Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy spalę odbiornik Amator 2 stereo?

31 Maj 2005 17:22 2159 26
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    Raczej nie ... ale nie przesadzaj z mocą !
  • Poziom 42  
    Witam! To wszystko zależy, jak mocno go wysterujesz, jeżeli nie przekroczysz danej mocy strat, to będzie grało, ale jak lubisz dać ognia, to lepiej nie ryzykuj.
    Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Zależy od ustawień regulatorów barwy dźwięku i poziomu sygnału wejściowego. Skala regulatora głośności to żadna sugestia...
  • Poziom 21  
    Ustaw wzmocnienie na "0", wlącz zasilanie a dopiero potem podepnij głośnik i zwiększaj wzmocnienie.
    To pozwoli Ci stopniowo zwiększać moc na głośniku i oszczędzisz mu styku po włączeniu zasilania.
    Nie zapomnij też przed wyłączeniem najpierw zjechać potencjometrem spowrotem na "0" potem odłączyć głośnik a dopierona samym końcu wyłączyć zasilanie.
  • Poziom 13  
    Witam z tego co zauważyłem u mojego kolegi to nie powinieneś spalić tego amatora. Mój kumpel podłączył pod amatorka dwa głośniki szerokopasmowe tonsila każdy po 4ohm i nie żałował sprzętu :| niskie i wysokie na maksa, głośnowść zresztą też katował ten sprzęt w taki sposób blisko 2 lata dopóki nie dostał at9100. Myśle że nie powinien sie spalić aczkolwiek różnie bywa...
    Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    jak dasz czadu to pójdą bezpieczniki o ile są orginalne zawwze tak jest

ten sprzęt jest stosunkowo wytrzymały nawet 2 om wytrzymuje a gra niesamowicie głóśno z wykopem nawet mała impre sie zrobi przy dobrych kolumnach np 4xaltus 75 ( nasz sylwester grał 6 godz na zadrutowanych bezpiecznikach i nic mu nie było tylko gorący ale cały czas na fulla :D)

amator ma ogromny zapas trafa ok 60 wat na 2x10wat końcówke i radio więc trafa nie spalisz w naj naj bardziej pesymistycznym przypadku pójdzie gml i diody prostownicze ( głósnik nie bo kondensator go chroni przed dc )

w razie czego gml to 2xbdp (chyba 285 i 286 te co sterują w forte :D)i bd 135 i bd136 diody są po 40 gr a gml cały za 20 zł sztuka sie wychaczy
  • Poziom 19  
    witam .
    amator jest naprawde wytrzymaly jezeli bedziesz chcial go spalic to ci sie to powinno udac ale napewno nie tak szybko jak ci sie wydaje :)
    to polski sprzecior a nie jakies sony .... :) a z ta zapasowa moca to cos w tym jest , mialem amatora i podlaczalem do niego wszystkie kolumny jakie tylko mialem w domu 4 i 8 om wytrzymal wszystko :) a czadu dawal ze hoho ;)
    pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    ja mialem podlaczone 4 omowe glosniki przez baaaaardzo dlugi okres czasuu i gral gral i nic mu sie nie stalo pewno gral by do dzis gdyby nie to ze stal sie juz dla mnie za slabym sprzetem po dzisiajesze glosniki jakie posiadam :)
  • Poziom 36  
    Jeżeli podłączy się kolumny 4Ω do radia "Amator 2 stereo" to przepali się co najwyżej bezpiecznik od końcówki mocy, która ma zabezpieczenie przeciwzwarciowe, ale nie zalecam podłączania kolumny 4Ω, gdyż można przeciążyć zasilacz.
  • Poziom 36  
    Aby podkręcić bas należy zwiększyć pojemności kondensatorów w końcówkach mocy, zasilaczu, przy potencjometrze zwiększającym niskie tony oraz przy potencjometrze głośności.
  • Poziom 17  
    Zwiększenie kondensatorów w zasilaczu nic nie pomoże, jedynie odpowiedź impulsową, ale tego nie odczujesz dla takiej mocy.
    Przy potencjometrze też nic nie pomoże, bo wejście wzmacniacza tak bardzo nie obciąża źródła. Jedynym sposobem jest zmiana elementów w korektorze. Ma może ktoś schemat całego radia lub tylko tej części. Dzięki niej dałoby się doradzić co trzeba tam wymienić, by bas był lepszy.
  • Poziom 14  
    Ja posiadam amatora3 prowadziłem na nim imprę na altusach 300W końcówy tak się grzały że można było usmarżyć jajecznicę bezpieczniki wytrzymały zniekształcenia dźwięku znikome a podbicie basu poprostu extra tego wzmacniacza nieda się spalić no chyba że podł. uszkodzone głohy
  • Poziom 24  
    Ja mam najstarszą wersję Amatora i niestety zjechały mi się UL1405. Wsadziłem UL1481, zmniejszyłem zasilanie do 12V i kolumny 4omy. Pograło ponad rok i diabli wzieli końcówkę mocy. Teraz znowu to naprawiam.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Po co zmniejszyles zasilanie? UL1481 spokojnie moze pracowac przy 24V jak i przy glosniku 4Ω!
  • Poziom 24  
    Grzały się jak głupie, to zmniejszyłem. Zresztą raz mi się spalił z niewiadomych powodów przy 15V, to dałem 12.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Jesli Ci sie spalil to na pewno nie z tego napiecia tylko innych przyczyn.Masz na nim jakis radiatorek?
  • Poziom 24  
    Był radiatorek. Całkiem spory zresztą, nie wiem o jakiej powiedzchni, ale napewno wystarczającej.
    Mozliwe, że zaczął się wzbudzać i wszystko poszło przez układ Zoobla, który niby zabezpiecza przed wzbudzaniem, a tam jest straszna plątanina kabli :|
  • Spec od drukarek
    Witam.
    Z tego co pamiętam w amatorach stosowano trzy rodzaje końcówek mocy:
    -GML-026 13W 4Ω - ten jak najbardziej powinien wytrzymać.

-GML-026/2 10W 4,8Ω - ten typ amatora był sprzedawany w komplecie z kolumnami o impedancji 8Ω i taka impedancja była podana z tyłu na obudowie urządzenia, czy wytrzyma obciążenie 4Ω? szkoda było by mi sprawdzać - to ładny zabytek, a GML jest coraz trudniej dostać - ale zadecydujesz sam (jeśli masz w nim takowe GML'e) :D

-UL 1405 5W 8Ω - ten napewno nie wytrzyma 4Ω :D

:arrow: marian 1981.02 - podłączałeś UL 1481 pod 24V :?: wg. danych katalogowych Ucc max. wynosi dla niego 20V

Pozrawiam.
  • Poziom 28  
    ciekawostka odnośnie Amatora w pierwszej wersji (UL 1405) . zazwyczaj w dedykowanych do niego kolumnach siedziały glosniki szerokopasmowe GDS20/10 8 Ohm. ostatnio trafiłem na oryginalne kolumny do niego ( klient kupił je dawno temu w jednej paczce z radiem) z głośnikami GD10/10 4Ohm. na zewnątrz opis 8Ohm i nie widać róznicy , do momentu ściągnicia maskownicy. odkręciłem specjalnie głosniki , żeby zobaczyć opis na magnesie, bo wcześniej się z takimi kolumnami nie spotkałem. grało tak przez całe lata bezawaryjnie, czasem nawet głośno.
  • Spec od sprzętu Unitra
    gosp napisał:

:arrow: marian 1981.02 - podłączałeś UL 1481 pod 24V :?: wg. danych katalogowych Ucc max. wynosi dla niego 20V
    Tak podlaczylem pod 24V i ten "AMATOR" tak dziala do dzis!!!Ale to nie problem bo w zasilaczu od tego radia jest peerek ktory sluzy do regulacji napiecia i smialo mozna zjechac do 20V :D Mam na mysli AMATORA 1
  • Poziom 24  
    A jakie bezpieczniki tam zalozyles? Bo fabryczne 2x400mA chyba by tego nie zniosly.
    A ja przestalem sie cackac z UL1481, w poniedzialek wsadze tam TDA2030, ciekawe jak zagra :smile:
  • Spec od sprzętu Unitra
    Przestan TDA2030 to jeszcze gorsze ciuls...niz UL1481!
  • Specjalista AGD
    ul1481 tak naprawdę wytrzymują 18v a 24v wytrzymują układy ul1480 tak w woli ścisłości
    ja amatora z uwalonymi układami ul1405 przerabiałem na 1 układ tda1554 aplikacja jest banalnie prosta układ i 2 kondensatory na wejściu trochę zmian na wyjściu i mamy 2*20w przy 4om i zasilaniu 15v zrobiłem tak kilka amatorów które działają do dzisiaj
  • Poziom 24  
    Ee, nie przesadzaj, nie gra to znowu tak źle. Wsadziłem i działa. Nawet więcej mocy niż w UL1481 i trochę więcej zniekształceń.