Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuningowe:) zegary do hondy VFR 750

pawel129 17 Wrz 2006 12:38 16196 36
  • Tuningowe:) zegary do hondy VFR 750
    Witam,
    chciałem zaprezentować projekt,który wykonałem już jakiś czas temu na zlecenie mojego brata. Jest to układ wskaźnika do HONDY VFR750F spełniający funkcje:
    - wskaźnik poziomu paliwa - 5 kresek skali, przy rezerwie wyświetla sie "RES"
    - czujnik temperatury silnika, przy 98stC załącza się wentylator na chłodnicy, sygnalizując to ikonką wiatraka na LCD, przy 94stC się wyłącza.

Całość zrobiona na ATmega16, LCD 128x64, a czujnik temp w termostacie musiałem użyć DS18b20 w obudowie z mosiądzu dorobionej u tokarza także wygląda jak oryginalny czujnik( oryginalnie był termistorem mającym trudną w użyciu charakterystyką nieliniową, obudowa identyczna) oraz na kilku innych niezbędnych elementach (przekaźnik, rezystory,kondensatory..). Czujnik poziomu paliwa w zbiorniku jest oryginalny (liniowa zależność poziomu paliwa od rezystancji na wyjściu czujnika, wykorzystałem ADC ATmegi, więc banalna obsługa)

Przy przekręceniu stacyjki pojawia się logo hondy na 5sekund, podświetlenie LCD jest załączane razem ze światłami motocykla.Zasilanie 12V z instalacji motocykla

Całość wmontowana w obudowę reszty zegarów i chodzi świetnie:) A na żywo prezentuje się jeszcze lepiej.

Pozdrawiam i dzięki za opinie.

Fajne!
  • Relpol
  • #2 17 Wrz 2006 14:07
    goomez
    Poziom 10  

Super sprawa, dobry pomysł i eleganckie wykonanie. 6/6. Można wiedzieć jaki był koszt wykonania?

• #3 17 Wrz 2006 14:10
    pawel129
    Poziom 16  

za części 85zł, projekt,pomysł i wykonanie-bezcenne ;)

• #4 17 Wrz 2006 15:09
    Tommy-1
    Poziom 10  

wymiata
    daj jeszcze fotke jak to sie prezentuje zamontowane w aucie
    pozdro

• #6 17 Wrz 2006 16:54
    Arkadius3
    Poziom 16  

super pomysł :) ja bym dał niebieski wyświetlacz + niebieskie podświetlenie reszty to by było juz 100% szykowne. Jak każdy wie paliwo lubi się przemieszczać w zbiorniku nie ma efektu ze wskażnik poziomu paliwa skacze?

• Relpol
  • #7 17 Wrz 2006 17:01
    pawel129
    Poziom 16  

Oryginalnie całość zegarów jest podświetlana przez zwykłe żarówki na zielono (poprzez zielone szybki,których raczej nie można wymienić) dlatego wykorzystałem standardowe zielone podświetlenie LCD.

Wskaźnik ma znacznie zniwelowany efekt "skoku wskazań" ponieważ wskazanie czujnika jest zczytywane co kilkadziesiąt sekund do procka.

• #8 17 Wrz 2006 18:48
    BolzZ
    Poziom 26  

swietna sprawa, i swietne wykonaie.
    a czy w ostrym sloncu wyswietlacz jest dobrze widoczny ?

• #9 17 Wrz 2006 18:53
    pawel129
    Poziom 16  

Dzięki za komentarze i słowa uznania :)

@BolzZ, LCD ma bardzo dobry kontrast tak więc z odczytem w świetle dziennym nie ma najmniejszych problemów (obrazuje to np. ostatnia fotka)

• #10 17 Wrz 2006 18:55
    Marcin_126
    Poziom 16  

Paweł, na allegro było napisane że robiony na zamówienie.
    To ty robiłeś czy tyko kupiłes?
    Jeżeli ty, w czym pisałeś program?

• #11 17 Wrz 2006 19:00
    wow
    Poziom 27  

BolzZ napisał:
    swietna sprawa, i swietne wykonaie.
    a czy w ostrym sloncu wyswietlacz jest dobrze widoczny ?

Większość takich bryczek wyswietacz ma w cieniu bo jedzie na 1 kole :D

• #12 17 Wrz 2006 19:06
    pawel129
    Poziom 16  

Brat sprzedaje motor przez moje konto na allegro, ten mini-komputer ja mu robiłem,od podstaw. Pisałem program w FastAVR, to była pierwsza przygoda w tym kompilatorze i wogóle w środowisku AVR.Wcześniej dużo siedziałem w '51.
    Swoją drogą bardzo polecam FastAVR wg mnie jest znacznie prostrzy od bascoma i przy kompilacji objawia się dużo mniejszą objętość kodu wynikowego. Inną ważną cechą FastAVR jest zaimplementowana w nim obsługa KS108 (sterownik użytego LCD).

• #13 17 Wrz 2006 20:09
    mr.box
    Poziom 15  

Konstrukcja super 6/6 Fajnie by było jak by jeszcze obrotomież taki był.
    PS. Mógłbyś jeszcze schemacik wrzucic??

• #14 17 Wrz 2006 20:21
    piterek-23
    Poziom 32  

Pomysl i wykonanie na 6+ :)

Przydalo by mi sie takie cos do autka, ale zeby wskazywalo ile mam gazu :)

• #16 17 Wrz 2006 20:40
    marenc
    Poziom 24  

Witam, jako przyszłosezonowy nabywca własnego sprzętu niełatwo mi było ominąć ten temat. Mam teraz MZ150 i zrobiłem do niej obrotomierz na wyświetlaczu LED i kilku ledach(efekt obrotomierza). W przyszłości chce w nowym sprzęcie utwożyć w pełni cyfrowe wyświetlacze(o ile dostane odpowiednio duże matryce). Chodzi mi o wskazówki i wynik cyfrowy(wskazówki dla fanu). Zobaczymy co z tego będzie. Puki co to gratuluje i oczywiście daje najwyższą notę.

• #17 17 Wrz 2006 20:48
    pawel129
    Poziom 16  

oloolo napisał:
    No brawo 6/6 zrobiłeś coś co jest podobne do wyswietlacza z mojej hondy VFR800 , czyzby to było dla ciebie wzorcem ? :D

http://bikepics.com/pictures/176594/

hehe a żebyś wiedział że moj drugi brat ma VFR800 tez z '98 :P :D więc co nieco podglądałem do jego vferki ;)

Dodano po 4 [minuty]:

mariuszlorenc napisał:
    Witam, jako przyszłosezonowy nabywca własnego sprzętu niełatwo mi było ominąć ten temat. Mam teraz MZ150 i zrobiłem do niej obrotomierz na wyświetlaczu LED i kilku ledach(efekt obrotomierza). W przyszłości chce w nowym sprzęcie utwożyć w pełni cyfrowe wyświetlacze(o ile dostane odpowiednio duże matryce). Chodzi mi o wskazówki i wynik cyfrowy(wskazówki dla fanu). Zobaczymy co z tego będzie. Puki co to gratuluje i oczywiście daje najwyższą notę.

myślałem na obrotomierzem...ale zastanawiam się czy proc by wyrabiał nad liczeniem impulsów (obserwując inne tematy na elektrodzie). Druga sprawa jest taka, że w najnowszych motocyklach instaluje się zegary elektroniczne,ale zawsze obrotomierz jest analogowy :) to jest swego rodzaju urok tych maszynek,więc ja i moi bracia (i napewno nie tylko my) zdecydowanie przeciw obrotomierzom cyfrowym.

• #18 17 Wrz 2006 20:49
    marenc
    Poziom 24  

Obrotomierz analogowy ... ale wyświetlany na LCD. A co do zliczania impulsów to można liczyć czas pomiędzy nimi i napewno nadąży ;)

• #19 17 Wrz 2006 21:01
    pawel129
    Poziom 16  

mariuszlorenc napisał:
    Obrotomierz analogowy ... ale wyświetlany na LCD. A co do zliczania impulsów to można liczyć czas pomiędzy nimi i napewno nadąży ;)

hmm...no nie wiem, może i tak,nie wnikałem w to. Pozatym należy jeszcze doliczyć timingi samego LCD,które zazwyczaj są duże. Co innego elementy LED.

• #20 17 Wrz 2006 21:10
    oloolo
    Poziom 24  

pawel129 napisał:
    Druga sprawa jest taka, że w najnowszych motocyklach instaluje się zegary elektroniczne,ale zawsze obrotomierz jest analogowy :) to jest swego rodzaju urok tych maszynek,więc ja i moi bracia (i napewno nie tylko my) zdecydowanie przeciw obrotomierzom cyfrowym.

No dokładnie , kazdy motocyklista widząc obrotomierz cyfrowy ma odruch wymiotny :D Kolega ma w CBR929 licznik cyfrowy a obrotomierz na wskazówke i juz mi nie pasi nawet ten licznik , w motocyklu jednak wole wskazówki :) ja w swojej VFR800 dorobiłem taki smieszny woltomierz :D
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic580774.html
    pawel a przy okazji zobacz sobie co zrobił gość w tej VFR
    http://bikepics.com/pictures/004076/
    pokazuje bieg , predkość i ładowanie , może zrobisz drugiemu bratu do VFR800 ?

• #21 17 Wrz 2006 21:19
    grabek_radek
    Poziom 21  

hmmm autor napisal ze termometr wykonal na ds18b20 - ale jak mnie pamiec nie myli zakres jego tempreratury to ( od -55 do 85 stop C)
    a pisze ze 98 stop C zalaczenie wentylatora --- jak to mozliwe ???

• #22 17 Wrz 2006 21:27
    pawel129
    Poziom 16  

oloolo napisał:
    pawel129 napisał:
    Druga sprawa jest taka, że w najnowszych motocyklach instaluje się zegary elektroniczne,ale zawsze obrotomierz jest analogowy :) to jest swego rodzaju urok tych maszynek,więc ja i moi bracia (i napewno nie tylko my) zdecydowanie przeciw obrotomierzom cyfrowym.

No dokładnie , kazdy motocyklista widząc obrotomierz cyfrowy ma odruch wymiotny :D Kolega ma w CBR929 licznik cyfrowy a obrotomierz na wskazówke i juz mi nie pasi nawet ten licznik , w motocyklu jednak wole wskazówki :) ja w swojej VFR800 dorobiłem taki smieszny woltomierz :D
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic580774.html
    pawel a przy okazji zobacz sobie co zrobił gość w tej VFR
    http://bikepics.com/pictures/004076/
    pokazuje bieg , predkość i ładowanie , może zrobisz drugiemu bratu do VFR800 ?

no gratuluje tego mierniczka ;)

a ten projekt z bikepics to niezły jest 8-O najciekawszym elementem jest ten licznik biegów. Ciekawe jak on, właściciel tamtej vfrki, to zrobił?

Dodano po 2 [minuty]:

grabek_radek napisał:
    hmmm autor napisal ze termometr wykonal na ds18b20 - ale jak mnie pamiec nie myli zakres jego tempreratury to ( od -55 do 85 stop C)
    a pisze ze 98 stop C zalaczenie wentylatora --- jak to mozliwe ???

wg noty katalogowej jest -55 do +125stC ;)

• #24 17 Wrz 2006 22:39
    wader_669
    Poziom 28  

fajna sprawa daje 6 na 6
    widzialem ostatnio schemat wskaznika przeciazen G
    tez fajna sprawa zamontowac w motorze

• #25 18 Wrz 2006 00:24
    pawel129
    Poziom 16  

@wader_669, a mógłbyś podać namiar? Jestem (pewnie nie tylko ja) ciekaw jak to wygląda.

• #27 18 Wrz 2006 14:52
    blowme
    Poziom 11  

Witam!

Swietny projekt i super wykonanie. A na ile jest liniowa skala wskaznika benzyny?

Pozdrawiam

• #28 18 Wrz 2006 15:11
    life27
    Poziom 15  

pomysł i projekt i fajny ale ja wolałbym wskazówki, Jeżeli to były by dodatkowe wskazania to ok, ale jeśli chodzi o zamiane wskazówek na LCD to taki bajer niepotrzebny...

• #29 18 Wrz 2006 15:48
    pawel129
    Poziom 16  

blowme napisał:
    Witam!

Swietny projekt i super wykonanie. A na ile jest liniowa skala wskaznika benzyny?

Pozdrawiam

skala 5 linii + RES (rezerwa)

Dodano po 3 [minuty]:

life27 napisał:
    pomysł i projekt i fajny ale ja wolałbym wskazówki, Jeżeli to były by dodatkowe wskazania to ok, ale jeśli chodzi o zamiane wskazówek na LCD to taki bajer niepotrzebny...

w sumie nie powstałby ten projekt gdyby nie to, że oryginalne mierniki przestały działać :? Więc zamiast wydawania kasy na drugi komplet zegarów bardziej opłacalne, jak i efektywniejsze okazało się zaprojektowanie tego LCD

• #30 18 Wrz 2006 16:09
    life27
    Poziom 15  

pawel129 napisał:

w sumie nie powstałby ten projekt gdyby nie to, że oryginalne mierniki przestały działać :? Więc zamiast wydawania kasy na drugi komplet zegarów bardziej opłacalne, jak i efektywniejsze okazało się zaprojektowanie tego LCD

aha, ok i to rozumiem myślałem że to był poprostu taki tuning czegoś co i tak dobrze działa, w takim razie popieram :)