Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz mocy 2x35 W tda2050

kubahpi 01 Sty 2012 00:29 16117 25
  • Wzmacniacz mocy 2x35 W tda2050

Witam!Chciałbym przedstawić mój projekt ,mianowicie wzmacniacz HI-FI mocy
    2x32 W skonstruowany na układzie TDA2050.Jest to prosty wzmacniacz pozbawiony wszelkich ''bajerów'', składający się z niedużej ilości elementów. Wzmacniacz mimo swojej prostoty ma bardzo małe zakłócenia: 0,5% THD, co klasyfikuje go do wzmacniacza klasy AB.
    Schemat wzmacniacza zapożyczyłem z noty katalogowej układu http://www.st.com/internet/imag_video/product/65118.jsp
    Transformator który użyłem do tego wzmacniacza ma 5A i daje napięcie ok. 14V.
    Zastosowałem tutaj bardzo prosty zasilacz zbudowany z mostka Gretza i kondensatora 4700µF/35V.Zasilacz posiada przyzwoitą filtrację, więc idealnie nadaję się do zastosowania w tym wzmacniaczu.
    Mimo zastosowania małego radiatora układy nie osiągają wysokiej temperatury (ok.60-70°C).

Podstawowe parametry wzmacniacza:
    -moc ok. 2x32W
    -Zakłócenia 0,5% THD
    -Układ zawierający ochronę termiczną i zwarciową
    -Zasilanie 12-20V

Oto kilka zdjęć mojego wzmacniacza:
    Wzmacniacz mocy 2x35 W tda2050 Wzmacniacz mocy 2x35 W tda2050 Wzmacniacz mocy 2x35 W tda2050 Wzmacniacz mocy 2x35 W tda2050 Wzmacniacz mocy 2x35 W tda2050 Wzmacniacz mocy 2x35 W tda2050 Wzmacniacz mocy 2x35 W tda2050

Film prezentujący wzmacniacz.

Link

Pozdrawiam

Fajne!
  • #2 01 Sty 2012 01:17
    T502
    Poziom 15  

Układ zrobiony czysto, schludnie. Zamknięty w estetycznej obudowie. Na potrzeby odtwarzacza MP3 spokojnie wystarczy. Miałbym jednak parę sugestii. Nie chodzi mi o wymądrzanie się, ale myślę, ze sugestie innych mogą być przydatne w dalszym rozwoju. Ogólnie można zwrócić uwagę na rozplanowanie wnętrza-gdyby przewody poprowadzić w jakimś porządku, przyjemniej byłoby to oglądać.Wiem, że ciasno jest we wnętrzu, bo musiałeś wcisnąć wszystko w tą ciasną obudowę, jednak gdyby mostek zamontować na druku (razem z elektrolitem, naprzeciw transformatora)wówczas unikniesz dodatkowych, długich przewodów. Elementy na druku nie są mocno upakowane, jest dość miejsca. Jednak można dopracować estetykę lutów (jeżeli szybko nagrzejesz punkt lutowniczy i lutowane wyprowadzenie elementu, wówczas wystarczy przytknąć spoiwo by się pięknie rozpłynęło i utworzyło elegancki lut). Kalafonię można zmyć denaturatem i czymś zabezpieczyć druk, żeby się miedź nie utleniała. Gdybyś z czasem zapragnął zbudować wzmacniacz na tranzystorach, może warto by znaleźć mu ładniejszą obudowę (bo ta jest jedynie schludna, ale czy ładna?). Kilka przykładów można znaleźć w tym dziale, naprawdę miło się je ogląda, nie tylko słucha. Ale generalnie gratuluję projektu.

• #3 01 Sty 2012 04:23
    coyot
    Poziom 17  

kubahpi napisał:
    -Zakłócenia 0,5% THD
    Rozumiem że dokonałeś pomiarów, proszę o podanie szczegółów.

Poza tym ...... dobry początek i gratulacje.
    Niestety nie mogę dostrzec jakiegokolwiek bezpiecznika.

• #4 01 Sty 2012 05:11
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

A ja nie mogę dostrzec 2x35W na tym transformatorze :D . Co do schludności...średnio na jeża..brak bezpiecznika sieciowego, dławik przewodu sieciowego jest, a nie wykorzystany do przejscia pow. przez ścianke obudowy, mostek prostownika Gigant, można było dać mniejszy przy tym trafie. A jak już wiercisz PCB własnej roboty, użyj porządnego wiertła na przyszłość.

• #5 01 Sty 2012 05:19
    Bambus97
    Poziom 15  

PCB rysowałeś sam? Następnym razem albo się podszkol, albo użyj gotowego PCB...
    Podkładki sylikonowe pod radiator, lepiej dać mikowe+pasta...Poza tym przy tych kościach nie trzeba izolować radiatora...
    Po co ten termoglut? Nie umiesz dobrze pocynować(i przylutować?) kabla czy co?
    Przewody sygnałowe tuż obok trafa i nawet nie ekranowane?
    TS może mieć z 20-30wat max.

• #6 01 Sty 2012 06:01
    James596
    Poziom 20  

Zasilanie stanowczo zbyt słabe.
    Akurat TDA serii 20xx potrafią pociągnąć sporo prądu, przy 12V napięcia pojedynczego, uzyskana moc będzie bardzo niewielka - rzędu kilku watów na kanał.

Katalogowe wartości mocy osiągnie dopiero po zasileniu transformatorem, dającym napięcie symetryczne ±22V, i o odpowiedniej mocy.

Konstrukcja całkiem ładna, choć natłok grubych przewodów we wnętrzu jest nieco rażący.

PS. Miałem kiedyś taki sam odtwarzacz MP3 - świetnie grał.

• #7 01 Sty 2012 06:11
    se_mozesz
    Poziom 12  

Witam w nowym roku.
    Projekt dość prosty ale jak widać zadowalający dla autora i to ma duże znaczenie, nie jest to może profesjonalna estetyka ale wydaje się że albo zaczynasz swoja przygodę z projektowaniem płytek, albo nie masz do tego warunków więc pewnie następne będą coraz lepsze. Pójdź za radą kolegi T502 bo bardzo mądrze pisze ale zgadzam się również z kolegą coyot że nie można dostrzec tu bezpiecznika co raczej dla bezpieczeństwa Twojego jak i urządzenia jest bezsprzecznie wymagane. I na koniec mała uwaga dla kolegi Bambus97 - zabłysnąłeś swoją wypowiedzią ale bladym blaskiem, sam nie pokazałeś nic na czym można by się wzorować a innych oceniasz negatywnie, nie wspominając już że ktoś dostrzegł u Ciebie plagiat, o projekcie płytki już nie wspominając. [/u]

• #8 01 Sty 2012 13:50
    Rafał 116
    Poziom 17  

Nie stosujcie takich mostków w miejscach gdzie przepływa przez nie prąd o natężeniu rzędu kilku amper w impulsie. Wytrzymują one niejednokrotnie kilkadziesiąt amper, ale jest na nich pewien spadek, większy niż w mostkach o mniejszej wydajności. To normalne, ale jeżeli jest spadek to mostek sie grzeje bardziej, przez złącza konektorowe utrudnione jest wlutowanie go do pcb, gdzie prezentował by się dużo ładniej. Są podkładki silikonowe pod układy ale nie ma tulejek pod śruby mocujące czyli izolacji i tak nie ma. Ale i tak nie trzeba bo obudowa jest plastikowa. Konstrukcja fajna bo zapewne działa ale trzeba by ją jeszcze dopracować.

• #9 01 Sty 2012 16:22
    kubahpi
    Poziom 17  

Witam
    Chciałbym sprostować kilka spraw dotyczących tego projektu
    1) Jeżeli chodzi o płytkę została ona zrobiona metodą termotransferu.Jednak ścieżki zostały wydrukowane na zwykłym papierze (zazwyczaj używam folii) a jak każdy wie, ścieżki nie wychodzą wtedy idealnie.
    2)Luty nie są może idealne ale w rzeczywistości nie są takie złe jak na zdjęciu.Zdjęcie zostało zrobione pod kątem, dlatego w niektórych miejscach widać nadmiar lub brak cyny.
    3)Ścieżki zostały zabezpieczone kalafonią.(Na zdjęciu ścieżki były jeszcze nie zabezpieczone)
    4)Mostek mógłby być mniejszy i zostać przylutowany do płytki, jednak ja posiadałem tylko taki.
    5)Trafo jest faktycznie za małe, jednak posiadam tylko takie.W najbliższym czasie mam zamiar zamontować większe trafo.
    6)Nie ma potrzeby montować większy radiator, gdyż jak już wspomniałem układy nie osiągają wysokiej temperatury.
    7)Współczynik zawartości harmonicznych podałem na podstawie noty katalogowej układu.Niestety nie mogłem dokonać pomiarów z braku przyrządów np:Analizatora widma
    8)''Termoglut'' ;) na przewodach od potencjometru jest faktycznie nie potrzebny.(zostal on już usunięty).Jednak myślę, że trochę ''kleju na gorąco'' na wejściu transformatora nie zaszkodzi, wręcz przeciwnie.
    9)Co do kabli, to faktycznie jest koszmar.Postaram się je lepiej ułożyć gdy będę montował większy transformator.
    PS:
    Radiator został wycięty z aluminiowego profilu otwartego.Mocowanie trafa zostało zrobione z kawałka blachy dachowej, wygiętej bez użycia wyginarki.

Dziękuje za wszystkie sugestie.
    Pozdrawiam :)

• #10 01 Sty 2012 16:26
    1078231
    Usunięty  
  • #11 01 Sty 2012 19:40
    adam313890
    Poziom 12  

kubahpi napisał:
    Podstawowe parametry wzmacniacza:
    -moc ok. 2x32W
    -Zakłócenia 0,5% THD

Według not katalogowych:
    0.05% THD od 0.1W do 15W dla 8Ω obciążenia, ±22V zasilania
    10% THD dla 32W przy 4Ω obciążenia, ±18V zasilania dla 1kHz
    10% THD dla 32W przy 8Ω obciążenia, ±22V zasilania dla 1kHz

to oznacza że coś źle podałeś
    Tak na pograniczu - THD - narastanie sygnału, nie zniekształcenie harmoniczne - to zniekształcenie dźwięku a nie zakłócenia, zakłócenia to np.: odstęp sygnał/szum.

Ogólnie prosta i fajna konstrukcja i gratulacje. Ale nie będę odkrywcą jeżeli powiem że to trafo jest za małe. Jeżeli byś chciał zaoszczędzić na miejscu w obudowie wsadź trafo o rdzeniu ciętym - zwijanym, lub toroida. Dla tego wzmacniacza powinno mieć ok 80W (jeżeli będziesz korzystał z maksymalnej mocy wzmaka).

A co do kabli to nie zgodzę się z poprzednikami - widziałem gorsze konstrukcje, a tu przynajmniej SĄ spięte.

• #12 01 Sty 2012 19:43
    Bambus97
    Poziom 15  

Nie chodzi mi o jakość ścieżek, tylko np. kąty proste na płytce itp. , podejrzewam też że ścieżki nie są najlepiej poprowadzone...

• #13 02 Sty 2012 16:29
    kristopher
    Poziom 10  

Opaska z blachy, mocująca transformator powinna być izolowana od rdzenia (np preszpanem).
    Brak izolacji może prowadzić do zwierania blach i niepotrzebnych strat a nawet iskrzenia (zakłócenia)

• #14 03 Sty 2012 15:07
    ...:embe:...
    Poziom 12  

Ten mostek można by użyć w zasilaczu wzmacniacza o mocy kilka razy większej.
    Przewód do PRka nie ekranowany tuż nad przewodem sieciowym podobnie samo wprowadzenie sygnału...
    Na resztę szczegółów zwrócono uwagę przedemną.

• #15 04 Sty 2012 00:01
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Panowie, to co piszecie to TOTALNA ŻENADA i trzeba to głośno powiedzieć.
    Już dawno temu przestałem się tu wypowiadać, bo wraz ze spadającym poziomem merytorycznym opadają mi ręce i nawet nie chce mi się pisać, ale mam już dosyć czytania powielanych bezmyślnie bzdur! Myślcie zanim coś napiszecie.

1. MIT zbyt małego transformatora sieciowego.
    TDA 2050 ma 35W RMS przy 4 omach co daję nam blisko 3A, TDA są 2 więc mamy zapotrzebowanie na amperów sześć. To że to trafo tyle nie ma każdy widzi.. Co krzyczą? ZA MAŁE!

ALE pomyślunku trochę Panowie.. ściągamy notę otwieramy na wykresach. Zasilacz mamy najprawdopodobniej symetryczny, na jednym mostku, z trafa 14V AC czyli:

(14V - spadek na diodzie 0.6V) * 1.41 = 18,9V bez obciążenia dla dodatniej i ujemnej gałęzi. Zerkamy na wykres, odczytujemy jaką moc uzyskamy z takiego napięcia. mamy ok 30W, dla warunków 1% thd, Robc=4ohm, f=1khz. Zakładając 60% sprawności wzmacniacza, potrzebujemy dostarczyć 50W do każdej z końcówek czyli aż 100W (których to trafo z pewnością nie ma) dla dwóch! Jest jednak mały szkopuł. 14V AC z trafa mamy biegu jałowego. Przy znamionowym obciążeniu napięcie to siądzie ze 2V czyli z wcześniej wyliczonych 18,9 zostanie nam już jakieś 16V dla których z owych kostek wyciśniemy nie więcej niż po 22W, potrzebując ok 73W. Tylko że są to wyliczenia dla sinusa, a my nie słuchamy sinusów tylko muzyków.
    Tutaj proponuję zakończyć obliczenia gdyż w dalszej części zależałyby one od gatunku muzyki i sposobu jego słuchania, a z tym bywa różnie co dosyć słabo przekłada się na liczby.
    Muzyka, nawet przy maksymalnym wysterowaniu (powiedzmy THD rzedu 1%), nie przełoży się na średnią moc dostarczaną do głośnika rzędu wyliczonych 22W tylko zazwyczaj nie większą niż połowa. Niezbędne do maksymalnego wysterowania "piki" prądowe nie popłyną z naszego małego trafa, tylko z kondensatorów, które bez problemu przez 10% (szacują z zapasem) czasu odda niezbędny końcówkom prąd, po czym przez kolejne 90% czasu spokojnie się naładują. Tak więc przy słuchaniu typowej muzyki, wzmacniacz moc 2x22W pracujący u progu słyszalnych zniekształceń, odda do obciążenia ok 22W, pobierając z powodzeniem ok 36W z Waszego niedocenianego, za małego trafa.

2. Zaraz ktoś się przyczepi radiatora. Zakładając sprawność 60% wzmacniacz odda w postaci ciepła 40% poboru czyli jakieś 15W z czym sobie nawet ten nieduży radiator poradzi. Możliwe że na styk, ale styk będzie jeśli będziemy słuchali na maksymalnej głośności, a jak często tak słuchacie? Nie wygląda mi to na sprzęt do imprez. W krytycznym dla kostek TDA momencie, zadziała zabezpieczenie, które wyłączy je aż do ponownego ostygnięcia. Zapewniam, że tak można w kółko.

3. Mocowanie kabli klejem jest bardzo sensownym rozwiązaniem. Pewnie autor nie raz jeszcze do niego zajrzy, a niezabezpieczone kabelki lubią się urwać tuż przy płytce. Sprawdzone przez masowych producentów.

4. Ekranowanie przewodów nie jest zawsze konieczne. Przydaj się tam, gdzie pojawiają się zakłócenia, a te zależą m.in. od impedancji źródeł lub samego toru. Tu psuje to trochę potencjometr bez bufora, ale jeśli miałby wartość ok 5K i był zasilany z wyjścia mp3 lub komputera to o zakłócenia można się nie martwić. Autorze, czy wzmacniacz posiada uciążliwy przydźwięk?

5. Podkładki izolujące nie muszą być na samym układzie scalonym, mogą być od strony radiatora równie dobrze izolując oba elementy. W tym przypadku izolacja nie jest konieczna.

6. Grube kable - jakie są takie są, grunt, że nie są zbyt cienkie. Konstrukcja jest całkiem estetyczna jak na taki plastikowy wzmacniacz i kable przy tym to pikuś. Mi do czegoś tak prostego nie chciałby się nawet trawić płytki.

7. Najważniejszy błąd o którym nikt nie wspomniał to nieosłonięte styki wyłącznika, oraz to że obejma trafa nie ma łapek, przez co trafo może wyjechać.

• #16 06 Sty 2012 21:55
    kamil bula
    Poziom 18  

Mnie również wzmacniacz się podoba. Natchnąłeś mnie do zbudowania podobnego, bo od paru lat mam w szufladzie jakieś trafo 17V około 3A, po układze Greatza daje 22V. Obudowa to Z 17 ?

• #17 06 Sty 2012 23:11
    kubahpi
    Poziom 17  

Zwykłe przewody sygnałowe zmieniłem na ekranowane. Różnicę usłyszałem od razu :).Kolega ''chaka'' zauważył nieosłonięte styki wyłącznika. Otóż styki włącznika są osłonięte.Po prostu dwa pierwsze styki które widać na zdjęciu są ''wolne''. Resztę styków włącznika zaizolowałem koszulką termokurczliwą.
    Kolega zauważył też, że mocowanie transformatora nie ma ''łapek''. Jednak zastosowałem tutaj inne rozwiązanie. Mocowanie zrobiłem świadomie o ok.1,5-2mm wyższe niż wysokość transformatora. Pod transformator dałem podkładkę z tworzywa o grubości ok. 3mm.Po dokręceniu obejmy, transformator solidnie się jej trzyma, gdyż obejma dobrze dociska transformator(sam testowałem ;) ).

Wszystkim bardzo dziękuje za zainteresowanie się moim projektem.Dzięki wszystkim waszym sugestią, wiem co jeszcze muszę zmienić lub poprawić. Kolejne moje konstrukcje będą na pewno bardziej udane.

Ps. Jeżeli ktoś jeszcze zauważył jakiś błąd konstrukcyjny który trzeba poprawić, proszę pisać. Jak juz wcześniej pisałem jest to bardzo przydatne w kolejnych projektach.

Pozdrawiam :)

Jest to obudowa Z1A.Jednak Z 17 będzie lepszym wyborem gdyż jest większa.

• #18 07 Sty 2012 10:56
    przem0393
    Poziom 7  

A masz izolację pomiędzy wkrętami a układem?

Bambus97 napisał:
    Poza tym przy tych kościach nie trzeba izolować radiatora...

Tutaj się nie zgodzę. Na Tab-ie masz minus. Przy zasilaniu pojedynczym masę. Radiator nie jest izolatorem.

• #19 10 Lut 2012 10:30
    Wojcio1998
    Poziom 9  

Witam. Mam zamiar teraz robić taki wzmacniacz, ale mam wątpliwości, ponieważ Unitra którą miałem przez jakiś czas (2x35w) była dość głośna i spełniała moje oczekiwania, ale czy te 35w, które jest w tda2005 będę mógł porównywać głównie głośnością do Unitry? Jeśli ktoś wie to proszę o odpowiedź, z góry dziękuje... Co do twojego wzmacniacza... Z wyglądu nie jest zły, ewentualnie ten potencjometr ze środka dałbym bardziej pod bok... Ale to już kwestia gustu :) Nie wiem jak to gra ale może się w najbliższym czasie przekonam ;)
    Pozdrawiam

• #20 11 Lut 2012 13:58
    kamil bula
    Poziom 18  

Również robię podobny wzmacniacz. Stereo, pojedyncze zasilanie, taka sama obudowa. Na razie zlutowałem na szybko jeden kanał w pająku, żeby zobaczyć jak to gra, a dokładniej, to jak głośno to zagra przy tym moim transformatorze. A jak gra? Normalnie :) Jakiejś różnicy miedzy moim amplitunerem, a TDA 2050 nie widzę. Może przez to, że tam też siedzą tylko scalone STK XXXX. We wzmacniacz mam też zamiar wbudować stare radyjko na TDA 7088 i dodać dekoder stereo na TDA 7040, żeby i bez źródła dźwięku coś mogło grać.

Pozdrawiam

• #21 11 Lut 2012 21:48
    Wojcio1998
    Poziom 9  

A jaki kolega ma amplituner?

• #23 12 Lut 2012 06:08
    petermon
    Poziom 20  

kubahpi napisał:

Witam!Chciałbym przedstawić mój projekt ,mianowicie wzmacniacz HI-FI mocy
    2x32 W skonstruowany na układzie TDA2050.Jest to prosty wzmacniacz pozbawiony wszelkich ''bajerów'', składający się z niedużej ilości elementów. Wzmacniacz mimo swojej prostoty ma bardzo małe zakłócenia: 0,5% THD, co klasyfikuje go do wzmacniacza klasy AB.

Chyba o klasie pracy wzmacniacza decyduje co innego, a nie zniekształcenia zwane przez kolege zakłóceniami?????

• #24 31 Mar 2012 19:55
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Ja powiem tak, nie ma co się przejmować
    Uważam że dość estetycznie to wykonane, kable jak kable tak jak
    ktoś już wcześniej wspomniał lepiej że grube. Przyczepię się do tego że przewody zasilające prowadzone razem z sygnałowymi.
    Dam sobie rękę obciąć, że ta obudowa i tak za niedługo zmieni flaki. Wiem to dokładnie po sobie.
    Po tym wzmacniaczu : https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1415088&highlight=
    W tej obudowie był zasilacz, przedwzmacniacz i na końcu stroboskop

• #25 13 Maj 2012 16:04
    1981288
    Usunięty  
  • #26 13 Maj 2012 17:09
    gdkj
    Poziom 26  

Zastanawiam się czy kolega ten poziom zakłóceń (a może zniekształceń ?) zmierzył. Jeżeli w nocie układu tak jest podane to nie musi tak wyjść w konstrukcji finalnej bo nie tylko do układu scalonego to zależy. Jak kolega to mierzył to ciekawie byłoby o tym przeczytać ? Pozdrawiam.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson