Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezprzewodowy sterownik kamer PTZ.

splawik00 20 Lip 2015 19:22 4071 11
 • Bezprzewodowy sterownik kamer PTZ.

  Witam.
  Chciałbym przedstawić kolejną konstrukcję służącą do sterowania kamerami PTZ. Urządzenie powstało z powodu dużych cen gotowych sterowników oraz tego, że potrzebowałem bezprzewodowego sterownika, a takiego gotowego nigdzie nie znalazłem. Węc postanowiłem zbudować od samemu :)
  Całość jest o tyle uniwersalna, że może służyć jako bezprzewodowy sterownik lub statyczny. Oznacza to, że nie musimy korzystać z odbiornika. Przewody RS485 można podłączyć bezpośrednio do nadajnika.
  Całosć oparta jest na procesorach Atmega8, zarówno nadajnik jak i odbiornik, a taktowanie to kwarc 8MHz. Zasilanie nadajnika zrealizowane jest na akumulatorze litowo-polimerowym o pojemności 3,1Ah co starcza na bardzo długi czas użytkowania. Urządzenie posiada oczywiście wbudowaną ładowarkę z zabezpieczeniem termicznym akumulatora. Komunikacja bezprzewodowa oparta jest na układach NRF24L01. Zasięg uzyskiwany z tych modułów to kilkanaście metrów w mieszkaniu.
  Jeśli chodzi o funkcjonalność to urządzenie nadaje komendy w protokole PELCO-P przy prędkości 4800 przez UART. Następnie całosć przetwarzania jest na kostkach MAX485 do standardu RS485. Przewidziana jest również możliwość użycia poprzez zworę terminatora zarówno w odbiorniku jak i nadajniku.
  Niestety w obecnej wersji nie przewidziałem możliwości zmiany protokołu oraz prędkości. Również adres kamery jest ustawiony na stałę na 22.
  Stwrowanie odbywa się poprzez joystick (pion, poziom, zoom) oczywiście proporcjonalnie do wychylenia drążka zmienia się prędkość. Dodatkowo mamy klawiaturę za pomocą której można wybierać presety i ścieżki patrolowe oraz je zapamiętywać (zapisywać) po dłuższym przytrzymaniu przycisku. Dodatkowo można ustawiaćć ręcznie focus kamery przyciskami * i #. Wejście w menu kamery odbywa się przyciskiem na joysticku.
  Jeśli chodzi o wsady do procesorów to niestety na razie nie przewiduję udostępnienia ich na forum. Zamieszczam schematy oraz zdjęcia konstrukcji i zapraszam do zadawania pytań :)

  Bezprzewodowy sterownik kamer PTZ. Bezprzewodowy sterownik kamer PTZ. Bezprzewodowy sterownik kamer PTZ. Bezprzewodowy sterownik kamer PTZ. Bezprzewodowy sterownik kamer PTZ. Bezprzewodowy sterownik kamer PTZ. Bezprzewodowy sterownik kamer PTZ. Bezprzewodowy sterownik kamer PTZ. Bezprzewodowy sterownik kamer PTZ.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  splawik00
  Poziom 23  
  Offline 
  Specjalizuje się w: ---
  splawik00 napisał 831 postów o ocenie 125, pomógł 34 razy. Mieszka w mieście Zielona Góra. Jest z nami od 2007 roku.
 • Relpol przekaźniki
 • Relpol przekaźniki
 • #3
  splawik00
  Poziom 23  
  Można teoretycznie tak zrobić, ale fabrycznie były tam piny proste i tak pozostawiłem. Poza tym w ten sposób zajmuje mniej miejsca. No chyba, ze to ma uzasadnienie np. w zasięgu takie pionowe ułożenie to wtedy co innego :D
 • #6
  splawik00
  Poziom 23  
  Koszt ciężko ocenić. Powodem jest cena joysticka. Nowy kosztuje kolo 200zł. Ja dorwałem okazyjnie dwa używane w niskiej cenie. Średnio koszt samych części odbiornika to 30zł, a nadajnika jakieś 100zł + joystick za 40zł.
 • #7
  Gruby__
  Poziom 16  
  Do czego jest ten byczy silnik i potencjometr? I dlaczego to właśnie w taki sposób jest zrobione? ;)
 • #9
  Gruby__
  Poziom 16  
  O matko, z tyłu wygląda to jak serwo, a to jest joystick. :D Przepraszam za niedopatrzenie. ;)
 • #10
  mkrysz8
  Poziom 20  
  Bardzo fajna konstrukcja. Gdyby zasięg Ci nie wystarczał, są też moduły NRF24L01 LNA PA, czyli z wbudowanymi wzmacniaczami, spora różnica zasięgu, ale też trochę droższe (ok 15zł ebay).

  Do czego służy przekaźnik w nadajniku? Ciężko mi to ocenić, bo złącza nie są opisane.
 • #11
  splawik00
  Poziom 23  
  Niestety moduły ze wzmacniaczami są tak samo skuteczne jak te bez. Robiłem testy i nie odnotowałem żadnej różnicy w zasięgu. Może coś źle skonfigurowałem, tylko co? Moc na max, prędkość transmisji minimalna, sprawdzałem różne kanały i nic.
  Przekaźnik rozłącza akumulator od układu. Wtedy gdy używam urządzenie podczas ładowania to cały prąd idzie z ładowarki, a nie z ładowanego akumulatora.
 • #12
  WALDERAMA 7!
  Poziom 11  
  Fajnie, ale bez wsadu to projekt wystawiony tylko do pochwalenia się,
  a szkoda, potrzebuję tylko wbić się do swojej kamery na bramie by optymalnie z domu sprzed TV poustawiać ją sobie
  Potrzebuję tylko obsłużyć menu, bez obracania,
  Może ktoś pomóc? w ostateczności mogę rozwinąć te 100m skrętki by podłączyć się kablem, tylko jak to zasterować by mieć kursory i menu?