Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny Progresive sat TONSIL

Alton88 12 Jul 2006 13:38 12176 32
  • Kolumny Progresive sat TONSIL
    ZAŁOŻENIA, POCZĄTKI, PLANY

Kolumny powstawały około tygodnia , głównym powodem złożenia tych kolumienek był fakt ze chciałem rozbudować sprzęcik ze stereo na kwadro, w przyszłości 5+1 albo 7+1 J.https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2813240#2813240 -kolumny frontowe

PRZETWORNIKI
    Niskośrednimi tonami zajął się tonsil GTC 11/35/1 4 Ohm ,za taką cenę bardzo ok. , efektywność na poziome 87 dB , w miarę liniowa charakterystyka i szybki zadziwiająco niski bas jak na 10 cm głośnik , średnica detaliczna i przyjemna dla ucha . Qts 0,38 spokojnie można zaaplikować w bass-reflex . Dlaczego nie wybrałem tvm ARN 150 , może i odtwarza niskie pasmo lepiej ale średnice ma zdecydowanie gorszą od GTC.
    Wysokie tony przetwarzają Tonsile GDWK 8/50/3 8ohm , zaskoczył mnie swoją detalicznością , osobiście bardziej podoba mi się ich dźwięk niż GDWK 10/80/7 , trochę metaliczny ale mi tak się podoba. Jakość wykonania bardzo dobra (obudowa stalowa)

ZWROTNICA
    Zwrotnica powstała na słuch i ze wzorów... Tym razem nie miałem dostępu do studia L, musiałem sam sobie poradzić ,jedno popołudnie i gotowe . Podział ustaliłem na około 3500 Hz 12 dB/okt , wszystkie cewki powietrzne nawijane drutem 1,23 mm ,kondensatory MKS. Wysoko tonowy w przeciw fazie .
    OBUDOWA
    Płyty meblowe miałem ze starych mebli o grubości 19mm , krawędzie frontu zcięte do około 35 stopni ,płyty wycięte wyrzynarką, pozakręcane wkrętami do karton gipsu , zaklejone vikolem , za szpachlowane szpachlą z domieszką akrylu i wyszlifowana szlifierką oscylacyjna na błysk . Kolumna została potraktowana okleiną drewnopodobna o kolorze mahoniu , taka sama jak w kolumnach frontowych. Bass-reflex o średnicy 3 cm i długości 9 cm nastrojony na 60 Hz umieszczony z tyłu kolumny . Wysokość kolumny to 28 cm ,szerokość 16,5 cm, głębokość 19 cm , objętość wynosi 5,3 dm3 netto .Głośniki przykręcone śrubami imbusowymi. Wytłumienie zostały ścianki dolne ,górne i boczne wata mineralną . Tylna ścinka odkręcana , na niej przymocowane elementy ze zwrotnicy.
    EFEKT KOŃCOWY, ODSŁUCHY, WRAŻENIA
    Efekt końcowy bardzo pozytywny!
    Jako ze są to głośniki satelitarne umieszczone są za z tyłu pokoju, z punktu siedzenia za plecami . Wspaniałe dopełnienie systemu stereo , powiększają scenę dźwiękową i spisują się wyśmienicie w systemie 5+1. Dzięki małej średnicy głośników uzyskałem ładną przestrzenność i detaliczność. Bas szybki i kontrolowany , głośnik najlepiej czuje się w paśmie 45 Hz wzwyż . Przy słuchaniu w stereo czuć niedosyt basów ale za to do średnicy niema co się czepiać czytelna i detaliczna , tak samo do górnej części pasma . Ogólne dźwięk stonowany i czytelny świetna przestrzennoś , Moc znamionową oceniam na około 40 Wat. Pasmo przenoszenia 50 Hz do 20 kHz , efektywność około 86 dB. Napędzam kolumienki Diorą ws 354 po małych modyfikacjach. Kolumny spełniają swoje zadanie doskonale jak na moje wymaganiaJ
    KOSZTORYS
    Płyty meblowe miałem ze starych mebli : 0 zł
    Przetworniki : GTC 11/35/1 4 ohm......2x35zł GDWK 8/50/3 8ohm.......2x37 zł TONSIL
    Zwrotnice : większość elementów miałem 0 zł
    Szpachle 500g: 15zł
    Vikol 500ml: 5 zł
    Wkręty : 0,3 kg 5zł
    Bass-reflexy: 2x 2 zł
    Terminale: 2x 2 zł
    Okleina: 20 zł
    Kable : 3zł
    Wytłumienie: miałem
    Suma: 200 zł

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Alton88
    Level 21  
    Has specialization in: akustyka
    Alton88 wrote 544 posts with rating 16, helped 16 times. Been with us since 2004 year.
    pan_membran
    Level 13  
    hmm..no niezłe..ale tamte przody lepiej wygladaja:)
    DEMON-FX
    Level 22  
    NO witam. I przyszła moja kolej oceny. Ogolnie to 5 a za terperament to 4. Ale powiem tak. Kolumny wyszły super!! NIe zapominajcie ze to śą tyly więc nie beda one ogromne z przodami napewno współpracują wyśmienicie. Mam racje??

Napisz jak jest ze stosunkiem skuteczności przod tyl?? Jest idealnie rowny czy nie udało sie tego dokonać?? Polecam osobiście głośne tyły.!!! Ale 5+ jest!!
    Alton88
    Level 21  
    Kolumny satelitarne dość dobrze współgraja z przodami , wiadomo mniejsze głośniki mniejsza efektywność , wszystko załatwia regulator głośności , zaznaczam jeszcze ze satelity graja od 70 Hz wzwyż dlatego potrafia grac bardzo głośno ,nawet nadążaja za frontami :)
    pdmk
    Level 18  
    Alton88 wrote:
    morze i odtwarza niskie pasmo lepiej ale średnice ma zdecydowanie gorszą od GTC

Masz tu na mysli duzy basen wodny? :D

Konstrukcja rewelacyjnie zrobiona, chociaz strasznie koli oczy mocowanie przetwornikow. Wiekszosc ludzi na elce mowi "oooo, wielki plus za imbusy" - dlaczego :?: Przeciez to nie wyglada za pieknie, strasznie odstaje... jasne, jasne.. ktos powie, ze to kwestia gustu :? |mozna i tak z tego wybrnac|
    Od dluzszego czasu stosuje gwiazdkowe wkrety (fotki nizej): prezentuja sie dobrze, nie rzucaja sie w oko, nie sa tak konwencjonalne jak zwykle gipsowo-kartonowki.

Ogolnie 5/6.
    uwe300
    Level 20  
    pieknie tobie to wyszlo!!! wytrzyj monitorki z kurzu:) jak dla mnie 4/6, za kurz i okleine;)
    Alton88
    Level 21  
    Z ortografią u mnie nie za dobrze :P przynajmniej sie starałem...pare błędów zawsze sie znajdzie.
    Jeśli chodzi o mocowanie głośników , gwiazdkowe wkręty(śruby) zdecydowanie lepiej sie prezentują ,będe musiał zmienic w swoich :)
    Dzieki za ocetki:D
    ghost666
    Translator, editor
    GTC były oznaczane (prawie)wszystkie głośniki eksportowane poza PL.
    Alton88
    Level 21  
    Cena 35 zł sztuka,w tej cenie bardzo dobrze sie zprawuje
    ghost666
    Translator, editor
    Alton88
    Level 21  
    Sklep eloktroniczny w Racibirzu, sam byłem zdziwiony ze tak tanio :D
    ghost666
    Translator, editor
    A mają jakąś stronke? albo może wysyłają pocztą? Bo, przyznam sie, że byłbym zainteresowany takimi małymi głośniczkami właśnie, bo moje monitory na GDN20.40 wydają mi sie za duże ;).

Pozdrawiam
    Alton88
    Level 21  
    Bede w Raciborzu to spytam sie czy stronke maja ale wątpie ,to tak imalutki sklepik.
    ghost666
    Translator, editor
    Byłbym wdzieczny za jakikolwiek do nich kontakt, najwyzej zadzwonie i sie dogadam :).
    Alton88
    Level 21  
    :D chyba wykupie wszystkie z tego sklepu i bede sprzedawał:D
    ghost666
    Translator, editor
    No to ja biore dwa... albo nie, czekaj, cztery :).

Co sądzisz o tych głośnikach w d'appolito?
    Alton88
    Level 21  
    hmm...nieałyszałem w d'appolito?

GTC 11/35 nadawał ze względu na małą średnice , należało by tesz zastosowac nietypowom kopułke z podziałem 1,5 khz - 2,5 khz wyżej cięte kopułki nienadają sie na d'appolito. Zwrotka tesh nietypowa, Cieżko by było zrobic w domowych warunkach. Aczkolwiek głośnik by sie nadawał bez wiekszych problemów:D. A to mała ciekawosta odnosnie d'appolito :)
    ghost666
    Translator, editor
    70W mocy i ciecie na wysokości 2kHz to poważne wyzwanie dla średniotonówki. Pozatym dosyć wysoki SPL - 90dB żeby dorównało tym GTC. Szykuje się ciekawe wyzwanie :). Obliczenie zwrotnicy to juz nie taki wielki problem myśle, takie "do zrobienia".

No to jak z tymi głośnikami?

P.S. Co do zdjęcia - O_O nooo, to napewno pomaga osiągnąć lepszą lokalizacje dźwieku :D
    Alton88
    Level 21  
    Nie nie z kupnem tych głośników Zartowałem:D

Ciekaw jestem jak graja kolumienki z dwunastoma niskośredniotowymi :D niemiał bym cierpliwości wiercić 32 otwory na głosniki:D:D
    Wysoka Spl pewnie i detaliczność, duuża przestrzeń dzwiekowa :D
    ghost666
    Translator, editor
    Niestety, obawiam się, że grają fatalnie, chyba że ktoś znajdzie dobre usprawiedliwienie dla takiego ich ułożenia. Dużą przestrzeń, to one jedynie zajmują ;).

A co do głosników - wiem że zartowałeś, tzn domyślam się, co nie zmienia faktu że 4 jestem zainteresowany. Jeśli nie uda mi sie złapać do nich kontaktu telefonicznego, moge liczyć na Twoją, niekoniecznie darmową ;), pomoc?
    Alton88
    Level 21  
    No ja w Raciborzu bede to dam ci ich numer telefonu jak zdobęde.
    ...Te giganty maja ogromna wade ,Fala stojąca !!!
    DjHammer
    Level 12  
    Witam

Żecz biorąc satelitki bardzo fajne i estetycznie wykonane oprucz imbósów :D
    sam sie własnie zastanawiam czy takich nie wykonac :)

mozliwe jest udostępnienie schematu zwrotnicy i parametrow elementów? :D

Pozdro 3m-ta sie ziomy :))
    DjHammer
    Level 12  
    Dzieki wielkie teraz moge juz cos myslec o zrobieniu takich satelitek :)

Pozdro wszystkich forumowiczów :D
    KrzysiekA
    Level 16  
    Wszystko ładnie tylko te imbusy w mocowaniu wyglądają koszmarnie.

Dodano po 2 [godziny] 37 [minuty]:

Jeszcze jedno. Masz może parametry tych GTC jeżeli miałbyś również charakterystyki był bym wdzięczny. Szukałem wszędzie w sieci i nie znalazłem.
    Alton88
    Level 21  
    Znamionowa/muzyczna: 40/70 watt
    Impedanz: 4 ohm
    Re: 3,45 ohm
    Pasmo 65-10000 Hz
    Efektywność 1W/1m: 87 dB
    Resonanz: 60 Hz
    Magnetisch fluss: 377 uWb
    Magnetisch Induktion: 1 T
    Qts: 0,385
    Qes: 0,425
    Qms: 4,15
    Vas: 5,5 dm3
    Bl: 4,66 Tm

Magnet: 70 mm
    Korbabmessung: 132 mm
    Befestigungslochkreis: 118,5 mm
    Schallwandoffnung 102 mm
    Bauhohe: 62,5
    Gewicht/netto/: 560 g

niestety skanera niemam żeby charakterystyke zeskanować :/ wyrysoałem w paincie(bardzo dokładnie) :D