Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty wzmacniacz gitarowy 1W

guitarplayer 19 Lis 2007 00:47 49464 91
  • Prosty wzmacniacz gitarowy 1W
    Nie jestem zaawansowanym elektronikiem, ale...
    Udało mi się zrobić wzmacniacz gitarowy 1W oparty na dwóch układach LM386
    Istotą konstrukcji był niski koszt przy jednoczesnym utrzymaniu przyzwoitej jakości brzmienia gitary elektrycznej.
    Zmontowałem wzmacniacz, który na internecie krąży pod nazwą Little Gem. Są dwie wersje - półwatowa i jednowatowa.
    Przy czym w tej wykonanej przeze mnie pominąłem bufor wejściowy.
    W rezultacie całość zamknęła się w 10zł :)
    /Wszystko oprócz głośnika zostało kupione jako nowe/

Są 2 tryby - normal i overdrive.
    Poniżej zdjęcia 'konstrukcji' :)
    Do podłączenia głośnika są widoczne na fotkach krokodylki

Załączam też nagranie audio /nagrane przez mikrofon od Skype :( /
    Poza perkusją całość nagrana na tym wzmacniaczu - podkład na kanale czystym, solo na przesterowanym.
    Niby tylko 1W, ale przy nagrywaniu na pełnej mocy ciężko było wytrzymać w pokoju...

PS. 'Obudowa' z puszki po specyfiku do włosów ;)

Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    guitarplayer
    Poziom 10  
    guitarplayer napisał 21 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2007 roku.
  • TermopastyTermopasty
    misiupan
    Poziom 35  
    Witam , konstrukcja prosta i zwarta , jedynie płytkę mogłeś wyciąć , ta wygląda jak odgryziona .Jak chciałbyś trochę pograć , to zmień bateryjkę na zasilacz stabilizowany , baterie są dość drogie ,a ta szybko się skończy , do głośnika dobuduj pudło , będzie lepszy efekt , kabelki do głośnika na krokodylkach to tak trochę nie bardzo , lepiej dolutować na przewodzie szybko złączkę -jak w kolumnach głośnikowych .Skoro to wzmacniacz to powinien posiadać regulację głośności ,Myślę ,że moje wskazówki pomogą dopracować twój projekt , generalnie potrzebujesz obudowy do głośnika , zasilacza , regulacji głośności , pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.
    mgsk8er
    Poziom 13  
    Pozdrawiam kolegę z grona Gitara :) Mi osobiscie ta konstrukcja sie podoba i juz zbieram elementy do zrobienia swojej kopii.

ps. Nadal chcecie to dać dla Owsiaka?
    wadeo
    Poziom 14  
    Własnie poszukuje wzmacniacza gitarowego ktory bedize zasilany preampem marshall na ecc88 i tak sie zastanawiam bo dzwiek tego badoz mi przypadł do gustu. Na jakim glosniku to działa? I z czystej ciekawosci o co chodzi z Owsiakiem?
    quniq
    Poziom 21  
    A może ktoś ocenić, czy da rade pod basem?? Zrobiłem jeden przedwzmacniacz i był ostro przesterowany... ;/ Nie był on najwyższych lotów, ale jednak.. (na 6 elementach :D)

Edit:
    Znalazłem taki schemat:
    Może ktoś przerysować, zrobić spis elementów itp?? Bo pomimo, ze już schematy nieco umiem czytać, to tutaj nie jestem pewiem..
  • TermopastyTermopasty
    darlon
    Poziom 17  
    naliczyłem 6 elementów, ale dźwięk jakimś cudem mi się podoba :) gratuluje pomysłowości :D faktem jest co mówią inni - zasilacz i pudło. w każdym razie jeśli nie masz zasilacza to budowa takowego stabilizowanego bo inne nie wchodzą w grę będzie droższa niż cały ten wzmacniacz :D punkty za pomysłowość, reszta jednak bez przeboju
    guitarplayer
    Poziom 10  
    Elementów jest osiem :)
    Wyrzuciłem tranzystor, R1 i R2 przy wejsciu
    Zasilacz mam, wiec kwestia dolutowania wyjscia na zasilacz
    Regulacje glosnosci pominalem z 2 powodow:
    1) bylby to wzrost kosztow o 30%
    2) spodziewałem się, że 1W to i tak mało i nie będzie co regulować - myliłem się :)
    Płytki nie mialem czym wyciąć niestety wiec musialem odłamać
    W sumie to czym najlepiej jest odcinac płytke?

Wzmacniacz nagrany był na 8" glosniku Hanssena /180W :D/

Co do schematu MKII - na tej samej stronie co schemat jest PDF z lista elementow i schemat PCB
    mgsk8er
    Poziom 13  
    Nie wiem jak inni, ja płytki tnę na zmiane piłką do metalu i dremelem z końcówką tarczową. Efekt zadowalający.

A jak ktos potrzebuje wzór płytk i wszystko inne,
    http://runoffgroove.com/lgmk2-pcb.pdf
    pitersan15
    Poziom 11  
    Ja tnę płytki za pomocą dużej zakładowej gilotyny, do blachy
    efekt jest idealny, dokładnośc co do milimetra, żadnego rozwarstwiania.
    Pewnie taka gilotnka nie zmieści się w m2 :)
    guitarplayer
    Poziom 10  
    Ja w swoim M2 mam do dyspozycji noz do chleba ktorego wole nie uzywac i scyzoryk victorinoxa. Dlatego wygląda jak wygląda :)
    Poza lutownicą i nożem nie użyłem tutaj żadnych narzędzi.
    No i poza szczypcami do obcięcia końcówek elementów ;)
    lechoo
    Poziom 39  
    Mamy rozumieć, że to załączone nagranie "little gem mg.mp3" to jakiś żart ??
    kris6661991
    Poziom 25  
    No spoko ;) ale mam jedno ale... dlaczego głośnik nie siedzi w skrzynce?
    guitarplayer
    Poziom 10  
    lechoo napisał:
    Mamy rozumieć, że to załączone nagranie "little gem mg.mp3" to jakiś żart ??

To zależy jakie jest Wasze poczucie humoru
    Nagranie natomiast pokazuje jakie brzmienie ma wzmacniacz

No a głośnik nie jest w skrzynce bo skrzynki nie ma po prostu :)
    Dlatego są krokodylki - można odczepić głośnik i schować do szuflady, na półke itp. - jak każdy piec do cwiczeń w domu
    WoŹnY
    Poziom 28  
    Mnie jakoś ten kawałek mp3 nie przekonuje. Jak dokonałeś tego nagrania i w jaki sposób według Ciebie przedstawia on odsłuch Twojego projektu?
    guitarplayer
    Poziom 10  
    WoŹnY napisał:
    Mnie jakoś ten kawałek mp3 nie przekonuje.

To że Ciebie nie przekonuje to mnie nie boli, bo każdy ma inne uszy i gusta. Ja na tym płyty też nie nagram, ani nie zagram koncertu :P
    To jest PROSTY wzmacniacz gitarowy. Podobnie jak Marshall MS-2, tylko że 'nieco' tańszy. Wiem, że MS-2 ma regulacje glośności i barwy, ale co one tak naprawdę dają?
    WoŹnY napisał:
    Jak dokonałeś tego nagrania i w jaki sposób według Ciebie przedstawia on odsłuch Twojego projektu?

Dokonałem tego w sposób opisany na samym początku wątku, w pierwszym poście.
    Przedstawia ono odsłuch projektu i tyle.
    Tu nie ma 'według mnie' - ta konstrukcja brzmi tak jak słychać.
    I to jest nie do przebicia w tej klasie cenowej, dlatego właśnie umieściłem efekt końcowy na forum :)
    BolzZ
    Poziom 26  
    Ale to brzmi naprawdę przyzwoicie. Aż trudno uwierzyć. W dodatku mówisz ze nagrywane jakimś elektretem za 5 zł? Chyba nie wierzę. A pogłos w czym dokładałeś? Jakim programem nagrywałeś i miksowałeś? możesz wrzucić efekt nagrania bez żadnej ingerencji?
    patrx
    Poziom 16  
    Witam.
    Wykonanie od strony technicznej - jak dla mnie bez rewelacji ale ważne że układ działa. W nagraniu natomiast wyczuwam duży wpływ muzyki Joe Satrianiego - wiem co mówię bo słucham go od dobrych 6lat. Jak dla mnie, twoje nagranie jest bardzo przyzwoite. Choć wstęp nie jest zachwycający (takie tam plumkanie) to od ok. 17 sekundy dzieją się ciekawe historie. Czuć kopa, grasz energetycznie a zarazem ciepło, masz wyczucie rytmu i co równie ważne - grasz czysto. Momentami brzmisz jak Satch. Jestem pod wrażeniem! Obyś dalej rozwijał swój talent!

Pozdrawiam serdecznie
    guitarplayer
    Poziom 10  
    Nie mam już tego projektu na komputerze
    Mam tylko podklad, który jest surowy - poniżej.
    Bas i gitara z tego wzmacniacza.
    Nagrywałem i miksowałem w Cubase. Efekty reverb i delay na solo z pakietu Cubase.
    Nie uzyłem EQ, jedynie limiter na końcu sygnału cyfrowego.
    Załączniki:
    BolzZ
    Poziom 26  
    Mi szczerze mowiac tez, tylko nie do konca wierzylem ze to brzmienie to zasluga tego wzmacniaczyka, teraz wierze, choc nie jest latwo ;) Mozesz powiedziec jaka masz gitarke i jakie pickupy?
    Gigantor
    Poziom 18  
    Układ niewątpliwie działający, praktyczny, tani, ale to wykonanie...
    Wystarczy płytkę naciąć parę razy scyzorykiem i przełamać, by uzyskać coś w miarę proste cięcie. Wyszlifować pilnikiem, chociażby do paznokci. Jak dla mnie pod tym względem wykonanie partackie. Dobrze, że płytkę schowałeś w pudełku, przynajmniej jej nie widać. Z obudową prezentuje się całkiem ładnie.

Jeśli już mowa o cięciu laminatu, stosuję taką metodę. Na kawale laminatu rysuję pożądany do wycięcia kształt, robie ok. 10 nacięć nożem do tapet z każdej strony (najlepiej "od linijki"). Przełamuję na kancie stołu, wygładzam pilnikiem.

Pozdrawiam i życze sukcesów w cięciu laminatu.
    guitarplayer
    Poziom 10  
    Na żywo to ma fajniejsze brzmienie troche niż w nagraniu.
    Gitara to kopia Strato , pickupy - single.

Płytka: Z pół godziny ciąłem to - nie chcialo sie przeciąć. Urwałem dopiero później, w akcie desperacji - sorry ;)

Teraz sie przymierzam do lampowego Red Barona - to dopiero będzie rzeźba.
    Jak uda mi się przeżyć to oczywiście też zamieszczę :D
    WoŹnY
    Poziom 28  
    Ten surowy kawałek co wstawiłeś już lepiej dla mnie brzmi niż jakaś zakichana obróbka. I tak nic nie zastąpi odsłuchu LIVE :D Pozdrawiam i nie bądź urażony, bo nie miałem na celu skompromitowania Ciebie, po prostu według mnie żeby coś odsłuchać trzeba to zrobić namacalnie czyli na żywo a nie poprzez jakieś mp3.
    guitarplayer
    Poziom 10  
    Wiem, że na żywo to inaczej zawsze :) Niestety nie mogę zaprosić na odsłuch całej 'elektrody' ;)
    MP3 miało zawierać jednocześnie nagranie clean i overdrive.
    Ale chyba to pierwsze znikło w ostatecznym miksie za mocno.

W sumie ten temat jest już chyba wyczerpany. Wielkie dzięki wszystkim za opinie i komentarze do mojego pierwszego wątku/projektu/pokazu audiowizualnego :D

Będę się starał, żeby następne były coraz lepsze.
    Pozdrawiam! :]
    600a
    Poziom 10  
    nie jestem pewny do jakich miejsc co podłączyć. Wiem że na out+ i out- głośnik ale nie wiem co zrobić w przypadku GND IN i 9V. Czy do GND podłączyć drugi kabel IN i drugi kabe 9V? proszę o pomoc
    BolzZ
    Poziom 26  
    ja mam wrazenie, ze pomyliles schematy, bo na zalaczonym do ktoregos z postow autora tematu nie ma ani gdn ani out :D w ogole nie rozumiem o czym piszesz, co znaczy drugi kabel... w kazdym razie gdn to masa, a +9V to plus zasilania, na masie minus w tym przypadku, na mase tez oplot(ekran) kabla sygnalowego.
    Kvasir
    Poziom 11  
    Witam, rozumiem ze uklad z tematu jest to uklad z schematu podanego dalej ? Little Gem MK2 ale bez tranzystora na poczatku ? .... Chyba sobie jutro skocze do sklepu i zloze to cudenko :) :)
    tommasz19
    Poziom 2  
    Na jakiej zasadzie są te dwa tryby: czysty i przesterowany? zamiast tranzystora jest przełącznik?
    guitarplayer
    Poziom 10  
    Pin 1 i 8 to Gain
    Po złączeniu jest podbicie
    Zobacz na schemacie - między 1 a 8 jest kondzior.
    Wstawienie tam pota lub rezystora pozwala zmieniać stopień przesterowania
    guitarplayer
    Poziom 10  
    Do akustyka tez sie nada
    Zwlaszcza jak masz szerokopasmowy glosnik
    Ten z allegro to prawie to samo ale na jednym chipie :)