Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer stacjonarny - prezentacja projektu.

dugi57 23 Lis 2008 19:13 19711 33
  • Komputer stacjonarny - prezentacja projektu.
    Witam. Chciałbym pokazać moją nowa konstrukcje kompa. Tzn jego zminiaturyzowanie :) Co prawda nie jest o bardzo mały ale jak na komputer stacjonarny to w bardzo ciekawej budzie. Obudowa jest z byłego eliminatora sprzężeń który został wykorzystany do innych celów :) Na pomysł wpadłem dosyć dawno kiedy miałem starszego kompa. z tego co pamiętam to był tam procesor cyrix 166 48mb na simach karta graficzna s3 2MB :P dysk twardy 1gb ale zrobiony na karcie pamięci CF. Wszystkie te części zostały zamontowane w tej obudowie. Było przy tym jednak trochę roboty bo obudowa jest dosyć niska wiec karta graficzna by się nie zmieściła wiec musiałem zrobić wyprowadzenie PCI na kabelkach :) później zrobiłem jeszcze jedno takie wyprowadzenie na kartę dźwiękowa. Po dłuższym użytkowaniu tego kompa postanowiłem go w jakiś sposób rozbudować. A wiec wymieniłem w nim wszystko. Nowa płyta główna L7VMM3 posiada wbudowany procesor 1.4 / 1.6+ wbudowana kartę graficzna 32 mb, kartę sieciowa i kartę dźwiękową. Pamięć rozszerzyłem do 2gb DDR, oraz dysk twardy 40gb. Na przednim panelu umieściłem wyświetlacz LCD z noki 3310 który wyświetla parametry komputera. Zostały również zamontowane głośniki stereo ze starych telefonów stacjonarnych które mieszczą się pod płyta główna. Są one oczywiście podłączone do wzmacniacza 5W który znajduje się pod dyskiem. Teraz jestem w trakcie robienia układu do TVout. Na gore będę montował jeszcze plexe która będzie podświetlana białymi paskami ledowymi.

TUTAJ FILMIK Z POKAZEM LCD

Link

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 23 Lis 2008 19:32
    T1omek
    Poziom 18  

Muszę przyznać, że robi wrażenie :D Szkoda że nie zmieściłeś cdromu była by to prawdziwa stacja media center :D

• #3 23 Lis 2008 19:34
    dugi57
    Poziom 10  

No niestety nie ma już za dużo miejsca :) CDROMU używam sieciowego :P

• #4 23 Lis 2008 21:44
    KJ
    Poziom 31  

laptopowy CD-ROM by się wcisnął może ... a podłączyć go to chyba kwestia przelotki :) Co do samego wykonania to nawet fajne :) Ten zasilacz koniecznie nalezy odekranować od reszty. LCD jak dla mnie totalnie nie czytelny. Lepiej było wsadzić 4x16 alfanumeryczny a jak już graficzny to jakiś przynajmniej 128x64 są takie na allegro.

• #5 23 Lis 2008 22:10
    maxxim
    Poziom 15  

Proponuje dorobić kolejny człon wzmacniacz audio ,dvd (pod usb) ,dvb (pod usb) i czytnik kart (pod usb ;) ) itp. Ja kiedyś bawiłem się w coś takiego i wyszło super nie zapomnij o girderze ;)

• #6 23 Lis 2008 22:16
    arturavs
    Poziom 38  

Witam

Straszy mnie jednak ten zasilacz bez obudowy . Jak się ręka obemknie przypadkowo podczas grzebania w środku to nie będzie miło.

Pozdrawiam
    Arturavs

• #7 23 Lis 2008 22:20
    dugi57
    Poziom 10  

Wcale nie pisalem ze chce miec przenosny komputer, tylko chodzi o to zeby zajmowal malo miejsca :P

• #8 23 Lis 2008 22:21
    dipol
    Poziom 33  

BHP-zasilacz na wierzchu (zmienny jak capnie to puszcza jak ubije-pod rozwagę hi) nie ekranowany za to minus reszta godna uwagi.
    73!

• #9 23 Lis 2008 22:24
    michal1123
    Poziom 10  

Nic tylko wmontować DVD-ROM ze starego laptopa, zainstalować jakiś windows XP mini [lub gameing edition 32MB RAM max zajmuje], zastosować przejściówkę sygnału z monitorowej na telewizorową i mamy media center zdolny nawet HD przemielić ;D Gratulacje pomysłu ;)
    Komputer wykorzystujesz do ściągania plików z internetu ma się rozumieć?

• #10 23 Lis 2008 22:26
    dugi57
    Poziom 10  

Z gory bedzie PLEXA wiec nikomu sie krzywda nie stanie

Dodano po 2 [minuty]:

Na kompie mam aktualnie zainstalowaną MINI VITSE i nie narzekam :) 2gb ramu robi swoje

• #11 23 Lis 2008 22:30
    jrk13
    Poziom 14  

zakładanie czapki raczej odradzam - chyba, że z dziurą nad procesorem. W przeciwnym wypadku będzie bardzo wył. Za mała odległość między wentylatorem a plexą.

• #13 24 Lis 2008 01:57
    gringocorp
    Poziom 13  

Super ja też planuje coś takiego ale nie mogę dobrać odpowiedniej obudowy, mógł byś pokazać więcej fotek?

• #14 24 Lis 2008 08:06
    dugi57
    Poziom 10  

Kosz budowy to okolo 8 :P Czyli spray do pomalowania obudowy. A reszte rzeczy to sobie zalatwialem z odzysku :)

Dodano po 28 [sekundy]:

8zł

• #15 24 Lis 2008 08:59
    __Maciek__
    Poziom 19  

Gratuluję efekt naprawdę niezły ....
    Ciekawi mnie jak ta maszyna głośna jest ??
    Jeśli chodzi o zasilacz .. to czy nie grzeje się bez wymuszonego chłodzenia .. ?? i czy czasami nie sieje bez obudowy ??

Ja jestem w trakcie budowy czegoś podobnego na bazie VIA EPIA MII ... i obudowy ze starej Unitry.
    Został mi jeszcze do zrobienia przedni panel i montaż do HDDD i CDROM czyli najgorsza robota.

• #16 24 Lis 2008 10:51
    dugi57
    Poziom 10  

Zasilacz sie troche grzeje ale nie za bardzo. Nie ma podlaczonych za duzo urzadzen tylko HDD wiec z temperatura jest oki. A co do zaklocen to tez nie emituje. przynajmniej nie zauwazylem zeby jakos dzialal nieprawidlowo.

• #17 24 Lis 2008 16:21
    Noriad
    Poziom 11  

Pytanko - mógłbyś podać wymiary obudowy ?

Sam robię coś podobnego, tyle że będzie to bardziej media center (winamp+radio+cd) i ciekawi mnie w jakich wymiarach się zmieściłeś :)

• #19 24 Lis 2008 18:35
    Bullseye
    Poziom 27  

Aby zrobić z tego prawdziwe media center przydało by się aby system sam rozpoznawał z czego i jakie audio puszczać (płyta CD-Audio, MP3 na USB, czy Film z dysku) i przy pomocy jednego pilota odpalać odpowiednia aplikację badz zamykać, czyli przydałby się jakiś kombajn typu mPlayer + Amarok i byłaby poezja :)

Sam zabieram sie za cos podobnego, z tym ze buda bedzie z drewna, i slabszy procesor ale do DVD/Muzyki/Xvid starczy w zupelnosci. No i te 20-30W pradu tylko :)

• #20 24 Lis 2008 20:42
    drapak12
    Poziom 15  

po co się męczyć słyszał kolega o nowym zatwierdzonym już standardzie ITX ? 17 na 17 cm ma płyta główna wszystko w sobie zintegrowane nawet procesor 2 rdzeniowym Intel Atom po co się męczyć. Jednak podoba mi się i gratuluję. Pozdrawiam Przemo

• #21 24 Lis 2008 21:47
    bialy20
    Poziom 20  

Pisałem wczoraj, ale chyba się adminowi nie spodobało! Jedyny pozytyw to fakt, zagospodarowania sprawnych części komputerowych... Co do obudowy, cóż sam wyrzuciłem na złom sporo obudów Compaqa, właśnie tej wielkości... Pewnie łatwo można je jeszcze dostać! Chodził tam jakiś 200 Pentium, zasilacz z softwarowym odpałem, wszystko ładnie porozmieszczane!

• #22 24 Lis 2008 23:52
    WkSA
    Poziom 10  

W zasilaczu jest zawsze Trafko nie powoduje Ci ono zmian/zakłóceń gdy jest bez obudowy zasilacz ?

A co do projektu świetny wyświetlacz hmm najbardziej mi by się taki przydał co do Net stat i temperatur :)

• #23 25 Lis 2008 16:56
    gemiel
    Poziom 21  

drapak12 napisał:
    po co się męczyć słyszał kolega o nowym zatwierdzonym już standardzie ITX ? 17 na 17 cm ma płyta główna wszystko w sobie zintegrowane nawet procesor 2 rdzeniowym Intel Atom po co się męczyć. Jednak podoba mi się i gratuluję. Pozdrawiam Przemo

Najlepiej wziąć sporo kasy i kupić gotowca. Tylko co to ma wspólnego z majsterkowaniem i satysfakcją z własnej pracy?
    Ja też lubię czasami zrobić coś co jest mało wydajne a czasami i mało potrzebne. To jest właśnie hobby. Reszta to snobizm.
    pozdrawiam McGregor

• #24 26 Lis 2008 10:37
    pawel_5
    Poziom 13  

Pisales sam program do wyswietlania na LCD? Jakiego uzyles procka do tego celu? I ile zabiera pamieci program?
    Pozdrawiam,
    Pawel

• #25 26 Lis 2008 11:37
    dugi57
    Poziom 10  

To jest program LCDinfo. Ja tylko pozmienialem screeny w nim. To jest bez procka prosto do LPT przez diody zenera i rezystoki :)

• #26 27 Lis 2008 20:03
    franyo_z
    Poziom 19  

Witam.
    Ciekawa konstrukcja, tylko ten goły zasilacz trochę przeraża. Nie myślałeś o obudowie na niego z choćby polutowanego w pudełko laminatu z wywierconymi otworami wentylacyjnymi?...
    Hm...i w opisie jedno mnie zaskoczyło:
    "karta graficzna by się nie zmieściła wiec musiałem zrobić wyprowadzenie PCI na kabelkach później zrobiłem jeszcze jedno takie wyprowadzenie na kartę dźwiękowa."
    Robiłeś całą magistralę PCI na kabelkach? I to dla 2 kart?... Rety...
    pozdrówka.

• #27 27 Lis 2008 20:08
    piterek-23
    Poziom 32  

franyo_z napisał:
    Witam.
    Ciekawa konstrukcja, tylko ten goły zasilacz trochę przeraża. Nie myślałeś o obudowie na niego z choćby polutowanego w pudełko laminatu z wywierconymi otworami wentylacyjnymi?...
    Hm...i w opisie jedno mnie zaskoczyło:
    "karta graficzna by się nie zmieściła wiec musiałem zrobić wyprowadzenie PCI na kabelkach później zrobiłem jeszcze jedno takie wyprowadzenie na kartę dźwiękowa."
    Robiłeś całą magistralę PCI na kabelkach? I to dla 2 kart?... Rety...
    pozdrówka.

Tez mnie to zaciekawiło :)

Do autora -> można prosić o fotkę tej "przejściówki" ?

• #28 27 Lis 2008 23:36
    dugi57
    Poziom 10  

niestety zdjecia tej przedlozki nie pokaze bo to juz stare dzieje. Plyta glown aposzla w niepamiec. Ale poprostu bylo to gniazdo PCI i do niego bylo przylutowane jak dobrze pamietam 120 przewodow. To byly tasmy z HDD. Bardzo meczaca praca ale da sie dobrze wytrenowac zdolnosci lutownicze :P

• #29 28 Lis 2008 14:11
    tzok
    Moderator Samochody

Wesoło będzie jak się te radiatory zasilacza się zetkną :twisted:
    Pamiętaj, że na jednym radiatorze jest gorąca masa (faza lub zero), a drugi jest połączony z uziemieniem (jeśli jest) i masą strony niskonapięciowej.

• #30 28 Lis 2008 17:31
    dugi57
    Poziom 10  

Nie ma co sie bac o te radiatory. Moze nie zauwazyles ale sa one polaczone aluminiowa siatka zeby lepiej sie rozprowadzalo cieplo. Radiatory odseparowalem od polprzewodnikow :P