Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosta płytka startowa AVR

Dawid523 13 Maj 2012 06:15 21968 44
  • Prosta płytka startowa AVR

Witam, ostatnio prezentowałem zegar binarny na Atmedze8 (LINK), dzisiaj kolejny projekt dotyczący mikrokontrolerów. Tym razem coś większego – płytka startowa.

Wykonywanie prototypów na płytkach stykowych szybko stało się uciążliwe, postanowiłem wykonać zestaw startowy.
    Na początku szukałem gotowych projektów, jednak żaden mi nie pasował, postanowiłem więc wykonać płytkę wg. własnego projektu.

I tak na płytce jest:
    -Atmega32 + piny na moduł z innym procesorem
    -Wyświetlacz LCD HD44780
    -4x Wyświetlacz 7seg WA
    -Klawiatura matrycowa 4x4
    -RTC PCF8583
    -EEPROM 24cXX
    -Napięcie odniesienia na TL431
    -ULN2803
    -Złącze kart SD
    -Fototranzystor
    -Buzzer
    -6x LED
    -Złącze USB
    -Zasilacz 5V i 3V3
    -Impulsator i potencjometr (niewlutowane)

Płytka jednostronna, wymiary ok. 29cm x 18cm, ok 750 otworów, niewielka część elementów SMD, reszta THT, zaprojektowana w Eagle, wykonana termotransferem, po naniesieniu warstwy opisowej nałożone 2 warstwy lakieru bezbarwnego.

Dla niektórych może się wydawać że zestaw jest okrojony, jednak jest wszystko co potrzebuję. Założenie było takie aby nie umieszczać elementów których nigdy nie użyję, a płytka jest celowo trochę za duża, jednak dzięki temu jest przejrzysta.
    Domyślnie na płytce siedzi Atmega32, jednak za pomocą modułów można użyć innego procesora, niekoniecznie AVR. Narazie mam wykonany tylko moduł dla Atmegi8 (jest w załączniku).

Klawiatura oraz wyświetlacze LCD i LED można połączyć z procesorem za pomocą Dip-Switchy, bardzo wygodne rozwiązanie, podpatrzone z jakiś płytek testowych dla PICów. Wyświetlacze oraz klawiatura mogą być jednocześnie podpięte pod mikrokontroler, wolne pozostają porty PB0-PB7. Zestaw może być zasilany z wbudowanego stabilizatora 5V lub z portu USB, dodatkowo na płytce znajduje się stabilizator 3V3, docelowo wykonany dla zasilania karty pamięci.

Prosta płytka startowa AVR Prosta płytka startowa AVR Prosta płytka startowa AVR Prosta płytka startowa AVR Prosta płytka startowa AVR Prosta płytka startowa AVR Prosta płytka startowa AVR Prosta płytka startowa AVR

W załączniku wszystko co potrzeba do wykonania płytki oraz modułu dla Atmegi8 DIP, tj. schematy i pcb z naniesionymi już poprawkami (Eagle 6.1).

EDYCJA 14.05.2012 22:23:
    Dodane nowe, poprawione pliki projektu: naniesione wartości elementów, poprawiony reset i dodana filtracja układów RTC, EEPROM, ULNa i mikrokontrolera.

EDYCJA 22.05.2015
    Re-upload pliku Moduł Atmega8.rar

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 13 Maj 2012 08:57
    Led156
    Poziom 16  

Co tam dużo mówić, genialnie Ci to wyszło:) gratuluje. Jednak muszę się przyczepić:D
    Po 1 nie powinno prowadzić się ścieżek pod kątem 90 stopni a po drugie płyta jest za duża co utrudnia jej wykonanie. Jeszcze raz gratuluję.
    Pozdrawiam:)

• #3 13 Maj 2012 09:18
    Boss711
    Poziom 10  

Jestem pod wrażeniem, bardzo estetyczne wykonanie, podoba mi się zwłaszcza strona z opisem. Jeżeli chodzi o to, że płytka jest sporych rozmiarów, osobiście mi to nie przeszkadza, chociaż jest sporo miejsca miedzy elementami, a nie jak to jest przy płytkach fabrycznych, że przy większej liczbie przewodów połączeniowych nie można się połapać.

Mam tylko pytanko, czy zabezpieczałeś jakoś płytkę od strony ścieżek i ewentualnie jak?

Pozdrawiam.

• #4 13 Maj 2012 09:28
    drowning_man
    Poziom 15  

Niby dlaczego nie powinno się prowadzić ścieżek pod katem 90st? W czym to przeszkadza?

• #5 13 Maj 2012 09:55
    piotrva
    Moderator na urlopie...

A testowałeś złącze USB? Działa Ci na kabelkach "typu goldpin" nieekranowanych?
    Poza tym fajnie i estetycznie wykonane, ale jak dla mnie płytka dużo za duża - preferuję małe, gęsto upakowane, a dodatkowe rzeczy (jak klawiatura) lubię mieć jako osobny moduł - łatwiej się korzysta i można zamontować na kabelkach w odległości od płytki. Taka płytka zajmuje moim zdaniem za dużo miejsca w warsztacie, przynajmniej moim ;-)

• #6 13 Maj 2012 10:12
    hexen2k
    Poziom 16  

Płytka bardzo mi się podoba, jednak jeśli dobrze widzę to nie ma na niej gniazda na kartę SD tylko same goldpiny. Masz gotowy moduł pod karty pamięci ? Wygodniejsze, przynajmniej dla mnie, było by umieszczenie gniazda już na płytce.

Jak robisz takie ładne napisy na PCB :) ? Chodzi mi o to jak czyścisz zaprasowane ścieżki z pozostałej kredy ?

• #7 13 Maj 2012 10:36
    Dawid523
    Poziom 14  

@Led156 Rzeczywiście wykonanie trochę kłopotliwe, zamiast żelazka podgrzałem kawałek blachy i dzięki temu bez problemu odbiłem całą mozaikę, zarówno scieżki jak i opis udało się wykonać za pierwszym razem. Co do prowadzenia scieżek to niewiem o czym mówisz, rozwiń ;>

@Boss711 Oczywiśćie płytka zabezpieczona roztworem kalafoni, chociaż pomału rozglądam się za inną metodą ;)

@piotrva
    Przyznam się że nie pomyślałem o tym, jednak nieraz używałem złącza "wiszącego" na przewodach i działało, najwyżej dorobię specjalny przewód do USB.

@hexen2k Gniazdo jest wlutowane od spodu, jednak zostawiłem sobie "awaryjne"goldpiny. Po przeprasowaniu napisów czyszczę płytkę wodą z mydłem, jednak połysku nadaje dopiero lakier bezbarwny w sprayu, dodatkowo napisy są trwałe i się nie ścierają.

@arek431 Laminat kupiłem na aukcji lub na giełdzie elektronicznej na Balickiej, już niepamiętam. Do trawienia używam B327, jak dla wydajniejszy niż chlorek, no i nie brudzi. Licencji Pro niemam, jednak miałem dostęp do komputera z wersją komercyjną, licencja na firmę, ile kosztuje niewiem, dystrybutorem na Polske jest m.in Farnell i chyba jakaś firma z Tych, trzeba szukać.

• #8 13 Maj 2012 11:38
    Komar91
    Poziom 18  

Płytka bardzo estetycznie wykonana. Jeżeli chodzi za zabezpieczenie strony miedzianej to proponuję za pomocą opalarki i pasty lutowniczej. Efekt jak tu ładna estetyczna warstwa cyny na PCB Prosta płytka startowa AVR Można by było o pokazanie schematu odpowiadającej za część karty SD

• #9 13 Maj 2012 11:41
    hexen2k
    Poziom 16  

Komar91 napisał:
    Jeżeli chodzi za zabezpieczenie strony miedzianej to proponuję za pomocą opalarki i pasty lutowniczej.

Mógłby kolega przybliżyć temat ?

IMHO roztwór kalafonii z izopropanolem daje całkiem przyzwoite efekty.

• #10 13 Maj 2012 11:48
    malina555
    Poziom 14  

Komar91 napisał:
    Płytka bardzo estetycznie wykonana. Jeżeli chodzi za zabezpieczenie strony miedzianej to proponuję za pomocą opalarki i pasty lutowniczej.

Proszę o więcej informacji. Jakiej pasty lutowniczej kolega używa do tego????

• #11 13 Maj 2012 11:49
    Komar91
    Poziom 18  

Oficjalnie nie bo sprzedałem prawa autorskie do artykułu który ukazał się w Majowym nr elektroniki dla wszystkich pt"domowy sposób na cynowanie PCB" ale jak ktoś chcę to w internecie na pewno da się znaleźć ten artykuł w PDF-ie.

co do pasty to używam: firma BISAN model LB-3

• #12 13 Maj 2012 11:51
    KJ
    Poziom 31  

Wykonanie bardzo ładne zwłaszcza opis od strony elementów. Jeśli chodzi o zabezpieczenie ścieżek to proponuję wpisać hasło "soldermaska" w znany portal aukcyjny jest tam od niedawna dostępne rozwiązanie dorównujące fabrycznemu i warte swojej ceny.

• #13 13 Maj 2012 11:54
    Komar91
    Poziom 18  

Co do soldermaski to proponuję zwykłą farbę do szkła i piekarnik bądź opalarki + nadruk na pady + aceton = soldermaska

• #14 13 Maj 2012 12:09
    KJ
    Poziom 31  

Koledze powyżej radzę wypróbować to drugie rozwiązanie - nie miałem na myśli ensolderu.

Pozdrawiam ;)

• #15 13 Maj 2012 12:15
    hexen2k
    Poziom 16  

@KJ Twoje rozwiązanie jest rewelacyjne ! Cudownie Ci to wychodzi. Tylko widzę w opisie że trzeba mieć naświetlarkę UV - dlatego niestety nie będę w stanie tego nawet wypróbować...

BTW podejrzewam że robisz też płytki metodą fotochemiczną, jakiej najmniejszej szerokości (w milsach) jesteś w stanie zrobić ścieżki aby były jeszcze ładne ?

• #16 13 Maj 2012 12:26
    KJ
    Poziom 31  

Trzeba mieć naświetlarkę UV ale solarium do twarzy na tym samym serwisie kosztuje do 150zł i w zupełności wystarczy. Ścieżki 10milsów to standard. Robiłem mniejsze jak była taka potrzeba ale taka płytka wymaga specjalnego traktowania przy wykonywaniu. Rekord to 8 albo 5 milsów - nie pamiętam bo to było dawno.

• #17 13 Maj 2012 12:34
    Dawid523
    Poziom 14  

Efekt super, jednak metoda dość skomplikowana i czasochłonna.
    Do dużych projektów dobra, ale na codzień przydałoby się coś prostszego.
    No i też nie najtańsza.

• #18 13 Maj 2012 12:46
    maciekc11
    Poziom 13  

Ja cynuje przy pomocy dobrego topnika i lutownicy z szerokim grotem a potem zmywaczek do naczyń i CIF i lekko polerujemy i efekty wychodzą zadowalające. Niestety nie posiadam teraz zdjęć jednak muszę przyznać że przy odrobinie wprawy wychodzi całkiem nieźle.

• #19 13 Maj 2012 13:11
    KJ
    Poziom 31  

Ja cynuję chemicznie w preparacie zbliżonym do seno tyle że znacznie tańszym. Wygląda jak widać bardzo dobrze. Lutowalność jest dobra. Dodatkowo warstwa cyny zabezpiecza ścieżki

• #20 13 Maj 2012 13:26
    Komar91
    Poziom 18  

Wiadomo ile użytkowników forum tyle sposobów. Co do projektu to przy Atmedze widzę gniazdo do programowania, a czy da się za pomocą USB znajdującego się na płytce wgrać program?

• #21 13 Maj 2012 13:35
    Dawid523
    Poziom 14  

@Komar91

Płytka nie ma wbudowanego programatora, USB jest tylko do ew. komunikacji z komputerem i zasilania.

@lukim00
    Rogi zwykle rysuję zaokrąglone w programie, potem pilnikiem piłuję do lini, na tej płytce robiłem akurat na oko ;)

• #22 13 Maj 2012 13:42
    Spanner
    Poziom 13  

Proszę o napisanie w jaki sposób została wykonana warstwa opisu. Jestem pewien że po po przez termotransfer, ale jak zrobiłeś ze twoje napisy są bardzo intensywnie czarne? Czym została polakierowana warstwa opisu?

• #23 13 Maj 2012 13:43
    bicur
    Poziom 2  

To odnośnie ścieżek pod kątem prostym :D

• #24 13 Maj 2012 14:32
    gucio1564
    Poziom 9  

Kolego bicur - czy mógłby kolega mniej więcej z tymi prostopadłymi ścieżkami po polsku wytłumaczyć, bo po angielsku trochę nie rozumiem...

• #25 13 Maj 2012 15:07
    Led156
    Poziom 16  

Ścieżki nie powinny być proste ze względu na trawienie(jak są proste to mogą się podtrawić). W sprawie napisów to pozwolę sobie odpowiedzieć za autora. Albo namoczyć płytkę w wodzie z kwaskiem cytrynowym(takim do ciast) lub po lakierowaniu oświetlić płytkę np żarówką, słońcem.

Dodano po 3 [minuty]:

Ps. Takie duże płytki mają tą wadę że nie można raz dwa ich zapakować i pisać np u znajomego. Zamiast diod led można było by dać scaloną linijkę led, klawiaturę 4x4 to się raczej rzadko używa. Gdybyś dał lcd na golpinach to pod nim można było by wepchnąć zegar czasu i baterie. Ale ogólnie to i tak szacunek!
    Pozdro:)

• #26 13 Maj 2012 15:10
    Dawid523
    Poziom 14  

W sumie to nigdy nie zwracałem uwagi jak prowadzę ścieżki, teraz będę brał to pod uwagę :P

Odnośnie napisów było już mówione dwa razy, przeniesione termotransferem, umyte wodą z mydłem i położone dwie warstwy lakieru bezbarwnego. Jeden z lepszych sposobów, bo mycie różnymi specyfikami nie zabezpiecza napisów i z czasem schodzą, a polakierowane będą zawsze ładne 8-).

Co do wielkości to już pisałem, bardziej mi odpowiada przejrzysty układ, jak ktoś chce to można płytkę "skompresować" albo dołożyć jakieś inne peryferia, jest sporo wolnego miejsca ;]

• #27 13 Maj 2012 15:23
    josef
    Poziom 11  

gucio1564 napisał:
    Kolego bicur - czy mógłby kolega mniej więcej z tymi prostopadłymi ścieżkami po polsku wytłumaczyć, bo po angielsku trochę nie rozumiem...

Tu chodzi o wpływ "zakoli" na impedancję ścieżki - zauważ, że tam gdzie się łamie zwiększa się szerokość ścieżki (w przypadku 90 stopni aż 1.41 raza) - poszukaj sobie wzoru na impedancję microstrip'a i podstaw i zobaczysz skąd te liczby.
    W przypadku tego projektu to nie ma żadnego praktycznego znaczenia - za mała częstotliwość pracy - ale w przypadku urządzeń mikrofalowych projekt PCB to sztuka sama w sobie.

• #28 13 Maj 2012 19:16
    djoy
    Poziom 15  

Wykonanie bardzo estetyczne, gratuluje :D A mi najbardziej podoba się ta tabelka z wartościami hexadecymalnymi i odpowiednikami binarnymi, na mojej płytce też by się coś takiego przydało :D
    Pozdrawiam

• #29 13 Maj 2012 21:04
    acid255
    Poziom 10  

Komar91 napisał:
    Płytka bardzo estetycznie wykonana. Jeżeli chodzi za zabezpieczenie strony miedzianej to proponuję za pomocą opalarki i pasty lutowniczej. Efekt jak tu ładna estetyczna warstwa cyny na PCB Prosta płytka startowa AVR Można by było o pokazanie schematu odpowiadającej za część karty SD

Przeczytałem ten artykuł e edw, lecz niestety nie znalazłem tego co mnie najbardziej interesuje - jaka to pasta i gdzie to można kupić ?

• #30 13 Maj 2012 21:13
    gavron04
    Poziom 21  

acid255 napisał:
    Komar91 napisał:

Przeczytałem ten artykuł e edw, lecz niestety nie znalazłem tego co mnie najbardziej interesuje - jaka to pasta i gdzie to można kupić ?

BISAN model LB-3 Alledrogo.

Szukaj w 5mln produktów