Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak przerobić szlifierkę kątową na prądnicę

krych97 04 Lip 2013 12:36 33357 61
  • #1 04 Lip 2013 12:36
    krych97
    Poziom 16  

Mam w ogrodzie wiatrak ale się nie kręci. Nadeszły wakacje więc pomyślałem żeby coś z nim zrobić. Znalazłem jakąś szlifierkę kątową i nie wiem czy działa. Z jakiegoś powodu leżała w piwnicy więc zanim ją podłączę chciałem zapytać czy może w niej być uszkodzony jakiś element tak że może mi coś zrobić czy jak jest zepsuta to nie ma tam czegoś niebezpiecznego? Jak już będzie sprawna to czy jest możliwość przerobienia jej na prądnicę do tego wiatraka. Jak wiadomo wiatrak chyba nie będzie się kręcił z dużą prędkością więc prądnica musiałaby być "wolno-obrotowa". W takich szlifierkach są jakieś przekładnie ale nie chcę zwiększać oporu bo śmigło się nie ruszy. Co musiałbym zrobić z elektroniką aby szlifierka była jako prądnica? Czy jest to w ogóle możliwe? Jeśli tak to ile energii jest ona w stanie wytworzyć? Szlifierka ma moc 550 W, 10 000 obr/min. Oto zdjęcia
    Jak przerobić szlifierkę kątową na prądnicę Jak przerobić szlifierkę kątową na prądnicę

0 29
  • #2 04 Lip 2013 12:41
    szczupak99
    Poziom 15  

krych97 napisał:
    Jak już będzie sprawna to czy jest możliwość przerobienia jej na prądnicę do tego wiatraka.

Być może jest możliwość, ale po co? Szlifierka niech pozostanie szlifierką, a wiatrak najlepiej kup nowy (chyba że masz).

1
  • #3 04 Lip 2013 12:53
    krych97
    Poziom 16  

Jest to wiatrak ogrodowy. Od początku oś na łożyskach była zrobiona źle i wiatrak się nie kręcił. Raz nawet całą zimę robiłem napęd, dałem dwie przekładnie pasowe i silnik od pralki ale po podłączeniu za głośno pracował i musiałem go wywalić, cała zima zmarnowana ale trudno. Teraz pomyślałem żeby śmigło przykręcić bezpośrednio do szlifierki i podłączyć jakieś światełko. Jest to możliwe czy nie? Jeśli tak to jak to zrobić? Mam jeszcze trzy szlifierki ale używam tylko jednej.

1
  • #4 04 Lip 2013 12:55
    szczupak99
    Poziom 15  

Tak jak wcześniej napisałem, szlifierkę zostaw w spokoju. Do wiatraka po prostu kup nowy silnik na 230V albo na 12V + zasilacz.

0
  • #5 04 Lip 2013 13:05
    krych97
    Poziom 16  

Nie rozumiemy się :sm37: Mi nie chodzi o napęd tylko o wytworzenie prądu żeby świeciła sobie żaróweczka. Posiadam taką szlifierkę więc nie chce kupować silnika. W szlifierce jest nawet gwint więc od razu bym przykręcił śmigło. Chcę przerobić szlifierkę na prądnice a nie wydawać pieniądze na silnik.

3
  • #6 04 Lip 2013 13:13
    szczupak99
    Poziom 15  

krych97 napisał:
    wytworzenie prądu żeby świeciła sobie żaróweczka

Żarówki nie trzeba zasilać z prądnicy. Wystarczy podłączyć do istniejącego zasilania (jeżeli żarówka jest na 230V).

0
  • #8 04 Lip 2013 13:23
    krych97
    Poziom 16  

Napiszę to jeszcze raz, troche dokładniej. Mam wiatrak ogrodowy w którym śmigło jest zamontowane na osi na łożyskach. Nie wiem czemu ale oś jest zrobiona źle i kręci się bardzo ciężko i wiatr nie ruszy śmigieł. Pomyślałem żeby to naprawić, ale zrobić coś lepszego niż tylko kręcące się śmigło - podłączyć prądnicę. Śmigło chciałem założyć bezpośrednio na szlifierkę przerobioną na prądnice i do prądnicy podłączyć żarówkę. Gdy będzie wiał wiatr śmigło będzie się kręciło a prądnica wytwarzała prąd i żarówka wtedy będzie się świeciła. Chodzi mi o zrobienie mini "elektrowni wiatrowej". Lepiej nie umiem tego wytłumaczyć.

0
  • #9 04 Lip 2013 13:29
    szczupak99
    Poziom 15  

Dobra, rozumiem. W takim razie musisz kupić nową prądnicę (bo szlifierka ma silnik, który ma odwrotne działanie niż generator). Podaj jeszcze, na jakie napięcie jest twoja żarówka.

3
  • #11 04 Lip 2013 13:54
    krych97
    Poziom 16  

Wiem że jest dużo takich tematów ale żaden o przeróbce szlifierki. Żarówek mam dużo ale myślę że jeden halogen JC G4 12v 20w wystarczy. Powiedzcie jaki silnik zastosować. Najlepiej żeby śmigło przykręcało się od razu do osi silnika bo sam silnik to jakoś sobie przymocuje.

2
  • #12 04 Lip 2013 14:08
    szczupak99
    Poziom 15  

W temacie podanym przez kicajbas coś pisało, że można wykorzystać dynamo rowerowe jako prądnicę.

1
  • #13 04 Lip 2013 14:11
    Quarz
    Poziom 43  

krych97 napisał:
    Wiem że jest dużo takich tematów ale żaden o przeróbce szlifierki. Żarówek mam dużo ale myślę że jeden halogen JC G4 12[v]V 20[w]W wystarczy. Powiedzcie jaki silnik zastosować. Najlepiej żeby śmigło przykręcało się od razu do osi silnika bo sam silnik to jakoś sobie przymocuje.
    I trudno dziwić się, iż takiego właśnie nie ma, skoro pomysł Twój jest zupełnie nierealny.
    Poczytaj sobie tamten temat, masz w tej szlifierce identyczny rodzaj silnika - szeregowy uniwersalny.

0
  • #14 04 Lip 2013 14:23
    krych97
    Poziom 16  

Dobra w takim razie ze szlifierki rezygnuje. Jaki silnik polecacie żeby było można do niego przykręcić śmigło? Może od wycieraczek, mam jeszcze wentylator od klimatyzacji na 12 V od paska b5.

0
  • #15 04 Lip 2013 14:25
    Quarz
    Poziom 43  

krych97 napisał:
    Dobra w takim razie ze szlifierki rezygnuje.
    Słuszna decyzja...

krych97 napisał:
    Jaki silnik polecacie żeby było można do niego przykręcić śmigło? Może od wycieraczek, Mam jeszcze wentylator od klimatyzacji na 12 [spacja zbędna]V od paska b5.
    Pytanie grubo poniżej poziomu piaskownicy i ile razy na forum można pytać o to samo?

0
  • #16 04 Lip 2013 14:52
    krych97
    Poziom 16  

Wiem że głupie. Od wycieraczek ma ślimaka to nawet nie zakręci

2
  • #17 04 Lip 2013 14:58
    czujik
    Poziom 11  

Do osi możesz przymocować koło rowerowe i z niego napędzać kilka dynam rowerowych (możesz próbować łączyć je szeregowo, równolegle, mieszanie) z silniczków bez magnesów za bardzo nic nie zrobisz. Najlepiej znajdź sobie jakieś inne zajęcie bo pogłębianie nieszczęśliwości nieszczęśliwych wynalazków (Twój wiatrak ogrodowy) rzadko przynosi dobre efekty.

0
  • #18 04 Lip 2013 21:42
    arturavs
    Poziom 38  

Może zacznijmy od tego jak duży jest ten wiatrak..........

1
  • #20 04 Lip 2013 23:19
    kierbedz4
    Poziom 33  

Jako prądnicę do wiatraka zastosuj silniczek od każdego typu wkrętarki akumulatorowej.Silniczki montowane we wkrętarkach akumulatorowych mają zabudowane na obwodzie stojana magnesy stałe więc obracając wirnikiem silniczka uzyskasz już napięcie na szczotkach silnika.Wysokość napięcia będzie uzależniona od typu zastosowanego silniczka jakim napięciem była zasilana wkrętarka .Może to być 12V lub 14V lub też 18V to zależy jaki silniczek uda Ci się pozyskać.

3
  • #21 05 Lip 2013 00:28
    kicajbas
    Poziom 26  

kierbedz4 napisał:
    Może to być 12V lub 14V lub też 18V to zależy jaki silniczek uda Ci się pozyskać.

... musiałby być baardzo wolnoobrotowy, ponieważ kol.krych97 planuje "to"
    zasilić bezpośrednio z osi :D

0
  • #22 05 Lip 2013 09:29
    LemuRR 11
    Poziom 26  

kicajbas napisał:

... musiałby być baardzo wolnoobrotowy, ponieważ kol.krych97 planuje "to"
    zasilić bezpośrednio z osi :D

Dlatego dałem link do wątku o prądnicach dedykowanych do wiatraków.
    Prądnica "amerykanka" prosta w budowie, cicha, wolnoobrotowa, jest lepszym rozwiązaniem od stosowania silników, które się do tego poprostu, nie nadają.

A stosowanie przekładni, to nie jest dobre rozwiązanie, hałasuje, stwarza niepotrzebne opory itd.

1
  • #23 05 Lip 2013 11:39
    krych97
    Poziom 16  

Na silnikach za bardzo się nie znam ale mam jakiś w piwnicy. Napewno jest mocno uszkodzony, zobacze co i jak, zrobie zdjęcia i pokaże wam a wy zobaczycie czy się nada. Przepraszam że odpisuje dopiero teraz ale przez burze nie miałem prądu i internetu.

Dodano po 1 [godziny] 46 [minuty]:

Okey. Sprawdziłem i mam kilka fotek. Czy da się go uratować i przerobić na prądnicę? Jak przerobić szlifierkę kątową na prądnicę Jak przerobić szlifierkę kątową na prądnicę Jak przerobić szlifierkę kątową na prądnicę Jak przerobić szlifierkę kątową na prądnicę

0
  • #24 05 Lip 2013 12:55
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Uzwojenie jest safjczone.
    Taniej niż przewijanie, wyjdzie samodzielna konstrukcja.
    w dodatku toczenie wirnika i naklejanie magnesów..

1
  • #25 05 Lip 2013 13:06
    nfm
    Poziom 10  

Są takie światełka rowerowe, do koła magnes a światełko świeci gdy magnes od czasu do czasu przeleci obok. Może przykręć swiatełko do wiatraka, a obok postaw figurkę porcelanową trzymającą magnes. będzie świecić i się kręcić jednocześnie to będzie jego przewaga nad światełkiem przyłączonym kablem do sieci.

Z cewek, rezystorów, kondensatorów i diód świecących może byś nawet wykombinował kilka takich światełek niedużym kosztem.

0
  • #26 05 Lip 2013 13:14
    krych97
    Poziom 16  

nfm napisał:
    Są takie światełka rowerowe, do koła magnes a światełko świeci gdy magnes od czasu do czasu przeleci obok. Może przykręć swiatełko do wiatraka, a obok postaw figurkę porcelanową trzymającą magnes. będzie świecić i się kręcić jednocześnie to będzie jego przewaga nad światełkiem przyłączonym kablem do sieci.

Z cewek, rezystorów, kondensatorów i diód świecących może byś nawet wykombinował kilka takich światełek niedużym kosztem.

To jest nawet doby pomysł. Jak ten magnes się dokładniej nazywa?

0
  • #27 05 Lip 2013 13:23
    nfm
    Poziom 10  

Zwykły magnes, jakaś cewka pewno z drobnym uzwojeniem. Dioda tzw. jasna, one potrafią świecić już przy 1mA. Poeksperymentuj najpierw z większym rezystorem, żeby nie spalić diody. Kondensator (pewno ~10uF starczy) ładuj przez zwykłą diodę prostowniczą. Albo może ktoś tu Ci coś podpowie konkretniejszego.

Gdyby światełkom starczało energii tak na pół obrotu witraka, to byłby efekt gwiazdek wylatujących z różdżki czy coś takiego :)

0
  • #28 05 Lip 2013 19:48
    krych97
    Poziom 16  

Znalazłem taki silnik. Poszukałem trochę w internecie i znalazłem stronę na której ten silnik działa jako prądnica. Czy wystarczy że podłączę tylko kable i żarówkę i będzie ok? Przeszukałem chyba cały internet i nie znalazłem żadnych informacji o tym silniku. Czy do jego podłączenia potrzebny jest kondensator? http://www.kleinwindanlagen.de/Forum/cf3/topic.php?p=24658

0
  • #29 05 Lip 2013 20:56
    mikstu2
    Poziom 27  

Niewiele silników jest odwracalnych, aby mogły pracować jako prądnice.
    Wszelkie silniki kolektorowe pracujące w większości narzędzi, po prostu nie nadają się do tego celu.

1
  • #30 05 Lip 2013 21:20
    arturavs
    Poziom 38  

mikstu2 napisał:
    Niewiele silników jest odwracalnych, aby mogły pracować jako prądnice.
    Wszelkie silniki kolektorowe pracujące w większości narzędzi, po prostu nie nadają się do tego celu.

Jesteś w wielkim błędzie Kolego, zdecydowana większość silników jest maszynami odwracalnymi .

mikstu2 napisał:
    silniki kolektorowe

A co to? Nowy typ jakiś?

1