Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrojenie CB radia na częstotliwość policyjną

05 Paź 2003 17:24 70172 111
  • Poziom 14  
    Czesc slyszalem od kumpla ze mozna przerobic cb radio zeby odbieralo czestotliwosci policyjne czy to prawda a jezeli to prawda to jak mam to zrobic
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 15  
    Chyba najlepsza forma odpowiedzi pomijając fakt, że sama forma zadanego pytania wskazuje na duże rozbieżności między chęciami a możliwościami. Nie jest to oczywiście nie osiągalne, ale samą lutownicą i podrzuconym schematem tego nie da się zrobić z bardzo wielu względów. Proszę zatem przyjąc sugestię kolegi abstynenta, jako najbardziej własciwą w tego typu zamierzeniach.

Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Polecam mały "wypad" na giełde RTV (oczywiście jest to specjalny towar więc trzeba troche poszukać) lub rozmowa z jakims miłym policjantem (są biedni jak wszyscy więc nie jeden sie skusi) 8)
  • Poziom 24  
    apstynent napisał:
    hihi, http://www.eter.ariadna.pl/filmy/index.htm ściągnij filmy tvn1 i tvn2, lepiej nie igrać z losem;
    wiem że chcesz tylko słuchać, ale co będzie jak kot ci przyparkowo wlezie i naciśnie przycisk nadawania? kłopot

Zawsze można zabezpieczyć przycisk, lub wogóle cały blok nadawania wyciachać.

Co jest na tych filmach ?
  • Poziom 11  
    Cześć,
    częstotliwości (nawet dokładne) można znaleźć bez problemu w sieci.
    To, co chcesz koniecznie posłuchać wcale nie jest takie ciekawe, tym bardziej, że jest bardzo niewielki wycinek ruchu w "eterze", bo mamy jeszcze: pasmo lotnicze, straż, pogotowie, taxi, kolej, statki, wojsko, trunkingi komercyjne i niekomercyjne itd., a to wszystko od fal krótkich (np. wojsko i lotnictwo) aż po UHF. Ponadto, do ciekawszych korespondencji Policja używa TETRy, która jak na razie chyba nie jest amatorsko zdekodowana.

Tomek
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie trzeba od razu kupowac "specjalistycznego sprzetu" (od policjanta ;-)
    - powodzenia!!! Wystarczy skaner, który pokrywa 450-470 MHz.
    Ja zrobiłem skaner za kwotę ok. 300zł na głowicy TV. Pokrywa on pasmo 45-860MHz i oprócz policji słychać wiele ciekwych rzeczy.
    Moge podać częstotliwości, ale są one aktualne w Krakowie (tu mieszkam i je znalazłem).
    Nie wiem czy to jest legalne (chyba tak bo nie są kodowane, zwykły FM), ale zabawne jest jak podają kogoś dane osobowe do weryfikacji (chłopak w dresie, lat tyle i tyle, nazywa się, nr. legitymacji, PESEL i kto co chce ;-)
    Ogólnie to z ich kulturą jest różnie, czasmi się wyrwie: " Ty mnie k... nie pouczaj...."
    Słuchałem też Krakowskiego MPK - kultura na najwyższym poziomie, z wyjątkiem wozu technicznego...

Jak chce ktos zobaczyc czego mozna sie spodziewac na jakiejs czestotliwosci to odsyłam do strony: giller.republika.pl

Miłych nasłuchów (i budowania skanera)
  • Poziom 23  
    ja slyszalem faktycznie ze da sie podsluchiwac ale po co to, klopoty i jeszcze raz klopoty :D lepiej wolac na 28 "ogolny czy mnie slychac" :D :D
  • Poziom 28  
    Jakie kłopoty? Przeciez podsłuchiwać nikt nie zabroni chyba ze ktoś zacznie nadawać. Co do odbioru to już na pewno nikt tego nie sprawdzi bo jak?
  • Poziom 23  
    no w sumie, ale lepiej byc przebieglym czy jakos tak :P :D
  • Poziom 15  
    Państwo to NIE hufiec aniołów, a po prostu grupa ludzi władzy, tworzących pewien system polityczno-społeczny. Ponieważ zaś człowiek jest istotą moralnie ułomną, więc jak najbardziej rozsądne, sensowne i logiczne jest NIEdawanie mu zbyt dużej władzy nad drugim człowiekiem, gdyż oczywiste jest, iż może on jej nadużyć, co często czyni - obecne państwa bardzo często dopuszczają się uzurpacji różnych praw jednostki.
    W sytuacji więc, gdy państwo wyciąga swoje chciwe ręce po coraz więcej kontroli nad nami, nad naszym życiem, pracą, prywatnością i intymnością, my wszyscy, którzy kochamy wolność - niezależnie od tego, czy jesteśmy "libertarianami" czy "anarchistami" czy "obrońcami praw człowieka", czy osobami ukierunkowanymi tylko na zwalczanie kontroli państwowej i cenzury, musimy UŚWIADAMIAĆ, składającym się z milionów jednostek społeczeństwom, w JAK WIELKIM są zagrożeniu i JAK WIELKIM błędem jest ufanie machinom państwowym w "dobroczynne" efekty naruszania prywatności.
    Jak to powiedział George Washington, "ci, którzy zrzekają się nieodłącznej człowiekowi wolności, w celu uzyskania krótkotrwałej odrobiny bezpieczeństwa, ani na jedno, ani na drugie nie zasługują".
    Tajemnicą poliszynela jest fakt, że rozmowy są lub mogą być monitorowane przez automatyczne systemy nasłuchu, zarówno globalne, np. słynny amerykański Echelon (POLITYKA 38/01), jak i rodzime o dźwięcznych nazwach Mozart i Beethoven.
    Zainstalowane systemy mają zapewniać „niezwłocznie w ciągu całej doby przechwytywanie, odbiór, odczyt, rejestrację i przechowywanie treści oraz danych; dostęp do treści i danych w taki sposób, aby treści i dane nie uległy zakłóceniu lub zniekształceniu”.
    Można poczuć, jak wpatruje się w nas stalowe oko orwellowskiego Wielkiego Brata.
    I jak tu nie sprawdzać, co robi ta strona mająca zapewnić bezpieczeństwo nam wszystkim :-)).
    Przestrzegam jefnak, że aktualnie obowiązująca ustawa zabrania podsłuchu policji określonymi sankcjami karnymi :o((.
    Wprawdzie ciężar dowodu spoczywa na tym, który wynosi z tego "korzyści prawne", ale nie zalecam sprawdzania tego w praktyce :-))
  • Poziom 12  
    Używanie takich częstotliwości - zarówno nasłuch jak i nadawanie jest nietylko zabronione ale i karalne. Co prawda trudno jest stwierdzić że ktoś nasłuchuje daną częstotliwość, ale zawsze znajdą się "życzliwi" koledzy (znajomi), którym nieomieszkasz się pochwalić takim "osiągnięciem", a wtedy kłopot gotowy. Poza tym są ciekawsze rzeczy do słuchania niż pesel jakiegoś dresiarza.
  • Poziom 11  
    Przypominam, że nasłuch dowolnej transmisji radiowej, nie przeznaczonej do odbioru publicznego, jest zabronione (czyli chodzi nie tylko o policję). Teoretycznie pozostaje tylko słuchanie rozgłośni radiowych i satelitów meteo :)

Tak a props, to również polecam zbudowanie skanera na głowicy telewizyjnej - dużo zabawy przy budowie, a potem przy słuchaniu.

do androota: myślę, że jeszcze większa kultura niż w MPK jest w paśmie lotniczym (modulacja AM). Jeśli masz skaner na podstawie artykułu w Świat Radio, to tam nie ma wyprowadzonego AMu. Najprościej jest to dorobić wyprowadzając (i np. jednostopniowo wzmacniając) sygnał z ogranicznika (ten, do którego jest podłączony potencjometr regulacji squelcha).
  • Poziom 18  
    to ci powiem jak ja zrobilem takie cudo, kiedys szukałem nadajnikow UKF w necie znalazłem taki jeden co byl zbudowany na generatorze przestrajany napieciowo, wyciąłem z tego schematu ten generator z seperatorem, podłaczyłem pod czestosciomierz i zmniejszałem ilośc zwojów na cewce i wartosc kondensatorów tak aby dojsc do 173 MHz ( bo w Polsce policja pracuje 172-174 MHz). Zmienilem rowniez wartosc potencjometru wieloobrotowego na mniejsza zeby miec mniejsze skoki czestotliwosci podczas regulacji. Kiedy juz taki generator zbudowałem wzialem stare radio z zakresu 88-108 MHz , znalazłem w nim heterodyne, wywalielm z niego blok generatora i wstawilem ten moj , znalem czestotliwosc pieskow pracujacych w moim miescie takze przy pomocy czestosciomierza ustawilem sobie ich czestotliwosc pracy i do dnia dzisiejszego slucham sobie ich gadek
    I tak najważniejszych nie usłyszysz - bo są kodowane!

A podsłuchać możesz tylko tych co pijaczków wożą do wytrzeżwiałki
  • Poziom 28  
    apstynent napisał:
    hihi, http://www.eter.ariadna.pl/filmy/index.htm ściągnij filmy tvn1 i tvn2, lepiej nie igrać z losem

Co do tych filmów to przeciwnie dla mnie swojego czasu był impuls do nadawania! Polecam szczególnie pierwszy jak panowie montują antene. Te lutownice i zachód słońca 8) to trzeba przeżyć!
  • Poziom 28  
    I ja dorzuce swoje 2 grosze.Otóż gliny śmigaja w zakresie 172 do 174 MHz plus pasmo VHF (coś około 460MHz ale w moim rejonie nie dorobili sie jeszcze sprzetu na te częstoty).Słuchać może każdi i nie jest to zabronione!Zabronione jest wykorzystywanie usłyszanych tam informacji.Z mojego doświadczenia jest co posłuchać (a czasami nawet NIEŹLE sie pośmiać). Poważniejsze sprawy załatwiane są przez sieć telefonii komórkowej - oni wiedzą że byle krótkofalowiec z najtańszym radiem na 2m ma możliwość ich podsłuchać (często takie zabawki mają szerszy odbiór).
  • Poziom 42  
    androot napisał:
    Wystarczy skaner, który pokrywa 450-470 MHz.
    Ja zrobiłem skaner za kwotę ok. 300zł na głowicy TV.
    Można prosić o jakieś namiary na schemat?
  • Poziom 12  
    Jap ma swieta racje,mozna sluchac tylko nie wolno tego wykorzystywac.
    Mozesz bardzo prosto zrobic sobie konwerter(sprawa nadawania odpadnie),obwod+ mieszacz z generatorem+obwod.
    Pamietaj tylko zeby nie wlaczac nosnej,bo moze to sie zle skonczyc.
    Co do skanera za 300zl na glowicy TV,to ja bym sie zastanawial,czy nie lepiej zrobic cos takiego samemu ??(chocby na bascomie-jaka z tego bylaby zatyswakcja??),lub zajrzec na allegro-za 300zl dostaniesz cos porzadnego,cos co bedziesz mogl wlozyc do kieszeni i skanowac co sie dzieje w kolo.
    pozdrawiam
    tchn.Tomasz napisał:
    Poza tym są ciekawsze rzeczy do słuchania niż pesel jakiegoś dresiarza.

Ja słucham tylko w celach dydaktyczno-rozrywkowych ;-)
    A przy okazji można się dowiedzieć co się w mieście dzieje.
    Nikt nie ma możliwości udowodnienia komuś, że to robi, chyba, że umieści gdzieś (np. w sieci) spis częstotliwości lub nagrane rozmowy.
  • Poziom 37  
    Kiedyś w pracy mieliśmy radia Alinco i miały zakres od 130 do 185MHz.U mnie policja nadawała chyba na 175,85 i nic specjalnie ciekawego tam nie było.Można było posłuchać o interwencjach na bieżąco lub wywołanie i text "zadzwoń do mnie".Często sprawdzają personalia zatrzymanych i kierowców bez dokumentów lub samochodów w rejestrze.Ważnych rzeczy na jawnym kanale nie mówią a może teraz kodują?Jak Alinco trafiły na złom dostaliśmy Motorole które mają tylko jedną częstotliwość przyznaną przez PAR i od paru lat nie słucham policji.
    Jabil napisał:

Co do skanera za 300zl na glowicy TV,to ja bym sie zastanawial,czy nie lepiej zrobic cos takiego samemu ??(chocby na bascomie-jaka z tego bylaby zatyswakcja??),lub zajrzec na allegro-za 300zl dostaniesz cos porzadnego,cos co bedziesz mogl wlozyc do kieszeni i skanowac co sie dzieje w kolo.
    pozdrawiam

To się zastanów! Albo kupujesz gotowy, albo projektujesz i robisz sam. Czy masz cos przeciwko zrobieniu skanera wg. kogos pomysłu? Autor odwalił kawał "brudnej" roboty co widać w czasie montażu i uruchamiania.

POWODZENIA W NAPISANIU TEGO W BASCOMIE. Autor tego projektu pisał w asm (ja też w nim piszę) i miał problem w zmieszczeniu się w 8kb pamięci (AT89c52).
    Łatwo coś powiedzieć, a trudniej zrobić... (nie lubię jak ktoś się wypowiada, a nie miał z tym styczności - to wychodzi tylko w polityce, a efekty widać).

c2h5oh napisał:
    Cześć !
    elektryk napisał:
    androot napisał:
    Wystarczy skaner, który pokrywa 450-470 MHz.
    Ja zrobiłem skaner za kwotę ok. 300zł na głowicy TV.
    Można prosić o jakieś namiary na schemat?

Zobacz tutaj :

Albo tutaj:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic58764.html

Tomek K. napisał:

do androota: myślę, że jeszcze większa kultura niż w MPK jest w paśmie lotniczym (modulacja AM). Jeśli masz skaner na podstawie artykułu w Świat Radio, to tam nie ma wyprowadzonego AMu. Najprościej jest to dorobić wyprowadzając (i np. jednostopniowo wzmacniając) sygnał z ogranicznika (ten, do którego jest podłączony potencjometr regulacji squelcha).

Dzięki!, dorobiłem AM (na TCA440), ale jeszcze nie podłączałem bo zajmuję się zrobieniem obudowy.
  • Poziom 25  
    Piotrek 81 napisał:
    Czesc slyszalem od kumpla ze mozna przerobic cb radio zeby odbieralo czestotliwosci policyjne czy to prawda a jezeli to prawda to jak mam to zrobic

NIE TRZEBA PRZERABIAĆ RADIA TYLKO WYSTARCZ MIEĆ JAKIEŚ RADIO NA NISKIE CZĘSTOTLIWOŚCI TZ. JAKIEŚ STARE JA KUPILEM KIEDYŚ NA GIEŁDZIE THOMPSONICA I TROCHĘ SIĘ BAWIŁEM. TRZEBA WSADZIĆ DO NIEGO BATERIE PODEJŚ BLISKO JAKIEGOŚ RADIOWOZU LUB POLICJANTA Z RADIEM I POSZUKAĆ NA CZĘSTOTLIWOŚCIACH; UKF, AM ,LW BO NIE PAMIĘTAM NA KTÓRYCH TO BYŁO.
    HUBERT
  • Moderator
    Cześć !
    hubiwit napisał:

NIE TRZEBA PRZERABIAĆ RADIA TYLKO WYSTARCZ MIEĆ JAKIEŚ RADIO NA NISKIE CZĘSTOTLIWOŚCI TZ. JAKIEŚ STARE JA KUPILEM KIEDYŚ NA GIEŁDZIE THOMPSONICA I TROCHĘ SIĘ BAWIŁEM. TRZEBA WSADZIĆ DO NIEGO BATERIE PODEJŚ BLISKO JAKIEGOŚ RADIOWOZU LUB POLICJANTA Z RADIEM I POSZUKAĆ NA CZĘSTOTLIWOŚCIACH; UKF, AM ,LW BO NIE PAMIĘTAM NA KTÓRYCH TO BYŁO.
    HUBERT

Bardzo się cieszymy , że trafiłeś na Elektrodę . Zapewne Koledzy wyjaśnią Ci od podstaw o co chodzi w temacie , na który udzieliłeś odpowiedzi.
    Chyba autor pytania oczekiwał trochę bardziej "profesjonalnych" rozwiązań. :D

• Poziom 31  
    Taaa... Thompsonica... super, podejść trzeba naprawde blisko, najlepiej żeby jeszcze szyba w radiowozie był otwarta, wtedy słychać wszystko :)))

generalnie tak jak ktos napiał 172 -174 Mhz z krokiem 25 khz, czyli 80 kanałów. Mod. FM, tylko tyle, że pare lat temu w większych miastach i np. kryminalna dostała Ericssony pracujące w systemach EDACS - system juz parę lat temu rozpracowany, są nawet skanery np. Uniden z opcją nasłuchu na EDACSie... to po prostu zwykły trunking, jak też system Motoroli MPT. Oba systemy są opisane w sieci... use Google :)) and fun.
    Można nawet przy pomocy 2 szt radiotelefonów sterowanych z kompa i odpowiedniego softu słuchać EDACSa:

Radio nr 1 słucha kanału kontrolnego i przekazuje dane do programu, a komp poprzez RS232 steruje zmianą FRQ w drugim odbiorniku.
    Ale cóż z tego, jak ponad rok temu zaczęto wycofywać Erysie i zastępować je systemem Motoroli TETRA... ;( Z tego co wiem na razie nie do rozwalenia.... ale myślę że niedługo....

EDACSa uzywa np. Energetyka, MPK w Łodzi oraz inne służby cywilne.

A co do Policji, to na wsi i małych miastach chodzi to w zwykłym FMie na 172 Mhz, w większych miastach część działa jeszcze w EDACSie... a w większych EDACS jest wypierany przez TETRE, np w Łodzi. Ale mimo tego pasmo 172 ciągle jest aktywne i będzie, bo jest dużo Motoroli GP i GM, a nawet ostatnio POLICJA zakupiła dość duzo GP 360 na 172 Mhz.

Zasada jest prosta, jak słuchasz to sie nie chwal i nie przeszkadzaj im w pracy. Tyle...

Pozdrawiam g.
  • Poziom 12  
    Cytat:
    POWODZENIA W NAPISANIU TEGO W BASCOMIE. Autor tego projektu pisał w asm (ja też w nim piszę) i miał problem w zmieszczeniu się w 8kb pamięci (AT89c52).
    Łatwo coś powiedzieć, a trudniej zrobić... (nie lubię jak ktoś się wypowiada, a nie miał z tym styczności - to wychodzi tylko w polityce, a efekty widać).

Co sie tak oburzyles??Powiedzialem tylko swoje zdanie.Skad wiesz ze nie mialem z tym stycznosci??Nie mow czegos czego nie jestes pewien.Jestem w trakcie pisania czegos takiego na asm,tylko roznie jest z czasem.Jeden z kolegow z forum pisze pod bascoma,z pamiecia teraz to najmniejszy problem,sa tanie i latwo mozna je zdobyc.
    Na forum jest pelno kolesi ktorzy pisza takie rzeczy i nikt nie protestuje.
    300zl za cos takiego to ciut za duzo,wieksza satysfakcja byloby zaoszczedzic i jednoczenie zrobic cos samemu.
    Jak Cie stac to plac,ale nie krytykuj czyjegos zdania!!!