Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo prosty odsysacz elektryczny.

John5MM 02 Lip 2011 20:15 20346 18
  • Bardzo prosty odsysacz elektryczny.

Od jakiegoś czasu szukałem rozwiązania problemu z odsysaniem cyny z pól lutowniczych , niestety niekiedy standardowa plecionka i odsysacz to dość uciążliwe wynalazki zwłaszcza przy druku dwustronnym (przy tym można się niekiedy załamać). Szukałem wiele pomysłów na coś co by dawało ssanie wystarczające do tego aby poradzić sobie z cyną , znalazłem tylko 2 wynalazki z agregatu lodówkowego i pompki centralnego zamka , i postawiłem na ten drugi , o wadach i zaletach napiszę na koniec.

Co mamy w środku ? ,

Silniczek z centralnego zamka do mercedesa 124
    Obudowa wykonana z mdf z starej szyflady
    Filtr paliwa podłączony do silniczka centralnego zamka (chroni przed ssaniem cyny do środka)
    Przewody - zasilanie poprowadziłem z ATX , budżet nie pozwalał mi zaopatrzyć mi się w odpowiedni transformator , lecz w przyszłości będę robił zasilacz impulsowy 12V 6A , lecz na razie ATX sprawdza się doskonale ,
    Ponadto urządzenie daje możliwość zasysania jak i wydmuchiwania powietrza

Urządzenie uruchamiane jest stopą , co jest bardzo wygodne i nie zajmuje rąk, włącznik zrobiłem z kartridża od Pegazusa dodając duży przycisk reset , co powoduje że po całej pracy silnik jest tylko ciepły (pracuje tylko jak trzeba).

Końcówki ssące i wysysające :

Zwykły odsysacz i odsysacz elektryczny do cyny bez tłoku i sprężyny , nadają się bardzo dobrze , wystarczy nałożyć końcówkę z wężem (przez niego idzie jeszcze filtr w pojemniku po kliszy, nie jest wymagany) na nie i wszytko gra, bardziej wolę odsysacz elektryczny, bo jak wiadomo nie trzeba używać lutownicy do niego.

Strzykawki z metalowymi końcówkami - ta krótsza do odsysania małych lutów , skrócona żeby ułatwić przepchanie gdyby się zatkała , ta dłuższa sprawdza się gdy chcemy dmuchnąć strumieniem powietrza, na małe luty siła wydmuchu jest imponująca , potrafi oczyścić małe pole.

Zobaczmy filmy z akcji tego urządzenia , niestety jakość nie jest super i też nie pokaże jego pełnych możliwości jak się idzie posługiwanie innymi końcówkami (niestety nie wymyśliłem stojaka na aparat ) dlatego też nie pokażę jak łatwo usuwa się lut dwustronny z scalaka, zostawiając puste pole z nóżką , lecz możecie mi wierzyć, że spokojnie odlutowałem scalak z biosem dwustronnie wlutowany w Commodore 64.

Film z płytki jednostronnej :

Film z płytki dwustronnej (wszystkie elementy co zostały odlutowane były lutowane dwustronnie):

Efekty są takie :
    a tutaj cyna z czyszczenia końcówki odsysacza :

Koszty :
    Pompa zamka centralnego ze szrotu - 50 zł
    Wężyki - 3 zł
    Okleina - ok 5 zł
    Filtr paliwa - 5 zł
    Odsysacz - 15 zł
    Resztę rzeczy miałem .

Wady :
    Wymaga zasilania 12V - jednak to nie jest straszna wada,
    Głośna praca - słychać dźwięk pracy , jednak nie jest uciążliwy,
    Końcówki czasem się zatykają (jednak łatwo wyczyścić, przepchać zwykłym drutem, w odsysaczu elektrycznym robię to jak jest gorący).

Zalety :
    Małe wymiary,
    Użyteczność gwarantowana - odsysacz i pleciona się chowają,
    Solidna obudowa,
    Niezawodność,
    Cena - (tutaj może się ktoś kłócić bo znacznie taniej może i kupi agregat z lodówki ,jednak ja patrzę na cenę w kontekście sprzętu fabrycznego za 400 zł),
    Bardzo prosta budowa , nawet początkujący sobie poradzi.

Moim zdaniem jest to dobry, mały, funkcjonalny, mebel który na stałe zagości w moim warsztacie, a teraz poproszę Was o komentarze , krytyczne i pozytywne mile widziane .

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 02 Lip 2011 21:09
    Bambus97
    Poziom 15  

Ciekawy pomysł- sam chyba coś podobnego zrobię.
    Zainteresowały mnie końcówki do strzykawek, skąd je masz?

• #3 02 Lip 2011 21:16
    John5MM
    Poziom 19  

Mama jest pielęgniarką i kiedyś gdy nie było jednorazówek używano takich (potem się je sterylizowało), ostatnio miały pójść na wyrzucenie więc zrobiłem z nich użytek, są bardzo trwałe wytrzymują 200 stopni C.

I tak jeszcze dodając znalazłem w internecie filmik z fabrycznego urządzenia , zasada i efekt działania na scalaku u mnie jest taki sam, zamieszczam link bo niestety nie mam możliwości zrobić jak przyzwoitego filmu.

Link

• #4 02 Lip 2011 22:56
    waju12
    Poziom 15  

Witam. Pomysł bardzo ciekawy;), jednakże osobny zasilacz oraz zasilanie elektrycznego odsysacza to dość uciążliwe rozwiązanie. Proponowałbym połączenie przewodu pneumatycznego z elektrycznym opaskami i podłączenie zasilania grotu w obudowie, oraz zastosowanie wbudowanego zasilacza. Urządzenie dzięki temu zyska na ergonomii, gdyż wystarczy że wciśniesz jeden przycisk i urządzenie już będzie w gotowości;) A sam projekt genialny w swej prostocie, bardzo mi się podoba. Pozdrawiam

• #6 03 Lip 2011 02:05
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

A ja dodał bym jeszcze zasobnik podciśnienia, elektrozawór (albo jakiś zaworek reczny) i wyłącznik ,,pod"ciśnieniowy :D ,czyli powstal by taki antykompresor, albo kompresor podciśnieniowy , czyli mocno zwiększył ,,uderzenie" przy odsysaniu.

• #7 03 Lip 2011 11:46
    ryszard1955
    Poziom 19  

Elementy dwu-końcowe jak rezystory lub kondensatory jest bardzo łatwo wy-lutować bez użycia żadnej odsysarki, a właśnie na zdjęciu kolega pokazał większość takich właśnie elementów. Szkoda, że zabrakło tam wielokońcówkowych jak scalaki, rezystory drabinkowe.

• #8 03 Lip 2011 12:19
    H3nry
    Poziom 30  

ryszard1955 napisał:
    . Szkoda, że zabrakło tam wielokońcówkowych jak scalaki, rezystory drabinkowe.

Do tego wystarczy termopenseta lub hot .
    Świetny opis kolego luzik 1980, konstrukcja zawodowa:D
    Metcal ma ciekawą konstrukcję odsysacza, pomijam sam fakt sposobu nagrzewania HF.

• #9 03 Lip 2011 22:20
    John5MM
    Poziom 19  

ryszard1955 - właściwie to racja , jutro zamieszczę filmik z wymontowania salaka na płytce jednostronnej (bo w dwustronnej nie mam ) , oczywiście że można wymontować rezystory kondensatory tradycyjnymi metodami , jednak jestem ciekaw o ile szybciej pójdzie to "moim" (sama idea nie jest moja) wynalazkiem z płytki jednostronnej , nie mówiąc już o dwustronnej , w porównaniu z tradycyjnymi metodami.

I jeszcze pytanie do moderatora (pisze bo nie dostałem żadnego powiadomienia), czemu temat został przeniesiony do DIY Początkujący / Niedokończone , przecież urządzenie jest skończone , a to że mogą bo zrobić początkujący to nie znaczy że tylko jest dla nich. Po odpowiedzi do mnie proszę o skasowanie tego komunikatu.

• #10 03 Lip 2011 23:28
    ryszard1955
    Poziom 19  

luzik, jasne że odsysarką z pewnością można szybciej wylutować,
    tylko że największa zaletą takiego narzędzia jest to, że można wylutować elementy, które nie da się zrobić tego metodą tradycyjną.

• #11 04 Lip 2011 19:49
    John5MM
    Poziom 19  

Dla kolegi ryszard1955 wrzucam filmik z działania na scalaku :D , poprzednie 2 były nieudane ponieważ miałem małe ciśnienie okazało się że zatyczka (korek po szampanie z poxyliną), która łączyła rozlutownicę z wężykiem była nieszczelna (poxylina się obkurczyła ), teraz zostają tylko gołe piny :D

• #12 04 Lip 2011 20:27
    ryszard1955
    Poziom 19  

Dziękuję i brawo kolego za zrobienie filmu. Teraz film ten pokazał dobitnie jak sprawne i przydatne jest to narzędzie do odsysania. Dziękuję za komentarz głosowy znacznie ożywiający ten film.
    Jedyna mała uwaga, szkoda że kolega nie umieścił tak kamery, żeby było widać jak to robi na bieżąco.
    Jestem ciekawy jak to urządzenie wyciąga cynę z płytki dwustronnej. Prawdę mówiąc pokazał to jeden z poprzednich filmów, ale z wylutowania elementu dwukoncówkowego.

Mam dodatkowe pytanie, gdzie można zdobyć tę pompkę, na każdym szrocie jest ona do zdobycia, i czy musi być taka czy może być inna?

• #13 04 Lip 2011 22:14
    John5MM
    Poziom 19  

Co do filmiku to był robiony na bieżąco (bez żadnego wyłączenia kamery) , inna sprawa że nie miałem operatora lub 3 ręki, oj kolego niewierny jesteś trochę z tym drukiem dwustronnym :D , zauważ że jedyny sekret wymontowania scalaka dwustronnego to przyłożenie do nóżki dobrze rozgrzanego odsysacza bądź lutownicy (w filmiku z youtube z fabrycznego urządzenia masz np w 2:07 min pokazane że lut na scalaku z jednej i drugiej strony należy tak podgrzać żeby był płynny) i włączenie ssania i po następnie sprawdzić pęsetą czy nóżka swobodnie się rusza w polu lutowniczym, jak nie to poprawić. Co do pompy zamka centralnego to kupisz na auto złom, u znajomego mechanika, bądź na pewnym serwisie aukcyjnym (wiadomo jakim) , co do ich samych to ja mam z Mercedesa 124 , chociaż w zamierzeniu chciałem z Golfa , co do innych nie wiem, ale to jest wydatek średnio 50 zł.

• #14 04 Lip 2011 22:25
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 04 Lip 2011 22:38
    ryszard1955
    Poziom 19  

Ja może nie zrozumiałem zasady działania tego odsysacza, czy w grocie lutowniczym jest zrobiony mały otworek, którym jest zasysana cyna? Czy działa to jakoś inaczej?

• #16 05 Lip 2011 09:07
    John5MM
    Poziom 19  

Trochę źle zrozumiałeś, to jest zwykła rozlutownica za 15 zł kupisz w elektronicznym.
    Motronic - ogólnie chodziło ci o nasmarowanie mechanizmu obracającego się w środku, a jaki polecił byś środek łatwo dostępny ?

• #17 05 Lip 2011 19:00
    ryszard1955
    Poziom 19  

To jak działa twoja rozlutownica?

• #18 14 Sie 2012 19:37
    minister15331
    Poziom 11  

mam pytanie
    mam zamiar zrobić taki odsysacz. mam pompę od golfa III i większość potrzebnych rzeczy. Jest jeden problem, a mianowicie: pompa jest w obudowie, rozebrałem ją, w środku jest płytka a na niej są tranzystory, kondensator i kilka innych elementów. Mam ją pominąć czy zostawić tak jak jest?

• #19 14 Sie 2012 20:30
    1078231
    Użytkownik usunął konto