Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz mocy 260W by Joker.

Joker2 20 Paź 2007 16:48 14029 83
  • Wzmacniacz mocy 260W by Joker.

Budowa została dzisiaj rano zakończona pomyślnie :)
    Wzmacniacz jest 4-kanałowy. Jego moc: 4x65W lub 2x130W. Oparty jest na monolitach LM3886T w standardowej aplikacji.

Wzmacniacz mocy 260W by Joker.

Zasilany jest z trafa toroidalnego 300VA (nie jest za słabe!) 2x30V w stanie spoczynku. Filtracja 10mF na stronę. Mostek 25A.

Obudowę wykonałem z mdfu o grubości 7mm, maźnięta jest sprayem na czarno.

Wzmacniacz mocy 260W by Joker. Wzmacniacz mocy 260W by Joker. Wzmacniacz mocy 260W by Joker.

Wzmacniacz można wykorzystać jako stereofoniczny (2xmost LM) pseudostereofoniczny, kwadrofoniczny i 2.1 do którego głównie został wykonany. Wyposażony jest w zwrotnicę aktywną, która odcina częstotliwości poniżej 200Hz ze spadkiem 12db/okt. (można wyłączyć tą funkcję) i filtr dolnoprzepustowy aktywny do suba z płynną regulacją odcięcia w zakresie 60-160Hz ze spadkiem 18db/okt., filtr subsoniczny 36db/okt., płynną regulację fazy w całym zakresie i odwracacz fazy aby zmostkować wzmaka dla suba. Wszystkie te układy są oparte na TL07X i zasilane są ze stabilizatorów 7815 i 7915.

Do trafa dowinąłem również uzwojenie (około 3-4V) do wentylatorów (jeden pracuje na wsys, a drugi na wysys, aby wewnątrz obudowy dochodziło do wymiany powietrza) i do podświetlenia gałek od głośności z przodu.

Wzmacniacz według mnie wyszedł bardzo przyzwoicie, estetycznie również.

Wszystkie końcówki są złote, wszystkiego rezystory 1% metalizowane. Kondy Jamicon. 100% nowych elementów.

Wzmacniacz robiłem po kawałku. Zajęło mi to około miesiąca w weekendy, więc trudno mi jest dokładnie powiedzieć o kosztach. Myśle że zamknąłem się w 500zł. Ale było warto, bo wzmacniacz gra bardzo dobrze, zresztą każdy kto kiedyś robił tą końcówkę na LM3886 zgodzi się ze mną.

Wzmacniacz mocy 260W by Joker. Wzmacniacz mocy 260W by Joker. Wzmacniacz mocy 260W by Joker.
    Wzmacniacz mocy 260W by Joker. Wzmacniacz mocy 260W by Joker.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 20 Paź 2007 17:20
    foxiu
    Poziom 15  

Ciekawe, choć ta buda dość brzydka niestety.
    Jeżeli mogę Ci poradzić - o ile to możliwe to zamień przednią płytę na prawdziwą deskę i polakieruj na połysk, fajnie też się prezentuje bejcowa przecieranka.

Jak dobrze widzę to potencjometry są zalutowane na kabel... Warto dać kawałek płytki i w nią wlutować poty, a dopiero do płytki kable.

I... ten przełącznik na samym środku - po prostu jest brzydki, ja bym wstawił chromowany duży hebel.

Ogólnie ciekawa rzecz, ode mnie mocne 7++/10

• #3 20 Paź 2007 18:57
    Shanleaf
    Poziom 17  

Konstrukcja, jeżeli chodzi o stronę techniczną, dobrze przemyślana i ciekawa. Jeżeli zaś chodzi o obudowę, to dobre wrażenie zdecydowanie psują radiatory, i jak już wcześniej wspomniano, czarny switch. Podświetlane gałki potencjometrów wyglądają po prostu pięknie, i świetnie komponują się z czarnym lakierem. : ]

Jeżeli nie stanowi to problemu, to prosiłbym o zamieszczenie schematu filtra subsonicznego.

• #4 20 Paź 2007 18:59
    drakon3
    Poziom 14  

Ogólnie pomysł bardzo fajny, ale za dużo bajerów w nim jest. Trzeba się liczyć z tym, że każdy filtr zmniejsza jakość dźwięku.

• #5 20 Paź 2007 19:02
    mariusz.o
    Poziom 19  

Piecyk w miare fajny...to co mi sie nie podoba to radiatory po bokach. reszta jest fajna, a ten włącznik na środku dobrze pasuje do reszty. Życzę wiecej udanych konstrukcji :D

• #6 20 Paź 2007 19:07
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  

Ja tam wole takie przełączniki niż "coś" wytargane z odrzutowca ;P dobra na tym koniec pochwał. W środku totalny bajzel, kable sygnałowe na trafie płytki uniwersalne chyba nawet zasilacz jest na uniwersalnej. Na co ci złote końcówki i rezystory 1% jesli więcej byś zyskał na nieco większej obudowie i porządkowi z kablami ?? a nie wyjście i wejście splecione razem z zasilajacymi. tak więc max 4/10 za dobre chęci i nic więcej

• #7 20 Paź 2007 19:09
    ast89
    Poziom 12  

Jak dla mnie wygląd super. Budowa przemyślana a najlepsze jest dla mnie to że płytki jakie użyłeś do budowy obwodów to płytki uniwersalne choć pewnie prościej byłoby samemu wytrawić.

• #8 20 Paź 2007 19:14
    droid
    Poziom 12  

Ten przycisk poprostu szpeci. Wsadził bym jeszcze diode ktora by sygnalizowała prace urzadzenia i jakas skale led. Powinienes tez zamontowac przełacznik ktory by ustawiał prace w trybie mostkowym. Jeszcze jakis equalizer i by było fajnie. Aha jeszcze jedno najakiego grzyba te djody i przełaczniki z tyłu, daj je do przodu! Za kazdym razem chcesz obudowe odsówac?? Marno obena 3/6

• #10 20 Paź 2007 19:49
    Optimus Prime
    Poziom 13  

O rany! Wnętrze wygląda jak Sarajewo po bombardowaniu!!! Zgadzam się z przedmówcami...zmień panel, dodaj diodę LED sygnalizującą prace urządzenia (ewentualnie podświetlany włącznik) oraz wskaźnik wysterowania. Wiem, że każdy robi według własnego gustu, ale warto wysłuchać opinii innych. Ciężko mi uwierzyć, że nie ma zakłóceń. Jednak włożyłeś w to dużo pracy i sprzęt działa, i to się liczy. Oby służył Ci długo. Pozdrawiam!

• #11 20 Paź 2007 19:54
    arek59
    Poziom 29  

Wzmak dobry tylko nie podoba mi się drewniana obudowa. Wolał bym metalową lub aluminową, a z drewnianą obudową niddy bym nie kupił bo nie lubię. Co do kabli to nie ma co patrzeć bo mniej się nie dało i nic nie przeszkadza niż bawić się w minimalizację kabli. Wiem że te LM3886 są najlepsze scalaki które uważam ja, trudno je jest upalić. Jakiej impendacji podpinasz głośnik w mostku bo ja 4 omówke?

• #12 20 Paź 2007 20:23
    hubertssss
    Poziom 11  

witam
    Co wam tak wszystkim ta obudowa przeszkadza myślicie że tak łatwo coś jest samemu zbudować i jeszcze żeby było równo
    jak taka ona dla was brzydka to chciał bym zobaczyć jak wy sami w drewnie coś podobne go zrobicie
    Mnie ogólnie się podoba. Dobra widziałem bajzel w środku i kable sygnałowe obok trafansformatora. Ale tak naprawdę co to zmienia jeżeli wrażenia odsłuchowe dla kolegi pasują idealnie. A jak coś mu będzie naprawdę za dużo charczeć do wtedy coś się na tym pomyśli.
    Więcej udanych konstrukcji :)

• #13 20 Paź 2007 20:24
    arek59
    Poziom 29  

Ty moce zyskałesz na wzmacniaczu równe zasilaniu czyli sprawność prawie 100%. Jaka to moc, muzyczna czy sinus? Ja twierdzę że muzyczna a jak żle piszę to poprawcie mnie.

• #14 20 Paź 2007 20:24
    radiomechanik
    Poziom 23  

sprżęt wykonany zgodnie z zasadami sztuki , szkoda tylko że przeważają komentarze kolegów , którzy nad działanie sprżętu przedkładają wizualny efekt , jeżeli jest drewniana skrzynia to niestety muszą iść przewody sygnałowe - ekranowane ale bez problemu by sobie poradziła skrętka , może i zawartość wygląda jak Sarajewo po bombardowaniu - ale dla informacji całkowicie niedoświadczonych kolegów - już widziałem palące sie wzmacniacze z powodu sprżężeń sygnałów - ze wzmacniacza robiły się generatory z powodu prowadzenia w jednej wiązce kabli głośnikowych i zasilających a nie mówiąc o źle dobranych punktach masowych , albo sfrustrowane miny domorosłych konstruktorów , którzy nie mogli sobie poradzić z szumem , którego teoretycznie (według ich założeń) nie miało prawa być wogóle .... osobiście co bym zmienił w tej konstrukcji to wyłożenie spodu folią aluminiową , wywalenie kabli ekranowanych i wrzucenie skrętki - i tak poziom wejsciowy końcowki mocy to przeważnie 0dB, a od razu przy wejściach LM - zrobić tłumik tak aby dopasować do ich sygnału -10dB,no i osobno dla każdej końcówki mostek prostowniczy z kondensatorami filtru - zapewni to większą dynamikę dla każdego kanału, po za tym zbyt wysoka pojemność na zasilaniu może spowodować niepożądany efekt oscylacji na zasilaniu - tak że spokojnie można dąć na kazdy stopień po 2x4700uF (w sumie razy cztery na całość ) tanich kondensatorów - zamiast drogich 15000 uF ... a jeszcze jedna rada -- zmień stabilizatory napięcia +/- 15 V - na cokolwiek innego niż scalone uA78 / 79 ... one za dużo szumią - i neonówki tez nie dawaj - w brew pozorom lampa neonowa generuje szumy

• #15 20 Paź 2007 21:03
    cygan001
    Poziom 11  

Widzę że obudowa była chyba całkowicie klejona. Jakiego kleju użyłeś?

• #16 20 Paź 2007 21:06
    Przemek Elektro
    Poziom 15  

Obudowe przed malowaniem mogłeś wykończyć szpachlą samochodową, zamaskowało by to wtedy łączenia oraz śruby.

• #17 20 Paź 2007 21:37
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.
    Co sie czepiacie kabli sygnałowych biegnących obok trafa.
    Nie zapominajcie, że to jest trafo toroidalne. Całe pole magnetyczne praktycznie występuje wewnątrz trafa. Na zewnątrz jest znikome.

Jeżeli chodzi o samą konstrukcję to podoba mi się, jest ciekawa i interesująca.
    Dla dobrego kontrastu było by dobrze mieć radiatory poczerniane (lepiej odprowadzają ciepło), ale jest je trudniej dostać.

• #18 20 Paź 2007 21:44
    bobek_wb
    Poziom 11  

Najbardziej mi nie pasuje ten przycisk na środku, można by go było dać z tyłu obudowy, całkiem inaczej by to wyglądało. Też te radiatory mi nie przypadły do mojego gustu. W środku trochę dużo tych kabli ale nie jest źle. Ogólnie konstrukcja fajna.

Pozdrawiam, i nie sugeruj się moim gustem :)

• #19 20 Paź 2007 21:45
    terminus
    Poziom 15  

Forum kablowe, był już wzmacniacz, do którego ktoś się nie przyczepił za "kable" ? Niech jeden z drugim zrobi sam, bez "kabli".

• #20 20 Paź 2007 22:03
    Tranzystor_1992
    Poziom 16  

Szczerze :?: Mógłbyś bardziej postarać się z płytkami, zamiast uniwersalnych mogłeś zrobić jakieś porządne... No i plątanina kabli :| A obudowa też wymaga dopracowania :| Mówiąc krótko, moc fajna, nie podoba mi się do końca kostka i wygląd :|

Pozdrawiam ;)

• #21 20 Paź 2007 22:06
    bubi89
    Poziom 21  

Ogólnie powiem tak:
    Obudowa jak dla mnie OK i podoba mi sie, można by dodać diodę i zmienić włącznik ale to kwestia gustu, pospinaj tylko jakoś te przewody w środku. Gdybym miał to ocenić to 6/6:) gratulacje!!

• #22 20 Paź 2007 22:29
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 20 Paź 2007 22:36
    Malas1984
    Poziom 29  

Nie jest zle-dosc ladnie-choc troszke nie w moim guscie,ale to nie znaczy,ze mam sie tego czepiac-wiec to tylko od Twego gustu zalezy ;-) oceniam to na 5-/6

• #24 20 Paź 2007 22:37
    Tranzystor_1992
    Poziom 16  

Tylko 260W :?: Po co więcej do mieszkania :?: Mi tam wystarcza 10W na lampach :D Przynajmniej można się cieszyć dobrym brzmieniem... Nie lubię wzmacniaczy na scalakach :| Psują całą radość... Dlatego nie za bardzo mi się podoba ten wzmacniacz.

Pozdrawiam ;)

• #25 20 Paź 2007 22:40
    Malas1984
    Poziom 29  

Osobiscie to ja np wole tranzystorowce ;-) mam taka manie i to tyle ;-)

• #26 20 Paź 2007 22:49
    miszal
    Poziom 19  

super wzmacholek.
    mogles kupic szpachle do drewna, i przed malowaniem pobawic sie nia i zeszlifowac - lepiej by wyszlo ;]
    ale i tak ladnie ;]
    5/5 ;]
    tez jestem chetny na schemacik ;p
    pozdr;]

• #27 20 Paź 2007 22:51
    Malas1984
    Poziom 29  

Zobacz na elektrodzie-jest duzo schematow z takim ukladem jak LM3886...

• #28 20 Paź 2007 23:13
    rrafix
    Poziom 12  

mozna prosic o jakis schemacik ??

• #29 20 Paź 2007 23:23
    elmer2
    Poziom 28  

Schemat znajdziecie w nocie aplikacyjnej LM3886

• #30 21 Paź 2007 00:12
    kris6661991
    Poziom 25  

A mi sie ogólnie podoba, ciekawe wykonanie... może to troche dziwne ale mi sie podobają te wystające radiatory... dobry obieg powietrza maja przynajmniej (wzmacniacze takiej mocy raczej powinny mieć tak zamocowane radiatory lub wntylatorki w środku) ogólnie ocenka 5/6