Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regeneracja GDN 20/30 - Fotorelacja (Jak ja to robię)

18 Oct 2010 22:31 129030 48
 • About Author
  User removed account
  User removed account  
  User removed account wrote 0 posts with rating 0, helped 0 times. Been with us since 1978 year.
 • #2
  manius89
  Level 11  
  Super poradnik, za niedługo zabieram się za swoje głośniki :)

  Jedno pytanie: spotkałem się z założeniem że lepiej chwilkę po połączeniu wszystkiego razem włączyć na bardzo niskim poziomie muzykę, dzięki czemu wszystko razem doskonale się spasuje. Czy jest to słuszna decyzja, czy lepiej odłożyć wszystko na 12 godzin?
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  flubber.trip
  Level 27  
  Witam. Poradnik ekstra. Sam się zajmuję regeneracją głośników od kilku lat (głównie na podzespołach chińskich, jak sobie życzą klienci :/), ale wiele porad zawartych w tym artykule na pewno mi się przyda. Mam takie pytanie. Jeżeli już Pan wymienia membranę, cewkę i resor dolny, to jakiego kleju najlepiej użyć do łączenia tych elementów?
  Co do dopasowywania przez puszczenie sygnału na głośnik, ja zazwyczaj przed całkowitym wyschnięciem puszczam na głośnik ok 7Hz z dość dużą amplitudą, uważając jednocześnie aby nic się nie odkleiło, poluzowało. Widzę wtedy od razu co spartoliłem ;)
  Dodam jeszcze jedną ciekawostkę, mianowicie im głośnik większy, tym generalnie łatwiejszy w regeneracji. Większa tolerancja na niedokładność, no i łatwiej wcisnąć paluchy w niedostępne miejsca :).
  Pozdrawiam i dziękuję za tak szczegółowy opis.
 • #5
  osvch
  Level 12  
  Na wstępie napisze że to jest po bardzo dobry poradnik ;)
  Mam tylko jedną uwagę, tam gdzie lałeś aceton na styk membrany z kopułką i po wyschnięciu zostały brzydkie ślady brudu pozostawione na krawędzi namoczonych miejsc wokół kopułki. Można coś z tym zrobić żeby ładnie wyglądało? Nie mam tu na myśli "Kup nową membranę"...
 • #6
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  Stare metody są najskuteczniejsze. A tym bardziej sprawdzone. Kiedyś robiłem tak samo ( teraz już się tym nie zajmuję) , i efekty były bardzo dobre. Zamiast acetonu używałem rozpuszczalnika nitro. I fakt , po przyklejeniu , zanim jeszcze klej dobrze "złapał" podłączałem paręnaście Hz z generatora na niskim poziomie. Czasem dało się wyłapać drobne przesunięcia w centrowaniu i można było troszkę skorygować. Ale nie zawsze. Bardzo dobry poradnik . Dj-matyAS postarałeś się.
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  PAOLO1988pl
  Level 12  
  Fajnie to wymyśliłeś z tym acetonem. Regenerowałem ostatnio 2 tesle arx 23 bo się upaliły i mogłem mieć go kupione, a kleiłem też butaprenem ale zwykłym i jest ok. Mam tylko małe pytanie. Przed zdjęciem kopułki anty pyłkowej głośnik nie miał odbarwień, a po już ma na około kopułki. Jak to za maskować? Malować głośniki na czarno farbą do głosników?
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  flubber.trip
  Level 27  
  Co do malowania membran, robiłem to kilka razy, nanosząc zwykłym matowym, czarnym sprayem, cieńką warstwę z dużej odległości, nie mierzyłem Fs przed i po malowaniu, ale w brzmieniu raczej zmian nie zauważyłem. Wiadomo, kilkaset miligram doszło, ale to były raczej duże głośniki i zmiana była mała w procentach.
  dj-Matyas. Przepraszam za nachalność, ale ponawiam swoje pytanie, czym kleić cewki do membran i resorów wewnętrznych? Ja używam głównie Distal, ewentualnie Poxipol.
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  kamil_cb
  Level 17  
  Quote:
  "klej najlepiej trzyma, gdy go prawie ni ma"...


  Popieram, sam zauważyłem że naglutanie pełno kleju nic nie poprawia, a wręcz utrudnia wycentrowanie wszystkiego.

  Metoda fajna, właśnie się zastanawiałem nad jakąś alternatywą dla lutownicy, bynajmniej myślę że sposób opisany przez dj-MatyAS nadaje się do naprawy nieco lepszych głośników bo chińczykowi i tak nie zrobi to różnicy :P

  Co do butaprenu zauważyłem że przy kontakcie z pianką powstają na niej takie fałdy które potem wyglądają dość mizernie... Napewno nie polecam do klejenia "kropelek" etc bo widziałem już takich magików...

  Malowanie, myślę że spray rozpylany z jakiejś większej odległości powinien dać przyzwoity efekt:)

  Mam jeszcze pytanie do dj-MatyAS, jak poradzić sobie skutecznie z opiłkami metalu w szczelinie magnetycznej? Mam 2 swoje metody ale są albo mało skuteczne, albo problematyczne i inwazyjne bardzo :| A niestety często się zdarza że otrzymuje głośniki w stanie dość zaniedbanym do naprawy...
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  DDN
  Level 31  
  Trochę zachodu widzę zastosował pan przy wymianie (tylko) zawieszenia górnego.To tak jak bym podczas zmiany filtra oleju w samochodzie rozebrał pół auta. Ale jak juz zostało to wszystko rozklejone wartało by i zmienić to leciwe dolne zawieszenie które juz swoje ma wypracowane,a okazja do tego predysponowała.Parametrów może i by nie zmienił jeśli tylko by dobrał takie które ma identyczną podatność,dróga sprawa to czy nie lepiej w ogóle zregenerować takich GDN'ów zostawiając im tylko oryginalną cewkę?Przy dobrym doborze podzespołów parametry nie ulegną wielkim zmianom a czasem moze i to na ich korzyść wpłynąć. Wiem wiem dyskusja na kilkaset postów ale każdy może swoje powiedzieć tak jak umie i jak wie.

  Naprawą głośników zajmuje sie od paru lat zrobiłem ich juz około. 150szt w jednych była do wymiany tylko kopułka PP w innych resor-dolny górny w niektórych wszystko różnie to bywało ale wiem ile to pracy i cierpliwości kosztuje i fakt można prościej szybciej.Nieważne gratuluje poświęcenia.
 • #15
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  marti_944
  Level 28  
  dj-MatyAS wrote:
  Na pewno- piszemy oddzielnie
  Jak czyścić szczelinę... Na Forum jest kilka porad w podobnych tematach - poszukaj. A tak na prawdę, to najlepiej nie dopuścić do zanieczyszczenia. Właśnie dla tego z takim naciskiem pisałem o zaklejaniu szczeliny, gdy membrana jest już wyjęta.
  Pozdrawiam.

  Naprawdę - w tym zastosowaniu piszemy razem ;)

  Ja czytałem (tu, na elce) o użyciu odpowiedniej grubości drucika do czyszczenia. Na ile to może być skuteczne - nie wiem, nie stosowałem.

  Pozdrawiam!
 • #17
  kapitan planeta
  Level 28  
  dj-MatyAS wrote:
  Najlepszy jaki udało mi się do tej pory wypróbować klej do regeneracji głośników to BUTAPREN PLUS f-my PATTEX


  A klej CR sprawdzałeś ? też jest polecany do klejenia elementów głośników i nie zawiera rozpuszczalników organicznych. Nie jestem pewien do końca ale ten rodzaj stosują w fabryce
 • #18
  Adamos256
  Level 17  
  Elegancki poradnik !
  Ale zastanawiam się nad klejem do klejenia cewki i membrany który byłby odporny wa wysokie temperatury. Kiedyś mnie do bólu głowy doprowadził głośnik GDN30/60/1 Aluminium w karkasie grzeje się okropnie i próbowałem różnymi klejami kleić i puszczało. Mało tego to jeszcze ma małą średnice cewka. Znacznie większą średnice na GDN25/60 nie ma w karkasie aluminium klejenie membrany do cewki i nie cza tam klei odpornych na wysoką temperaturę i w dodatku większa powierzchnie klejenia. I ostatnie pytanie zna ktoś fajny sposób na odklejanie membran od cewek.

  Dodałbym jeszcze dwie wskazówki co do regeneracji głośników:
  1 Usuwanie pianki z kosza głośnika jest najlepiej zaopatrzyć się w suszarkę do włosów i ogrzewać. I jednocześnie np. śrubokrętem płaskim usuwać piankę bez problemu schodzi. Nawet nie trzeba papieru ściernego.

  2 Centrowanie po wymianie membrany używam papieru kredowego jak za dużo to skracam pasek. W dodatku jest on śliski. Jeżeli boimy się że centrowanie nam nie wyszło to najlepiej skleić górny resor a następnie użyć np. kropelki i skleić cewkę i membranę minimum w trzech punktach i podpiąć pod generator niska częstotliwość aby powoli się poruszał jeżeli nic nie ociera kleimy odpowiednim klejem.

  Koledze MatyAS-owi poleciłbym pomalowanie całej powierzchni membran Acetonem o ile nie uszkodzi pianki.
 • #19
  User removed account
  User removed account  
 • #20
  BartekWB
  Level 27  
  Właśnie zregenerowałem mojego drugiego GDN 20/40, niby wszystko poszło dobrze, jednak słychać lekkie pierdzenie, słychać je tylko bardzo blisko. Rdzeń nie pociera o cewkę, bo by to można wyczuć palcami (chodzi gładko), co to może być? Wymieniałem tylko zawieszenie górne.
 • #21
  epi92
  Level 16  
  Moim zdaniem mogłeś krzywo przykleić górne zawieszenie.
 • #22
  User removed account
  User removed account  
 • #23
  BartekWB
  Level 27  
  Wymieniałem oszczędnościowo samą piankę zawieszenia bez membrany (swoją drogą jak zobaczyłem ile kosztuje pianka razem z membraną to byłem zaskoczony). Właśnie to bardziej jest szybkie stukanie jak pierdzenie, doprowadzenia na pewno nie stukają, są daleko od membrany. Zawieszenie starałem się przykleić jak najbardziej centrycznie, jednak wiemy, że nie można tego zrobić idealnie. Cewka jest cała. Co teraz odkryłem, drugi głośnik też tak pierdzi (regenerowałem go 3 lata temu), chyba po tak długim czasie popełniłem ten sam błąd.
 • #24
  reaven22
  Level 29  
  dj-MatyAS wrote:
  :arrow: reaven22
  Membrana, zdjęcie której przedstawiłeś wygląda na "estradową" (sztywne zawieszenie), w GDN 25/40 były specjalne miękkie resoru umożliwiające duże wychylenia...
  Porównywałeś wysokość stożka membrany?


  Membrany mają kształt identyczny z oryginalnym, resor ma nieco inne przetłoczenia ale wychylenie jest porównywalne.
  Dodatkowo zważyłem przed klejeniem cały ustrój drgający: membrana + cewka + resory ważą ~28g czyli również porównywalnie z oryginałem.

  Głośniki właśnie schną, zostało usztywnienie połączenia cewka-membrana, narazie jest "przyłapane" butaprenem. Czym najlepiej to skleić ?? jakiś chemoutwardzalny ?
  W oryginale było chyba klejone distalem nieosiągalnym już teraz.

  Po "wygrzaniu" głośnika zmierzę jeszcze częstotliwość rezonansową, to powinno jednoznacznie określić czy zamiennik membrany "dobrze zagra".
 • #25
  User removed account
  User removed account  
 • #26
  User removed account
  User removed account  
 • #27
  User removed account
  User removed account  
 • #28
  User removed account
  User removed account  
 • #29
  User removed account
  User removed account  
 • #30
  reaven22
  Level 29  
  Jak pisałem wcześniej regeneruje kolumny ZG40C/9 z pasywną membraną, i tak się zastanawiam czy oprócz głośników wymieniać membrany w pasywnych koszach ?? niby zniszczone nie są ale zmęczone życiem napewno.
  Plusem była by taka sama charakterystyka membran jak i głośników po regeneracji. Głośniki na nowych membranach są sztywniejsze.
  Co myślicie o regeneracji membran pasywnych ?

  Regeneracja GDN 20/30 - Fotorelacja (Jak ja to robię)

  zawieszenie głośnika po regeneracji
  Regeneracja GDN 20/30 - Fotorelacja (Jak ja to robię)

  oryginalne zawieszenie membrany pasywnej
  Regeneracja GDN 20/30 - Fotorelacja (Jak ja to robię)