Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Organizer na elementy SMD

malina555 09 Lip 2019 15:51 3087 36
  • Organizer na elementy SMD
    Witam. Dzisiaj chciałbym Wam przedstawić mój sposób na magazynowanie elementów SMD, chodzi głównie o rezystory, kondensatory i dławiki. Więcej informacji w filmie i zachęcam do dyskusji. Jak Wy przechowujecie tego typu drobne elementy w swoich elektronicznych lochach :D ?

Link

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    malina555 napisał 266 postów o ocenie 10, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2009 roku.
  • PCBway
    Jogesh
    Poziom 28  
    Ja trzymam w takich pudełkach:
    [url=]http://www.greenstarstools.com/platstic-storage-box.html[/url]
    Są to pudełka na części do zegarków. Doskonale się sprawdza, nie muszę otwierać przykrywek innych elementów tak jak u Ciebie.
  • PCBway
    CMS
    Administator HydePark
    p.kaczmarek2
    Poziom 23  
    Jogesh
    Poziom 28  
    W mieście gdzie mieszkam. W przeliczeniu na PL wychodzi jakieś 2,60zł. Nie wiem, czy w Polsce są dostępne.
    simw
    Poziom 21  
    Rozważcie coś takiego jak:
    "DWUSTRONNE PUDEŁKO MAGNETYCZNE NA HACZYKI "
    Znajdziecie na aukcjach. Używam od dawna.
    Oczywiście te wszystkie propozycje w wątku to niespecjalnie są do przechowywania elektroniki, szczególnie tej wrażliwej na elektrostatykę, niemniej kto by sie tam przejmował :)
    Do pasywów w SMD nie znalazłem nic lepszego jak segregatory:
    SylwekK
    Poziom 30  
    Ze swojej strony mogę polecić szufladki zakupione w jakimś markecie narzędziowcu (nie pamiętam, bo to dawno było). Są dość drogie (100zł) ale wygodniejszych w życiu nie spotkałem. Lekko się wysuwają, mają możliwość dzielenia szuflad przegrodami i nie wypadają po wysunięciu.

Organizer na elementy SMD Organizer na elementy SMD [/align]
    Fimek
    Poziom 12  
    Świetny pomysł :)

Na portalu aukcyjnym dostępne są również pudełka na leki, gdzie każdy zasobnik ma własne wieczko. Na pierwszy rzut oka działa to podobnie jak dedykowany organizer na elementy SMD, który mam w firmie. Problem tylko z ESD. No ale do pasywnych - super, a do półprzewodników: może dałoby się coś wykombinować z farbą przewodzącą, gąbką, albo po prostu druk 3D.

Osobiście stosuję książkę na elementy z Kamami i sobie to bardzo chwalę. Do jednego tuneliku wchodzą bez problemu dwie wstążki po 25 elementów.

Pozdrawiam,
    Fimek
    malina555
    Poziom 14  
    Co elektronik to inny pomysł widzę :) i dobrze bo widać że jest wiele ciekawych koncepcji. Patrząc kosztowo to wyszło 72 zł za 168 przegródek
    Kraniec_Internetów
    Poziom 42  
    simw napisał:

Wygrałeś :)
    Jak nazywają się te organizery do segregatorów by paski pasowały?
    simw
    Poziom 21  
    Kraniec_Internetów napisał:
    simw napisał:

Wygrałeś :)

Jak nazywają się te organizery do segregatorów by paski pasowały?

Na ali mozesz wpisać "smd sample book".
    Jest tego sporo, szersze, węższe przegródki. Same "sheety" i całe książki. Od wyboru do koloru :)
    Kraniec_Internetów
    Poziom 42  
    @simw
    O kurcze. Wchodzę na ali, a tam książki po 25 dolców. Myślę, drogo, ale i tak taniej niż szafeczki z szufladkami, a o ile wygodniej. A potem zauważyłem że to jest cały zestaw rezystorów z szeregu 1%, 170 wartości po 25 sztuk każda. Chyba wezmę z 2 segregatory. Ceny jak za to piękne.
    Czemu nie polecamy tego początkującym którzy szukają zestawów rezystorów? Zestawy na allegro czy w hurtowniach są biedne, a ten to coś pięknego.
    Banan-PL
    Poziom 11  
    Gdzie można kupić taki organizer/pudełko na właśnie takie same fiolki?
    Kraniec_Internetów
    Poziom 42  
    Ale trzeba je wyciągać ;) No i nie ma kosmicznego zestawu rezystorów.
    Może się przydać na elementy w dużych paskach, jak diody SMD o wymiarach jakoś 8mmx8mm plus styki.
    arturavs
    Poziom 41  
    Kraniec_Internetów napisał:
    Ale trzeba je wyciągać

A w tych zestawach o których piszesz nie trzeba? To jak się trzymają?
    Kraniec_Internetów
    Poziom 42  
    Trzymają za koniec, z tego co widzę. Reszta wystaje i można sobie część foli odwinąć i zabrać elementy, albo odciąć kawałek taśmy.
    adam74m
    Poziom 11  
    Fiolki fajne :)
    dasej , gdzie je kupujesz?
    vir84
    Poziom 10  
    Ja trzymam w takich słoiczkach :D żona wypatrzyła w Rossmanie ;)
    Organizer na elementy SMD Organizer na elementy SMD
    qrdel
    Poziom 28  
    Witajcie
    To ja bym prosił o oficjalną nazwę tych słoiczków z Rossmanna albo numer katalogowy, czy coś.
    Pozdrawiam
    Maciek
    rb401
    Poziom 34  
    Z moich osobistych doświadczeń, zabawa w organizery na SMD to ślepy zaułek, zjadający niepotrzebnie czas i koszty. Oczywiście zależy dużo od tego kto i co robi. Ale w pewnych uwarunkowaniach (np. resztki poprodukcyjne, zakupy większej ilości bo taniej itp.), ilość pozycji rośnie, tak że w pewnym momencie trzeba kombinować jakieś organizery na organizery itd. . A sama obsługa przemieszczania przegródek by był jakiś logiczny porządek, staje się trudna i czasochłonna.

Dlatego ja doszedłem do etapu znormalizowanych woreczków strunowych opisanych naklejkami i pudeł dobranych wymiarami by mieściły pełne rzędy tych woreczków.
    Przykładowo, pudło plastikowe o wymiarach wewnątrz ok. 20cm szerokości i wysokości 10cm mieści mi z luzem dwa rzędy standardowych woreczków 70x100 (i podobnych). Przegrody akurat zrobiłem z kupionych w Ikei przegródek do cięcia HÖFTA, bo pasują mi na wysokość. Choć można je oczywiście zrobić z byle czego.
    Mam też spis zawartości pudła w kolejności w jakiej są włożone woreczki. Tak że przy chwilowym wyjęciu danego woreczka potrzebne jest tylko włożenie w to miejsca "markera" by zachować kolejność. A to czy w woreczku są trzy elementy czy pięćset nic nie przeszkadza. Woreczki opisane za pomocą naklejek "cenówek", bo mają mocny klej. Opisywanie bezpośrednio na woreczkach nie za bardzo się sprawdza.
    Elementy zostawione oczywiście w taśmach. Wyciąganie ich z taśmy do celów przechowywania uważam za bardzo niekorzystne, utrudniające korzystanie i łatwo mogące powodować pomyłki.
    arturavs
    Poziom 41  
    rb401 napisał:
    utrudniające korzystanie i łatwo mogące powodować pomyłki.

Zakupione w większej ilości elementy( zwłaszcza te najwięcej stosowane u mnie) trzymam w oryginalnych taśmach pocięte po 100szt. i zwinięte w szufladach.
    Większe ilości na oryginalnych rolkach leżą w kartonach. Przy montażu, używam jednej wartości i typu naraz. Np. R 10k, wysypuję z taśmy ile potrzeba i montuję, następna wartość i powtórka.
    Wysypywanie większych ilości elementów SMD naraz przy montażu to ryzyko pomyłki. Zwłaszcza elementów w jednakowych obudowach.
    qrdel
    Poziom 28  
    Sprawdza się (moim zdaniem) to z czym da się pracować.
    Tyle że trochę wykroczę poza same SMD. U mnie niestety wielość rozwiązań jednocześnie.
    Chińska książeczka formatu A5 z szeregiem rezystorów SMD i dwiema stronami kondensatorów.
    Elementy SMD różnych wymiarów i mniejsze THT oraz czasem małe moduły (na PCB) w opakowaniach po kremach lub lekach
    W tej samej formie śrubki i nakrętki najmniejszych, egzotycznych rozmiarów i ze szczególnych materiałów (plastik, mosiądz).
    Pudło tekturowe z przegrodą a w nim torebki strunowe - głównie na elementy od dostawców typu TME.
    I parę off-topów...
    W pudełku plastikowym z przegródkami (oryginalnie na dyskietki 5.25") szereg rezystorów 1/8W THT po 20szt na taśmie.
    W tekturowym kartonie rezystory THT luzem z "demobilu" z jakichś firm; w brystolowej kratce w probówkach przeznaczonych na próbki krwi.
    Opakowania plastikowe po serkach lub lodach (najchętniej sztywne, z przezroczystym zatrzaskowym wieczkiem) na rozmaite elementy
    i do kompletowania fragmentów rozgrzebanych projektów.
    Są też wiszące organizery szufladkowe.
    I jako zwieńczenie najbardziej makro rozwiązanie - odkupiona od likwidowanej apteki komoda z 24 szufladami z demontowalnymi przegródkami.

W efekcie wszystko nieusystematyzowane i rozgrzebane.
    arturavs
    Poziom 41  
    qrdel napisał:
    odkupiona od likwidowanej apteki komoda z 24 szufladami z demontowalnymi przegródkami.

Kiedyś chciałem dorwać regały z szufladami z kartami księgozbioru z likwidowanej biblioteki, ale jak cenę usłyszałem to szczękę musiałem z podłogi zbierać.
    pietrek71
    Poziom 11  
    Jeśli ktoś ma więcej elementów, to świetne są organizery na rolki ( wyglądają jak stojaki na taśmy do magnetofonu szpulowego )
    Organizer na elementy SMD Organizer na elementy SMD
    TvWidget
    Poziom 33  
    Gzie można kupić takie organizery na szpulki ?