Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik prędkości podawania filamentu w drukarce 3D

mi_ma 17 Jun 2015 21:29 8199 5
Rocketjobs
 • Czujnik prędkości podawania filamentu w drukarce 3D

  Tanie drukarki 3D są już dosyć popularne. Na różnych forach i stronach wiele osób się chwali swoimi konstrukcjami, które wykonali przy wykorzystaniu tych właśnie urządzeń. Najpopularniejsze z nich wykorzystują do budowy struktury podawany przez rozgrzewającą go głowicę filament. Na zdjęciach wszystko wygląda dosyć prosto i solidnie, jednak rzeczywistość jest zupełnie inna.
  Jeżeli porównamy cenę drukarki przemysłowej opartej najczęściej o inną metodę druku, to zauważymy, że różnica w porównaniu do takiej konstrukcji może być nawet stukrotna. Cena w tym wypadku idzie w parze z jakością. Gwarantuje ona odpowiednią dokładność i przede wszystkim powtarzalność wydruku, bez konieczności każdorazowego kalibrowania parametrów.

  W przypadku drukarek biurowych sprawa wygląda zupełnie inaczej. Efektowne wydruki prezentowane w internecie nie powstają za kliknięciem klawisza. Wymagają wielu ciągłych kalibracji oraz często szczęścia, ponieważ zastosowane konstrukcje często są wiotkie, ruchome elementy mechaniczne mimo zastosowania serw nie są dostatecznie dokładne. Najsłabszym punktem jest głowica, która często nie jest odporna na nierównomierne rozgrzewanie filamentu, jego zacinanie się itp.
  Oczywiście hobbyści, którzy chcą chociaż odrobinę posmakować tej technologii robią wszystko, by tanim kosztem udoskonalić domowy druk 3D. Poniżej autor opracował i wykonał czujnik prędkości podawania filamentu, który ma wykrywać ewentualne zacięcia i wstrzymywać wydruk pozwalając na usunięcie problemu i drukowanie dalej z możliwie dobrą jakością. Urządzenie oparte jest o Arduino i enkoder wbudowany w 2,5-calowe koło obracające się na metalowym łożysku. Autor chce jednak rozwinąć swój projekt i zamiast "mechanicznego" enkodera w przyszłości korzystać z optycznego. Obecne rozwiązanie niestety wstrzymywało wydruk nawet, jeśli wszystko działało tak jak powinno. W ciągu 2-godzinnego druku wystąpiło wiele fałszywych alarmów, podczas których druk był zatrzymywany powodując bruzdy na elemencie drukowanym. Enkoder optyczny ma być bardziej czuły i wykrywać mniejsze prędkości niż obecnie pokazany. Program "nasłuchujący" dane przekazywane przez enkoder napisany jest w Pythonie.

  Czujnik prędkości podawania filamentu w drukarce 3D


  Źródło http://www.cuddleburrito.com/blog/2015/6/11/p...prints-with-filament-feed-encoder-and-arduino

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  mi_ma
  Translator, editor
  Offline 
  Has specialization in: elektronika wojskowa
  mi_ma wrote 831 posts with rating 794, helped 0 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2006 year.
 • Rocketjobs
 • #2
  Gizmoń
  Level 28  
  Ooo, kółko! Kółko z enkoderem, które w dodatku nie działa! Fajny projekt. Czy nie lepiej by było udoskonalić zespół podawania i nagrzewania materiału, tak, by nie miał tendencji do częstego zatykania się?
 • RocketJobs
 • #3
  george2002

  Level 21  
  Tak się zastanawiam po co taka kombinacja że do PC po USB info idzie jak przecież teraz programy korzystają z przycisku STOP obecnego na panelu sterowania z graficznym wyświetlaczem - wystarczy do niego sygnał doprowadzić, proces z enkoderem sprawdza czy idą impulsy wtedy kiedy drukarka drukuje (kiedy drukuje łatwo sprawdzić po sygnale enable dla silników tak myślę) i jak brak impulsów to zwarcie przycisku stop a ten przez ramps info do programu na PC żeby zatrzymać drukowanie :) tak to widzę prościej i łatwiej :)

  Pozdrawiam
  George2002
 • #4
  treker
  Level 25  
  Chyba lekki przerost formy nad treścią, ale przy drukarkach w wersji DIY często zdarzają się takie projekty...
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  seeb
  Level 13  
  Autor nie podał kodu dla arduino bo najwyraźniej uznał, że jest zbyt prosty by go prezentować i zawarł tylko część w Pythonie i dlatego wam nie działa. Ale podzielam zdanie, że to przerost formy nad treścią. Za dużo urządzeń jak na tak proste zadanie.