Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego

mbhp 16 Apr 2011 21:07 569620 506
Optex
 • #361
  modelgaz
  Level 13  
  rafal.chester Witam.Piszę bo jakoś nikt nie podejmuje tematu.Piec jest chyba OK.a że nie jest to piec miałowy to nic nie przeszkadza ,tak mi się wydaje ale mogą być różne zdania na ten temat.Wszystko zależy od tego czy podajnik zmieści się w drzwiczki.Ja mam miałowy SKAMET1.2 niby całodobowy ale polecił bym go tylko wrogowi.
 • Optex
 • #362
  _JAG_
  Level 15  
  rafal.chester
  Moim zdaniem ten piec się nadaję ale przydałby się dłuzszy kanał wymiany, żeby za dużo nie szło w komin.....
 • #363
  arturromarr
  Level 17  
  Na dobrą sprawę to prawie każdy piec się nadaje, jeśli zmieści się podajnik.
  Myślę, że jak dasz radę go zbudować to i zamontujesz go w piecu.
  Umiejscowienie pod rusztem wydaje mi się tu jednak niekorzystne, bo jest mało miejsca i spaliny szybko schładzały by się natrafiając na zimny ruszt co jest szkodliwe dla procesu palenia. Dlatego chyba bym radził dać podajnik nad rusztem, niestey nie ma dzwiczek i trzeba by "wgryźć" się w piec, więc najlepiej znaleźć ściankę bez płaszcza wodnego.
 • #364
  pief
  Level 17  
  Witam

  Przymierzam się do zrobienia podajnika tłokowego mam dylemat ten sam co
  kolega - rafal.chester .

  W którym miejscu zamontować podajnik
  - nad rusztem wodnym ( 20cm na 10,5cm)
  - pod rusztem wodnym (w popielniku 17,5 cm na 20 cm)
  - z boku pieca gdzie mam wentylator (popielnik)


  Piec zębiec skw 14 kw.

  Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego
  Pozdrawiam
 • #365
  rafal.chester
  Level 11  
  Jeśli chodzi u umieszczenie podajnika nad rusztem to po pierwsze, pomijając drzwiczki i wyczystki płaszcz wodny jest dookoła, a po drugie prześwit miedzy rusztami wodnymi wynosi około 6 mm więc powstałby problem z popiołem bo raczej do popielnika nie spadnie. Myślałem o powiększeniu popielnika a dokładniej zwiększeniu jego wysokości więc może wtedy umieszczenie podajnika pod rusztem zdałoby egzamin. Pytanie tylko czy nie będzie się "punktowo" gotować woda w ruszcie na skutek gwałtownego podgrzewania. Kolejne moje pytanie jakiej mocy silnik i czy zastosować jakąś przekładnie? Zależy mi aby koszty ograniczyć do minimum, może nie koniecznie całkowitego, ale minimum.
  Dziękuję za zainteresowanie.
  Pozdrawiam
 • #366
  arturromarr
  Level 17  
  Ja tak planuje zrobić.
  Chcę dokupić dolną część od innego pieca i postawić na tym mój.
  Dzięki temu ruszt nie będzie tuż nad płomieniem i zachowam zwykłe palenisko awaryjne.
 • #367
  rafal.chester
  Level 11  
  Ja poprostu wyspawam. Zastanawiam się tylko czy nie zaszkodzi takie podniesienie pieca bo podobno ma on być "teoretycznie" najnizszym punktem instalacji CO. Przy grawitacji może i miałoby to wpływ ale przy wymuszonym chyba bedzie ok.
  Tu jeszcze pytanko do Arturromarr. Kiedy planujesz się za to zabrać, ile podwyższyć oraz jaki do tego silnik i przekładnie chcesz zastosować?
  Pozdrawiam
 • #368
  arturromarr
  Level 17  
  Podejrzewam że zabiorę się za to co najmniej za miesiąc.
  Póki co muszę kupić gdzieś używany piec "dawcę" i zgromadzić blachy.
  Planuję podnieść o wysokość dolnych drzwiczek pieca, które dojdą.
  Wysokość niema znaczenia przy wymuszonym obiegu. Widziałem bardzo wysokie fabryczne kotły.
  Nad napędem się zastanawiam, jak nic nie wykombinuje to kupie gotowy motoreduktor, ale niestety nie są tanie.
  Trzeba mocno zawracać uwagę na bezawaryjność bo zimą to byłaby katastrofa.

  PS:
  Zastanawiam się nad sprawnością tłokowca.
  Mam dwóch sąsiadów, jeden ma retortę drugo tłokowca. Pierwszy ma prawie niewidoczny dym a u drugiego czasem kopci jak ze zwykłego "śmieciucha"(opał ten sam). zastanawiam się czy to nie oznacza gorszego spalania, czy ma źle ustawiony sterownik?
  Itak zrobię tłokowca bo bardziej mi pasuje mniejsza awaryjność i wielopaliwowość, ale nie chciałbym by mój tak nie kopcił. Jak to jest z tymi tłokowcami szłyszałem że bardziej dymią, ale czy zawsze aż tak?
 • #369
  rafal.chester
  Level 11  
  Nie jestem ekspertem ale to chyba spowodowane jest tym ze tłokowiec podaje jednorazowo dość dużo dawkę a retorta ślimakiem częściej a mniejsze dawki. Mało tego w retorcie porcja podpychana jest od dołu (występuje tzw górne spalanie) a właśnie w ten sposób powinno się miałem palić. Większa oszczędność oraz mniejsze zadymienie. Ja póki co rozpalając w piecu wpierw zasypuje go praktycznie całego miałem a dopiero podpalam od góry. Dymu z komina jest naprawdę minimum. Przy zasypywaniu na ogień dymi się strasznie
 • #370
  arturromarr
  Level 17  
  Kolejny "detal" do mojego podajnika
  Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego
  Niestety silnik 3-faz. Bedzie kłopot z zasileniem, niby da się z jednej przez kondensator, ale spadnie moc, zobaczymy jak zrobię jakieś próby.
  Mam w domu wszystkie fazy ale nie chce mi się ciągnąć przewodu do kotłowni, więc pokombinuję czy ruszy na jednej z wystarczającym impetem.
 • Optex
 • #371
  Waldek Osiński
  Level 16  
  Witam. Inspirowany tym tematem, oraz tematem na innym forum:http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8431-przerobka-kotla-uklad-tlokowy/ (polecam to forum wszystkim "palaczom"), zdłubałem podajnik tłokowy do mojego kociołka typ "ski" 17,5 kW. Działa od trzech tygodni, nie obeszło się bez pożaru w kotłowni, wymaga jeszcze dorobienia mieszadła w zasobniku na opał (w tej chwili trociny). Ponieważ jest wykonany z tego, co było pod ręką, lub leżało za garażem, zdjęcia będą po pomalowaniu (i posprzątaniu kotłowni). Kilka informacji: z kotła wyciąłem ruszt wodny, podajnik zamontowany od przodu, z boku dorobiłem drzwiczki do popielnika, zasobnik o pojemności ok. 160 litrów wystarcza na trzy doby przy grzaniu bojlera 80 l. Palenisko o wymiarach 176 x 190 mm, ruszt pospawany z pręta kwadratowego o przekroju 10 x 10 mm, wyjmowany. Pozdrawiam, jeżeli są jakieś pytania to proszę pisać.
 • #373
  Waldek Osiński
  Level 16  
  Witam. Oto zdjęcia rusztu.
  Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego
 • #374
  rafal.chester
  Level 11  
  Pytanie do Waldek Osiński.
  Przekładnia kupna czy sam cos wykombinowałeś? Jaki napęd tego podajnika oraz jaki sterownik zastosowałeś?
  Pozdrawiam
 • #375
  Waldek Osiński
  Level 16  
  Witam. Od razu napiszę, że gdybym miał to sterowanie kupić to nie miałoby to sensu ekonomicznego, i kupiłbym jakiś dedykowany sterownik. A teraz pracują w kotłowni: regulator LUMEL RE2, sterownik SR z TELMATIKA, dwa falowniki (LG i HITACHI), a będzie jeszcze jeden LUMEL do sterowania pompą CWU. SR jest przekaźnikiem programowalnym, i realizuje prawie wszystkie funkcje sterownika "gotowca": zał.-wył. dmuchawy, posuwy tłoka, przedmuchy i załączanie mieszadła do trocin, LUMEL pilnuje temperatury (w regulacji dwustawnej, ale daje radę), a falowniki obsługują napęd tłoka i napęd mieszadła. Napęd tłoka przez podwójną przekładnię ślimakową, a napęd mieszadła przez przekładnię ślimakową i łańcuch. Obydwa silniki trójfazowe 0,12 kW, 2800 n/min.
  Jako że zasilanie jest 230 V, to są falowniki, obydwa pracują na 25 Hz. Napęd tłoka nie wykonuje pełnego obrotu, na SR można ustawiać czas obrotu w lewo i w prawo, co daje możliwość zmiany dawki podanego opału, i rozwiązuje problem zablokowania tłoka przez jakiś nadwymiarowy element w opale.Zaraz zejdę do kotłowni i zrobię zdjęcia.
  Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego
 • #376
  rafal.chester
  Level 11  
  Witam wszystkich forumowiczów.
  Po dłuższej przerwie i małych przeróbkach inspirowanych waszymi postami zamieszczam kilka fotek

  Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego

  Silnik 1440 obr/min, przekładnia 1-10 wiec wychodzi 2,4 obrotu na sekundę. Tu moje pytanko: czy nie jest to jeszcze za duża prędkość obrotowa. Czy ten ruch tłoka nie będzie za gwałtowny?
  Zostaje mi jeszcze dorobić koło z mimośrodem, kosz oraz zakupić sterownik. Co do ostatniego zastanawiam się nad takim:

  http://www.elster.w.com.pl/?luksus-t,29

  Pozdrawiam
 • #377
  krzyszgrab
  Level 11  
  Witam
  Obroty co nieco za duże. U mnie szuflada ma pełny suw w ciągu 58 sekund.
  Pozdrawiam
 • #378
  rafal.chester
  Level 11  
  Dziękuję. Nie spodziewałem się tak szybkiej odpowiedzi:)
  Zastosować dodatkowe przełożenie czy silnik o mniejszej prędkości obrotowej? Jak kolega KRZYSZGRAB ma to rozwiązane u siebie?
 • #379
  krzyszgrab
  Level 11  
  U mnie jest przełożenie 1400/1 . W reduktorze są dwie przekładnie ślimakowe. Proponuję poszukać innej przekładni bo wymiana silnika na nie wiele się zda. Można zastosować silnik 3f i tak jak kolega z wcześniejszych postów zasilić go po przez falownik. Obecnie już silnik 150-300W i falownik około 0,5 kW nie kosztują tak dużo. A gdyby tak silnik miał możliwość zasilania 3x230V i falownik 1f 230V to byłby luksus. Popatrz po aukcjach może coś kolega trafi.

  Pozdrawiam
 • #380
  Waldek Osiński
  Level 16  
  Witam. No tak jak pisze kolega, trochę za szybko. U mnie pełny obrót to ok. 30 sekund. Trzeba dołożyć jeszcze jedno przełożenie.
 • #382
  rafal.chester
  Level 11  
  Witam.
  Nawiązując do obrazka poniżej mam pytanie do kolegi "WYLON". Jak wygląda u Ciebie rozpalanie w tym piecu? Ogólnie chodzi mi o to czy odległość między drzwiczkami a koszem zasypowym jest wystarczająca aby na ruszcie podajnika ułożyć podpałkę i rozpalić?

  Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego
 • #383
  rafal.chester
  Level 11  
  Moje prace już zakończone więc jak inni zamieszczam efekty. Pod względem estetycznym szału nie ma, ale biorąc pod uwagę warunki pracy oraz kosztorys, jestem zadowolony.  Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego
  Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego

  Kosztorys:
  50zł-blachy na podajnik grubości 12,10,6 oraz 3 na dół pieca
  20zł-blachy na kosz grubość 2
  100zł- 2 przekładnie
  400zł-sterownik
  elektrody, tarcze i prąd pominę:)

  Przepraszam za jakość tych zdj. Zbyt mało miejsca w kotłowni aby zrobić lepsze. Od wczoraj pali się cały czas bez mojej jakiejkolwiek ingerencji:) Na obecną chwilę 100% satysfakcji. Już po pierwszej dobie mam wrażenie że spaliłem mniej opału niż przy zwykłym zasypie. Dziękuję za wasze posty z radami i zdjęciami bez których bym sobie nie poradził. Jeśli ktoś śledzi ten temat i wciąż się zastanawia to gorąco zachęcam.
  Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki
 • #384
  garbolino77
  Level 2  
  witam widzę ze palników przybywa bo zima blisko

  jak bedę mial sterownik zamiesczę filmik z palenia

  Kolego rafal.chester ile spalił za całą dobę piec w zasadzie bez odbioru ciepła

  pozdro
 • #385
  rafal.chester
  Level 11  
  Dzisiaj o godz 13 minęła równo pełna 3 doba. Jeśli chodzi o odbiór, codziennie kąpiel dwóch osób oraz jakieś zmywanie. Ciężko powiedzieć ile spalił. Tak na moje oko nie więcej jak 12litrowe wiaderko. Do zasobnika wsypałem tyle ile wchodzi na jeden zasyp pieca. Przy takim samym odbiorze ciepła jak teraz paliło się max 3 doby a tu myślę że jeszcze ze dwie jak nie trzy pociągnie.

  Tyle jeszcze jest
  Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego

  Tak wygląda zbiornik z boku
  Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego
 • #386
  rafal.chester
  Level 11  
  Witam wszystkich
  Do rozwiązania zostały mi jeszcze dwa problemy. Pierwszy to bardzo głośna praca silnika z przekładniami a drugi to cofający się na tłoku drobny miał. Może ktoś ma jakiś pomysł. Z góry dziękuję i pozdrawiam
  Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego
 • #387
  xhumungus
  Level 16  
  Tłok możesz uszczelnić jak na rysunku, sposób podpatrzony w markowym kotle ( nie przedostanie się ani jedno ziarenko miału) Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego
 • #388
  rafal.chester
  Level 11  
  Witam wszystkich.
  Biorąc pod uwagę brak możliwości obserwacji paleniska podczas spalania przy założonym podajniku dokonałem pewnych przeróbek. Dzięki temu nie muszę też demontować podajnika by palić awaryjnie na zwykłym ruszcie. Dziękuję koledze ''xhumungus'' za pomysł z uszczelnieniem tłoka. Sprawdził się. Zamieszczam kilka zdj:
  Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego
  Pozostaje jeszcze przerobić kosz oraz wymienić jedną przekładnię na inną z powodu zbyt głośnej pracy.
  Jeszcze raz dziękuję wszystkim zainteresowanym za pomoc i życzę powodzenia przy swoich konstrukcjach
 • #389
  Remcio1994
  Level 10  
  Witam.
  Mam pytanie do rafal.chester
  Czy mógłbyś zamieścić wymiary takie dokładniejsze swojego podajnika? Ile m2 myślisz ogrzewać tym piecem z tym podajnikiem? Z góry dzięki za odp. Czekam z niecierpliwością.
 • #390
  rafal.chester
  Level 11  
  Jak widać piecyk malutki bo i mieszkanko nie duże. 65m2. Powiem Ci szczerze ze da rade ogrzać większe. Najlepiej zapytaj kolegę "WAR" ile on metrów ogrzewa. Wykorzystałem wymiary jego podajnika (ZA CO CHCIAŁBYM MU JESZCZE RAZ PODZIĘKOWAĆ), które podawał już od 3 str. tego tematu. Troszkę musiałem skrócić długość ponieważ po zamontowaniu z boku nie zmieściłby mi się bo mam bardzo wąską kotłownie, ale wymiary tłoka czy całego paleniska są bez zmian. Jeśli chcesz to napisz dokładnie o które wymiary Ci chodzi to jutro pomierzę i podam.
  Na koniec powiem że warto spróbować ponieważ koszt nowego podajnika nie jest mały, a za stosunkowo nie duże pieniądze przy odrobinie chęci można coś wykombinować.
  POZDRAWIAM