Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowy 6 osiowy kontroler pod PC

Viper_One 11 Gru 2006 18:34 7600 17
  • Nietypowy 6 osiowy kontroler pod PC

Ten projekt, mimo że w fazie testów, już zasługuje na uwagę.
    Jest to 6 osiowy joystick do komputera, używający akcelerometrów jako sensorów ruchu.

Sercem urządzenia jest układ Cubloc CB405, natomiast rolę detektorów pełnią akcelerometry typu DE-ACCM3D, które producent opisuje jako najbardziej zaawansowane na rynku przy zachowaniu maksymalnej prostoty (tylko 5 pinów do podłączenia)

Jak widać na zdjęciu i filmie, kontrola nad samolotem odbywa się poprzez przechylanie "joysticka" w odpowiednią stronę, co jest bardzo oryginalnym i praktycznym rozwiązaniem (brak zużywających się elementów
    mechanicznych).

Nietypowy 6 osiowy kontroler pod PC

Póki co urządzenie jest sterowane nieznanym modułem usb, i zmontowane na uniwersalnej płytce, stąd też używanie go może być lekko niewygodne :)
    Sądzę że warto by rozwinąć ten projekt.

Link

Źródło: http://hackedgadgets.com/2006/12/08/6-axis-pc-controller/

Fajne! Ranking DIY
  • #2 11 Gru 2006 21:07
    kamiljus
    Poziom 14  

Projektcik bardzo ciekawy. Zastanawia mnie, jak oprogramować coś takiego, żeby komputer używał tego jako urządzenia sterującego (tak jak w przypadku joystika)
    akcelerometer- czujnik przyspieszenia.

• #3 11 Gru 2006 21:33
    jaro_21
    Poziom 21  

reakcja na ruch jest nieco opóźniona ciekawe czy da się coś z tym zrobić

• #4 11 Gru 2006 22:50
    crazy_phisic
    VIP Zasłużony dla elektroda

"rolę detektorów pełnią akcelerometry typu DE-ACCM3D, które producent opisuje jako najbardziej zaawansowane na rynku przy zachowaniu maksymalnej prostoty (tylko 5 pinów do podłączenia) "

Trochę nie dokładne jest to tłumaczenie... Akcelerometry to produkt Analog Devices model ADXL330, a DE-ACCM3D to moduł z dołączonym zasilaczem i buforem.
    Natomiast fragment z "najbardziej zaawansowanym modułem" to delikatne przegięcie ;) zanim AD wyprodukowało 3D akcelerometr w technologii MEMS już dawno były dostępne na rynku produkty np Freescale.
    Opóźnienie wynika prawdopodobnie z faktu uśredniania wyników. Osobiście widziałem już takie rzeczy i to w wykonaniu rodzimym ;)...

• #5 14 Gru 2006 17:38
    Urlyk
    Poziom 12  

Ja tu widzę tylko 3-osie. A projekt możnaby znacznie poprawić kierujac niewielka płytka z akcelerometrem a nie takim wielgaśnym i pewnie cieżkim modułem.

• #6 14 Gru 2006 18:39
    12nala34
    Poziom 14  

dokładnie, są tylko 3 osie, chyba że ktoś sobie to wyrysował na "gwiazdkę"....

• #7 15 Gru 2006 16:22
    MarcusElectrus
    Poziom 2  

Niezłe cacko :). Chętnie kupię coś takiego :).

Opóźnienie ruchu wynika z obliczeń symulatora lotu. Samoloty się nie obracają w ułamku sekundy tylko potrzebują na to czasu ;)

Oprogramować jest łatwo. Wystarczy skalibrować w jakiejś pozycji zerowej, a potem komputer zapamiętuje jak bardzo się przesunął joystick w jednym kierunku. Do powrócenia w pozycję zerową wystarczy ruch w przeciwnym kierunku. To matematyka na poziomie dodawania i odejmowania :). Resztę już sobie liczy symulator.

Gość na filmiku twierdzi, że zapłacił 20 USD, a w linkach same elementy są dużo droższe... Ciekawe.

Całe urządzenie ma dużo zalet. Nie musi być oparte o blat biurka i chyba się nie da nic ukręcić :).

• #8 15 Gru 2006 19:54
    jan.kluska
    Poziom 10  

Czy ktoś wie gdzie w Polsce kupic taki czujnik przyspieszenia ?

• #9 15 Gru 2006 21:37
    jakubwaba
    Poziom 21  

bardzo fajne urządzonko, przydała by sie jakaś obudowa bo trzymanie tego tak nie jest zbyt wygodne. gratuluje pomysłu.

• #11 17 Gru 2006 07:42
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

ADXLe niektóre możma zamówić jako sample, ale ostrzegam, ciezko sie je lutuje.

• #12 17 Gru 2006 11:11
    McRancor

ADXLe już nie są dostępne jako sample, kiedyś były, teraz są jeszcze dostępne akcelerometry w samplach od Freescale'a

• #13 17 Gru 2006 11:56
    crazy_phisic

Obawaim się że również i to źródło zostało zamkniete na nasz kraj.

• #14 17 Gru 2006 21:14
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

McRancor napisał:
    ADXLe już nie są dostępne jako sample, kiedyś były, teraz są jeszcze dostępne akcelerometry w samplach od Freescale'a

Zwracam honor, nie sprawdziłem. Wiem że dostępne one były jakieś pół roku temu jeszcze.

Ktoś wie o jakichś niedrogich o dostępnych w polsce układach tego typu?

• #15 17 Gru 2006 21:38
    stan
    Poziom 23  

Widziałem ofertę na Allegro od 20 do 30zl, nie wiem czy ten typ. Sprzedający chyba z Olsztyna.

• #16 02 Maj 2008 19:33
    CZYZIS
    Poziom 11  

Witam,

minęło trochę czasu...

Jeśli jest osoba na forum posiadająca wiedzę na temat programowania czujników MEMS 3 osiowych i jest zainteresowana uczestniczeniem w projekcie manipulatora, którego nie ma na rynku (nawet logitech nie ma go w ofercie) to zapraszam do współpracy.

Pozdrawiam.
    Tomasz.

• #17 02 Maj 2008 23:15
    Doominus
    Poziom 34  

Fajna rzecz tylko ze to raczej podchodziło by pod pad , joystick na tym pomyśle byłby niewygodny.

Cytat:
    Jeśli jest osoba na forum posiadająca wiedzę na temat programowania czujników MEMS 3 osiowych i jest zainteresowana uczestniczeniem w projekcie manipulatora, którego nie ma na rynku (nawet logitech nie ma go w ofercie) to zapraszam do współpracy.

Interesujące ale jakiego typu manipulatora ? Coś jak układ który został tutaj zaprezentowany ?

• #18 03 Maj 2008 09:28
    gangsta529
    Poziom 14  

jst to dość duże to fakt a czy jest możliwość (wybaczcie nieznam się) obrócenia o 45* żeby było tym krótszym bokiem i tam wstawić te czujniki?? do tego dorobić jakąś rękawice albo coś albo cały rękaw z przyciskami??

Szukaj w 5mln produktów