloper i sprawdzić jakie IP zostało mu przypisane. Można też dodać go ręcznie - poprzez adres IP.
Domyślne dane to: "admin admin"
Fox - sceny i programy
W aplikacji Fox można tworzyć zaawansowane sceny i programy. Służy do tego zakładka Management. W niej mamy osobne opcje - Scenes i Programs:
Zakładka Scenes pozwala tworzyć zarówno sceny przewodowe, jak i bezprzewodowe:
W edycji sceny można zmienić jej nazwę i ikonkę. W tym samym miejscu znów klikamy na znaczek plus, by dodać urządzenia. Dla każdego można zdefiniować operację i czas.
W oparciu o to utworzyłem dwie przykładowe sceny - pierwsza zapala światła, druga je gasi. To by mogło być przykładowo zapalanie bądź gaszenie świateł w całym mieszkaniu lub w sekcji budynku.
Krótka prezentacja:
Dodatkowe IO dla mhDeveloper - mH-IO12E6B
mH-IO12E6B to nowsza wersja mH-IO12E6. Podłączenie jest bardzo proste - potrzebne jest zasilanie 24V oraz CAN od jednego z modułów lub bezpośrednio z głównego serwera.
Po operacji przywracamy zasilanie - od tego momentu w aplikacji będą widoczne nowe wyjścia, te z modułu mH-IO12E6B.
Na próbę podciągnąłem jedno z tych wyjść do zasilania za pomocą rezystora 10k i zbadałem jego zachowanie multimetrem:
Wyjście odpowiednio wystawia napięcie, teraz można podłączyć do niego mH-R8x8. Następnie mH-R8x8 może zostać użyty np. do załączania oświetlenia 230V:
Dodatkowe czujniki dla mhDeveloper - mh-S8B
Pora podłączyć kolejny moduł. Główny serwer ma jedno złącze, ale to nie problem - po prostu jeden moduł podłączamy do drugiego, szeregowo:
Po przywróceniu zasilania nowe czujniki powinny być od razu widoczne w panelu. Krótki test z mocną latarką pokazuje nam, że czujnik działa:
Dodatkowe systemy grzewcze (i nie tylko) - mH-V8B z mH-S8B
mH-S8B można łatwo połączyć z odpowiednim modułem mH-V8B, należy tylko pamiętać by oba moduły były tego samego poziomu (LEVEL). Zdjęcie przedstawia sposób połączenia:
Od teraz czujniki temperatury podłączone do mH-S8B mogą wyzwalać wyjścia mH-V8B, wszystko w zależności od konfiguracji. Oto przykład ustawienia grzania na dany czas, które potem zostaje wyłączone gdy jest osiągnięta odpowiednia temperatura. W roli grzałki jest żarówka - tylko do demonstracji.
Bramka LAN-Radio
Bramka LAN-Radio pozwala na jednolite podłączenie urządzeń radiowych F&F do głównego serwera mH-Developer. Bramka łączy się z serwerem kablowo przez Ethernet. Przy pierwszym uruchomieniu wchodzimy na jej stronę i podajemy IP serwera.
UWAGA - jeśli pola tekstowe nie są aktywne (nie da się edytować), to trzeba zresetować wedle instrukcji
Od tego czasu powinna pojawić się w mH-Developer w Config->Gates:
W ustawieniach bramki można uruchomić parowanie z urządzeniem, zaktualizować jej oprogramowanie, przejrzeć logi (jeśli włączone) oraz również można ją zidentyfikować (bramka wtedy wydaje sygnał audiowizualny, jest to przydatne, gdy mamy kilka bramek).
Dostępna jest też tam lista sparowanych urządzeń:
Pierwsze urządzenie bezprzewodowe
Pora sparować jakieś urządzenie z bramką. Do demonstracji wybrałem moduł ściemniacza rH-D1S2-LR i podłączyłem go do zasilania. Dioda LED zaczęła mrugać co pół sekundy. Znaczenie tego sygnału znajdziemy w dokumentacji:
Rejestracja w systemie jest bardzo prosta.
- staartujemy parowanie w widoku bramki
- system czeka na urządzenie
- wciskamy przycisk na obudowie
- po 5 sekundach moduł zarejestruje się w systemie lub program zgłosi błąd w przypadku niepowodzenia, w przypadku sukcesu urządzenie pojawi się na liście:
Od teraz można też wejść w ustawienia tego urządzenia i je konfigurować bądź przetestować zdalną kontrolę:
UWAGA: W celu uzyskania najlepszego zasięgu należy ułożyć antenę modułu równolegle do jednej z anten serwera i maksymalnie oddalić ją od innych przewodów!
Ściemniacz rH-D1S2-LR
Ściemniacz może działać nawet bez parowania, w tzw. trybie autonomicznym. Ten tryb załącza się również w razie problemów z połączeniem. Wtedy sterujemy nim bezpośrednio przez przycisk, bez apki.
Działanie trybu autonomicznego jest bardzo proste:
- krótkie wciśnięcie przycisku włącza lub wyłącza światło
- dłuższe wciśnięcie sprawia, że poziom jasności rośnie i zatrzymuje
się w tym momencie, w którym zwolnimy przycisk
Ściemniacz sparowałem wedle instrukcji z poprzedniego akapitu. Od razu pojawił się w WebManager, jak również też w aplikacji Fox. Na próbę postanowiłem zacząć właśnie od niej. Mamy tam kontrolę nad poziomem jasności oraz stanem on/off:
Co więcej, już widzę, że ściemniacz od razu stał się dostępny dla scen i programów w Fox:
Zarówno w Fox, jak i w Web Manager są dostępne ustawienia tego ściemniacza. W Web Manager można zmienić czas przejścia oraz częstotliwość PWM, w Fox tylko sam czas:
Niskonapięciowy inteligentny sterownik rH-PWM3
Oto kolejny kontroler, najczęściej stosowany do kontroli oświetlenia LED, ale równie dobrze zdolny do obsługi zamków elektromagnetycznych lub innych niskonapięciowych elementów wykonawczych.
Parowanie rH-PWM3 wykonujemy tak jak pokazałem wcześniej, ale uwaga - ściemniacz pojawi się w urządzeniach bramki trzykrotnie - to nie błąd, to są osobne wpisy dla każdego z kanałów.
Osobne kanały ściemniacza od razu też pojawią się w aplikacji Fox:
Czujnik ruchu rH-P1T1 LR
Teraz uruchomimy czujnik ruchu rH-P1T1. Jak sama nazwa wskazuje, mierzy on również dodatkowo temperaturę. Zaczynamy od włożenia do środka dwóch baterii AAA.
Potem wciskamy przycisk na module radiowym, nie należy go pomylić z przyciskiem sprawdzającym, czy założona jest obudowa. Uruchamiamy parowanie. Bramka powinna wykryć nowe encje:
Od teraz dostępne są one do użycia w systemie. Można je podejrzeć w Fox - filmik pokazuje jak szybko i skutecznie czujnik reaguje na akcje.
Czujnik otwarcia drzwi rH-WMC
W tym przypadku potrzebna będzie pojedyncza bateria AAA:
Wciskamy przycisk ze środka (ten na zewnątrz służy tylko czujnikowi do sprawdzenia czy jest zamontowany):
Od tego momentu jest on dostępny do integracji, a jego czas reakcji jest naprawdę mały:
Podwójny przekaźnik rH-R2S2 DIN LR
Tak jak wcześniej - podłączamy i parujemy, a w zasadzie nawet i bez parowania zadziała, bo przecież i tu jest tryb autonomiczny. Dwa przyciski i dwa odbiorniki. Sterowanie z Fox również działa poprawnie:
Poczwórny włącznik z pomiarem temperatury - rH-S4T
Upewniamy się, czy w środku jest bateryjka (odkręcamy śrubki), sprawdzamy, czy bateryjka nie jest oddzielona foliowym paskiem w celu uniemożliwienia jej rozładowania w magazynie, a potem zwieramy przewody S1 i C. Bramka powinna wykryć nowe urządzenie:
Od teraz jest również widoczne w aplikacji Fox:
Reakcja na przyciski jest momentalna, a trzeba pamiętać, że mamy tu komunikację przez co najmniej trzy węzły. Moduł wysyła radiowo informacje do bramki, bramka po Ethernet do centrali systemu, a centrala do aplikacji mobilnej...
Pomiary poboru mocy
Jednym z ukrytych kosztów inteligentnego domu jest pobór prądu wszystkich urządzeń wykonawczych oraz serwera. Wartość ta oczywiście się zmienia w zależności od tego co jest uruchomione, przykładowo załączony przekaźnik pobiera więcej niż otwarty, ale najważniejsza jest dla mnie wartość bazowa. Ile mocy "kosztuje nas" mH-Developer, gdy nic nie jest załączone?
To mnie zaskoczyło. Jakieś 3W. Myślałem, że zrobiłem coś źle - może serwer zasnął? Podłączyłem Ethernet i zacząłem przełączać rzeczy na stronie:
3.5W. To bardzo dobry wynik. Wiele razy na forum testowałem pojedyncze klocki wykonawcze z komunikacją Wi-Fi bądź Zigbee i taki przykładowy switch na Wi-Fi był w stanie pobrać te 0.5W bez załączonego przekaźnika. Tu mamy 3.5W.... ale to razem z głównym serwerem (bo do switchy na Wi-Fi osobny byłby HA?) i z całą logiką świateł, grzania, czujników. Zresztą rozmiarowo podobnie - nie upchnął bym tylu funkcjonalności i Home Assistant na szynie DIN...
Testy zasięgu
Z ciekawości też wykonałem kilka testów zasięgu. Wiadomo, że wiele zależy od konkretnych warunkach w danym miejscu, od ścian, przeszkód, itd, ale i tak pomyślałem, że może kogoś to zaciekawi.
A więc bramkę umiejscowiłem w pomieszczeniu przy klatce schodowej na trzecim piętrze w bloku z wielkiej płyty. Wziąłem do ręki zestaw rH-S4T który wcześniej "oprogramowałem" by sterował dwoma przekaźnikami z mH-Developer:
Bloczki wyjaśnię w drugiej części, tak jak pisałem. Pierwszy przycisk wcisnąłem w połowie drogi na dół, a drugi na samym dole, tj. przy skrzynce na listy. Oba przekaźniki się przełączyły.
Potem poszedłem o krok dalej... dosłownie i przenośni. Z poziomu niżej (piwnica pod bramką) też dało się przełączyć przekaźnik, dopiero z naprzeciwległej piwnicy był kłopot, pewnie przez grube ściany nośne.
Materiał filmowy
Przygotowaliśmy również dla Was materiał filmowy na Youtube pokrywający treści z tego tematu:
Podsumowanie
To była pierwsza część prezentacji polskiego systemu automatyki domowej od F&F. Przedstawiłem tu wybrane urządzenia kompatybilne z F&Home, zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe. Uruchomienie całości, konfiguracja i parowanie (w przypadku bramki i urządzeń RF) przebiegło bezproblemowo. Również udało mi się dodatkowo podłączyć aplikację Fox, która zapewnia dostęp do systemu z zewnątrz (z całej sieci Internet) i pozwala uruchamiać własne scenariusze i akcje opracowane w konfiguratorze.
Sam konfigurator oparty o Node-Red jest na tyle ciekawy, że zdecydowałem się zostawić go na osobny temat. Dopiero za jakiś czas przedstawię go bliżej, ale już mogę powiedzieć, że wstępnie go przetestowałem i jestem z niego bardzo zadowolony - pozwala on dowolnie łączyć i programować urządzenia, które tu przedstawiłem.
Na ten moment mam następujące obserwacje:
- system F&Home jest w pełni jednolity i konfigurowalny, można dowolnie łączyć urządzenia przewodowe i bezprzewodowe, jak również urządzenia zasilane bateryjne i napięciem wysokim bądź niskim
- system F&Home oferuje opcjonalną integrację z chmurą F&F i aplikacją Fox, ale nie jest ona wymagana do działania - jeśli ktoś nie chce łączyć z chmurą, to system będzie dobrze działać lokalnie
- urządzenia z F&Home, choć pozwalają na swobodną konfigurację i automatyzację, posiadają również wbudowane mechanizmy działania pozwalające szybko wystartować z systemem. Przykładowo w mH-Developer ogrzewanie działa nawet jak wcale nie podłączymy przewodu Ethernet, a urządzenia radiowe bez parowania działają same w trybie autonomicznym
- analogicznie, jeśli nie mamy jeszcze bramki oraz jednostki centralnej, ale chcemy już podłączyć do puszek moduły F&F, to nie ma z tym żadnego problemu - tryb autonomiczny sobie poradzi i dom będzie funkcjonalny nawet bez serwera. Bardzo wygodne
- reakcja na wydarzenia zarejestrowane przez bezprzewodowe czujniki jest natychmiastowa, nie byłem w stanie odczuć opóźnienia przy testach z czujnikiem otwarcia drzwi czy tam z czujnikiem ruchu. Dodatkowo testy pokazały, że przyciski radiowe sterowały przekaźnikiem nawet z odległości kilku pięter w bloku, gdzie moje Wi-Fi dawno nie sięga...
- urządzenia radiowe F&F, oprócz swojej tytułowej funkcjonalności, oferują też często odczyt temperatury, co moim zdaniem jest fajnym i przydatnym dodatkiem. Sam w rozwiązaniach open source ten czujnik często dodaję, a w F&F widzę, że i to jest gotowe
- wykonanie urządzeń F&F jest naprawdę solidne i nie przypomina budżetowych produktów no-name które czasem są przedstawiane na forum, przykładowo choćby ten zasilacz od serwera ma nie dość, że sam odpowiedni filtry EMI, to w zestawie jest dostępny osobny moduł filtrów
- system F&F jest skalowalny i poradzi sobie nawet w dużych budynkach, zarówno w wersji przewodowej (RS485, CAN) jak i bezprzewodowej (bramki). Bramki podłącza się do mh-Developer przez sieć Ethernet, a bramek można mieć kilka, system nawet jest wyposażony w narzędzie do określenia która bramka jest która (sygnał audiowizualny)
- sam testowany tu główny serwer mH-Developer jest przemyślany tak, że na początek może zasadniczo starczyć Wam on sam - potem można dokupywać kolejne moduły. Zarówno oświetlenie, ogrzewanie, jak i inne systemy jest on w stanie odpowiednio obsłużyć
Na dzisiaj to tyle - ciąg dalszy w drugiej części. Czy korzystaliście z systemów F&F, jakie macie doświadczenia?
[Współpraca reklamowa z F&F Filipowski sp.k.]
Fajne? Ranking DIY Pomogłem? Kup mi kawę.