Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer do pobierania danych z internetu , miniaturka !!!

misiupan 26 Lut 2007 00:31 22166 45
  • Komputer do pobierania danych z internetu , miniaturka !!!
    Witam wszystkich , chciałbym zaprezentować komputer który zbudowałem po to , by pobierał dane z internetu za pomocą odpowiednich programów jak np. eMule , do tej pory korzystałem z laptopa ,ale szkoda mi go narażać na uszkodzenie od ciągłej pracy , więc postanowiłem coś z tym zrobić i tak powstał ten oto komputer . Komputerek udało mi się zmieścić w obudowie po PS2 i nawet ładnie to się prezentuje , więc postanowiłem się pochwalić .W obudowie zmieściłem miniaturową płytę główną z procesorem AMD K6-2 300 ,128mb ram,20gb hdd(2,5 cala), cd rom, fdd 1.44, przetwornicę która daje napięcia 12v i 5v i zasilacz który daje 12v , całość chłodzona jest jednym wentylatorem i jak narazie nie ma potrzeby montowania dadatkowego chłodzenia . Płyta zawiera wszystkie niezbędne gniazda takie jak : hdd, fdd,lpt,rs 232,usb,ps2,lan,vga,irda , mi tylko potrzeba było kilka z nich więc wszystkiego nie montowałem , wygląd komputerka przedstawia zdjęcie poniżej , jak widać na nim w miejscu gdzie znajdował się orginalny napęd zamontowałem stację dyskietek i cd rom , musiałem powiększyć wnękę by wszystko pasowało , usb zostało na swoim miejscu , można podpiąć pamięć usb lub dodatkowy dysk , gdyby na tym brakowało miejsca . W miejscu gdzie były orginalnie porty na pady i karty pamięci mam zamiar zamontować wyświetlacz który będzie pokazywał temperaturę i dane o stanie sieci lan itp.Chwilowo nie posiadam odpowiedniego wyświetlacza ,ale napewno zostanie zamontowany.Taśmy hdd musiałem przerobić , aktualnie są na niej dwie wtyczki 2,5 cala i jedna wtyczka 3,5 cala , zasilanie dysku i napędu cd wyprowadziłem na osobną wtyczkę ,taśma fdd jest też podłączona przez przelotkę , ponieważ inaczej się nie dało . Koszt budowy komputerka miejwięcej 200zł -jest to koszt zakupu płyty z akcesoriami (przetwornica, taśmy fdd,hdd , napęd cd i fdd i inne jak usb czy irda) i dysku twardego , resztę jak obudowa ,zasilacz posiadałem w swoich zbiorach .Do komputerka nie trzeba na stałe podpinać monitora czy też klawiatury , bo można wejść na dysk poprzez sieć lan , monitor przydaje się gdy coś potrzeba zmienić ,lub coś jest nie tak i nie można wejść poprzez sieć .Zaletą jest jego mały rozmiar , praktycznie podłączony mam tylko kabel sieciowy taki jak od magnetofonu i kabel lan , reszta jest nie podłączona .

Drugie zdjęcie przedstawia widok na boczne gniazda , widać tam: ps2, lan , vga, rs 232, oraz widok całej płyty bazowej zamontowanej w obudowie.

kolejne zdjęcie przedstawia widok na wnętrzności : od lewej widać zasilacz 12v , potem płytkę przetwornicy 12v i 5v , centralnie widać płytę bazową z ukrytym pod radiatorem procesorem , na płycie widać dwie pamięci po 64 mb edo, cache 512 kb, a tagże inne układy jak flash disk , grafikę i kontrolery

kolejne zdjęcie przedstawia to samo , tyle że napędy i dysk są na swoim miejscu

na ostatnim foto widać sposób podłączenia napędu cd z dyskiem twardym ,podłączenie fdd, widać też dorobioną z blach kieszeń na dysk , całość przykręcona do stelaża i osadzona w obudowie , wszystko jest demontowalne , jedynie gniazdo usb zamontowane na stałe , cała reszta jest do wyjęcia w kilka minut.

Moderowany:

nie usuwać pierwszego obrazka - strona główna

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 26 Lut 2007 04:18
    NeooeN
    Poziom 13  

Konstrukcja wykonana ładnie - ok. Była by extra ale gdyby miało to robić za mini komputer :/ Naprawdę odstrasza mnie fakt że jest to tylko jednostka która u mnie opiera sie o laptopa, który w sieci widnieje pod nazwą "torrent-taker" i kontrolera IDE<<-->>USB z allegro! No ale zapomnijmy o tym...
    ... jak sprawuje sie konstrukcja przy używaniu ogólnym, jako stacji roboczej? Jakieś wyjątkowe zalety/wady sie ujawniają?

• #3 26 Lut 2007 07:49
    djelektronic
    Poziom 13  

Całkiem fajna konstrukcja, mała obudowa a więc nie zajmuje dużo miejsca, we wnętrzu jest wszystko ładnie "upchnięte" nic nie leży luzem a więc 5/6

• #4 26 Lut 2007 07:53
    hessuss
    Poziom 13  

Jeśli zastosował byś program WinVNC ze strony www.realvnc.com (wersja darmowa) albo choćby pulpit zdalny jeśli tam masz windowsaXP zainstalowanego to żeby coś zmienić nie musiał byś podłączać monitora. Polecam naprawdę wygodne, można wówczas tą skrzynkę zamknąć w szafie i zasypać gruzem a i tak będziesz mógł na nim pracować poprzez VNC i sieć :)

• #6 26 Lut 2007 08:39
    d.d
    Poziom 20  

super komputer , przydał by mi się taki na serwer .
    to coś jest na isa czy może wpina się tam takie rozszerzenie z gniazdami isa .
    bardzo dobre wykonanie , jak dla mnie wygląda jak oryginalny .
    gdzie takią płytke mozna kupić ??.

• #7 26 Lut 2007 09:19
    piotrusfe
    Poziom 2  

niezly pomysl...tylko nie lepiej bylo zamontowac 2,5" dysk zeby bylo wiecej luzu:) ....
    PS. jaki model jest plyty glownej?? pozdro

a jak ktos lubi "takie" rzeczy to zapraszam na http://www.hackaday.com/

• #8 26 Lut 2007 11:13
    misiupan
    Poziom 35  

Witam ,widzę że zainteresowanie tym komputerkiem rośnie , co mnie cieszy , odpowiadając na pytania : zainstalowany jest win 98 se , vnc mam zamiar zainstalować ,ale narazie ,,docieram'' sprzęt, co do mocy pobieranej z sieci to nie posiadam danych zastosowanego zasilacza , ale na zasilaczu warsztatowym prąd pobierany nie przekracza 2 amper - nie mierzyłem tego miernikiem ,ale w zasilaczu tym po przekroczeniu tej granicy włączało się zabezpieczenie - dla zainteresowanych dokonam pomiaru dokładnie i łatwo będzie ocenić pobór z sieci 220v. Odpowiadając na kolejne pytanie : dysk zastosowałem 2,5 cala -taki jak od laptopa , co do samej płyty bazowej ,orginalnie wtykało się ją w taką dużą płytę ,,matkę '' ,która posiadała wyjście na zasilanie i kilka slotów isa -nic więcej na niej się nie znajdowało , ja akurat tą płytę wymontowałem z monitora multiQ, była wbudowana w tylną część monitora , a wszelkie sloty i napędy zamontowane były w nodze od niego , komputerek sprawuje się świetnie , nie grzeje się zbytnio .Płytę zakupiłem w firmie komputerowej z ogłoszenia , widywałem podobne płyty na aukcjach , tylko trzeba troche cierpliwości ,a napewno się uda zakupić .

• #9 26 Lut 2007 12:27
    redart
    Poziom 23  

Świetna 'pobieraczka sieciowa' :D. Gabaryty tego kompa w porównaniu do stacjonarnego są rzeczywiście niewielkie. A za te pieniądze nie kupisz lapka do takich celów. Problematyczne wydaje się być tylko podłączanie monitora - w razie czegoś nieprzewidzianego. Może prostrzym rozwiązaniem byłoby założenie karty z wyjściem TV, wtedy przełączasz tylko telewizorek na wejście AV i już widzisz "co tam w interesie". Albo zainstaluj WinVNC i po sprawie.

• #10 26 Lut 2007 13:17
    lechoo
    Poziom 39  

Brew pozorom obudowa PS2 nie jest taka mała, sporo można w niej upchnąć.
    Od strony programowej osobiście preferuję i polecam rozwiązania oparte na systemie Linux, trzeba poświęcić trochę więcej czasu na konfigurację, ale zrekompensuje się to stabilnością działania. Pod Linuksa jest dostępne oprogramowanie p2p z wygodnymi interfejsami webowymi.
    Ciekawą alternatywą dla takich serwerków są energooszczędne routery sprzętowe z portami USB2.0 umożliwiającymi podłączenie dysków twardych, np. Asus WL-500g Premium - istnieje dla niego wiele softu alternatywnego o ogromnych możliwościach, w tym klienci najpopularniejszych sieci p2p.

Miłośnikom mocnych trunków polecam natomiast wykonanie komputera w butelce po Whisky :)
    -> http://www.metku.net/index.html?sect=view&path=mods/whiskypc/index_eng

• #12 26 Lut 2007 13:57
    Sebastianolek
    Poziom 13  

No jedyne czym tu sie możesz pochwalic to tym ze dobrze umniesz robic otwory na śrubki żeby coś zamontowac i tym ze znasz sie na informatyce. Ale nie rozumniem jednego po co niszczyc takiego PS2 ja sa takie malutkie oryginalne obudowy. Sam nawet miałem zrobic taki serwer bo też ściągam dużo filmów i na stronke internetową.

POZDRO

• #13 26 Lut 2007 14:07
    Mody
    Poziom 25  

Pomysł dobry ale można troszeczkę poracować nad wykończeniem. Instalowanie windowsa na takim sprzęcie to nie jest dobry pomysły wole rozwiązania linuksowe tak jak lechoo, głownie chodzi mi o stabilność. Można przecież zainstalować Mldonkey który zużywa mało zasobów a przy tym obsługuje kilka sieci p2p.

Pozdrawiam

• #14 26 Lut 2007 16:22
    andreuss
    Poziom 19  

lechoo- ten komputer w... butelce po Whisky, to rewelka!!! :D :spoko:

Moderowany przez McRancor:

Ostrzeżenie za pisanie nic nie wnoszących postów

• #15 26 Lut 2007 17:27
    Uszol 1990
    Poziom 29  

Witam
    ciekawa konstrukcja ;)
    kiedyś sam robiłem coś podobnego
    tylko w obudowie po tunerze satelitarnym
    była płyta mATX zasilacz mATX dysk normalny...
    sieciówka...
    fajnie to chodziło w sam raz na serwer :D nawet chwile było to na serwerze w mojej sieci :)

mam pytanie czy nie ma programów pod linuxa którym wkleja sie linki z RapidShare i sciągają
    tylko po ściągnięciu jednego pliku restartują wydają polecenie (np. zmiana stanu logicznego lini D0 lpt na 5sek. do której jest podpięty przekaźnik sterujący zasilaniem rutera. Miałem takie coś zrobione co pingi sprawdzało i jak nie było przykładowo onet.pl to restartowało rutera) może wie ktoś o takim programie :) chętnie się zainteresuje :) wykonaniem takiego czegoś ;)
    pozdrawiam

• #16 26 Lut 2007 17:56
    syriuszblack
    Poziom 22  

Przepraszam, oświećcie mnie. Co w tym jest ciekawego? Stacjonar na AMD k6 wsadzony do obudowy pod PS2. I czym się tu podniecać?
    Dodatkowo śmiem twierdzić, że laptop pochodzi dłużej i stabilniej od tego urządzenia, w końcu technologia poszła do przodu sporo już od czasu K6.

Według mnie jedynym bajerem jest to, że wygląda jak ps2. Ale równie dobrze można dać starego desktopa wymontować wszytskie wentylatory a na procesor dać coś większego np. z boxa od p4 i mieć idealną ciszę i minimalne zużycie energii. Wyjąć cdrom bo w ssaczu niepotrzebny, zainstalować linuxa i program do VNC.

Gratuluję jedynie pomysłu na wykorzystanie obudowy, bo całą resztę zrobi 13 latek:)

• #17 26 Lut 2007 18:06
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

A mnie się bardzo podoba.

Jaką metodą wycinałeś otwory pod zlącza? Wyszły bardzo ładnie.

• #18 26 Lut 2007 19:21
    joboo
    Poziom 12  

Witam kolegów.
    W zasadzie nie musisz wcale używać monitora, chyba że totalna padaczka będzie,proponuję programik który nazywa się VNCserver pod Windowsa, i mamy do dyspozycji zdalny pulpit.

• #19 26 Lut 2007 19:45
    misiupan
    Poziom 35  

Witam , odnośnie obudowy od PS2 , po co ją rozebrałem ?, bo to był totalny złom,a obudowa mi się podoba i nie muszę kupować jakiejś innej , odnośnie tego ,że laptop z powodzeniem może zasysać dane to wiem ,ale laptop jest po to by można go było przenosić ,a nie podczepić do kabla na dwa tygodnie w celu pobrania czegoś co nam potrzebne , jak bym miał pobierać dane tylko jak jestem w domu to w życiu bym niczego nie zassał do końca , aktualnie pobieram plik 2gb od tygodnia i jak narazie pobrałem połowę , choć komp włączony na okrągło , stąd pomysł by zbudować coś niezależnego . Wodotrysków nie montowałem ,typu neony , wentylator podświetlany itp. , kompek ma pobierać dane i do tego celu się nadaje , co do linuksa to chętnie ,ale ja nie mam żadnej wiedzy jak go skonfigurować , cd rom się przydaje przy instalacji oprogramowania ,w przyszłości zamienię na nagrywarkę .Otworki pod gniazda wykonałem tak: płytę główną z zamontowanymi kołkami podtrzymującymi przystawiłem od środka do ścianki obudowy i odrysowałem igłą kształt gniazda na obudowie , następnie grotem lutownicy wypaliłem wstępnie otwór na gniazdo i potem stopniowo rozpiłowałem pilnikiem zdzierakiem . Jak ktoś ma problem z wykonaniem takiego otworu może wykożystać starego śledzia z komami , wykręca tylko gniazda ,by została sama blacha i ładnie można sobie dzięki niej na obudowie natrasować igiełką wielkość otworu , ponawiercać lub wypalić i rozpiłować na wymiar .

• #20 26 Lut 2007 20:21
    dzik9999
    Poziom 14  

Witam
    konstrukcja 10/10 mi sie podoba jak tylko do sciagania :)
    mam pytanie jaka to jest płyta ??? poniewaz juz kiedys chciałem taką płytkę.A tak swoją drogą jak to podłączyłeś,mi sie wydawało że potrzeba jest jeszcze jedna płyta(tzn kiedys widziałem takie cos na jakiejs stronce )

• #21 26 Lut 2007 20:32
    misiupan
    Poziom 35  

płyta zasilana jest małą przetwornicą , którą troszke widać na jedym ze zdjęć , mieści się ona pomiędzy zasilaczem sieciowym ,a płytą główną , przetwornica ta daje dwa napięcia 5 i 12 v, sama przetwornica jest zasilana jedym napięciem 12v , płytę taką da się kupić ,ale jako nowa sporo kosztuje ,a ta moja to już zabytek i stąd tak niska cena zakupu , poszukaj na aukcjach czasem się trafi taka płytka

• #22 26 Lut 2007 21:30
    bw1
    Poziom 12  

Witam

Jak dla mnie bomba, gdzie można dostać takie przetwornice i takie malutkie płyty główne

• #23 26 Lut 2007 21:35
    MODI
    Poziom 15  

co do linuxa to niepowinno być żadnego problemu. Jakakolwiek dystrybucja (distrowatch.com) do tego polecam mldonkey(obsługuje wszystkie p2p) i dal bezpierzeństwa łączyć sie przez proxy(np webmin - zdalnt panel sterowania itd). do tego można jeszcze server ssh albo zdalny pulpit. Jeśli niemasz zamiaru się wtajemniczać w linuxa to ściągni se mandirive one cd (free) do tego rpm-y i niepowinieneś mieć problemów.
    Bardzo fajne wykonanie.

P.S. niewiem czy na allegro nie znajdzie sie jakiegoś laptopa z lepszymi parametrami( np z uszkodzoną matrycą) Wszystko ładnie zapakowane i od razu klawiatura:D

• #24 26 Lut 2007 21:45
    Krzysztof33
    Poziom 15  

Witam. Elektroda rośnie w siłę. Mam starą płytkę i athlona 700MHz grafika jakaś cienka. Upchnę to do starego tunera i będzie git. Dzięki za fajny pomysł. Tylko szkoda że taki ładny PS2 się zepsół :( Płyta jak płyta zawsze trochę ciepła z siebie da więc ten wentylatorek może pomoże, ale czy jest niezbędny? On chłodzi płytę czy zasilacz? Zatkaj dziórki po pamięci (memory) trochę nieładnie to wygląda. Hakerem nie jestem więc o tematy inf pytał nie będę. Pozdrawiam

• #25 26 Lut 2007 21:54
    misiupan
    Poziom 35  

nie sztuka kupić gotowca ,sztuka zrobić samemu !!!, poszukać odpowiednich elementów , przemyśleć , dopasować , złożyć i cieszyć się , mam przynajmiej jakąś rozrywkę po pracy .Laptopka można tanio kupić ,ale przeważnie nie ma ramu , żadko taki stary ma kartę sieciową , przelotki do dysku większość nie posiada , napedów , co utrudnia budowę , oczywiście można dokupić ,ale koszt akcesorii do laptopa jest dość spory ,sama kieszonka hdd potrafi kosztować 50 zł , zapraszm do głosowania i oceny tego komputerka ,w brew pozorom troche wymaga to pracy , stopniowo będę udoskonalał , załatwiłem mały monitorek lcd 13 cali , idealnie się nadaje i małą klawiaturę na usb , jak wszystko dopasuje to zaprezentuje kolejne fotki ,tylko dopiero pod koniec tygodnia , praca nie pozwala mi na majsterkowanie w tygodniu .Odpowiadając na pytanie : w miescu portów zamontowany ma być duży wyświetlacz graficzny lub alfanumeryczny informujący o podstawowych sprawach jak temperatura , obciążenie sieci itp.

• #26 26 Lut 2007 22:11
    elektromax2
    Poziom 13  

bw1 napisał:
    Witam

Jak dla mnie bomba, gdzie można dostać takie przetwornice i takie malutkie płyty główne

Dołaczam się do pytania - Gdzie można dostać komputer jednoplytkowy? Na allegro szukałem i nie ma takiego czegoś. Jedynie znalazłem coś na stronie www.csi.net.pl ale tam brak cennika. Od zawsze chciałem takie coś zbudować do pobierania danych z internetu 24h/dobę. Teraz jak jest okazja to niech kolega poda namiary na jakiegoś dostawcę i jakiś przykładowy cennik samych płytek z porcesorem i pamięcią RAM.

• #29 27 Lut 2007 04:06
    !katun!
    Poziom 22  

Zapewne za chwilę zacznie się na mnie "najazd", ale ja na miejscu Autora tematu nie chwaliłbym się. No bo co tu wiele zrobione... podzespoły upchane w ps2, do tego z blaszki dorobiona rama pod cd i na tym praca się kończy (w uproszczeniu). Czasami mam wrażenie że poziom elektrody znacznie się zaniża.
    Niemniej pozdrawiam Cię misiupan

• #30 27 Lut 2007 07:35
    gonzol111
    Poziom 11  

Witam.
    Moim zdaniem urządzenie jest całkiem ładnie wykonane i jest to coś innego w porównaniu do kitów prezentowanych na elektrodzie.
    Liczy się pomysł i fakt że urządzenie znajduje konkretne zastosowanie.
    Nie jest sztuką kupić gotowego laptopa czy gotowe elementy i zmontować komputer, lecz wykonać coś samemu przy jak najmniejszych nakładach finansowych a pracujące nie gorzej jak urządzenie fabryczne.