Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przenośny wzmacniacz słuchawkowy

mi_ma 13 Mar 2007 21:00 21545 7
 • Przenośny wzmacniacz słuchawkowy

  Jak zbudować kieszonkowy wzmacniacz słuchawkowy?

  Chu Moy zaprojektował bardzo popularny wzmacniacz słuchawkowy, który jest łatwy do zbudowania, a ponadto jest na tyle mało, aby zmieścić się w kieszeni razem z zasilaniem. Wzmacniacz jest na tyle dobry, by pracować z nie najlepszymi słuchawkami, dając głośny dźwięk, nawet ze słabego źródła. Dodatkową zaletą jest to, że jego budowa jest stosunkowo tania. Najprostsza wersja składa się z jednego układu scalonego zawierającego wzmacniacz, 6 rezystorów, 3 kondensatorów i 1 diody, co powoduje, że jego wykonanie jest bardziej opłacalne niż zakup modelu ze sklepu za kilkukrotnie wyższą cenę. Poza tym układ jest dobrą podstawą do modyfikacji, tak, aby dopasować go do własnych potrzeb.

  Wzmacniacz jest projektem dla początkujących elektroników, chcących pobawić się z budową urządzeń audio. Wszelkie rady, wskazówki i objaśnienia dotyczące części i schematów są obszernie przedstawione w źródle.


  poniżej odnośnik do schematów:
  http://tangentsoft.net/audio/cmoy-tutorial/misc/cmoy-tangent-sch.pdf


  źródło http://tangentsoft.net/audio/cmoy-tutorial/

  ====================================

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  mi_ma
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
  Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
  Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
  mi_ma napisał 831 postów o ocenie 743, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
 • #2
  pkris74
  Poziom 12  
  Parametry zależą w głównej mierze od użytego wzmacniacza operacyjnego.
  W orginale jest OPA2134, ale można tam wsadzić inne wzmacniacze np. AD8066, OPA2604, OPA 2227 lub po małej przeróbce AD797. Wzmacniacz ten gra naprawdę rewelacyjnie.
 • #3
  Calineczka*
  Poziom 31  
  hmm...mam dwie uwagi.
  Po pierwsze, zasilanie z 18V, oznacza to dwie baterie 9V, tak? To chyba najdroższa z popularnych bateryjek...druga sprawa, gdzie się podłącza słuchawki na tym schemacie?Jeżeli między OUT i masę/gnd, to albo źle myślę albo przydało by sie na schemacie wyprowadzenie masy z tego miejsca, w którym łączą się bateryjki? Nie będę udawał że znam dobrze zasadę działania wzmacniaczy, ale czy np. w momencie gdy przewodzi we wzmacniaczu tranzystor "do plusa" a ten "do minusa" wcale, to prąd popłynie w tym układzie poprzez + zasilania, złącze C-E tranzystora , głośniczek/słuchawkę i rezystor 4,7Kohm? Przy rezystancji słuchawki rzędu 32ohm...coś da się usłyszeć? Jeśli źle myślę proszę o sprostowanie...
 • #4
  zck
  Poziom 13  
  ehhh "przenośny" i "mieści się w kieszeni" jakoś mi nie pasują do tej konstrukcji

  Zasilanie całości z 2 baterii 9V mija sie chyba z celem miniaturyzacji i "przenośności" układu. Ile całość pociągnie na tych 2 bateriach ? Bat. 9V mają b. małą pojemność, jedynie zostają akumulatorki.

  Myśle że pomysł jest dobry, ale nie zostało przemyślane zastosowanie wzmacniacza oraz źródła.

  knights: wspomniany wcześniej OPA2134 w wersji OPA2134PA (2 x w. o. ) w wersji DIP8 na tme.pl 7.69zł , smd 6,99zł. No właśnie po to zrobili ten układ.
 • #5
  wader_669
  Poziom 28  
  macie tutaj linka
  http://headwize.com/projects/showfile.php?file=cmoy2_prj.htm
  tutaj schemat
  Przenośny wzmacniacz słuchawkowy
  jest na opa u mnie problem jest taki ze w elektronicznym nie dostane tego ukladu jak to wyglada z tymi zamiennikami AD8066, OPA2604, OPA 2227 czy bez przerobek bede mogl wsadzic i czy sa one gorsze czy lepsze, na jakie napiecie itd
 • #6
  zck
  Poziom 13  
  OPA134 ma w wnętrzu tylko jeden wzmacniacz operacyjny.

  Wszystkie OPA*** mają jeden, a wszystkie OPA2*** mają dwa, tak, więc nie trzeba kupować dwóch scalaków. Są też wersje z czteroma w.o. OPA4***. Co do parametrów na pewno jakieś różnice są.

  np. OPA*228 oraz i wszystkie z 228 też OPA2134 działają od 2,7V do 18V a OPA2604 od 4,5V do 24V. Wszystko w dokumentacji

  http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/opa2604.pdf
  http://www.ortodoxism.ro/datasheets/texasinstruments/opa2227.pdf
  http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/opa2134.pdf
 • #8
  pawelr98
  Poziom 38  
  Ja bym ucywilizował zasilacz i zrobił "symetryzator" na zenerkach co gwarantuje lepszą równość napięć.

  Rzecz numer dwa.
  Ogniwa 9V to najgorsze co można zrobić. Już lepiej jakieś ogniwo Lion/Lipo + boost albo kilka małych ogniw w szeregu (są takie kompaktowe Lipo 100mAh stosowane m.in w zestawach słuchawkowych).