Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez?

fafiks 23 Jan 2022 19:14 371925 1053
Helukabel
 • #1021
  jonaszsz4
  Level 10  
  Witam
  Planuję zakup suszarki. Głównie zależy mi na:
  -oszczędno¶ć energii (klasaA+++);
  -niezawodno¶ć;
  -silnik inwerterowy;
  -mniej wygniecione ubrania po suszeniu;
  -koniecznie musi posiadać dużo programów suszenia w tym "Outdoor";
  -dodatkowy kosz do suszenia wełny, butów;
  -pojemno¶ć 9kg;
  -czujnik wilgotno¶ci;
  -samoczyszcz±cy wymiennik ciepła.

  Nie potrzebuję bajerów typu: sterowanie smartfonem, ustawiania godziny suszenia itp, itd
  Powinna być to suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła oraz z funkcjami parowymi.
  Na zakup mam przeznaczon± kwotę do ok 3500zł. Czy jest jaki¶ konkretny model który się wyróżnia w tej kwocie?
  My¶lałem o modelu SIEMENS WQ33G2CXPL. Czy to dobry wybór czy w tej kwocie znajdę co¶ lapszego?
  Czy kto¶ używa modelu Amica AD2C93KiStVAD? Może nie warto przepłacać?
  Bardzo proszę o pomoc oraz sugestie
 • Helukabel
 • #1022
  Dorilll
  Level 17  
  Je¶li chodzi o suszarki i bezawaryjno¶ć to raczej ciężko bo jest to najbardziej podatny sprzęt na awarie chyba ze wszystkich sprzętów agd. Nie warto dopłacać krocie za jeden plus więcej, nigdy się to nie zwróci, chyba ze suszarka działałaby z 20 lat A to jest przy codziennym użytkowaniu niemozliwe;) ja osobi¶cie polecam electroluxa, którego mam prawie 4 lata i jest bardzo intensywnie użytkowany.
 • #1023
  freebsd
  Level 39  
  Dorilll wrote:
  Je¶li chodzi o suszarki i bezawaryjnosc to raczej ciężko bo jest to najbardziej podatny sprzęt na awarie chyba ze wszystkich sprzętów agd.
  Suszarki bez pompy ciepła działaj± bezawaryjnie dziesięciolecia, a w prostych modelach jak już przytrafi się awaria to jest łatwa i tania do usunięcia.
 • Helukabel
 • #1024
  Dorilll
  Level 17  
  Za suszenie rzeczy W 80 stopniach gdzie większo¶ć piorę na 30 serdecznie dziękuję;) miałem do czynienia z takow± i za skarby ¶wiata bym nie wrócił, już chyba prędzej bym wrócił do sznura i klamerek...

  Dodano po 1 [minuty]:

  Tym bardziej ze cena suszarek z pompa znacznie spadła i nie jest to wydatek rzędu 3-4 tysięcy. Za 2 tysi±ce mamy już dobry sprzęt.
 • #1025
  freebsd
  Level 39  
  Dorilll wrote:
  Za suszenie rzeczy W 80 stopniach gdzie większo¶ć piore na 30 serdecznie dziękuję mialem do czynienia z takow± i za skarby ¶wiata bym nie wrócił, juz chyba prędzej bym wrócił do sznura i klamerek...
  Dowód takich twierdzeń poproszę.
 • #1026
  mrice
  Home appliances specialist
  jonaszsz4 wrote:
  My¶lałem o modelu SIEMENS WQ33G2CXPL

  Je¶li spełnia twoje wymagania to kupuj.

  jonaszsz4 wrote:
  Czy kto¶ używa modelu Amica AD2C93KiStVAD? Może nie warto przepłacać?

  Rasowy chińczyk.
 • #1027
  Dorilll
  Level 17  
  Jonaszsz tylko sprawdĽ jak kupisz Siemensa czy nie grzeje mocno. Bosche i Siemensy maja wiele modeli, które susza w zdecydowanie wyższej temperaturze jak pozostałe suszarki z pompa ciepła...;) bęben w takiej suszarce na każdym etapie suszenia powinien być jedynie letni, nigdy gor±cy... pozdrawiam;)
 • #1028
  freebsd
  Level 39  
  Dorilll wrote:
  Jonaszsz tylko sprawdĽ jak kupisz siemensa czy nie grzeje mocno. Bosche i siemensy maja wiele modeli, które susza w zdecydowanie wyższej temperaturze jak pozostałe suszarki z pompa ciepła... bęben w takiej suszarce na każdym etapie suszenia powienien byc jedynie letni, nigdy gor±cy... pozdrawiam;)
  SprawĽ też czas suszenia. Możesz porównać z wykresem numer 30 z tej strony: https://jackiewiczowie.blogspot.com/2014/10/zuzycie-pradu-przez-urzadzenia-domowe-i.html
 • #1029
  yanes
  Level 28  
  I pilnuj gwarancji, bo niektóre Siemensy nie doczekaj± końca trzyletniej gwarancji.
 • #1030
  jonaszsz4
  Level 10  
  Z Państwa odpowiedzi wynika iż Siemens nie będzie najlepszym wyborem. Rozumiem że ciężko o bezawaryjno¶ć je¶li chodzi o suszarki z pomp± ciepła. Po prostu Ľle sformułowałem wymagania. Może nie tyle chodzi mi o niezawodno¶ć co o sam± markę. Która firma bryluje w produkcji suszarek, tzn. której firmy będ± najbardziej "pewne". Z tego co wyczytałem dużo ludzi kupuje Electrolux. A może inne firmy: Bosch, LG, Samsung,AEG? Znalazłem też tak± suszarkę: HAIER I-Pro 7 HD90-A3979-S. Podoba mi się tylko nie wiem co to za firma. Używa kto¶ urz±dzenia marki Haier? Może być pojemno¶ć 8kg - pralkę mam tak±.
  Electrolux EW7H578SP, Electrolux EW9H378SP PerfectCare? Tylko one nie maj± funkcji parowych.
 • #1031
  mrice
  Home appliances specialist
  jonaszsz4 wrote:
  której firmy będ± najbardziej "pewne"

  Najbardziej pewne s± wła¶nie sprzęty z rodziny Bosch / Siemens.

  jonaszsz4 wrote:
  Znalazłem też tak± suszarkę: HAIER

  Chińczyk.

  Generalnie, je¶li chcesz się dopytywać o modele to załóż swój temat w odpowiednim dziale, bo to generalnie Off Topic względem tematu tego w±tku, który jest o wyższo¶ci pompy nad grzałk± i na odwrót.
 • #1032
  Borutka
  Level 29  
  jonaszsz4 wrote:
  Z Państwa odpowiedzi wynika iż Siemens nie będzie najlepszym wyborem.

  Nie chodzi o to, że jest zły. Tylko że prawie nikt go nie ma. Poza tym ciężko będzie znaleĽć osobę, która używa kilku suszarek i wskaże tę jedyn± słuszn±. Każdy co¶ tam sobie kupił i w tym w±tku rekomendacji zakupowych jest sporo.
  Co do awaryjno¶ci, to suszarki s± coraz lepsze i większo¶ć problemów leży po stronie użytkowania niezgodnie z instrukcj±.
  Dotyczy czyszczenia filtrów zgodnie z zaleceniami instrukcji, jak i rozumnego doboru wsadu. Bywa że jeden chiński plastikowy sweterek zniszczy filtr i przyczyni się do trwałego uszczerbku w sprawno¶ci wymiennika.
  We wskazanym Siemensie producent nie opisuje systemu automatycznego czyszczenia wymiennika. Na pierwszy rzut oka filtry wygl±daj± jak AutoClean w Boschu. To z pewno¶ci± jest dobry system automatyki czyszczenia. Jednak rekomendacja odkurzania wymiennika jest dla mnie zastanawiaj±ca, ponieważ w systemie AutoClean wymiennik jest zawsze mokry.
 • #1033
  Dorilll
  Level 17  
  Ja z kolei mogę powiedzieć że mojego electroluxa w przeci±gu 4 lat polecilem ponad 10 osobom. Ponad 10 tych samych suszarek na przestrzeni kilku lat. Jeszcze żadna nikogo nie zawiodła A dodam że większo¶ć jest intensywnie używana i to przez cały rok. Jednak każdy z nas zamontowal dodatkowy filtr na wymiennik, mysle ze dzięki temu zapchanie sie wymiennika bardzo sie opozni albo w ogóle do niego nie dojdzie bo zd±ży zepsuć sie cos innego. Nie mniej jednak moj electrolux ani trochę nie suszy gorzej niż jak byl nowy, tak jak pisałem pracuje 7-10 razy w tyg A bywaj± maratony ze leci 5 suszen pod rz±d. Mam też psa, który gubi sier¶ć plus raz w tyg zawsze jest prane i suszone jego legowisko...wiec jakos tam to wszystko sprawnie funkcjonuje...sam wymiennik czyszcze jedynie raz w miesi±cu
 • #1034
  SAWEK101
  Level 31  
  A ja mam dwie, jedn± wywiewn±, zużycie teraz to na 7kg ok 2,5kWh i nowa z pomp± jest to najtańszy model indesit kupiłem za 1400zł, zużycie 1,6kWh na taki sam wsad, oczywi¶cie pomiary s± po przetestowaniu kilku suszeń i wybraniu najsensowniejszej opcji bo jak wiemy można suszyć różnie i tak pierwsza suszy 110min druga 180min i nie prawd± jest że pompa nie nagrzewa mocno ubrań, co mogę jeszcze powiedzieć niestety suszarka z pomp± wypuszcza trochę wilgoci na mieszkanie (taka specyfika).
  Moja wywiewna niema żadnej elektroniki (tylko taki model był) i chyba jak będę się nudził to założę jej dodatkowy termostat sterowany temperatur± powietrza na wyj¶ciu by wył±czył czasem jedn± grzałkę pod koniec suszenia my¶lę że może to zaoszczędzić 0,2-0,3kWh choć i tak ubrania się nie kurcz±.
  Suszarkę wywiewn± mam dłuższy czas i wiem że zostanie z nami do puki totolotek będzie się kręcił :), dałem za ni± 800zł i niestety widzę że obchodzi się z ubraniami lepiej niż ta nowa(godzinę krócej suszy i ma lepiej wyprofilowane drzwiczki i przedni± grodĽ on ¶rodka), no cóż jakbym nie miał starej to bym kochał now± :)

  Kolega pisze o siemensie z pomp±, ogl±dałem i jako¶ nie przemawia to do mnie, wybrałem w miare sprawdzone rozwi±zanie je¶li chodzi o filtry bo u mnie s± dwa i widzę ze to jednak dobry wybór (chodzi o nieszczelno¶ci obudowy filtrów). auto clean to porażka.

  Natomiast mam pralkę siemens iQ300 na inwerterze i jestem mega zadowolony.
 • #1035
  Borutka
  Level 29  
  SAWEK101 wrote:
  co mogę jeszcze powiedzieć niestety suszarka z pomp± wypuszcza trochę wilgoci na mieszkanie (taka specyfika).

  Co¶ chyba nie działa prawidłowo. Przecież to jest jak lodówka nofrost.
  SAWEK101 wrote:

  auto clean to porażka.

  Czemu kolega tak uważa? jakie¶ do¶wiadczenia serwisowe? To jest na rynku jest ze 2 lata, w tym ja mam tak± półtora roku.
 • #1036
  Dorilll
  Level 17  
  Dlatego twierdze ze Electroluxy s± jedne z najbardziej delikatnych suszarek. U mnie pranie nigdy nie jest gor±ce, na żadnym etapie suszenia. No może na bawełnie potrafi przygrzać ale tego programu praktycznie nie używam.

  Dodano po 2 [minuty]:

  My¶lę że droższe modele suszarek pracy bior± jeszcze mniej. Ja przy tylu suszeniach poszedłbym w takim b±dĽ razie z torbami. 2.5 kWh to baaardzo dużo
 • #1037
  SAWEK101
  Level 31  
  2,5kWh to dużo ?, u mnie około 100prań rocznie licz±c nawet 1zł za suszenie więcej, to się różnicy w zakupie 600zł nie zwróci! a co dopiero jak kto¶ płaci 2500zł za suszarkę.

  Moja suszarka z pomp± też ma opcję suszenia w niższej temperaturze ale co z tego jak jeszcze dłużej jej to zajmuje.
  Każda suszarka kondensacyjna produkuje trochę pary na mieszkanie tak już jest i nie jest to wada, żadna nie jest idealnie szczelna i para ucieka, widać to czasem w okolicach zbiorniczka z wod±.
 • #1039
  dprzyb
  Level 22  
  Strumien swiadomosc... wrote:
  To może nie pierz i nie susz, 2,12zł wafelki kitkata sa droższe.

  Durny komentarz... A Ty zjadasz 300-400 kitkatów rocznie?
 • #1040
  freebsd
  Level 39  
  SAWEK101 wrote:
  2,5kWh to dużo ?, u mnie około 100prań rocznie licz±c nawet 1zł za suszenie więcej, to się różnicy w zakupie 600zł nie zwróci! a co dopiero jak kto¶ płaci 2500zł za suszarkę.
  Dokładnie, szacunkowo 600 zł różnicy i pytanie, po ilu latach zepsuje się suszarka z pomp± ciepła. I będzie trzeba kupić kolejn±.

  Dodano po 1 [minuty]:

  dprzyb wrote:
  Durny komentarz... A Ty zjadasz 300-400 kitkatów rocznie?
   Kolega suszy 400 razy w roku?
 • #1041
  Dorilll
  Level 17  
  Tak ja dla przykładu mam 400 suszen w roku spokojnie jak nie więcej... często 10 suszen w tyg A to by dało 25 kwh tygodniowo A 100 miesięcznie.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Panowie tutaj piora okazjonalnie z tego wychodzi wiec nawet jakby suszarka brała 5kwh to różnicy w rachunkach by nie bylo
 • #1042
  freebsd
  Level 39  
  @dorilll Czy nie jeste¶ przypadkiem handlowcem AGD? Sprzedajesz te suszarki, o których piszesz?
  26 % wpisów w AGD co kupić.
  71 % w AGD użytkownicy.
  Do tego, to konto wygl±da, jak drugie konto @borutka
 • #1044
  Borutka
  Level 29  
  Chyba niepotrzebne jest takie założenie, że zaraz się zepsuje.
  Ci±gniecie w nieskończono¶ć tę mitologię, a najdłużej ci co im się nie zepsuła. Urz±dzenie jest po prostu wrażliwe na błędy obsługi i to wszystko. Zupełnie jak automatyczna skrzynia biegów w samochodzie. Swoj± czteroletni± suszarkę oddałem w rodzinie. Czyst± i pełnosprawn±. Umrze je¶li j± sami zakatuj±.
  Zaleta suszarki tradycyjnej jest tylko jedna... można j± zepsuć jedynie młotkiem.
  Kto raz kupi suszarkę z pomp±, to choćby mu padła tydzień po gwarancji, raczej nie wróci do tradycyjnej.
  freebsd wrote:

  Do tego, to konto wygl±da, jak drugie konto @borutka

  Za to u kolegi 2/3 postów to zacne "pozostałe". Ale ja nie dociekam.
 • #1045
  SAWEK101
  Level 31  
  Wiesz co , ja mam obie i jako¶ czę¶ciej suszę wywiewn± :), bo jest szybciej i obsługi mniej.
  Ale chciałem tu powiedzieć że widzę jakie temperatury skraplania katuj± sprężarkę w każdej suszarce i nie wróży to jej długowieczno¶ci, a jak kto¶ nie dba i zabije wymienniki po 2-3latach to już w ogóle masakra się tam dzieje także dużo zależy od użytkownika , po 3 latach raczej przymusowa rozbiórka w drobny mak i potraktowanie wszystkiego myjk±, jak kto¶ jest w stanie zrobić to sam to jako¶ na tym zyska ale jak ma zapłacić 300-400zł to już cała ekonomia bierze w łeb.
 • #1046
  freebsd
  Level 39  
  Sprawdziłem ile mnie kosztuje energia elektryczna zużywana przez pralkę i suszarkę w 2015 roku: https://jackiewiczowie.blogspot.com/2015/01/zuzycie-pradu-przez-suszarke-do-ubran-i.html
  (już to wstawiałem na elektrodę)

  Sprawdziłem również teraz, za kilka ostatnich miesięcy. Inna pralka, ale ta sama suszarka: https://youtu.be/GW1y390Q1eo
  ( Pralkę kupiłem zgodnie z poradami z poniższego w±tku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18301397#18301397 )


  Oraz dzisiejszy artykuł, w tym temacie, ponieważ na koszt urz±dzenie składa się również:
  - Koszt jego zakupu.
  - Nasz czas po¶więcony ma zakup i obsługę: codzienn± i okresow±.
  - Materiały eksploatacyjne i energia.
  https://zielona.interia.pl/eko-technologie/ne...sie-psuje-planowane-postarzanie-t,nId,5793931
 • #1047
  freebsd
  Level 39  
  Zmierzyłem kamer± termowizyjn± temperaturę suszenia ubrań w suszarce kondensacyjnej BEZ pompy ciepła.
  Wykonałem ten pomiar w mojej suszarce, któr± użytkuję od lat i nie mam problemu z kurczeniem się ubrań od temperatury - jak to niektórzy w tym w±tku insynuuj±.
  Moja suszarka: https://jackiewiczowie.blogspot.com/2014/04/suszarka-kondensacyjna-do-ubran-jaka.html
  Pomiar kamer± termowizyjn±:
 • #1048
  Borutka
  Level 29  
  freebsd wrote:
  Zmierzyłem kamer± termowizyjn±

  Nie trzymałbym się kurczowo tej temperatury i akurat nigdy twierdziłem że to największym problem, chociaż ta temperatura bywa wysoka. Zreszt± porównanie temperatury obudowy daje do my¶lenia, a i wiele suszarek potrafi ogrzać nieduże pomieszczenie.
  Istotne jest to, że wysuszona tkanina z suszarki z pomp± ma inn± konsystencję i pachnie intensywniej. I wynika to z całkowicie różnej technologii
  pozbywania się wilgoci z tkaniny.
 • #1049
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  Borutka wrote:
  Istotne jest to, że wysuszona tkanina z suszarki z pomp± ma inn± konsystencję i pachnie intensywniej. I wynika to z całkowicie różnej technologii
  pozbywania się wilgoci z tkaniny.

  Kazda suszarka kondensuje wilgoć i ja odprowadza do zbiornika bez znaczen8a czy z pompa ciepla czy bez.
 • #1050
  freebsd
  Level 39  
  Borutka wrote:
  Istotne jest to, że wysuszona tkanina z suszarki z pomp± ma inn± konsystencję i pachnie intensywniej. I wynika to z całkowicie różnej technologii
  pozbywania się wilgoci z tkaniny.
  Tak zachwala sprzedawca. To marketingowy bełkot, by ogłupić klienta, gdy rzetelnych argumentów brakuje
  Suszarka z pomp± ciepła i "klasyczna" działaj± dokładnie identycznie - s± to suszarki kondensacyjne.