Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty zasilacz regulowany 0-30V

jacekzat1 07 Lip 2009 12:48 12301 23
  • Prosty zasilacz regulowany 0-30V
    Witam
    Udało mi się uruchomić zasilacz ze strony: Link
    Temat już oklepany ale co tam.
    Założyłem, że ma być prosto, funkcjonalnie, i przy wykorzystaniu posiadanych skarbów. Wymiana spalonego tranzystora nie powinna zmuszać do rozebrania całego urządzenia. Urządzenie w wersji podstawowej dostarcza do 31V napięcia i do 3A prądu. Ale radiatorek grzeje się niemiłosiernie.

Panel przedni, zalaminowany. Podoba się czy nie kwestia gustu. Niestety w mierniku spaliły się przecinki, nowe moduły są już zamówione.

Na rdzeniu transformatora nawinąłem pomocnicze uzwojenia dla miernika, na 5V i 12V (z rozpędu, na wszelki wypadek). Końcówki przewodów wyprowadzone linką aby nie urwały się za szybko.

Płytka zasilacza wykonana "pisakiem". Od oryginału różni się użyciem zamiast tranzystora sterującego Q2, tranzystora BD139. Nad nią umieszczona płytka ze stabilizatorem napięcia i dzielnikami napięcia dla miernika.

Do przełączania pomiaru napięcia i prądu służą isostaty, które były już w obudowie, podobnie jak włącznik sieciowy. Te stare przełączniki okazują się całkiem użyteczne.
    Radiator pochodzi od PII.

W obudowie zostało jeszcze trochę miejsca, przyda się na większy radiator z wentylatorem. Starałem się uniknąć plątaniny przewodów ale się nie udało.
    Prosty zasilacz regulowany 0-30V[img]

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    jacekzat1
    Poziom 13  
    jacekzat1 napisał 146 postów o ocenie 21, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Marki k/W-wy. Jest z nami od 2007 roku.
    joozwa
    Poziom 31  
    jacekzat1 napisał:
    Ale radiatorek grzeje się niemiłosiernie.

Wyobrażam sobie. Zrób z tym coś koniecznie, tym bardziej, że na porządny radiator miejsce jeszcze w tej obudowie jest. Inaczej przy dużej temperaturze i gwałtownym przeciążeniu może nastąpić efektowne spalenie tranzystora.
    Pomyśl także nad zamaskowaniem dziurek w tylnej ściance - może i polepszają chłodzenie, ale nie są zbyt estetyczne. Ja bym tam umieścił np. wolnoobrotowy wentylator, wyciągający gorące powietrze z żeberek radiatora. Ogólnie konstrukcja fajna.

Pozdrawiam
    jacekzat1
    Poziom 13  
    jareq000 napisał:
    Fajny projekcik, ciekawe i ładne wykonanie.

Heh, dzięki. Zawsze myślałem, że mam dwie lewe ręce do prac manualnych.

Radiator nowy już mam z miejscem na mały wentylatorek, spokojnie pociągnie na 2 tranzystory wyjściowe, tylko nie mam go jak przyciąć :).
    Prawdę mówiąc to ten przyrząd powstał bo miałem już dość zasilaczy we wtyczkach których używałem przy zabawie z procesorkami 89c2051, a ten projekt jest naprawdę prosty. Praktycznie prawidłowo wykonana płytka działa od "pierwszego kopa".
    Teraz chcę pobawić się mikrokontrolerami atmega i pewnie wtedy powstanie miernik prądu i napięcia z LCD do tego zasilacza. Mimo, że można kupić gotowy kit, wolę zrobić sam.
    Więcej satysfakcji daje zrobienie czegoś samodzilenie, w przeciwnym razie można kupić gotowy fabryczny zasilacz.
    Jak się wkleja obrazek na początek posta?
    aftys6
    Poziom 19  
    Ja panuję w zimie wykonać sobie taki zasilacz bo jak naarzie brak czasu.
    Mam kilka traf i troche wolnych karkasów z kształtkami.
    Jakie napięcie i moc musi mieć trafo ??
    Z góry dzięki za odpowiedz ;)
    IMEX
    Poziom 20  
    a przewody nie są za długie do tranzystora mocy - napewno jest spory spadek mocy na sterowaniu
    dexterski
    Poziom 15  
    Ja bym proponował domontować jeszcze potencjometry do regulacji dokładniejszej U i I
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    jacekzat1 napisał:
    Ale radiatorek grzeje się niemiłosiernie.

I ty się dziwisz. Będzie się grzał bo:
    1 - radiator ustawiony jest żebrami w dół, po to są one zrobione aby skutecznie odprowadzać ciepło po przez dużą powierzchnię rozwinięcia. Ciepłe powietrze unosi się w górę.
    Podsumowując - podstawowy błąd popełniony przy 'ustawianiu' radiatora. Żebra powinny być skierowane w górę.
    2 - radiator wewnątrz obudowy -> nieskuteczne chłodzenie przez powietrze. Należało by go dać na zewnątrz obudowy
    aero19000
    Poziom 9  
    dexterski oczywiście zawsze to jest łatwiej ustawić żądaną wartość
    żeby nie robić plątaniny w przewodach wystarczy tylko dodać potencjometr 1K do dokładnego U co znacznie ułatwi ustawianie :)
    pini0
    Poziom 14  
    Witam
    Nie koniecznie jest potrzebny ten dodatkowy potencjometr można dać alps jedno obrotowy i cieszyć się dokładnym ustawianiem napięcia w moim przypadku 2mV i to mi wystarczy(wcześniej miałem zwykły potencjometr i nie był dokładny). Czy u was ten zasilacz zmienia napięcie ze wzrostem prądu, samemu zaprojektowałem płytkie i masa łączy się na kondensatorze filtrującym.
    flapo213
    Poziom 21  
    Witam.
    Gratuluję wytrwałości w pracy, ładnie wygląda i z pewnością jest funkcjonalny. Mam jedną uwagę dotyczącą bezpieczeństwa nałóż koszulki na kabelki łączące obudowę bezpiecznika i trafa tam jest przecież 230V, fajnie by było mieć przewód zasilający 3 żyłowy, koniecznie masę. Zaislacz uchodzi za bezpieczny jeśli nie ma gołych przewodów 230V wewnątrz obudowie. Miłego, długiego użytkowania. Gdybyś potrzebował pomocy w pomiarze prądu i napięcia na avr-ka daj znać. Pozdrawiam
    fotomh-s
    Poziom 20  
    moim zdaniem przydało by się dodać drugi miernik i mieć woltomierz i amperomierz osobno, popieram też pomysł użytkownika dexterski i jeszcze pytanie czy masz pastę termoprzewodzącą między tym tranzystorem a radiatorem, bo ja tam pasty nie widzę? ale i pasta nie pomoże, bo ten radiator jest źle ustawiony.
    A co do wyglądu to wygląda całkiem estetycznie, tylko trochę staroświecko.
    jacekzat1
    Poziom 13  
    Witam.
    Dziękuję za uwagi :D. Stosując się do nich zabezpieczyłem przewody zasilające koszulkami termokurczliwymi oraz wymieniłem radiator tranzystora wyjściowego :D.

Powinien lepiej się zachowywać :D. Wymieniłem też, ten radiator na stabilizatorze 7805 na estetyczniejszy choć również wystarczający.
    Wygląd ma trochę jak z przed 20 lat bo wykorzystałem podzespoły, które pochodzą z tamtych czasów. Co do wyświetlacza, to fakt że przydałby się drugi. Wyświetlacze LED są dla mnie jednak lepsze dzięki swej czytelności.

PS. Tak sobie pomyślałem, że bardzo się przyda jak akumulator we wkrętarce się zużyje.
    jacekzat1
    Poziom 13  
    piotrva napisał:
    a jak z dokładnością podawanego napięcia i jego stabilnością
    (mówię tu o dokładności pomiędzy wyświetlanym wynikiem a stanem rzeczywistym)

I tu pojawił się problem. O ile napięcie mierzone w zasilaczu jest mniejsze od mierzonego multimetrem o 0,5V przy maksymalnej wartości, to przy pomiarze prądu na zasilaczu mam 3,5A a na multimetrze 4,5A :cry:.
    Ciężka sprawa trzeba będzie się zaopatrzyć w lepszy multimetr.
    Co do stabilności cyferki "nie skaczą". Jeśli chodzi o obciążanie to po ustawieniu 24V i podłączeniu rezystora 4,7Ω, napięcie spadło do 17,8V, a przepływający prąd wyniósł 2,99A.
    Nie mogę nie spytać, a gdzie zachowane R=U/I? Mój dzielny multimetr pokazał opór nie 4,7Ω ale 5,4Ω. Ale dalej trochę brakuje. Hmm...

aftys6 napisał:

Jakie napięcie i moc musi mieć trafo ??
    Z góry dzięki za odpowiedz ;)

Napięcie wtórne transformatora u mnie wynosi 25,1V (min. 24 wg autora projektu). Należy pamiętać aby nie przekroczyć wartości maksymalnej zasilania wzmacniaczy operacyjnych w moim przypadku TL081. Do napięcia po wyprostowaniu należy dodać około 5V wytwarzane dla zasilania TL081. I potrzebna jest odpowiednia wydajność prądowa transformatora, u mnie 6,4A.
    DziadzioMiecio
    Poziom 27  
    Widzę bardzo dużo konstrukcji zasilaczy ale jest prawie brak zasilacza wykonanego na "Mos-fet" . Zachęcam do prób w tej technologi .
    Co do zasilacza obudowa jest doskonałym radiatorem powinieneś ja do tego wykorzystać .
    dexterski
    Poziom 15  
    Też preferuję wyświetlacze led, tak jak kolega wcześniej wspomniał, nie zastanawiałeś się nad wstawieniem drugiego i mieć U i I na raz mierzone? gdzie zakupiłeś układ miernika?
    jacekzat1
    Poziom 13  
    Miernik jest używany i pewnie już nie do kupienia, troszke wymagał naprawy, no i jeszcze czeka mnie wymiana wyświetlaczy LED. Widziałem podobne podczas zakupów Link ale te mi się nie podobały no i w sumie to za drogie troszkę.
    A wracając do dokładności pomiarów, wiele osób pewnie robi podobne wynalazki, a jak jest z wiarygodnością dokonywanych pomiarów?
    Sprawdziłem dziś swoj zasilacz mierząc napięcię wyjściowe na ekranie oscyloskopu i porównując z napięciem do kalibrowania sond na drugim kanale. Złe wzmocnienie, błąd zwiększa się wraz ze wzrostem wartości napięcia. Zakładając że sondy i oscyloskop jest w porządku, miernik jest źle skalibrowany. Ale czy na pewno oscyloskop jest ok? :D i tak w kółko.
    Może macie koledzy sposób na prostą kalibrację urządzenia.
    Właśnie zamierzam zmontować kilka stabilizatorów napięcia 7805, 7809 itd.
    Czy będzie to dobry sposób na uzyskanie wiarygodnych wartości napięć? I co zrobić z pomiarem prądu?
    Ale to zagadnienie raczej na osobny temat.
    joozwa
    Poziom 31  
    Witam
    Ja do tak fajnego zasilacza proponowałbym inny miernik:
    http://www.elfly.pl/multimetr/multimetr_DIP.htm
    Być może już się na ten projekt natknąłeś.
    Zrobiłem i używam takich dwa. Działają bardzo dobrze i nigdy się na nich nie zawiodłem. Kalibracja programowa jednym przyciskiem (można powtarzać do woli).
    Nie wiem tylko, czy problemem ewentualnie nie będzie inny rozmiar otworu pod wyświetlacz, ale myślę, że gdybyś się zdecydował na takie rozwiązanie, to z tym sobie poradzisz.
    Pozdrawiam
    jacekzat1
    Poziom 13  
    joozwa napisał:
    Witam
    Ja do tak fajnego zasilacza proponowałbym inny miernik:
    http://www.elfly.pl/multimetr/multimetr_DIP.htm

Widziałem :D. Jest spoko. Faktycznie planuje rozbudowę, dodanie drugiego tranzystora wyjściowego, potencjometrów wieloobrotowych, wentylatora. Wtedy wymienię panel przedni. To co mam wystarczy na razie.
    Rozumiem że programujesz atmele. Jaki programator ISP polecasz?
    Wypatrzyłem taki gotowiec Link. Tylko nie mówcie lepiej zrobić samemu :D. Czytałem o STK200 i chwalą go. No i pasuje do Bascoma a w nim bawiłem się na '51.
    neo9614
    Poziom 11  
    >aftys6 jesli jeszcze nie znalazłeś to trafo ma byc 24V/3A są wersje tego zasilacza z regulacja 2mA-5A po przerobkach.. Co do konstrukcji to była wałkowana wiele razy lecz ma w sobie to cos co sprawia ze wiele osob robi wlasnie ten zasilacz..:) Ogolnie niema sie do czego doczepic jedynie teb potencjometr 1K mogłbys dodac.. Ja mam tak zrobione i bardzo to pomaga..:) Wyswietlacz tez mi nie pasuje no ale o gustach sie nie rozmawia..:) 5/6 za wyświetlacz..:)
    joozwa
    Poziom 31  
    jacekzat1 napisał:
    Rozumiem że programujesz atmele. Jaki programator ISP polecasz?
    Wypatrzyłem taki gotowiec Link. Tylko nie mówcie lepiej zrobić samemu :D. Czytałem o STK200 i chwalą go. No i pasuje do Bascoma a w nim bawiłem się na '51.

Ja też go polecam ze względu na taniość, prostotę i uniwersalność. Ściągnij sobie do tego np. PonyProga i zobacz ile rzeczy możesz tym zaprogramować ;) Robić samemu można, ale czy to się opłaca, jak już za kilkanaście zł możesz mieć gotowy (w obudowie)... A do samych ATmegów polecam jeszcze USBasp/AVRDUDE/AVR.
    Pozdrawiam
    joozwa
    Poziom 31  
    To jest kolejny klon USBasp, porównaj schematy, tylko płytka jest inna ;)
    Villen
    Poziom 21  
    A po cóż komu do zaprogwamowania jednej atmegi programator? o.O

Kabelek, 4 rezstory i mamy programator do AVR'ów... (o ile mamy LPT w kompie - w stacionarnych ciągle ma się dobrze to złącze)

Rozumiem że programator przydaje sie tym, którzy bawią się z uC i rozwijają w ich kierunku, ale ludzie... nie przesadzajmy... -.-'