Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką pralkę kupić 2007? - kontynuacja

25 Lis 2007 14:41 410356 204
  • Poziom 31  
    MC_NEO :arrow: A widzisz, ja się z Tobą nie zgadzam :) Pomińmy pralki MIELE, bo to są wyjątki. Weźmy pod lupę wszystkich średnich producentów pralek.

1. Wszyscy średniej klasy producenci składają pralki z części włoskich, hiszpańskich i chińskich. Jakbyć obejrzał wszystkie nowe pralki, to 95 % części byłoby właśnie takich.

2. Włoskie części a włoskie części to wbrew pozorom dwie różne rzeczy! Na przykład w pralkach Electrolux od zawsze były montowane pompy Askoll. Pompy te chodzą w tych pralkach po 15 lat. I teraz: jak kupisz w autoryzowanym serwisie oryginalną pompę to może akurat pochodzi te 10 lat. Ale jak kupisz pompę Askoll w hurtowni za 25 zł, to trzy lata i out! ;) To samo jest z pompami Hanning w pralkach MIELE.

3. Jeśli padną łożyska w Siemensie to czy to będzie wina Siemensa? Oczywiście że tak! Bo to właśnie Siemens źle zaprojektował ułożyskowanie lub fabryka dokonała złego montażu. Podam Ci taki przykład:
    -jakaś starsza pralka Electrolux z prędkością wirowania 1000 rpm ma łożyska 6207 i 6206
    -jakaś pralka Ariston przy prędkości 1600 rpm ma łożyska 6205 i 6206.
    No i łożyska w Aristonie padły zaledwie po dwóch latach (zaraz po upłynięciu gwarancji) a Electrolux ma 10 lat i chodzi bez żadnej naprawy :)
  • Poziom 10  
    Witam,
    Czytałem zarówno ten temat jak i inne w internecie ale nie mogę się zdecydować... NIestety głownym kryterium wyboru pralki jest jej cena... Chciałbym aby była w miare tania i dobra...
    Zawsze wydawało mi się że bosch to dobra firma ale teraz sam już nie wiem - można powiedzieć że zgłupiałem... zależy mi też na czasie bo stara pralka cieknie coraz bardziej :D i wkoncu mnie zaleje :P
    zastanawiałem się nad firmami:
    Bosch i samsung:
    nad tymi modelami:
    Samsung F1043
    Bosch WAA 24260PL
    albo nawet czyms tanszym :( możecie mi cos polecić? coś do 1.300 złotych i jakąś do 1.000 zł? Czy kupowanie takich pralek mija się z celem... Bo ta pralka ma mi służyć latami a nie za rok się rozsypać albo zardzewiec

Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Insomiaa napisał:
    Bo ta pralka ma mi służyć latami a nie za rok się rozsypać albo zardzewiec

Chłopie! :D Za używaną MIELE dam sobie głowę obciąć! ;) Wiem, że pewnie nie chcesz używanej, ale jednak polecam, bo naprawdę warto! A nowa pralka za 1300zł nie pochodzi nawet 1/10 tego co MIELE. Zrobisz, co zechcesz, ale weź to pod uwagę :)
  • Poziom 10  
    używanej nie chce... wiadomo jak to jest :P zreszta jakoś mi się to źle by kojarzyło (ktos tam skarpety śmierdzące prał przedmna :P [wiem przesadzam :D])
    a nowe Miele są bardzo drogie i raczej bym kupił jakaś inną :P Ale jeszcze pomyśle nad tym.... Jakieś inne pomysły? Bo pralka coraz bardziej cieknie :D
    nie musi mieć jakiś bajerów - typu kalendarz czy gps :D ma być prosta w obsłudze (kobieta też będzie używać)... prosta wmiare w budowie żeby nie miało co się popsuć... dobrze by było żeby za głośno nie chodziła :P ale ta która mam chodzi dość głośno (7lat ją mam :P)... ma dobrze prac (odkrywcze) i cena jakaś sensowna!

Pozdrawiam :P

edit:
    a i nie piszcie mi że takie rzeczy to tylko w erze :)
  • Poziom 10  
    Szukam nowej pralki do ok 1000-1100zl
    Polecicie mi cos do tej kwoty ?
  • Poziom 31  
    Insomiaa & adbok :arrow:
    Najprostszy Electrolux bez bajerów. Poszukajcie w porównywarkach cen (skąpiec, ceneo).
  • Poziom 10  
    Samsung F1043
    Bosch WAA 24260PL
    a co mozesz powiedziec o tych 2 modelach?
  • Poziom 11  
    Polecacie często używne Miele.
    Gdzie najlepiej kupić takie coś(oprócz allegro)?

Rzadko była mowa o Samsungach, gdzie są składane, i co są warte?
    bo nie wymieniacie ich w rankingu.
  • Poziom 31  
    Insomiaa napisał:
    Samsung F1043
    Bosch WAA 24260PL
    a co mozesz powiedziec o tych 2 modelach?

Odpuść je sobie ;) Ja dla siebie bym tego nie kupił nawet za pół ceny :?

klientka
    :arrow: Samsung -sprzęt egzotyczny, przyciąga wzrok klientów niską ceną i super odjechanym wyglądem :D Co są warte? Nic :not: Hałasują, skaczą, nawalają bębny... No, a tak poza tym to chyba nic się nie dzieje :?

Używaną MIELE możesz też kupić w komisie. U nas funkcjonuje takowy. Szczerze mówiąc to lubię tam kupować bo nie dość, że przed zakupem można wszystko zbadać, to dają miesiąc gwarancji -jak nie działa, zwrot pieniędzy. I nie są to żadni niemieccy sprowadzacze, bo takich rozpoznaje się na pierwszy rzut oka (mają tylko niemiecki sprzęt i tylko w określonych granicach wiekowych) ;)
  • Poziom 15  
    Witam...

PS 663S BIO napisał/a:
    Cytat:
    MC_NEO A widzisz, ja się z Tobą nie zgadzam Pomińmy pralki MIELE, bo to są wyjątki. Weźmy pod lupę wszystkich średnich producentów pralek.

1. Wszyscy średniej klasy producenci składają pralki z części włoskich, hiszpańskich i chińskich. Jakbyć obejrzał wszystkie nowe pralki, to 95 % części byłoby właśnie takich.

2. Włoskie części a włoskie części to wbrew pozorom dwie różne rzeczy! Na przykład w pralkach Electrolux od zawsze były montowane pompy Askoll. Pompy te chodzą w tych pralkach po 15 lat. I teraz: jak kupisz w autoryzowanym serwisie oryginalną pompę to może akurat pochodzi te 10 lat. Ale jak kupisz pompę Askoll w hurtowni za 25 zł, to trzy lata i out! To samo jest z pompami Hanning w pralkach MIELE.

3. Jeśli padną łożyska w Siemensie to czy to będzie wina Siemensa? Oczywiście że tak! Bo to właśnie Siemens źle zaprojektował ułożyskowanie lub fabryka dokonała złego montażu. Podam Ci taki przykład:
    -jakaś starsza pralka Electrolux z prędkością wirowania 1000 rpm ma łożyska 6207 i 6206
    -jakaś pralka Ariston przy prędkości 1600 rpm ma łożyska 6205 i 6206.
    No i łożyska w Aristonie padły zaledwie po dwóch latach (zaraz po upłynięciu gwarancji) a Electrolux ma 10 lat i chodzi bez żadnej naprawy

No niby masz racje, ale choćby Elektrolux montował najlepsze włoskie części lub z innego kraju nie może mieć takiej pewności niezawodności niż gdyby sam te części wyprodukował. Zresztą dlaczego w papierach dołączanych do Pralek firmy Miele jest napisane, że Producent gwarantuje 18 lat trwałości swoich produktów :?: .

P.S. Co do innych Pralek.
    Jeżeli nie Miele to może:
    1. AEG (Made in Germany) - jeżeli jeszcze takie są*
    2. Siemens (Made in Germany) - tylko Slim*
    3. AEG / Elektrolux (Made in Italy/inny kraj)
    4. Siemens (Made in Poland/inny kraj)
    5. Bosch
    6. Gorenje
    7. inne firmy

Kolejność nie bez kozery (to moje subiektywne zdanie).

Pozdro...
    MC_NEO
  • Poziom 16  
    @PS 663S BIO
    Poważnie? To mówisz, że w Katowicach jest komis sprzedający używany sprzęt Miele?? Gdzie to jest? Bardzo poważnie się zastanawiam nad zakupieniem używanej zmywarki Boscha, ewent. Miele. A tanio w tym komisie jest?

P.S. Samsungów i Boschów WAA nie polecam, używane Miele - jak najbardziej. Trzeba najpierw dokładnie wypytać sprzedawcę, czy coś nie śmierdzi, czy na pewno wszystko jest ok; jak sprzeda brudnego śmierdziela, to będzie to już niedotrzymanie umowy i chroni Cię prawo. Trzeba być konsekwentnym wobec nieuczciwych sprzedawców ;).

Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    To nie jest komis z używanym sprzętem MIELE. Taki ogólny, w którym jest wszystko. Porządnej zmywarki tam nie kupisz -same rozsypujące się rupiecie. Ale pralkę to i owszem, można trafić całkiem fajną i w dobrym stanie ;) "Inter-Komis Przemysłowy". Szukać przez google. :)
  • Poziom 10  
    Witam,

Cytuję instrukcję do Miele W1513 - mam ja przed oczyma.

Pkt. 9 str 18 - Koniec programu - wyjąć pranie.
    w czasie trwania ochrony przed zagniataniem wskazania wyświetlacza zmieniają sie pomiędzy:
    - Bez zagnieceń
    - Koniec

• otworzyć drzwiczki za pomocą przycisku Drzwi
    • wyjąć pranie

Nie pozostawiać żadnej odzieży w bębnie! Przy następnym praniu mogła by się zbiec lub przebarwić na inny kolor.

•sprawdzić kołmierz uszczelniający przy drzwiczkach pod kątem wystęopowania ciał obcych.
    • wyłączyć pralkę za pomocą przyciasku I-wł./I-wył.
    • zamknąc drzwiczki. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że do bębna w sposób nie zamierzony dostaną sie jakieś przedmioty. Przez przeoczenie moga one zostać uprane i w efekcie uszkodzić pranie.

Jednym słowem wyraźnie widać brak jakiegokolwiek wskazania by "wietrzyć" Praleczkę :)

Cieszę się, że potwierdziliście me przypuszczenia co do tego tematu.

mogę juz tylko domniemywać iż skoro Miele nie umieściło takiego bądź co bądź istonego zapisu przy eksploatacji to inni producenci tym bardziej / też się nie wychylają z taką informacją.

I jeszcze jedna sprawa na którą mało kto zwraca uwage! Mianowicie. Chyba tylko Miele mają elektrycznie otwierne drzwiczki!!! Tak mi sie przynajmniej wydaje... Podczas gdy inni testują odwagę, siłę jak i umiejętnie delikatne obchodzenie się z "klamkami" do drzwiczek a ich jakość i trwałość bywa jak sądzę różna...

Dzięki za info odnośnie żelazek :)

Pozdrawiam
    PGS2
  • Poziom 31  
    Pomimo tego, co MIELE pisze w instrukcji, polecam jednak zostawiać te drzwi otwarte. I nie tylko w pralkach firmy MIELE.
  • Poziom 16  
    No fakt, chyba tylko Miele robi drzwiczki otwierane elektromagnetycznie. To ma dwa aspekty: dobry - nie trzeba używać siły, nie ma konieczności oczekiwania 2 minut na odblokowanie, itp.; oraz zły - jeśli nie ma prądu, trzeba przejść do "awaryjnego otwierania drzwi", w moim starszym modelu, jeśli w bębnie znajduje się woda na poziomie wyższym niż minimalny, drzwi otworzyć można tylko "awaryjnie" (oczywiście to tylko ze względu na bezpieczeństwo, toteż nie mam tego za złe). Mimo wszystko, uważam to za lepsze rozwiązanie, bo w Hooverze otwieranym poprzez naciśnięcie guzika (ale bez elektromagnesu) ten mechanizm już się trochę "wychechłał" i czasem naprawdę trzeba użyć niemałej siły, żeby otworzyć lub zamknąć drzwiczki; w Boschu (który gdzieś tam pewnie gości na jakiś złomowiskach) był uchwyt, który po prostu się ułamał - to dopiero była jazda! Nie wspominając, że cała rama się połamała i drzwiczki po prostu zostawały w rękach, a podczas prania w podwyższonym poziomie kąpieli, woda lała się ciurkiem na łazienkę... To były czasy :P.

Pozdrawiam :D
  • Poziom 2  
    Temat dotyczący zakupu pralki się rozwija. Ja mam podobny problem. Muszę w najbliższym czasie kupic pralkę i niestety musi to być model ładowany od góry.
    Zastanawiam się nad: Elektroluxem EWT 13620W ewentualnie EWT 13420W lub Gorenje WT 52111, albo WT 52091. Elektrolux 13620W ma m.in. elektroniczny wyświetlacz (być może również taki programator), oba mają pozycjonowanie bębna. Z kolei w Gorenie są metalowe zbiorniki (nie wiem jak w El.) i ocynkowana blacha obudowy. WT 52111 ma programator hybrydowy (domyślam się że mechaniczno-elektroniczny), WT 52091 mechaniczny.
    Od 10 lat użytkuję Dianę Polara (za 250 zł kupiłem używaną w komisie) ale korozja obudowy zrobiła swoje i muszę ją wymienić. W tej pralce wyrażnie widać przewagę nierdzewnego zbiornika nad emaliowanym.

Proszę o sugestie dotyczące wyboru właściwego modelu. Najważniejszymi czynnikami powinny być trwałość i niezawodność a nie wyposażenie w bajery, które i tak nie będą używane. O ile stare konstrukcje pralek nie stanowią dla mnie tajemnicy (swego czasu dużo takiego sprzętu naprawiałem zanjomym), to obecnie trudno mi ocenić co będzie lepsze np. czy programator mechaniczny, hybrydowy czy elektroniczny?
    W grę wchodzą również inne modele, które polecicie.
    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
  • Poziom 16  
    Tych Gorenje to bym nie polecał. Programatory mechaniczne mają tendencje do zacinania się (w zasadzie niezależnie od firmy). W przypadku elektronicznych - zależy, jak trafisz. Jeśli coś się zepsuje, to raczej jeszcze w okresie gwarancyjnym. A jak nie, to pralka powinna trochę pociągnąć. Programator mechaniczno-elektroniczny ma mój Hoover i nie jestem zbytnio zadowolony... Jeśli chcesz zmienić program, programator często wraca na poprzednią pozycję, albo pralka w ogóle cały program rozpoczyna od początku! W pierwszych miesiącach eksploatacji kilka razy się zatrzymywał w miejscu. Teraz już na szczęście nie ma tego problemu. A pralki z elektronicznym programatorem zazwyczaj odznaczają się lepszymi parametrami.

Pozdrawiam zwolenników programatorów elektronicznych :P
  • Poziom 21  
    Gorenje ładowane od góry wg mnie - kiepski pomysł. Górnoładowany - tylko electrolux. Ma zbiornik z carboranu - to bardzo wytrzymałe, nie korodujące tworzywo. Chyba, żeb je traktować rozżarzonym żelazem.

Jeszcze OT w sprawie żelazka. Od 12 lat jestem wierny Tefalowi i nie narzekam. Mają świetną, ceramiczną powłokę stopy (różnie się nazywa : supergliss, ultragliss). Trzeba szukać modeli o mocy przynajmniej 2000W, zrobionych made in France i funkcją anti drop (wtedy woda nie kapie ze stopki). Stary, dwunastoletni Tefal pełniący obecnie rolę zapasowego jeszcze działa i prasuje! Od dwóch lat użytkuję na codzień nowszy, mocniejszy model i też niczego sobie.
  • Poziom 19  
    Ad vocem OF Jurka ... ;)

I'm wierny Tefalowi forever ... ;)
  • Poziom 11  
    ariusz napisał:

Zastanawiam się nad: Elektroluxem EWT 13620W ewentualnie EWT 13420W lub Gorenje WT 52111, albo WT 52091. Elektrolux 13620W ma m.in. elektroniczny wyświetlacz (być może również taki programator), oba mają pozycjonowanie bębna. Z kolei w Gorenie są metalowe zbiorniki (nie wiem jak w El.) i ocynkowana blacha obudowy. WT 52111 ma programator hybrydowy (domyślam się że mechaniczno-elektroniczny), WT 52091 mechaniczny.
    Proszę o sugestie dotyczące wyboru właściwego modelu. Najważniejszymi czynnikami powinny być trwałość i niezawodność a nie wyposażenie w bajery, które i tak nie będą używane.

Przechodziłem przez to samo całkiem niedawno, więc podzielę sie moimi spostrzeżeniami. Z górnoładowanych ze względu na jakość wykonania wszyscy polecają firmę Electrolux. Z tego co zauważyłem modele EWT 13620 i 13420 różnią się tylko wyświetlaczem. W 13620 jest po prostu większy. Dlatego też ja wybrałem EWT 13420W - myślałem, że w super cenie 1530, ale wczoraj w Avansie widziałem po 1499 (w Gdańsku).
    Na razie wykonałem dwa prania i jestem bardzo zadowolony - pranko czyste, wirowane na 1300obr wychodzi prawie suche, ilość programów wystarczająca. Ale też zmieniałem z jakiegoś grata, więc skok jakościowy jest duży oraz dwa prania tak naprawdę niewiele mówią. Mimo to polecam
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Witam,

Zdecydowałem stawiam na żelazko Tefal FV 9330 :)

Kilka informacji dla zainteresowanych Miele W1513 oraz o tym co się dzieje w bębnie gdy nie czytamy co tam mądrego nam producent naszego sprzętu napisał...

Czytając instrukcję do Miele doczytałem się kilku ciekawych, moich zdaniem, treści. Być może ktoś podobnie jak ja też tego jeszcze nie wie dlatego pozwolę sobie zacytować:

- "... rozłożone pranie ułożyć luźno w bębnie. Pranie o różnej wielkości wzmacnia efekt prania i rozkłada się lepiej przy wirowaniu" - tak a pro po odkąd używam Miele jeszcze ani razu nie zapierałem kołmierzyka ani mankietów swych koszul. A wychodzą lepiej uprane niż wcześniej zapierane przed wrzuceniem do Whirpoola :)

- "... Środki piorące
    Prawidłowe dozowanie jest ważne, ponieważ zbyt mało środków piorących powoduje
    • że pranie nie będzie czyste i z biegiem czasu stanie się szare i twarde;
    • że na praniu tworzą się tłuste osady; - nie mam pojęcia o co chodzi?
    • że na grzałce tworzą się osady wapienne;

Zbyt dużo środków piorących powoduje
    • że tworzy się za dużo piany i z tego powodu pogarsza się mechanika prania i zostaje osiągnięty gorszy efekt czyszczenia, płukania i wirowania; - a myślałem, że w dobrze rozpuszczonych środkach w postaci piany lepiej się pierze a tu proszę...
    •zwiększone zużycie wody ze względu na automatyczne włączanie dodatkowego płukania; - fajnie wiedzieć, że nawet jak Ty nie myślisz/zapominasz (o kosztach rachunków/alergiach szybciej zużywających się ubraniach poprzez obciążanie włókien środkami chemicznymi?) to są tacy, którzy dbają mimo wszystko o Ciebie;) - Czyżby jakiś czujnik czystości wody? który to sprawdza? Cos mi się wydaje, że to nie w W1513... ale może?
    • zwiększone obciążenie środowiska naturalnego;

Ilość obrotów wirowania końcowego - max! - można zmniejszyć.
    Bawełna 1300
    Tkaniny delikatne 1200
    Syntetyki 600
    Wełna 1200 - nie za dużo???
    Koszule 600 - nie za mało???
    Jeans 900
    Tkaniny Ciemne 1200

W programie Bawełna przy ilości obrotów mniejszej niż 700 wprowadzane jest dodatkowe płukanie.

Bawełna 95 – 30 (temperatury) załadunek max 5kg.
    Tkaniny delikatne 60 - 30 załadunek max 2,5kg
    Syntetyki 60 - zimno załadunek max 1kg
    Wełna 40 - zimno załadunek max 2kg
    Koszule 40 -zimno załadunek max 1,5kg
    Jeans 60 - zimno załadunek max 2kg
    Tkaniny ciemne - 40 -zimno max 4kg

Z tego wniosek prosty, że Tylko i Wyłącznie producenci dopuszczają pranie 5kg bawełny a reszta ???

Co więcej nasuwa mi się wniosek taki.

Jeżeli ktoś pierze przede wszystkim np. dużo i często koszule - niekoniecznie z bawełny - to powinien rozglądać się za pralka na 8kg! Wtedy będzie sobie mógł robić pranie raz w tygodniu bo wrzuci do bębna około 2-3kg koszul :) pytanie czy koszt wyprania 1,5kg koszul w pralce na 5kg jest równy wypraniu 3kg koszul w 8kg. Zaokrąglam. dodajmy czas na to poświęcony.

Snując wniosek dalej jeżeli ktoś ma małe pociechy i ich ubranka to tkaniny delikatne a w tym segmencie są:
    - Tkaniny z włókien syntetycznych
    - włókien mieszanych
    - delikatna bawełna

to aby skutecznie i tanio zrobić pranie

albo nie wiedząc o tym będzie bęben (załadunek max 2,5kg) notorycznie przeładowywał co skutkuje niedostateczna mechaniką prania - słowem ubrania będą ciągle nie doprane i szybko będą ulegały zniszczeniu – całe szczęście, że szybko rosną. Dzieci :) Lub też będzie psioczył na pralkę, że nie potrafi dobrze prać i na markę rozpuszczając "nie poprawne" jak można w tym przypadku zauwazyć informacje o marce/produkcie.

Sądzę, że statystyczny Kowalska/ski zareaguje na ten fakt dosypaniem większej ilości proszku - co też jak opisałem na podstawie instrukcji do Mielki wyżej tez nie przyniesie zbawiennych wpływów lub też zacznie szukać innego środka piorącego. Pomimo tego, że ten którego do tej pory używał jest ok. Kto stawia, że Kowalski/ska zajrzy do instrukcji obsługi??? Jeszcze jedno rozwiązanie! wymiana dopiero co zakupionej pralki na "lepszą" kto wyda po kilku praniach drugi raz od 1000 do 1500zł bo mu pralka nie pierze???

Tym tokiem dedukcji doszedłem do nowego zastosowania łazienkowej wagi :) Teraz segregując pranie wrzucam koszyk na wagę i juz widzę a w uszach słyszę reklamowe: "Ojciec!!! Prać???! " :D i Tym o to szybkim i tanim sposobem zapeniłem sobie spokój ducha na 30 oby lat prania a moje koszle a żony koronki IDEALNIE WYPRANE I WYPłUKANE!!! W życiu nie widziałem takiej Bieli!

Sumując wnioski:
    - większe koszty zakupu proszku. Proszek nie jest tani.
    - większe zużycie wody. Chyba, że zrezygnujemy z dodatkowego płukania – Alergie?
    - energii elektrycznej. Pralka ponownie pierze to co już „uprała”
    - czas. Szczęśliwi co go nie liczą :)

Ewentualnie jeszcze podczas prasowania ujrzenie jakiejś plamy nie jest ok. Kto lubi prasować?

Dodając koszty dodatkowe, które chyba nikt nie liczy podczas kilkuletniej eksploatacji. być może ujrzymy w wyobraźni praleczkę Miele jak macha do nas z wystawy a my właśnie wydaliśmy kolejny 1000zł za energię, wodę i kilogramy dodatkowego proszku... o czasie i zdrowiu nie wspominając specjalnie.
    Oczywiście nie umiejętne obsługiwanie w końcu „tylko pralki” może dotyczyć każdego użytkownika sprzętu AGD w tym przyznaję też mnie.

Zastrzegam ten Elaborat to są tylko moje dywagacje i aż tak bardzo nie przejmujmy się tym. W końcu nikt z nas nie chce zostać gł. bohaterem Dnia Świra w sumie ciekawie zagranego przez M. Kondrata.

a producentom AGD wilekie hip hip huraaa... za to że produkują pralki, które wyręczają nas od Tary z balią :) przez min. kilka/dziesiąt lat ich żywotności. Przewidującym, że Polak potrafi :)

Suma sumarum. Ja zawsze wiedziałem, że Polska to kraj mlekiem i miodem płynący... tylko nie widzimy (czego nie widzimy temu serca nie żal) ile pieniędzy i czasu ucieka nam od tak...przy praniu i prasowaniu :)

z pozdrowieniami
    PGS2
  • Poziom 2  
    Dziękuję za pomoc. Wsztstko jasne - tylko Elektrolux. Przegapiłem okazję. Namierzyłem EWT 13620W w promocyjnej cenie 1499 zł ale sprzedawca deklarował, że od ręki sprzeda ją za 1399 zł. Dwa dni się namyślałem a jak się namyśliłem, to pralki już nie było. Muszę szukać następnej okazji.
  • Poziom 10  
    czytam, czytam, czytam, ...
    ile modeli, tyle opinii
    a takie coś?

bosch waa 24161
    bosch waa 24260
  • Poziom 11  
    Witam doradzie mi jaką pralkie kupić myśle o polarze albo indesit cena do 1200zł pozdrawiam Maciejbolo
  • Poziom 16  
    Na temat Boschów z serii WAA była kilkakrotnie mowa - tych pralek akurat nie polecamy, bo to niższa kategoria Boschów.
    Polar? Odpuść sobie od razu - rozumiem, że sprzęt tej marki produkowany 25 lat temu był niezawodny, ale od tej pory duuuuuuuuuuuuuuuuuuuużo się zmieniło. Polar to już nie Polar. A Indesity też odradzam.
    No niestety, nie moja wina, że w świecie AGD się tak namieszało...

Pozdrawiam :)
  • Poziom 10  
    Niższa kategoria boscha - rozumiem, że w tym przedziale cenowym nie będzie to model topowy. Czy niższa kategoria oznacza:
    a) gorszą jakość prania,
    b) wysoką awaryjność?
    Jak tańszy bosch ma się do innych marek w przedziale 1000-1200 PLN?
    A może tańszy siemens?

Dodano po 1 [godziny] 14 [minuty]:

A może gorenje wa 50140 (ewentualnie 50120) poniże tysiączka złociszy?
  • Poziom 10  
    A co sądzicie o zanussi za 1100PLN.
    Chyba podlega pod elektrolux'a?
    Pochodzi czy szajs?

Pozdrawiam!
  • Poziom 11  
    Od ponad roku testuję BEKO - tak jak inni długo myślałem jaką pralkę wybrać, przekonał mnie dopuszczalny załadunek do 6 kg i 5 lat gwarancji. Pralka jak na razie bezawaryjna, w miarę cicha, prosta w ustawieniach. Polecam - chociaż nie wiem jak nowsze modele. Życzę udanych wyborów!
  • Poziom 11  
    ciekawie się robi.Myślalam o gorenje ws43100 ale czytam że to odradzają.Simensy wypadły z rankingu,boscha się boje po skończeniu gwarancji.Ladowanych od góry odradzali,teraz polecają kupić.Pomóżcie -jaką 40tke kupić za 1500?