Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rowerowy komputer pokładowy

Maciej256 20 Lip 2006 18:51 34158 70
  • Rowerowy komputer pokładowy
    Witam
    Chciałbym zaprezentować wszystkim moją skromną konstrukcje o nazwie "Rowerowy komputer pokładowy".Kiedyś pomyślałem, że fanjnie byłoby mieć rejestrator prędkości na rowerze i po wycieczce obejżeć sobie zapis. Ostateczna konstrukcja okazała się bardziej skomplikowana niż początkowo zakładałem :P .Schemat urządzenia wymyśliłem od podstaw, bazowałem się na notach aplikacyjnych, schemacie yampp'a oraz tego co znalazłem w sieci odnośnie USB i kart pamięci. Konstrukcja z góry pomyślana była jako bajer a nie licznik rowerowy skutkiem czego pobór mocy oraz rozmiary pozostawiają troche do zyczenia.

Zacznę od możliwości:

- Procesor ATMEGA128
    - Wyświetlacz LCD graficzny 128x64 z podświetlaniem
    - Pomiar prędkosci, prędkości średniej, dystansu, dystansu całkowitego (jak standardowy licznik)
    - Pomiar temperatury z 4 niezależbych czujnikiów (czujniki na magistrali 1-Wire). Czujniki są automatucznie wykrywane, można wybrać 4 z wielu. Jeden czujnik jest na stałe wbudowany w układ.
    - Zegar z kalendarzem oraz podtrzymaniem bateryjnym.
    - Funkcja stopera
    - 4 wejścia analogowe (wbudowany przetwornik A/C procesora).
    - Sterowanie oświetleniem roweru (jeszcze nie działa :P )
    - Czujnik światła (fototranzystor) i automatyczne włączanie podświetlania LCD oraz oświetlenia.
    - Wyświetlanie wykresu dwóch dowolnie wybranych parametrów w zależności od czasu (próbka co 1s, pamięc 60s).
    - Czujnik napięcia zasilania oraz napięcia baterii podtrzymującej zegar.
    - Magistrala szeregowa do podłączania dodatkowych urządzeń zewnętrzyncyh (lampy albo cokolwiek innego co mi jeszcze kiedyś przyjdzie do głowy). Standard RS-485
    - Złącze na kartę pamięci CompactFlash.
    - Obsługa systemu plików FAT16/FAT32
    - Przeglądarka plików i katalogów (jeszcze nie doskoanała).
    - Interfejs USB (układ PDIUSBD12, urządzenie jest wykrywane jako klasa Mass Storage)
    - Możliwość rejestracji parametrów na karcie pamięci (w plikach)
    - Odtwarzacz MP3 opary na VS1001K (jeszcze nie działa bo narazie nie mam scalaka)
    - Zasilanie: 8-12V (6 paluszków lub 8 akumulatorków), pobór prądu: w stanie spoczynku ok 60mA, maksymalnie ok 100mA.

Sercem urządzenia jest procesor ATMEGA128 z dołączoną pamięcią 32kB (układ 62256). Częstotliwość zegara to 18.432Mhz (akurat taka, ponieważ pozwala na uzyskanie standardowych prędkośći transmisji szeregowej co narazie nie jest wykożystywane). Do magistrali równoległej łączącej procek z pamięcią dołączone są także: wyświetlacz LCD, układ interfejsu USB, karta CompactFlash, bufor wejściowy klawiatury. Dekodery adresowe zrealizowałem za pomocą jednego 74138 oraz kilku pojedynczych bramek NAND.

Zasilanie 5v zapewnia stabilizator impulsowy na MC34064A. Przed stabilizatorem znajduje się układ wyłącznika umożliwiający wyłączanie zasilania przez mikrokontroler oraz włączanie przyciskiem (przerzutnik RS na układzie 4001 zasilanym bez stabilizacji). Takie rozwiązanie okazało się konieczne, ponieważ procesor musi wykonać pare czynności przed wyłączeniem zasilania zatem sam musi zadecydować kiedy się wyłączyć.

Napięcie ujemne, potrzebne do zasilania wyświetlacza LCD generują 2 układy ICL7660, kontrast regulowany jest za pomocą prostego przetwornika C/A opartego o PWM (sterowanie poprzez Timer1).
    W podobny sposób regulowana jest jasność podświetlania.

Interfejs klawiatury pozwala na dołączenie 8 przycisków z czego wykożystywane jest 7 (6 do obsługi + 1 do wyłączania zasilania). Naciśnięcie dowolnego przycisku może wygenerować przerwanie.

Zegar RTC - PCF8583 sterowany jest poprzez I2C, gdy urządzenie jest włączone zasilany jest z 5v, w przeciwnym przypadku z baterii 3.3v .Układ generuje impulsy co 1s które są używane jako wzorzec czasu dla mikrokontrolera.

Czujniki napięc oraz światła podłączone są do wejść przetworników A/C przez odpowiednie dzielniki.
    W przypadku gdy napięcie zasilania spadnie poniżej minimalnego, układ sam się wyłączy.

Urządzenie wyposażone jest w złącze do którego można podłączyć, poza czujnikiem obrotów koła, dodatkowe czujniki temperatury lub inne urządzenia 1-Wire, dodatkowe diody/żarówki sterowane tym samym kanałem PWM co podświetlanie LCD. Dostępne są również 4 wejścia przetwornika A/C oraz wyjście napięcia referencyjnego 2.56v buforowane przez LM258. Napięcie +5v oraz masa też są obecne.

Dekoder MP3 to układ VS1001K, bufor 74LVC245 zasilane z 3.3v .Sterowanie dekoderem poprzez interfjes SPI. Schemat prawie identyczny z yampp'em.

Protokół klasy USB Mass Storage zrealizowany jest w całości programowo, układ PDIUSBD12 oferuje jedynie kolejki FIFO. Podczas transmisji USB wszystkie inne funkcje urządzenia są zawieszone.

Projekt oraz płytkę zrobiłem w EAGLE, płytka jest wykonana własnoręcznie metodą naświetlania, dwustronna na jednym kawałku laminatu. Przelotki to kawałki drutu wlutowane z obydwu stron i przycięte.
    Oczywiście sam układ to tylko część projektu, najbardziej skomplikowaną rzeczą okazał się program. Program piszę (jescze nie jest i długo nie będzie skończony) w AVR-GCC, testy czytania i zapisywania do plików prowadziłem na PC-cie, później skopiowałem i dostosowałem kod do uC. Z obsługą USB był o wiele większy problem, ale bazując się na przykładach z sieci po wielu próbach w końcu zadziałało :). Narazie nie wykożystuje możliwości posiadania boot loadera, programuje układ poprzez programator ISP.

Jest kilka rzeczy, które należało by poprawić między innymi brak możliwości zasilania przez USB. Montując transciever RS-485 chyba trochę przesadziłem, można by zastosować coś prostszego.

Urządzenie sprawuje się dobrze podczas jazdy, umieszczone jest centralnie na kierownicy (mocowane na rzepy). Baterie są w pojemniku pod siodełkiem. Jest to druga taka konstrukcja, pierwsza oparta była o AT90S8515 + 512kB ramu, wyświetlacz 2x16. Dane transportowane były przez RS-232 do PC-ta.

To tyle jesli chodzi o opis, poniżej garstka zdjęć. Czekam na komentarze co sądzicie o mojej konstrukcji.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Maciej256 napisał 128 postów o ocenie 9, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Poznań. Jest z nami od 2002 roku.
  • PCBway
    maxrider
    Poziom 20  
    naprawde super konstrukcja!!
    Świetny pomysł i chylę czoła przed taką zaawansowaną konstrukcją pomysł w samo sedno trafiony jeszcze z MP3!!
    na prawde szacuneczek najlepszy projekt forum jeśli chodzi o uP!!
    gratulacje!!
    Cyborg_3D
    Poziom 21  
    Powiem tyle...

ŁAŁ!

Gratuluje staranności i pomysłowości!
    METALOWIEC
    Poziom 18  
    Nieno kopara opada normalnie.... Świetna robota!! Ogromny szacunek dla twórcy tego dzieła, bo jest wykonane jak najbardziej profesjonalnie :)

Kłaniam się nisko i pozdrawiam :P
    ige
    Poziom 35  
    ekstra konstrukcja,jedna z najlepszych jakie widzilem w tym dziale :D odemnie masz 20/10
    jaro_21
    Poziom 21  
    To jest DIY którego nie powstydził by się chyba nikt na elektrodzie.
    Jestem pod wrażeniem tego że sam to zaprojektowałeś już nie mówiąc o wykonaniu i napisaniu programu !
    Wielki respect :)
    jacobs242
    Poziom 18  
    8O 8O 8O
    zatkało mnie :D
    Świetny układ, sam bym chciał mnieć takie coś w rowerze :]
    10/10 a nawet więcej :)
    lukas_kowal
    Poziom 2  
    Piękne Cudo ! Brak mi słów ! 6/6
    Ale brakuje skali oceny :D
  • PCBway
    Nosek1
    Poziom 28  
    Bez komentarza 8O ile cie to kosztowało??Unikat na świecie. Globalny sukces-komputer w rowerku. Szacunek.
    DC2003
    Poziom 12  
    Coś pięknego!!!!!!
    Projekt miesiąca, a moze nawet roku.. Jeśli masz chwilę opisz dokladniej projekt. Koszty i może jakieś porady co do budowy takich urządzeń. Ciekawią mnie wszelkie problemy jakie napotkałeś..
    Gratuluje pomysłu..
    pan_membran
    Poziom 13  
    super, ale powiedz jak to mp3 dziala?? i powiedz czy da sie na nim pliki przenosic?? a i skad wziales oprogramowanie??
    mikevein
    Poziom 13  
    o żesz ty w mordę....

CUDO!

a już wyświetlacz to full proffesional wygląda
    Andrew147
    Poziom 15  
    no powiem że po prosty WYPAS:) możliwości jest bez liku - po prosty ogrom:) ciekaw jestem tylko jaki jest koszt wytworzenia tegoż cudeńka - zapewne wykonanie lepsze niż nie jeden odtwarzacz mp3 :wink: - jak oczywiście będzie działał:) 10/10:D
    Duch__
    Poziom 31  
    Super komputerek - warto by to opatentować!!! Jakie koszty i ile czasu do tej pory Ci to zajeło. Najefektowniejsze to jest chyba menu główne :) Jak masz zamiar słuchać mp3?? Słuchawki czy jakiś głośniczek??
    Andrew147
    Poziom 15  
    świetny pomysł z tym opatentowaniem - ja robił bym produkcję seryjną :wink: sam bym pewnie chętnie kupił jak cena była by konkurencyjna ( i jakbym miał sprawny rower ;P)
    BuBos18
    Warunkowo odblokowany
    Masakralna konstrukcja! Sam bym do rowerku takie coś podłączył :D Powiedz jakie poniosłeś koszta?
    regrom
    Poziom 16  
    Czlowieku wez to opatentuj! ;) bo jak to jakies japonce zobacza to.... na tym moglbys niezly interes zrobic ;) masowa produkcja i swiat podbity, pojdzie jak woda ;) zebym ja umial takie cos robic....

Bravo!!! Jak sam to wszystko wymysliles to ja nie moge, niech intel i amd sie kryja LOL hehe.

A tak na serio wez zglos ten pomysl jakiejs firmie na pewno beda zainteresowani :)
    pozdro 100/100.

powinienes nobla za to dostac hehe
    trailong
    Poziom 19  
    Nie no konstrukcja pełen wypas... Musiałeś majątek na to wydać... Respekt :)
    ashpl
    Poziom 12  
    Szacuneczek. Moje Gratulacje, naprawde super konstrukcja... Powiedz tylko ileś wydał na to cudeńko, oraz jestem ciekaw ile ci zajeło czasu programowenie tego. :D
    Tomek515
    Poziom 21  
    AAAAle wypas, ja też takie chce :P
    Alberto86
    Poziom 14  
    Jak zobaczyłem fotki to mnie zatkało...

Rewelka :) Jak długo to projektowałeś:?:
    kamiljus
    Poziom 14  
    Gratulacje!!
    Mi się jednak najbardziej podoba naklejka od buzzera na płytce PCB. :)
    Pozdrawiam
    darp3
    Poziom 13  
    regrom napisał:
    Czlowieku wez to opatentuj! ;) bo jak to jakies japonce zobacza to.... na tym moglbys niezly interes zrobic ;) masowa produkcja i swiat podbity, pojdzie jak woda ;) zebym ja umial takie cos robic....

Konstrukcja jest skomplikowana (szacunek dla twórcy)
    ale bez przesady z tymi patentami.

Pierwsze primo co tu patentować - urządzenie wielofunkcyjne?
    Jeszcze tylko brakuje żeby jedna firma opatentowała np. kalkulator
    i będziemy mieli kalkulatory jedynie słusznej firmy/partii ;-)

Po drugie "primo" przydatność tego urządzenia jest moim zdaniem
    głownie jako bajer, niemal równie przydatne są neony montowane pod
    samochodami lub pierdziawki montowane na rury wydechowe...
    Duch__
    Poziom 31  
    Szczerze powiem żę ludzie teraz są strasznie zainteresowani takimi bajerami... radział bym twórcy nie zdradzać na forum schematu i "rozdawać kasy" takie jest moje spostrzeżenie bo urządzenie jest warte naprawde grubych pieniędzy!!!
    darp3
    Poziom 13  
    DjExit napisał:
    Wow. Wypas.. Ale ja bym się bał to doczepiać do roweru... Nie boisz się że Ci to zapier****?? :D Bo w moim regionie to 5 minut by nie posiedziało (Wałbrzych).

Zamocował na rzepy więc jak zostawia rower to pewnie odpina, wypina
    wtyczki i zabiera ze sobą, ale sam rower i tak mu ukradną ;-)

Dodano po 4 [minuty]:

Duch__ napisał:
    Szczerze powiem żę ludzie teraz są strasznie zainteresowani takimi bajerami... radział bym twórcy nie zdradzać na forum schematu i "rozdawać kasy" takie jest moje spostrzeżenie bo urządzenie jest warte naprawde grubych pieniędzy!!!

Nie byłbym taki pewien - urządzenie kosztowałoby pewnie
    minimum 500 zł a mało kto byłby uradowany wydając taką kwotę.
    Można za to "jakiś" rower kupić...
    kuras147
    Poziom 19  
    konstrukcja ze tak powiem ful wypas :D ale jesli wszystko by mialo byc dopieszczone to jeszcze zainwestowal by w podstawki po najwazniejsze uklady :D
    detonator
    Poziom 22  
    jakby to powiedziala D..A - to jest jakis wielki MAX :D

naprawde konkretna konstrukcja, extremalny przyklad DIY, szacuneczek!