Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pandora's Board - Uniwersalna płytka ewaluacyjna

Lewho 21 Kwi 2012 00:29 15915 34
  • Pandora's Board - Uniwersalna płytka ewaluacyjna

Witam Szanownych Kolegów,

Mam niezmierną przyjemność zaprezentować Wam moją płytkę ewaluacyjną przeznaczoną do tworzenia i testowania aplikacji na różnych mikrokontrolerach. Oprócz wielu wbudowanych modułów, płytka zawiera również port rozszerzeń do umocowania dodatkowych płytek. Do tej pory opracowałem płytki z mikrokontrolerem Atmel Atmega168 , NXP LPC1114 , oraz płytkę z podstawkami DIP40 oraz DIP28 w których umieściłem i przetestowałem procesory PIC18F453, PIC18F250.

Dzięki umieszczeniu na płytce 80 pinowego gniazda możliwa jest praca na znacznie większych mikrokontrolerach z wyprowadzeniem wszystkich portów.

Na płytce znajduje się:

- 80 pinowe dniazdo gold-pin w rastrze 2,54mm (100mils)
    - 40 Pionowe gniazdo rozszerzeń do opcjonalnych modułów
    - Gniazdo 2x10 do łatwego przyłączania graficznych wyświetlaczy, modułów, lub programatorów
    - Przetwornica Step-Down 12V/5V 3A z gniazdem Power-Jack 2.1mm
    - Stabilizator LDO 3,3V/1,5A
    - Wyświetlacz tekstowy 16x2 LCD/ LED (HD44780 standard)
    - Wyświetlacz graficzny 128x32 pixel OLED UG-23832HSWEG04
    - Wyświetlacze LED 6 x 7 segment multipleksowane wraz z tranzystorami
    - 16 ultra-jasnych diod LED
    - 2 Diody RGB 5050
    - Dioda Osram Ostar SMT RGBW
    - 16 klawiszowa klawiatura matrycowa
    - 2 pojemnościowe pola dotykowe
    - Suwak pojemnościowy (slider)
    - 3 potencjometry montażowe wraz gałkami
    - Enkoder ze switchem
    - Gniazdo baterii CR2032 3V
    - Nadawcza dioda podczerwieni
    - Odbiornik podczerwieni
    - Gniazdo USB
    - Konwerter USB do pełnego RS232 (FTDI232)
    - Gniazdo karty Micro-SD z wyrzutnikiem
    - Stereofoniczny wzmacniacz klasy D o mocy 2*6W
    - Głośniczek dynamiczny
    - Buzzer
    - Rezonator kwarcowy 8Mhz 10ppm wraz z kondensatorami
    - Podstawka precyzyjna wraz z kondensatorami do rezonatorów THT
    - Kwarc "zegarkowy"
    - 7 wyjść 500mA (ULN2003)
    - Termometr cyfrowy I2C Microchip TC77 -55'C +125'C
    - Akcelerometr 3 osiowy 12 bit Freescale MMA8450Q

Płytkę można zasilać przy pomocy zasilacza 12V DC z wtykiem typu Power Jack 2.1, lub przy pomocy portu USB.
    Z początku planowałem tak zaprojektować tę płytkę by móc ją samodzielnie wytrawić, jednak szybko z tego zrezygnowałem gdy pomyślałem o wierceniu setek otworów (chociażby pod listwy gold-pinów). Płytka została wykonana metodą profesjonalną, jednak załączam pełną dokumentację produkcyjną (pliki gerber + wiercenia) która pozwoli na swobodne jej zamówienie w dowolnym zakładzie zajmującym się produkcją płytek PCB.

Załączam też pełną wersję źródłową wraz z plikami projektu i biblioteką komponentów by każdy miał możliwość dowolnej modyfikacji, jednak zastrzegam sobie wszelkie prawa autorskie do wykorzystywania tego projektu lub jego części w celach komercyjnych. Zachęcam Was również do dalszego rozwijania tego projektu i tworzenia nowych nakładek z prockami i płytek rozszerzeń.

Projekt w całości stworzyłem w środowisku Altium Designer 10, lecz w razie potrzeby można go przekonwertować do jego starszych wersji.

Niestety nie jestem w stanie podać kosztów płytki, ponieważ wiele komponentów miałem pod ręką lub otrzymałem w ramach darmowych sampli.
    Niebawem opublikuję płytki z mikrokorolerami.

Uprzejmie proszę o uwagi i pytania.

Pandora's Board - Uniwersalna płytka ewaluacyjna Pandora's Board - Uniwersalna płytka ewaluacyjna Pandora's Board - Uniwersalna płytka ewaluacyjna Pandora's Board - Uniwersalna płytka ewaluacyjna
    Pandora's Board - Uniwersalna płytka ewaluacyjna Pandora's Board - Uniwersalna płytka ewaluacyjna Pandora's Board - Uniwersalna płytka ewaluacyjna Pandora's Board - Uniwersalna płytka ewaluacyjna Pandora's Board - Uniwersalna płytka ewaluacyjna

Link

Link

Link

Link

Tu miało się wyświetlić serduszko, ale na nagraniu słabo je widać :)

Link

Fajne!
  • Semicon
  • #2 21 Kwi 2012 07:14
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Konstrukcja bardzo estetyczna i przyjemna dla oka, choć osobiście nie jestem.zwolennikiem takich gigantycznych płyt.
    Mam takie pytanie, jak zachowują się elementy pojemnościowe? Czy układ kabli nie orzeszkadza w korzystaniu z nich? Czy kable też nie generują problemów z dodatkową ich pojemnością?

• #4 21 Kwi 2012 09:36
    Dragas
    Poziom 26  

Projekt wspaniały, jestem pełen podziwu za wytrwałość układania elementów.

Czy mógłby kolega napisać coś więcej o przyciskach, a w szczególności suwaku pojemnościowym?

• Semicon
  • #5 21 Kwi 2012 09:36
    schmitek
    Poziom 11  

Witam,

bardzo dobry projekt, a wykonanie profesjonalnej płytki tylko podnosi jego walory użytkowe. Na dobrze, ładnie wykonanym sprzęcie, aż chce się pracować i przychodzą do głowy nowe wybitne pomysł, które pewnie by nie przyszły, gdyby nasz mózg był sfrustrowany i zmęczony wykonaniem 1000 otworów i zastanawianiem się jak w domowych warunkach wykonać metalizację otworów.

Czy zamiast, każdy z nas z osobno będzie tracić czas na opisywanie mazakiem PCB, nie lepiej zastanowić się pod jakie dodatkowe procesory/moduły można by było wykonać dodatkowe płytki i zlecić zbiorczy wykonanie płytek jakiejś profesjonalnej firmie ? Wszyscy wiemy że zbiorcze wykonywanie płytek, bądź zamawianie części wychodzi taniej ! Oczywiście jeśli tylko Lewho się na to zgodzi w końcu jest to jego projekt :)

Tak czy inaczej ja go oceniam na 5+ oczywiście w starej skali ocen tej z PRL'u :)

• #6 21 Kwi 2012 10:15
    lgrzeg
    Poziom 14  

pojawiło się kilka nowych modułów których nie widziałem w innych projektach na elektrodzie, jednak Akcelerometr umiesciłbym na mini module, co do płytki jak kogoś stać to niech robi w firmie.

• #7 21 Kwi 2012 10:50
    RitterX
    Poziom 36  

Zastosowanie FT232RL nie jest najoptymalniejsze z punktu widzenia aplikacji. Sensowniej było użyć FT2232 z JTAG-iem gdyż praktycznie wszystkie nowe uC mają ten interfejs zaimplementowany. Nie muszę chyba nikomu wyjaśniać jego zastosowań? Dlatego uważem, że płytka jak płytka skoro nie ma najważniejszego elementu.

• #8 21 Kwi 2012 11:19
    electroNICK
    Poziom 14  

Jaki jest sens instalowania akcelerometru na płytce (do tego tak dużej)? Według mnie lepszy byłby osobny mały moduł. Z racji faktu że płytka jest dość pokaźnych rozmiarów będzie ona zazwyczaj w spoczynku, więc akcelerometr nie będzie miał co robić poza pomiarem przyspieszenia ziemskiego:)

Interesuje mnie tez zastosowany wyświetlacz graficzny OLED. Mógłbyś napisać o nim coś więcej? Gdzie go kupiłeś?

• #9 21 Kwi 2012 11:34
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

RitterX napisał:
    Zastosowanie FT232RL nie jest najoptymalniejsze z punktu widzenia aplikacji. Sensowniej było użyć FT2232 z JTAG-iem gdyż praktycznie wszystkie nowe uC mają ten interfejs zaimplementowany. Nie muszę chyba nikomu wyjaśniać jego zastosowań? Dlatego uważem, że płytka jak płytka skoro nie ma najważniejszego elementu.

Na FT232R też JTAG można zrealizować. Do tego potrzeba trybu bit-bang, a nie notki producenta :) Pytanie czy standardowy soft będzie działał z FT232R lub FT2232?

• #10 21 Kwi 2012 11:37
    Lewho
    Poziom 15  

Dziękuję za opinie i komentarze.

piotrva napisał:
    Konstrukcja bardzo estetyczna i przyjemna dla oka, choć osobiście nie jestem.zwolennikiem takich gigantycznych płyt.
    Mam takie pytanie, jak zachowują się elementy pojemnościowe? Czy układ kabli nie orzeszkadza w korzystaniu z nich? Czy kable też nie generują problemów z dodatkową ich pojemnością?

Płytka rzeczywiście nie jest rozmiarów kieszonkowych ale dzięki temu może zastąpić wiele dedykowanych evali. Starałem się ją jednak zaprojektować tak by można było ją nosić w plecaku. Rozmiary płytki to 240x170mm czyli jest mniejsza od kartki A4.

Padów pojemnościowych jeszcze nie testowałem. Pojemności kabli w powietrzu są znikome, ale przy długich kablach istnieje ryzyko ich dotknięcia.

lgrzeg napisał:
    pojawiło się kilka nowych modułów których nie widziałem w innych projektach na elektrodzie, jednak Akcelerometr umiesciłbym na mini module, co do płytki jak kogoś stać to niech robi w firmie.

Akcelerometr umieściłem na płytce ponieważ planuję na nim wykonać swój kolejny projekt. Jego cena to 8 PLN na Farnellu, ale jak ktoś go nie potrzebuje to można go w wyjątkowo prosty sposób usunąć z projektu. Na mini module planuję wykonać czujnik zbliżeniowy, joystick, interfejs RS485.

Chciałbym zakończyć już tę niepotrzebną dyskusję odnośnie wykonania płytki. Na wstępie podałem powody dla których płytkę wykonałem w fabryce.

Na płytce jest dokładnie 1188 otworów. Niektóre metalizowane otwory w rozmiarze 0.4mm pełnią rolę przelotek termicznych pod diodą RGBW, wzmacniaczem oraz układem przetwornicy.

Projekt jest otwarty, więc zachęcam do dostosowania tej płytki do wersji jednostronnej, "wystarczy tylko ctrl+c i ctrl+v". Projekt robiłem w swoim wolnym czasie a jego wykonanie zajęło mi kilka tygodni. Czas zaoszczędzony na wykonanie płytki wolałem poświęcić na projekty nakładek.

Nakładki mogłem akurat wykonać metodą fotochemiczną, ale przy scaleniu 4 płytek koszt ich profesjonalnego wykonania wyniósł 15 PLN za sztukę, a elegancki opis bardzo uprzyjemnia i przyspiesza pracę.

Płytka o tych wymiarach w kraju nie powinna kosztować więcej niż 300 PLN, ale po wyrzuceniu modułów z których nie będziemy korzystać (na przykład wzmacniacz, klawiatura 4x4, OLED, LED RGBW, pady pojemnościowe i port rozszerzeń) można zejść do 150 PLN.

poorchava napisał:
    Projekt komercyjny? Jezeli nie, to moze sie kolega podzielic ile i w jakiej firmie zaplacil za PCB? Tej wielkosci formatki dla pojedynczych sztuk sa dosc drogie, nawetcw taryfach prototypowych.

Projekt jest otwarty, ale nie wykluczone że przy dużym zainteresowaniu opublikuję go na Kickstarterze i zamówię większą ilość płytek. Tę płytkę zamówiłem w Chinach, za 4 sztuki zapłaciłem cenę jednej zamówionej w kraju :)

Bardzo zależy mi na promocji tej płytki w kraju i za granicą. Nawet nie marzę o popularności Arduino, ale miło byłoby zobaczyć różne jej wykonania, inne moduły MCU, lub "mini moduły" (BTW fajna nazwa :D ).

Pozdrawiam i zachęcam do rozwijania tego projektu,

• #11 21 Kwi 2012 12:10
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Mi się projekt podoba, i to bardzo. Jak innym, mi też nie podoba się jednak zamontowanie akcelerometru na płytce głównej, jako że przy jej rozmiarze nie będzie to wygodne rozwiązanie. Z drugiej jednak strony dla prostych eksperymentów i nauki obsługi będzie w sam raz...

Widziałbym w tej płytce układ PLL do generowania szerokiego zakresu częstotliwości z jednego rezonatora dla różnych mikrokontrolerów. Zasugerowałbym też dodanie jednego układu ADC i jednego DAC, dobrej jakości, najlepiej w wersji audio do tego wzmacniacza...

• #12 21 Kwi 2012 13:23
    Lewho
    Poziom 15  

Akcelerometr wstawiłem, bo będę go stosował w roli sejsmometru. Poza tym można go wykorzystać to budowy samochodowego G-meter'u :D

• #13 21 Kwi 2012 13:40
    marf41
    Poziom 10  

Wszystko pięknie, ale trochę razi ta "klawiatura szóstkowa" :P
    I rzeczywiście, akcelerometr na czymś tak dużym... No, ale 8 zł to rzeczywiście nie majątek.
    Dla mnie jest też trochę dziwne umieszczanie na takiej płytce wzmacniacza klasy D, ale to pewnie zależy, kto zwykle z czym pracuje.

• #16 21 Kwi 2012 15:10
    coberr
    Poziom 19  

schmitek napisał:
    Witam,

bardzo dobry projekt, a wykonanie profesjonalnej płytki tylko podnosi jego walory użytkowe. Na dobrze, ładnie wykonanym sprzęcie, aż chce się pracować i przychodzą do głowy nowe wybitne pomysł, które pewnie by nie przyszły, gdyby nasz mózg był sfrustrowany i zmęczony wykonaniem 1000 otworów i zastanawianiem się jak w domowych warunkach wykonać metalizację otworów.

Tak czy inaczej ja go oceniam na 5+ oczywiście w starej skali ocen tej z PRL'u :)

Zgadzam sie z kolegą. co do skali z PRLu - święta racja - bo nowa została stworzona z myslą o matołkach - ktorych niestety coraz więcej w naszym społeczeństwie... W efekcie obecnie w szkołach a nawet czesto i na niektórych uczelniach- bywa ,ze przepuszczane są miernoty nie reprezentujace sobą absolutnie niczego.... Przepraszam za mały offtop :)

CO do projektu:

Jak juz wspomniano wczesniej - sporo włozonej pracy - w pelni uzasadnione wykonanie w firmie - jednak należałoby się przyczepić do kilku rzeczy:

1. tego typu płyt nie tworzy się z myslą o wielu rodzinach mikrokontrolerów - a raczej o jednej - gdzie jest szansa na prawidłowe rozprowadzenie sciezek masy oraz zasilania (ew. sygnałów zegarowych). W tym przypadku z podstawek są powyprowadzane ( z tego co widać)chyba raczej wszystkie piny - co moze zmusić konstruktora do łaczenia linii zasilania DGND-DVCC oraz AGND i AVCC długimi przewodami - stwarzajac bardzo niekorzystne warunki dla pracy procesora. Chyba ze się mylę - niech mnie ktoś poprawi W przyp. wysokich czestotliwosci taktowania - moga byc one przyczyną niestabilnej pracy czy nawet resetów. W efekcie biedny konstruktor - zamiast przyjemnie sobie pracować - będzie szukał błędów w kodzie - podczas gdy przyczyna będzie leżała całkiem gdzie indziej. Zatem sprawdza się zasada - "co zbyt uniwersalne -to zawsze będzie do d....." :)

2. Zbyt duzo tego wszystkiego nawalone na jednej płycie. Za duzo goldpinów i peryferiów. OWszem - dobrze gdy jest duzy wybor i jest co testować ale mimo wszystko :) Inne wymogi są dla aplikacji graficznych , jeszcze inne pod układy sterujace. Całkiem inne pod układy z dziedziny np. energoelektroniki. (tu kłania sie znów pkt.1 - czyli prowadzenie ściezek - niestety kolega nie umiescił rys. płytek - sprowadzając się jedynie do zamieszczenia plików GERBER :) ) Nie ma jak tego niestety sprawdzić

3. czujnik przyśpieszenia na tak duzej płycie to jest nieporozumienie - ale chyba juz o tym ktos wspomniał. Z reguły dzisiaj z wykorzystaniem takich czujników sa tworzone czest oplikacje obsługujace spore wyswietlacze graficzne - TUTAJ TAKIEGO NIE MA :). Nie wyobrazam sobie majtać cała wielką płytą - aby przetestować program z czujniczkiem :) Ew. aplikacje sterujace np. quadrocopterami itp. Jednak tu znów nie wyobrazam sobie tak wielkiej płyty w roli platformy uruchomieniowej.

4. Opisy. Nie ma co sie czepiac do j. angielskiego - gdyż akurat w przyp. układów mikroprocesorowych brzmi on dobrze. I najczęsciej opisy pinów zgodne sa z ogólnie przyjetymi opisami stosowanych układów. Jednak niektóre opisy brzmią (przepraszam za stwierdzenie) - jak tanie "chłyty marketindode" - mające przyciągnąć nieswiadomego klienta.
    Do takich tekstow mozna zaliczyć:
    - High efficiency step down conwerter ; (toz to wiadomo - ze jesli impulsowy to wysokosprawny)
    - D class stereo amplifier ;
    -16 low current led lines;
    - no i nieszczęsny : heximal keyboard. Nie powinno byc czasem : Hexadecimal?
    lub poprostu : keyboard.

5. jak dla mnie - jak na płytę uruchomieniową brak porzadnego pola z padami - na ktorym mozna by było cos na szybko polutować - bo akurat to - co jest na płycie - nie wystarczyło :)

Mimo wszystko jednak naprawde szacunek się nalezy za kawał wykonanej roboty - pomimo pewnych niedociagnięć.

• #17 21 Kwi 2012 16:32
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Urgon napisał:
    AVE...

Chcesz wiedzieć, jak one działają?

Nie, to akurat wiem, pytam tylko jak się sprawują przy połączeniu ich kabelkami do mikrokontrolera oraz czy przestrzenny układ kabelków po podłączeniu nie utrudnia z nich korzystania/nie zakłóca ich pracy. W takich wypadkach z tego co zauważyłem takie kwestie mają znaczenie - w końcu mierzymy bardzo subtelne zmiany pojemności ;-)

• #18 21 Kwi 2012 16:46
    flodins
    Poziom 12  

udostępniłbyś biblioteki które użyłeś do projektu? modele STEP też by się przydały

• #19 21 Kwi 2012 17:21
    Lewho
    Poziom 15  

flodins napisał:
    udostępniłbyś biblioteki które użyłeś do projektu? modele STEP też by się przydały

Biblioteki można "wyciągnąć" ze schematu i PCB. W razie kłopotów załączam poniżej biblioteki wraz z modelami STEP.

• #20 21 Kwi 2012 20:03
    RitterX
    Poziom 36  

tmf napisał:
    RitterX napisał:

Na FT232R też JTAG można zrealizować. Do tego potrzeba trybu bit-bang, a nie notki producenta :) Pytanie czy standardowy soft będzie działał z FT232R lub FT2232?

Można się szybko przekonać. Wystarczy wstukać w wyszukiwarkę np. "openocd ft2232". Dlatego podtrzymuję poprzednia uwagę bo różnica w ceniue obu komponentów to ~10zł.

• #21 21 Kwi 2012 21:18
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

piotrva napisał:
    Urgon napisał:
    AVE...

Nie, to akurat wiem, pytam tylko jak się sprawują przy połączeniu ich kabelkami do mikrokontrolera oraz czy przestrzenny układ kabelków po podłączeniu nie utrudnia z nich korzystania/nie zakłóca ich pracy. W takich wypadkach z tego co zauważyłem takie kwestie mają znaczenie - w końcu mierzymy bardzo subtelne zmiany pojemności ;-)

Jeśli nie będziesz grzebać w kabelkach lub zbliżać do nich ręki, to nie powinno być problemów. Nie bez powodu zestawy developerskie z obsługą przycisków pojemnościowych zwykle mają je podłączone bezpośrednio do układu. Na szczęście te wartości nie są aż tak mikroskopijne, zaś pomiar z dokładnością do 0,1pF jest wykonalny nawet bez specjalizowanego modułu do obsługi sensorów pojemnościowych (link)...

• #22 21 Kwi 2012 23:37
    akajarz
    Poziom 23  

Lewho napisał:
    Tę płytkę zamówiłem w Chinach, za 4 sztuki zapłaciłem cenę jednej zamówionej w kraju

Da kolega jakieś namiary na tą firmę?

• #23 22 Kwi 2012 08:46
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Urgon napisał:
    AVE...
    piotrva napisał:
    Urgon napisał:
    AVE...

Jeśli nie będziesz grzebać w kabelkach lub zbliżać do nich ręki, to nie powinno być problemów. Nie bez powodu zestawy developerskie z obsługą przycisków pojemnościowych zwykle mają je podłączone bezpośrednio do układu. Na szczęście te wartości nie są aż tak mikroskopijne, zaś pomiar z dokładnością do 0,1pF jest wykonalny nawet bez specjalizowanego modułu do obsługi sensorów pojemnościowych (link)...

No właśnie tu będą kabelki NAD PŁYTKĄ i W POBLIŻU PÓL (możliwość dotknięcia itp.), więc pytam autora czy testował takie rozwiązanie przestrzenne w praktyce - zwykle właśnie wszystko to prowadzi się ścieżkami na pcb...

• #24 22 Kwi 2012 09:20
    Chivo
    Poziom 21  

Witam,

Chciałbym pogratulować koledze Lewho wiedzy i umiejętności przy tworzeniu tego projektu. Projekt bardzo ciekawy i praktyczny. Jestem bardzo wdzięczny za udostępnienie plików projektu oraz wykorzystanych w nim bibliotek do programu Altium Designer, które z całą pewnością będą przydatne innym użytkowniką tego programu w swoich własnych projektach (niewiele osób dzieli się takimi rzeczami).

Za wszystko z góry dziękuję i pozdrawiam, Rafał

• #25 22 Kwi 2012 11:19
    leonow32

Poziom 29  

RitterX napisał:
    tmf napisał:
    RitterX napisał:

Można się szybko przekonać. Wystarczy wstukać w wyszukiwarkę np. "openocd ft2232". Dlatego podtrzymuję poprzednia uwagę bo różnica w ceniue obu komponentów to ~10zł.

Da radę zrobić JTAG na FT232RL ale on działa makabrycznie wolnooooooooooo..... Zaprogramowanie prostego układu XC9572XL przez FT232RL zajmowało mi 8 minut! Kupiłem sobie FT2232HL i teraz programowanie zajmuje kilkanaście sekund :) Polecam więc FT2232HL - niewiele droższy, a szybszy i bardziej funkcjonalny.

Co do płytki też mam mieszane uczucia, czy jest ona rzeczywiście przydatna do celów prototypowych. Pełno jest różnych bajerów stosowanych w nielicznych urządzeniach, jak te akcelerometry czy diody mocy, a nie ma np. karty SD. Dlatego zawsze polecam zrobić sobie wiele mniejszych modułów i łączyć je ze sobą kabelkami, zamiast jednej wielkiej drogiej płyty.

• #26 22 Kwi 2012 11:22
    PICmaster
    Poziom 2  

leonow32 napisał:
    Dlatego zawsze polecam zrobić sobie wiele mniejszych modułów i łączyć je ze sobą kabelkami, zamiast jednej wielkiej drogiej płyty.

Dokładnie. To jest chyba najlepsze rozwiązanie. Dodatkowo, dzięki temu, takie moduły można w większości przypadków zrobić na płytkach jednostronnych a zrobienie płytek jednostronnych w domu nie stanowi problemu. A jak robimy płytki w domu to nie trzeba czekać na przesyłkę ze wschodu..

• #27 22 Kwi 2012 12:25
    miszczo997
    Poziom 27  

leonow32 napisał:
    a nie ma np. karty SD.

Jest karta sd. Ja myślę, że jest wszystko co potrzeba. Bardzo fajnie to wyszło, tylko te złącza ark w środku płytki trochę nie pasują. Ja umieściłbym je gdzieś na brzegu.
    Mogę prosić o jakiś poglądowy schemat w png, bo niestety nie posiadam altium designer?

• #28 22 Kwi 2012 15:56
    PICmaster
    Poziom 2  

miszczo997 napisał:
    Mogę prosić o jakiś poglądowy schemat w png, bo niestety nie posiadam altium designer?

W paczce jest schemat w PDF..

/Dokumentacja/LB002 Universal EvalBoard.pdf

• #29 23 Kwi 2012 22:17
    Lewho
    Poziom 15  

akajarz napisał:
    Lewho napisał:
    Tę płytkę zamówiłem w Chinach, za 4 sztuki zapłaciłem cenę jednej zamówionej w kraju

Da kolega jakieś namiary na tą firmę?

Wolałbym nie podawać jej nazwy, bo mimo że udało się im dobrze wykonać te płytki, to wiele poprzednich produkcji spieprzyli. Do prostych prototypów mogę śmiało polecić Satland, a do bardziej wymagających i wielowarstwowych płytek TStronic. Zdecydowanie odradzam zamawianie płytek w Norelu. Jakość wykonania jest okropna: podtrawione, lub zwarte ścieżki, ręcznie "skrobane ścieżki" i podmalowane solder-maską, przepalony HAL, etc. Nie odpowiadają też za swoje błędy.
    Przepraszam za off-top.

Odpaliłem wyświetlacze LED. Mimo multipleksowania wszystkie segmenty świecą wyjątkowo jasno :)

Próbowałem odpalić też dzisiaj wzmacniacz, ale niestety gdzieś jest błąd, bo po włączeniu (przełączenie zworki) układ zaczyna się grzać :(

Zgodzę się z przedmówcami że ten wzmacniacz nie jest potrzebny. Na swoją obronę napiszę że za układ Maxima zapłaciłem 4,60 PLN za sztukę.

Czy macie pomysły co można by jeszcze dołożyć do tej płytki (zamiast wzmacniacza :D ) ?

Dioda RGBW 10W od Osrama też jest na wyrost i można by nią oświetlić mały pokój. Jednak nie miałem innych diod RGBW, a te otrzymałem jako darmowe wzory.

Do każdego mikrokontrolera mam dedykowany programator/debugger, a układ FTDI mam zamiar stosować do komunikacji z PC. Można go też użyć do programowania Atmeli przez MkAvrCalculator lub Unioprog. Prędkość programowania jest wtedy bezkonkurencyjna.

[quote="coberr"]
    schmitek napisał:
    Witam,

1. tego typu płyt nie tworzy się z myslą o wielu rodzinach mikrokontrolerów - a raczej o jednej - gdzie jest szansa na prawidłowe rozprowadzenie sciezek masy oraz zasilania (ew. sygnałów zegarowych). W tym przypadku z podstawek są powyprowadzane ( z tego co widać)chyba raczej wszystkie piny - co moze zmusić konstruktora do łaczenia linii zasilania DGND-DVCC oraz AGND i AVCC długimi przewodami - stwarzajac bardzo niekorzystne warunki dla pracy procesora. Chyba ze się mylę - niech mnie ktoś poprawi W przyp. wysokich czestotliwosci taktowania - moga byc one przyczyną niestabilnej pracy czy nawet resetów. W efekcie biedny konstruktor - zamiast przyjemnie sobie pracować - będzie szukał błędów w kodzie - podczas gdy przyczyna będzie leżała całkiem gdzie indziej. Zatem sprawdza się zasada - "co zbyt uniwersalne -to zawsze będzie do d....." :)

Ta płyta została właśnie do tego celu stworzona. W razie problemów, krytyczne połączenia zasilania, filtry ADC, lub rezonatory można umieścić na płytce z mikrokontrolerem.

[quote="coberr"]
    schmitek napisał:

4. Opisy. Nie ma co sie czepiac do j. angielskiego - gdyż akurat w przyp. układów mikroprocesorowych brzmi on dobrze. I najczęsciej opisy pinów zgodne sa z ogólnie przyjetymi opisami stosowanych układów. Jednak niektóre opisy brzmią (przepraszam za stwierdzenie) - jak tanie "chłyty marketindode" - mające przyciągnąć nieswiadomego klienta.
    Do takich tekstow mozna zaliczyć:
    - High efficiency step down conwerter ; (toz to wiadomo - ze jesli impulsowy to wysokosprawny)
    - D class stereo amplifier ;
    -16 low current led lines;
    - no i nieszczęsny : heximal keyboard. Nie powinno byc czasem : Hexadecimal?
    lub poprostu : keyboard.

Zgadza się. Nieco przesadziłem. Ale przynajmniej widać co gdzie jest :D

[quote="coberr"]
    schmitek napisał:

5. jak dla mnie - jak na płytę uruchomieniową brak porzadnego pola z padami - na ktorym mozna by było cos na szybko polutować - bo akurat to - co jest na płycie - nie wystarczyło :)

Tego akurat nie chciałem robić. To czego zabrakło, można wykonać na dołączonym minimodule.

• #30 23 Kwi 2012 23:45
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Lewho napisał:
    schmitek napisał:
    Witam,

Ta płyta została właśnie do tego celu stworzona. W razie problemów, krytyczne połączenia zasilania, filtry ADC, lub rezonatory można umieścić na płytce z mikrokontrolerem.

... a nawet trzeba by były jak najbliżej pinów mikrokontrolera.
    Swoją drogą nie widać na nich nawet podstawowej filtracji zasilania.

Poza tym - ciekawy "kombajn" :)