Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz słuchawkowy CMOY

Armin6 30 Gru 2015 22:15 9228 12
  • Wzmacniacz słuchawkowy CMOY
    Witam!
    Dzisiaj chciałem przedstawić przenośny wzmacniacz słuchawkowy zbudowany w oparciu o klasyczny schemat CMOY. Pomysł zrodził się w trakcie zakupu miętówek w supermarkecie. Pierwotnie wzmacniacz miał być zasilany pojedynczą baterią 9V. W praktyce napięcie baterii 9V okazało się niewystarczające i powstawały duże zniekształcenia dźwięku, wzmacniacz zaczął "poprawnie" działać powyżej napięcia 12V. Dołączyłem wiec szeregowo 3 „pastylki” AG13 (otrzymałem ok.13,5V). Wiem że mają dwukrotnie mniejszą pojemność ,więc częściej będziemy musieli je wymieniać ,jednak kosztują niewiele a nic innego w obecnej obudowie by się nie zmieściło. Gniazdo na baterie zrobiłem z przeciętego koszyka na baterię AA. Wzmacniacz operacyjny to OPA2134PA. Wzmocnienie układu można łatwo zmienić korzystając z wzoru K=R2/R3 +1 (zakres od 1k-100kΩ), w moim wynosi 11. Głośność regulujemy przez telefon. Pobór prądu z baterii wynosi niecałe 10mA. Waga wzmacniacza to ok. 300g. Koszt układu razem z obudową to ok. 40zł (bez baterii). Wszystkie mikro zwarcia zostały usunięte zaraz po wytrawieniu płytki.

Wzmacniacz słuchawkowy CMOYWzmacniacz słuchawkowy CMOYWzmacniacz słuchawkowy CMOY Wzmacniacz słuchawkowy CMOY Wzmacniacz słuchawkowy CMOY
    Wzmacniacz słuchawkowy CMOY Wzmacniacz słuchawkowy CMOY
    W załączniku wzór płytki
    Pozdrawiam

Fajne!
  • #2 30 Gru 2015 22:53
    PiotrPitucha
    Poziom 32  

Witam
    Wydaje mi się że troszkę błędnym założeniem było zasilanie symetryczne i sztuczna masa. Dzielnik napięcia do sztucznej masy masz na rezystorach 4,7kΩ a słuchawki typowe mają 32Ω więc to sztuczne GND będzie pływało.
    Moim skromnym zdaniem wystarczyło zrobić sztuczną masę wyłącznie dla wejścia a słuchawki wpiąć przez kondensatory, manual do tego wzmacniacza mówi że pracuje on od ±2,5V co tłumaczy Twoje kłopoty z zasilaniem nawet z 9V.
    Druga sprawa to wejście, nie chce mi się liczyć, ale wydaje mi się że 100nF i 100K obetnie Ci pasmo od dołu.
    Bardzo ładnie ułożone elementy :).
    Lubię amatorskie konstrukcje, ale finansowo przestaje się to opłacać, gotowy wzmacniacz 2x3W w klasie D o niezłych parametrach można kupić za 6PLN, co prawda ze słuchawkami byłby kłopot bo mają wyjście mostkowe i nie możnaby łączyć ekranu z obu słuchawek.
    Pozdrawiam

• #3 30 Gru 2015 23:47
    eXcLiFe
    Poziom 14  

Potwierdzam to co mówi przedmówca, tego rodzaju sztuczna masa wraz z impedancją wyjściową 32Ω jest bardzo niestabilna, lepszym rozwiązaniem było by zastosowanie dwóch baterii 9V (wiem miała być użyta jedna) lub sztucznej masy tylko na wejściu wzmacniaczy operacyjnych.
    Co do filtra 100nF / 100kΩ będzie coś około 20Hz więc jest ok.
    Teraz wybór należy do Ciebie czy lepsze będą jednak dwie baterie czy sztuczna masa na wejściu :)

• #4 31 Gru 2015 11:48
    icer_cmg
    Poziom 11  

A może icl7660 do napięcia ujemnego?

• #5 31 Gru 2015 13:09
    djfarad02
    Poziom 17  

Pomysł ze sztuczną masą, również dla słuchawek, nie jest aż taki zły. Zaoszczędzić można na ilości elementów a przy odpowiednim doborze ich wartości nie ma powodu do nadmiernego "pływania" tejże masy.

C3 i C4 zastosować 470uF/10V

lub można też spróbować uprościć:

C3 zupełnie usunąć
    C4 zastosować 1000uF/10V

tętnienia masy przy obciążonych dwóch kanałach dla fWe=30Hz i Uwy=4Vpp wyniosą wtedy 1,2Vpp, co jest do przyjęcia.

• #6 31 Gru 2015 13:13
    japko1024
    Poziom 17  

Zastanawiałeś się nad wykorzystaniem przekaźników wbudowanych w gniazda mini jack (dociskanych przez wtyczkę, zazwyczaj stosowanych do wyłączania głośników po jej włożeniu) do automatycznego wyłączania wzmacniacza po odłączeniu odtwarzacza lub słuchawek?

• #7 31 Gru 2015 13:17
    kuba4624
    Poziom 8  

Fajny projekcik takiego wzmacniacza, ale koszt - 40zł, według mnie to trochę za dużo jak na taką robotę... , ale ważne jest żeby się czegoś w życiu nauczyć, robiąc coś samemu... :D

• #8 31 Gru 2015 14:42
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Połączenie różnych typów baterii jest co najmniej nie wskazane...
    Poza tym - jak działa... :)
    Szczęśliwego Nowego Roku!

• #9 31 Gru 2015 14:52
    NIXIE_123
    Poziom 28  

Na ostatnim zdjęciu to album Rammstein made in germany?

• #10 31 Gru 2015 14:56
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

japko1024 napisał:
    Zastanawiałeś się nad wykorzystaniem przekaźników wbudowanych w gniazda mini jack (dociskanych przez wtyczkę, zazwyczaj stosowanych do wyłączania głośników po jej włożeniu) do automatycznego wyłączania wzmacniacza po odłączeniu odtwarzacza lub słuchawek?

To żadne przekaźniki. Zwykłe styki rozwierne.

• #11 31 Gru 2015 15:18
    Armin6
    Poziom 11  

Dziękuje za wszystkie porady. Mam jeszcze elementy na drugi egzemplarz także w wolnej chwili spróbuje pobawić się z zasilaniem -zmienię na sztuczną masę na wejściu i pojemność kondensatorów. Zobaczymy który układ będzie lepiej się sprawować. Jeśli chodzi o koszt to można go mocno ograniczyć. Wszystkie elementy elektroniczne poza wzmacniaczem operacyjnym na pewno znajda się w szafce każdego z was, wiec koszt zmniejszy się do ok. 10 zł za sam scalak.

Cytat:

W przyszłości na pewno o tym pomyśle, szczególnie że zakupione gniazda posiadają wyłącznik.

Cytat:
    Na ostatnim zdjęciu to album Rammstein made in germany?

Tak.

• #12 02 Sty 2016 19:46
    chrust58
    Poziom 17  

Zamiast tych baterii, można wstawić baterie 2x1,5V AAA, plus prosta przetwornica np. z "Radioelektronik" 8/1988. Mam tak zrobiony wzm. słuch. plus tę przetwornicę, akumulatorek od komórki 3,7V Li-ion - dobrze gra i długo. Trzeba tylko dobrać elementy w przetwornicy - według swoich potrzeb. U mnie, częstotliwość przetwornicy jest ok. 60kHz, wy. 2x6V i pracuje nawet przy 1,4V. Tak, że można wstawić nawet baterię 1,5V AAA/AA.

• #13 03 Sty 2016 15:30
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Taka sztuczna masa może specjalnie audiofilska nie jest, ale niejednokrotnie spotykałem się z nią w fabrycznych konstrukcjach. Widywałem nawet poprawnie działające układy gdzie wejście było podciągnięte do 1/2 Vcc dzielnikiem, a masa słuchawek była podłaczona do GND przez kondensator. I był to wzmacniacz z 4 kanałami wyjściowymi i wspólną pływającą masą słuchawek :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME