Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Super prosta lampa plazmowa (słabe zdjęcia)

sifjejo 14 Lut 2007 20:00 7452 26
  • Super prosta lampa plazmowa (słabe zdjęcia)
    Witam, chcę zaprezentować swoją pierwszą lampę plazmową. Na początku mialem zaniar zrobić Mini Tesla Coil ale niestety nie miałem zadnego trafa do jej zasilenia, nawet nawinąłem cewki. Pomyślałem że to nie moze się zmarnować i trzeba coś z tego zrobić, noi tak zacząłem budować lampę plazmową. Niemiałem zadnych schematów robilem po prostu z głowy no i całkiem nieźle mi wyszło pioruny są duze a niekiedy nawet poprostu świecą Nic tam nie było liczone, robiłem tak, zeby zobaczyć czy zadziała.Na początku miałem z nią trochę kłopotów, bo zasilacz był kiepski i nie mogła dzialać ciągle, trzeba było zrywać obwód rzeby ''zaiskrzyło'', więc zrobiłem trafo z jakiegoś ferrytowego pierścienia dałem je równolegle w zasilaczu i teraz działa. Lampa ma iskiernik z dość kłopotliwą regulacja i zrobiony kondensator na wysokie napiecie. Jest super prostaw budowie nie ma rzadnych elektronicznych części tylko dwa trafa, dwie cewki (500zw i 8 zw), kondensator, dwie śrubki jako iskiernik i oczywiście żarówka. Podciągnęła mi ocenę z fizyki

Dodano po 8 [minuty]:

to są te zdięcia

Moderowany:

ostrzeżenie za przekleństwa i liczne błędy ortograficzne!

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    sifjejo
    Poziom 11  
    sifjejo napisał 76 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Łosice. Jest z nami od 2006 roku.
    Rudolf2
    Poziom 16  
    Witam. No na zdjeciach faktycznie nic nie widac :/ moze chociaz zrob w wiekszej rozdzielczosci i przy wiekszym sweitle powinno byc lepiej. pozdro
    RaDiK_88
    Poziom 15  
    jesli myszle to co mysle to to jest idalne połaczenie plazmy i tesli pogratulowac ale fotki lepsze daj bo malo widac!!

pozdrawiam
    mirekk36
    Poziom 42  
    Co do projektu to z chęcią zobaczyłbym jakieś lepsze fotki, mam nadzieję, że jak to już dopieścisz to uda znaleźć ci się lepszy aparacik i coś fajniejszego zrobić i wtedy się pochwalić tutaj - czekamy
    zydek89
    Poziom 12  
    Cytat:
    pioruny są durze a niekiedy nawt po prostu świecą

a widzialeś pioruny które nie świecą? ;>
    takie iskierki o ile dobrze widze na zdjęciach to ja z zapalniczki moge uzyskać :P
    jakos to mi się nie widzi.. może dlatego ze opis
    Cytat:
    hu***
    i fotki też ;]
    szpiq
    Poziom 13  
    do "przerywania prądu" proponuję zastosować niewielki układ scalony oparty na scalaczku NE555 (chyba najbardziej rozpowszechniony scalaczek). Pomysł miałeś całkiem niezły, ale proponuję wymienić żarówkę na próź\żniową(taką bez żadnego gazu) i taką która będzie miała mało W. Wtedy uzyskasz naprawde zdumiewający efekt. Napisz jeszcze jakim prądem to cudeńko zasilasz i jaki jest na wyjściu trafo. pozdrawiam
    sifjejo
    Poziom 11  
    Cześć, nie będę stosował żadnych scalków, bo chodziło mi o to żeby to było super proste i bez elektroniki.Na wyjściu trafa pierwszego jest 11v. Jak kupie baterie do aparatu to zrobię lepsze zdjęcia i morze będzie coś lepiej widać ale nie gwarantuje.Pozdrawiam.
    lechoo
    Poziom 39  
    Te zdjęcia zrobione telefonem są do bani, przecież nic na nich nie widać. Ponadto czemu ustawiłeś prowizję na 3 zdjęciu?

Zrobiłem kiedyś coś podobnego, udało mi się uzyskać trochę lepsze efekty, fotki, filmiki i opisy są w tym wątku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic292519.html
    sifjejo
    Poziom 11  
    U mnie były takie efekty jak miałem trochę lepsze trafo 1A. Ale ogólnie są dobre postaram się zrobić lepsze zdjęcia. Pozdrawiam
    c++
    Poziom 22  
    Witam,
    projekcik spoko. Daj lepsze zdjecia. Jaka zastosowales zarówke? Kopie jak sie palcem dotyka??
    PZDR
    sifjejo
    Poziom 11  
    No mam te zdjęcia zrobione komórką i są o wiele lepsze od poprzednich.
    Żarówkę mam zwykłą 40W, jak dotykam paluchem to parzy jak dłużej przytrzymam ale prądem nie kopie, piorun do palca jest bardzo mały, ma jakieś 2mm. Drugą stronę cewki uziemiam do kaloryfera.
    Pozdrawiam.
    patry11
    Poziom 13  
    Masz jakiś schemat bo z tego co zrozumiałem to jest trafo sieciowe 50hz, a zaraz za nim trafo ferrytowe. A z tego co wiem to Feffrytowe trafo działa od iluś tam Khz.
    Janusz Pawelec
    Poziom 11  
    A z tego co wiem to Feffrytowe trafo działa od iluś tam Khz.

Ferrytowe trafo działa tak, jak każde inne od 1 Hz - jedynie sprawność jego jest o wiele większa w zakresie w.cz.

Dodano po 1 [minuty]:

A z tego co wiem to Feffrytowe trafo działa od iluś tam Khz.

Ferrytowe trafo działa tak, jak każde inne od 1 Hz - jedynie sprawność jego jest o wiele większa w zakresie w.cz.
    Pio_monter
    Poziom 12  
    chyba zaczne nawijac juz feryt i tez sobie zrobie lampe plazmowa
    sifjejo
    Poziom 11  
    Witam,
    no to jest shemat w załączniku (trochę bylejaki, robiony na prętce, ale da się połapać), tam na końcu to jest trafo ferrytowe z telewizora (ale nie to na ramce, tylko ten pierścień z kineskopu) to trafo działa jak zwykłe ale morze przekazywać napięcie o większej częstotliwości i w ten sposób uzyskałem efekt ciągły w lampie.
    Pozdrawiam.
    lutek__1985
    Poziom 10  
    1. Pierwsze zdjęcia kiepskie i nic nie widać.
    2. Dziwi mnie, że raz ustawiasz prowizję, raz nie. Nie chcesz się pochwalić, to po prostu nie pisz, a nie raz prowizja, a raz nie.
    Dawid Baryła
    Poziom 10  
    Ja pogratulowałbym pomysłowosci bo przeicez pisał ze robił wsyzstko z głowy :D całosc nie za estetyczne ale to nie o to tu chodizło.
    Gratuluje :pp oby tak dalej zycze powodzenia :)

p.s
    mozesz dac wiecej fotek jak to swieci :D
    dexter1
    Poziom 14  
    Ja mam małe pytanie czy można zbliżyć rękę do uzwojenia tak aby łuk dotykał ręki i mnie nie... popieściło?
    PiotrWitk
    Poziom 12  
    Z tego co wiem łuk przebija izolacje powietrza, dla tego
    tez raczej nie ryzykować!
    sifjejo
    Poziom 11  
    Tak, można tam łapami pomacać i nie popieści, ale gdy przytrzymam dłużej to parzy (gorąco), ale jak ktoś szuka wrażeń to można dotknąć iskiernika to już całkiem nieeeźle popieści, spotkało mnie to parę razy i nie jest tak źle, całkiem fajnie, ręce odlatują gdzieś do tyłu. Niestety chyba zdjęć już nowych nie zrobię bo zamierzam zrobić z tego coś w rodzaju wspomagania zapłonu do mojej WSKi.
    PiotrWitk
    Poziom 12  
    Jak ktoś szuka wrażeń to powinien się złapać jakiegoś trafa w elektrowni. ;) Tak można to chyba wykorzystać do zapłonu WSKi.
    lechoo
    Poziom 39  
    Jeśli lampowa to VTTC (Vacuum Tube Tesla Coil), a nie SSTC (Solid State Tesla Coil).