Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC

maxdila 09 Lut 2011 22:15 49506 54
  • Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC
    Witam.
    Po przypadkowym znalezieniu na znanym portalu aukcyjnym płytek do projektu ElectronicsLab postanowiłem zbudować zasilacz który miał zastąpić stary na Lm317.
    Koncepcji było wiele skończyło się jak na foto czyli:
    - zasilacz regulowany 0-32V i 0.002-7A
    - pomiar temperatury DS18B20
    - pomiar pojemności od 1pF do 100mF
    - pomiar indukcyjności 0,001uH - 100H

Obudowa:
    - wykonana z aluminium, malowana proszkowo
    - tył blacha profilowana, malowana proszkowo
    - front 14mm płaskownik frezowany w celu ukrycia elektroniki i anodowany na czarno

Chłodzenie:
    - radiator 192x70x50mm z frezowaniem pod wentylator 12V, anodowany na czarno
    - sterownik wentylatora na lm317 + 4k7 termistor
    - na radiatorze 3xTIP3055 + 3x0R22 (rezystory emiterowe), 2x 0R47 5W w metalowej obudowie, termistor i czujnik temp. DS18B20

Moduł zasilacza:
    - transformator 200W 24VAC
    - dodatkowy potencjometr 1k do dokładniejszej regulacji napięcia
    - układ z http://www.electronics-lab.com/projects/power/001/index.html zmodyfikowany:
    -> BD139 z radiatorem w miejscu 2N2219
    -> 0R235 (2x 0R47) zamiast 0R47 - prąd do 7,5A
    -> 3x TIP3055 zamiast 2N3055 (które kupiłem z czerwonymi napisami - nie polecam)
    -> C1- 10000uF/63V zamiast 3300uF
    -> diody prostownicze 8A

Sterowanie:
    - zasilacz chyba z serwera 12V i 5V do zasilenia mierników, wentylatora i przekaźnika
    - potencjometr 10k (reg. nap.) z włącznikiem zasilającym przekaźnik12V włączający transformator
    - główny włącznik zasilania na panelu z podświetleniem

Miernik V/A/'C:
    - układ z allegro, miernik napięcia i prądu z możliwością pomiaru temperatury i wskaźnikiem mocy, wskazania na wyświetlaczu 2x20 zgodnym z HD47...
    - bocznik z 4rech równolegle połączonych rezystorów 0R1
    - możliwość pomiaru Q (ładunku)

Miernik L/C:
    - układ z ChRL

Cytat:
    # modle:LC100-A
    # Size: 81 x 47 x 30 mm ( L*W*H )
    # Supply power: +5v ,miniUSB interface
    # Measurement accuracy:1%
    # Capacitance measuring range: 0.01 pF - 10uF
    # The minimum resolution: 0.01 pF
    # Big Capacitance measuring range :1uF-100mF/minimum resolution:0.01UF
    # Inductance measuring range: 0.001 uH - 100mH
    # Big inductance measuring range: 0.001 mH - 100H
    # The minimum resolution: 0.001uH
    # Test frequency range: L/C about 500KHZ/Big inductance 500HZ

# Effective display digits: 4 digits
    # LCD display mode: 1602

O całości:
    - pomiar temperatury zrobiłem z przełączaniem na zewnętrzny czujnik, wszystko za sprawą gniazda MiniJack które przełącza 2 złącza (w tym przypadku Vdd i DQ, masa wspólna dla obu czujników)
    - 3 pary gniazd bananowych, od góry 5V, 12V , 0-32V
    - możliwość odłączenia transformatora potencjometrem reg. napięcia
    - regulacja chłodzenia ustawiona na maksimum obrotów przy 40'C
    - wewnętrzny czujnik mierzy oczywiście temperaturę radiatora
    - zastosowałem 3 układy TIP ze względu na rozkład ciepła i mniejsze szanse na uwalenie tranzystora
    - opisy na panelu planuje wykonać (dymo label)
    - czarny wyświetlacz negatywowy przegrał z zielonym pod względem czytelności
    - w obudowie zostało jeszcze dość dużo miejsca na dodatkowe układy
    - radiator podniesiony względem dolnej płyty co daje nadmuch do środka obudowy
    - przewód zasilający jest od spodu obudowy poprowadzony dlatego że zasilacz planowałem postawić na półce gdzie ma od ściany 2cm luzu więc gniazdo iec odpadło
    - przy 10V i 7A maksymalna temperatura (w pomieszczeniu 17'C) osiągnęła po 10 minutach stabilne 45'C
    - myślę jeszcze o dołożeniu zasilacza symetrycznego regulowanego -+60V ~50W

Cennik:
    - PCB + elementy - 50zł
    - miernik V/A/C/Q - 50zł
    - wyświetlacz 2x20 negatywowy - 30zł
    - transformator 200W - 30zł
    - zasilacz komputerowy - free
    - miernik L/C 50$ = 150zł
    - radiator - 18zł
    - elementy obudowy - 30zł
    - anodowanie - 25zł
    - gałki, potencjometry, gniazda bananowe - 20zł
    - wysyłki 20zł
    - resztę elementów miałem

Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC Zasilacz laboratoryjny 0-32V ~7A z Miernikiem LC

Inne moje konstrukcje:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1665240&start=0&sid=
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1432394&start=0&sid=
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=440609&highlight=maxdila&sid=

Pozdrawiam.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 09 Lut 2011 23:22
    szczodros
    Poziom 18  

Konstrukcja całkiem całkiem. Ale mam jedno ale trafo ma 200VA, a przy maksymalnym obciążeniu zasilacz powinien oddać na wyjściu 32x7 czyli 224W. Czy konstrukcja była już testowana na pełnej mocy? I czy trafo się mocno grzało (o ile były testy na full)?

Lepiej by było na dwóch czarnych wyświetlaczach, bo ten na dole tak troche razi i nie pasuje do ogółu ;).

• #3 10 Lut 2011 06:18
    maxdila
    Poziom 15  

Ten na dole dostałem do kompletu z miernikiem. Planuję oczywiście wymienić tylko się zastanawiam który na jaki.

Nie testowałem jeszcze zasilacza na pełnych parametrach (dzisaj zobczymy).
    Testowałem za to przy napięciu 1V i prądzie 6A na kantalu.

• #4 10 Lut 2011 09:44
    Tleilax
    Poziom 12  

Po raz kolejny świetnie wykonana obudowa. Gratulacje. Jest kilka rzeczy nad którymi warto by było się zastanowić. Po pierwsze transformator - jak już kolega wcześniej zauważył moc jest za mała, również za małe może się okazać napięcie. ~24V * sqrt(2) = 33.9V zakładane napięcie wyjściowe maksymalne 32V to daje tylko 1.9V spadku dla elementu regulacyjnego (tranzystory mocy), może to okazać się troszkę za mało przy pełnym prądzie.
    Druga sprawa to ten zasilacz impulsowy. Część producentów takich układów nakazuje umieszczenie ekranu z blaszki od spodu PCB przetwornicy. Znacznie zmniejsza to zakłócenia emitowane do otoczenia. W twoim przypadku może to powodować zwiększenie szumów na wyjściu zasilacza lub/i zakłócanie pomiaru mierników L/C.
    Możesz przeprowadzić prosty eksperyment. Weź końcówkę sondy oscyloskopu zewrzyj z kabelkiem masy sondy. Będziesz miał antenkę pomiarową. Spróbuj jak bardzo przetwornica emituje z i bez ekranu (oczywiście ekran umasiony). Może nie jest konieczny.

pozdrawiam,

• #5 10 Lut 2011 09:49
    piorun7890
    Poziom 18  

Naprawdę dobra robota , widać że się postarałeś .Daje + :) Radiator trochę mały ,do tej konstrukcji odpowiedni by był transformator z odczepem na 12 V wtedy można by było zrobić elektroniczne przełączanie uzwojeń w zależności od napięcia wyjściowego ,co by zmniejszyło moc wydzieloną na radiatorze o połowę przy niskim napięciu wyjściowym ,a dużym prądzie .

• #6 10 Lut 2011 12:10
    austin007
    Poziom 17  

Jestem pod wrażeniem panela przedniego. Meisterstuck!
    Jak wykonujesz takie ładne owalne otwory pod LCD. CNC czy ręcznie?
    Czekam nie zrobienie czegoś podobnego pod wzmacniacz i zabieram się jak pies do jeża. Jak pójdę do ślusarza, to będzie byle jak albo bardzo drogo. Już nawet myślałem o budowie prostego CNC (cóż kupienie krowy dla szklanki mleka).

• #7 10 Lut 2011 12:28
    krakarak
    Poziom 39  

Naprawdę świetne, jak na amatorskie, wykonanie całości ( prócz tych 4-ech diod wlutowanych od strony druku ). Jest to jeden z najlepszych projektów i chyba najlepiej ergonomicznie rozplanowany zasilacz na Elce. Nie ma w nim bajzlu, chaosu w płytkach i przewodach. Uroku dodaje zamocowanie radiatora z boku obudowy. I bardzo dobrze, że dolny wyświetlacz jest w innym kolorze - wyróżnia pomiar wartości elementów a górny wskazuje napięcie i prąd. Serce rośnie jak patrzę na coś zrobione z klasą i zapałem. A nie "po taniości ze śmietnika" ... Jeszcze Elka nie zginęła, gdy ma takich fascynatów.

• #8 10 Lut 2011 12:35
    tragi
    Poziom 22  

Wielki plus za idealną wręcz estetycznie konstrukcję. Co do samego zasilacza wypowiem się jak zamieścisz jakieś wyniki testów. Natomiast mam pytanie gdzie realizowałeś malowanie proszkowe, bo wykonuję podobną obudowę i nie chcę malować pędzlem ani natryskiem, bo efekt będzie mizerny.

• #9 10 Lut 2011 12:39
    maxdila
    Poziom 15  

Dzięki za pochlebne opinie :]
    Frezowanie panela wykonałem ręcznie.
    Najpierw wyfrezowałem otwór w całości panelu, potem pod gałki, gniazda i wyświetlacze.
    Pod wyświetlacze otwory wyfrezowane frezem 10mm na frezarce ręcznej z liniałami (odczyt cyfrowy pozycji z dokł. do 0,5setki).
    Wyświetlacz dolny pewnie zostanie, coraz bardziej mnie do niego przekonujecie.

Diody od strony druku są dlatego że na górę nie pasują, te pcb jest dość nie ciekawe np. otwory montarzowe 1,5mm.
    Malowanie proszkowe (czarny mat) w lakierni proszkowej "Marex", cena za 1m2 25zł.

• #10 10 Lut 2011 12:45
    tomus2k
    Poziom 24  

Część wysokonapięciowa zasilacza impulsowego jest zaraz obok tranzystorów i nad niskonapięcowym stabilizatorem (płytką). A po drugiej stronie prawie pusto. Tak więc jest miejsce aby to zrobić zgodnie z logiką BHP.
    Co do pozostałej reszty to wygląda jak egzemplarz przed produkcyjny.

• #11 10 Lut 2011 12:49
    maxdila
    Poziom 15  

Oczywiście wiem że te PCB zasilacza jest mało bezpiecznym urządzeniem w bezpośrednim kontakcie, ale nie widzę powodu by zmieniać jego położenia, akurat tam pasuje idealnie i zaoszczędziłem w ten sposób dużo miejsca.

• #12 10 Lut 2011 14:34
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 10 Lut 2011 14:38
    Ele_Tronik
    Poziom 13  

Witam. Pooglądałem sobie twoje projekty I zauważyłem że wszystkie są wykonane Bardzo estetycznie! czego ci gratuluje bo ja nie mogę doprowadzić swojej obudowy Do takiego stanu jak twoja ;] I mam pytanie Gdzie kupic Taki materiał na obudowę aluminium , czy bardzo drogo to wychodzi i Bardzo ciężkie jest takie urządzenie w tej obudowie ???

Proszę poprawić błędy.
    CMS

• #14 10 Lut 2011 14:43
    maxdila
    Poziom 15  

Obudowa sama z elektroniką waży 2kg, transformator do niej to dodatkowe 3kg.

Cytat:
    obrocic polaryzator?

Chyba jest to niewykonalne lub jakoś nigdy o tym nie słyszałem.

• #15 10 Lut 2011 14:49
    Ele_Tronik
    Poziom 13  

A gdzie mogę kupic taki materjał??

J/w.
    CMS

• #17 10 Lut 2011 15:27
    kamil-c
    Poziom 12  

Wykonanie wzorowe !!! Ale frezowania było co nie miara przy przednim panelu bez dostępu do frezarki nie do wykonania. Można by użyć zastępczo profilu AL otwartego typu C zaletą by była możliwość wsunięcia pod krawędzie profilu płyty obudowy dolnej i górnej co dodało by jeszcze estetyki. Ale jak dla mnie całość wzorowo wykonana tylko Pogratulować !!!
    Co do zmiany wyświetlacza niektóre mają w sterowniku funkcję Inwert czy jakoś tak efekt był by podobny jak na czarnym wyświetlaczu tylko cyferki były by zielone
    Pozdrawiam i gratuluje udanego projektu

• #18 10 Lut 2011 17:51
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 10 Lut 2011 18:14
    Faber33
    Poziom 16  

Mam pytanie do kolegi piorun7890:

W jaki sposób można wykonać takie przełączanie uzwojeń transformatora??? Jako cześć wykonawcza to z tego co się doczytałem to używa się przekaźników(ale brak szczegółów)...tylko co nimi steruje że przełączają się przy danym napięciu wyjściowym???? Nie będzie to powodować chwilowego braku napięcia lub jakichś zakłóceń w pracy zasilacza???

• #20 10 Lut 2011 18:21
    CMS
    Administrator HydePark

pandy napisał:
    maxdila napisał:

Cytat:
    obrocic polaryzator?

Chyba jest to niewykonalne lub jakoś nigdy o tym nie słyszałem.

da sie zrobic, dawno temu bylo latwiej bo polaryzator nie byl przyklejany do LCD, na cieplo da sie odkleic, zmyc klej i polozyc tak by zaczernil - w ten sam wlasnie sposob zrobione sa czarne wyswietlacze - odwrocony jest polaryzator.

Zaintrygowała mnie ta informacja i zacząłem szukać.
    Faktycznie da sie uzyskać negatyw na wyświetlaczu LCD poprzez obrócenie polaryzatora, ale...
    wszystko zależy od tego jak producent spolaryzował wyświetlacz. Chodzi o to, że w jednym wypadku wystarczy odwrócić polaryzator w płaszczyźnie poziomej lub pionowej o 180* i tutaj nie ma problemu (poza trudnościami mechanicznymi).
    W drugim przypadku, polaryzator należy obrócić o 90* co w przypadku wyświetlaczy o proporcjach innych 1:1 jest nie możliwe jeśli nie mamy pod ręką innego polaryzatora.

• #21 10 Lut 2011 21:43
    Błażej 992
    Poziom 10  

Zasilacz . . Istna poezja . . Praktycznie nie ma się do czego przyczepic.
    A mógłbyś podać dokladnie nazwę firmy z ktorej korzystales ?
    Wykonywales projekt obudowy graficznie i wedlug projektu byla robiona czy juz gotowe kupiles ?

• #22 10 Lut 2011 21:51
    maxdila
    Poziom 15  

Obudowa wykonana ręcznie własnymi rękami.
    Tylko blachy na spód, górę i bok miałem docięte na wymiar w firmie.
    Cała reszta obróbki to moja robota (oczywiście malowanie i anodowanie w zakładach).
    Projektu graficznego nie robiłem bo nigdy nie robię... idę na żywioł :D
    A na poważnie to mniej więcej zawsze sobie oblicze jakie wymiary ma mieć obudowa a potem już z górki, panel to też kwestia przyłożenia do niego elementów i obmyślenia jak je rozmieścić żeby wszystko się kupy trzymało.

• #23 11 Lut 2011 00:11
    206105
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 11 Lut 2011 14:01
    Faber33
    Poziom 16  

Jest ktoś w stanie wyjaśnić mi to przełączanie uzwojeń??? :/

• #25 11 Lut 2011 14:53
    korab44
    Poziom 10  

Witam.
    Faktem jest, że wykonany zasilacz Kolegi MAXDILA może się podobać i jest profesjonalnie wykonany... ale mam pytanie : do czego zasilacz 7A będzie potrzebny elektronikowi amatorowi/ także profesjonaliście / ?
    Do uruchamiania wielu układów wystarczy przecież zasilacz stab. 1- 2 A, i nie musi to być spawarka.
    Moim skromnym zdaniem przy tak dużych prądach powinno się już projektować zasilacze impulsowe ; należy oszczędzać energię a nie zamieniać w ciepło / strat /...

• #26 11 Lut 2011 14:59
    maxdila
    Poziom 15  

Oczywiście, przełączanie uzwojeń odbywa się kiedy mamy np. uzwojenie wtórne z odczepem w połowie (12V i 24V).
    Przełączenie następuje po przekroczeniu napięcia np. 12VDC (dla 12VAC) na koniec uzwojenia czyli na te 24VAC.
    Dzięki temu mamy mniejsze straty spowodowane spadkiem napięcia na tranzystorach.

Z tego trafa wyciągam 7A (popatrz na foto), jeśli trzeba podłącze jeszcze miernik - dla niedowiarków.
    Oczywiście 7A nie jest w całym paśmie 0-32V... dzisiaj to pomierzę.
    Dlaczego 7A - nie wiem, tryle mi wyszło - naprawdę.
    Miałem takie trafo które mi zalegało i grzechem było by go nie wykorzystać a skoro daje taki prąd to dlaczego nie ?
    Jak by mi się 7A nie podobało to można je ograniczyć wstawiając zamiast 0,23R, R7=0,47R co da 3A na wyjściu.
    7A można ładować akumulatory tym bardziej że w mierniku jest funkcja pomiaru ładunku (wybierana w biosie).

• #27 11 Lut 2011 15:47
    Nathir
    Poziom 14  

Zasilacz bardzo ładny, naprawdę
    Panel przedni wygląda znakomicie

Chciałem jednak zapytać - zamierzasz nim ładować akumulatory?
    Ładowanie prądem stałym nie jest czasem szkodliwe? Słyszałem, że do takich wyczynów używa się prądu 'połówkowego'

• #28 11 Lut 2011 15:50
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery

Co do wykonania to naprawdę na wysokim poziomie, sporo samozaparcia trzeba noi przede wszystkim kasy w portfelu.
    Chwilowo pobierałeś 7 A, a spróbuj pobierać 7A przy max napięciu na jakim te 7 A uzyskasz przez długi czas i sprawdź co się dzieje z transformatorem (głównie chodzi mi o temperaturę). Noi jeszcze jedna kwestia, skoro 7 A nie jest na całym paśmie to nie jest to zasilacz 7A a mniej no ale nawet jak jest 5 czy 6A to jest całkiem wystarczająco.
    pozdrawiam
    drzasiek

• #29 11 Lut 2011 16:07
    Faber33
    Poziom 16  

:p ale jak to przełączanie dokładnie działa...może wykorzystać 2 oddzielne transformatory???...interesuje mnie jaki układ sprawdza napięcie i przełącza uzwojenia???

• #30 11 Lut 2011 16:33
    kamilams303
    Poziom 9  

Witam mam pytanie dotyczące pańskiego projektu,
    jaki jest link lub adres meilowy do sprzedawcy miernika v/a/c