Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezprzewodowy sterownik podlewania na 16 sekcji

klops_mops 30 Cze 2009 21:00 29542 60
  • Bezprzewodowy sterownik podlewania na 16 sekcji
    1. Pomysł
    Około rok temu, podczas tworzenia ogrodu instalowałem również system automatycznego podlewania, teraz, gdy już prawie w połowie ukończyłem układanie rur, montowanie armatek itp. Przyszła pora na jakieś automatyczne sterowanie tym wszystkim. Z początku myślałem, by kupić gotowy sterownik, lecz gdy zobaczyłem ceny (rzędu 800zł), stwierdziłem, że wykonam takowy samodzielnie. Dość dużymi utrudnieniami (w przypadku kupna gotowego rozwiązania) były stawiane przezemnie wymagania wobec urządzenia (ale o tym za chwilę).

2. Wymagania
    Oczywiście przed przystąpieniem do pracy postawiłem pewne wymagania, które muszą być spełnione, oraz takie które zrealizuję w przyszłości
    - obsługa 16 sekcji podlewania, każda sterowana niezależnie (sprzętowo zrealizowane, kwestia dopisania paru linijek programu)
    - podział sterownika na 3 moduły – moduł sterowniczy, z LCD, tam następuje całe sterowanie; moduł odbiorczy, on odbiera polecenia od modułu sterującego, oraz załącza przekaźniki; moduł wykonawczy, znajdują się tam prawie tylko przekaźniki, które podłączone będą z elektrozaworami
    - bezprzewodowa transmisja pomiędzy modułem sterującym, a odbiorczym
    - ustalanie odpowiedniego trybu pracy, tj. praca ręczna, automatyczna, stan wstrzymania, wykrycie deszczu
    - obsługa czujnika deszczu
    - obsługa czujnika temperatury
    - łatwość zwiększenia ilości obsługiwanych stref (max. 16)

3. Sprzęt, realizacja
    W obydwu modułach zastosowałem mikroprocesor Atmel’a, dokładniej Atmega32, z zewnętrzny rezonatorem kwarcowym 16Mhz. Dodatkowo na płycie sterownika znajduje się:
    - Zegar czasu rzeczywistego – PCF8583 – wykorzystywana (jak na razie) jest tylko godzina
    - Moduł nadawczy Telecontrolli – nadaje odpowiednie polecenia do modułu odbiorczego
    - Szereg złącz, między innymi: złącze ISP, na LCD, do przycisków, szyna czujnika deszczu, włącznika oraz gniazdo zasilania
    - Goldpiny z wyjściem/wejściem na diody LED, buzzer, niektóre przyciski
    O rezystorach i innych drobnostkach nie będę już pisał.

Jeżeli chodzi o odbiornik, to sytuacja wygląda podobnie, z tą różnicą, że znajdują się tam dwa układy ULN2803, którymi steruje procesor, na podstawie odebranych danych. Układy te zastosowałem, z tego względu, iż przekaźniki pobierają 80mA prądu, co na jeden pin procesora jest znacznie za dużo. Na płytce tej znajdują się również 3 gniazda RJ45 służące do podłączenia modułów wykonawczych (płytka przekaźników). Oczywiście znajduje się również gniazdo ISP, oraz wyjście na osobną płytkę (tak to już czwarta…), na której znajduje się wyświetlacz LCD, 4 przyciski i piny od RS232. Dlaczego zastosowałem osobną płytkę do tego? Dlatego, że moduł odbiorczy, wraz z modułem wykonawczym będzie zamknięty w szczelnej obudowie i rzadko kiedy będzie to otwierane (tylko w przypadku awarii itp.), wtedy też podłączona będzie ta płytka.

Komunikacja bezprzewodowa
    Bardzo chciałem, by sterownik znajdował się w garażu, a nie daleko w ogrodzie, równocześnie nie chciałem kłaść żadnych kabli. Z pomocą przyszła para modułów firmy Telecontrolli, które wysyłają/obierają dane z/do procesora poprzez RS232.

4. Komunikacja z użytkownikiem
    Funkcję komunikacji z użytkownikiem sterownika pełni wyświetlacz LCD oparty na sterowniku HD44780 4x20 znaków, 5 diód LED, 1 buzzer (na razie nie wykorzystywany), oraz 4 wielofunkcyjne przyciski. Dodatkowo znajdują się również 3 przełączniki i jeszcze jeden przycisk.
    a) 4 przyciski – służą głównie do poruszania się po menu sterownika
    1. Wejście do menu/zatwierdzanie danych
    2. Zwiększanie numeru sekcji/poruszanie się po menu w górę/ustawianie godzin
    3. Analogicznie do przycisku nr. 3 - Zmniejszanie numeru sekcji/poruszanie się po menu w doł/ustawianie minut
    4. Cofanie się w menu/wychodzenie z menu/dodatkowo podczas normalnej pracy przyciśnięcie przycisku nr. 4 powoduje wejście do trybu podglądu ustawień poszczególnych stref, pokazywany jest tam czas STARTU, KOŃCA, CZAS TRWANIA – obliczane
    b) 3 przełączniki
    1. Główny włącznik zasilania (fizyczne odcięcie zasilania)
    2. Przełącznik trybu pracy – praca automatyczna oraz ręczna. Po jego przełączeniu sterownik automatycznie przechodzi do poziomu menu odpowiadającego za ręczne sterowanie poszczególnymi sekcjami podlewania
    3. Przełącznik włączenia trybu wstrzymania pracy całego sterownika – przydatne gdy nagle trzeba wstrzymać podlewanie itp.
    c) dodatkowy przycisk – jest to przycisk który należy przycisnąć przed fizycznym wyłączeniem układu. Dlaczego? Ponieważ sterownik musi wysłać sygnał do modułu odbiorczego, że będzie on lada chwila wyłączony. Po wysłaniu tego sygnału zapala się dopiero zielona dioda sygnalizująca o możliwości wyłączenia sterownika.

Diody LED:
    W obudowie zamontowane są również diody LED, sygnalizujące różne rzeczy, których nie ma na LCD, tj.
    a) Dioda praca – sygnalizuje ona podlewanie – obojętnie jakiej strefy
    b) Wstrzymanie podlewania ręczne – sygnalizuję włączony stan wstrzymania podlewania, który aktywuje użytkownik poprzez jeden z przełączników, ta dioda sygnalizuje poprzez mruganie
    c) Wykrycie padającego deszczu/dużej wilgotności – Dioda zapala się, gdy czujnik deszczu będzie sygnalizował (zwarcie obwodu/podanie stanu niskiego) jego padanie, bądź utrzymywanie się dużej wilgotności
    d) Wstrzymanie podlewania z powodu wykrycia deszczu – zapala się wtedy, gdy następuje wstrzymanie podlewania z powodu wykrycia deszczy, a wstrzymanie takiego nastąpi po spełnieniu dwóch warunków – padanie deszczu oraz ustawienie w menu opcji „w przypadku wykrycia deszczu wstrzymaj podlewanie”
    e) Ostatnią diodą jest dioda sygnalizująca zezwolenie na wyłączenie zasilania sterownika. Gdy zostanie naciśnięty przycisk „chęci wyłączenia sterownika” dioda zaczyna mrugać (wysyłany jest wtedy sygnał do odbiornika), po pewnym czasie świeci światłem ciągłym – wtedy można wyłączyć sterownik

5. Schematy
    a) Nadajnik (poprawiona wersja - poprawione błędy, które wyszły w trakcie używania)
    b) Moduł wykonawczy - przekaźniki
    W przypadku pytań odnośnie schematów proszę pisać :)

6. Program
    Program zarówno na sterownik (nadajnik), jaki i odbiornik napisałem w Bascom’ie. Moduły komunikują się poprzez RS232, jest to komunikacja jednostronna STEROWNIK  ODBIORNIK.

Wszystkie ustawienia wybiera się z wielopoziomowego menu, które przedstawia się tak:

7. Praca
    Na dzień dzisiejszy, wszystko sprawuje się dość dobrze. Zasięg jaki muszę osiągnąć to ok. 40m, udało mi się uzyskać ok. 250m (dalej nie szedłem), za anteny robiły 2 kawałki kabla o długości ~15cm.

8. Obudowa
    Obudowę posiada tylko sterownik, wygląda to tak, że wszystkie płytki przykręcone są do panelu przedniego. Jest to o tyle fajne rozwiązanie, że podczas wyjmowania sterownika wyjmuje się od razu całość. Panel ten będzie umieszczony w skrzynce podtynkowej, tak że przednia ściana będzie na równo z kafelkami w budynku. Jeżeli chodzi o moduł odbiorczy oraz wykonawczy to tylko przykręcę je do jakiejś deski, by się trzymały i zamknę w szczelnej skrzynce.

9. Dalsze prace
    Teraz muszę jeszcze to wszystko umieścić w skrzynce, podłączyć do elektrozaworów, oraz dokończyć tworzenie sieci elektrozaworów, lecz to dopiero za miesiąc.. Co do dalszych planów rozwoju (a rozwój na pewno będzie) planuję:
    - dwustronną komunikację między modułami, możliwa zamiana na BT-222
    - pełną obsługę z komputera, Internetu

10. Praca z komputerem
    To jest dopiero początek tworzenia pomysłu...
    Obecnie stworzyłem program na Windows, w którym jak na razie możliwe jest tylko monitorowanie pracy sterownika. Tak jak jest to ukazane na krótkim filmie.

Link

11. Film prezentujący pracę oraz obsługę sterownika
    Przepraszam za kiepski montaż, lecz się spieszyłem - jakby coś było nie jasne, to proszę pytać.
    W 4 lini LCD nadajnika(sterownika) będą w przyszłości wyświetlane numery włączonych stref (teraz wyświetlana jest już nieistotna rzecz):
    Słaba jakość filmu spowodowana jest dość znaczą kompresją, ponieważ prędkość mojego uploadu jest rażąco niska...

Link

12. Zdjęcia
    a) Sterownik
    Bezprzewodowy sterownik podlewania na 16 sekcjiBezprzewodowy sterownik podlewania na 16 sekcjiBezprzewodowy sterownik podlewania na 16 sekcjiBezprzewodowy sterownik podlewania na 16 sekcjiBezprzewodowy sterownik podlewania na 16 sekcji

b) Odbiornik, wraz z modułem wykonawczym (przekaźniki) oraz płytką z wyświetlaczem i przyciskami
    Bezprzewodowy sterownik podlewania na 16 sekcjiBezprzewodowy sterownik podlewania na 16 sekcjiBezprzewodowy sterownik podlewania na 16 sekcji

Bezprzewodowy sterownik podlewania na 16 sekcjiBezprzewodowy sterownik podlewania na 16 sekcji

13. Uwagi końcowe
    Co do wsadu/programu - udostępnię, gdy napiszę nową wersję softu, ponieważ dostrzegam drobne błędy..
    Co do schematów - nadajnik już jest, reszta w ciągu najblizszych dni :)

Na razie sterownik jest "polutowany" na 8 kanałów, żadnym problemem jest dołożenie kolejnej karty przekaźników (co widać po wolnych gniazdach).

W przypadku pytań, chętnie odpowiem.

Pragnę również podziękować niektórym osobą na tym forum za udzieloną mi pomoc - wasze wypowiedzi nie idą na marne. Zwłaszcza koledze "mirekk36" :)

Pozdrawiam, czekam na komentarze i oceny :)

Zapraszam również na mojego bloga poświęconemu DIY - http://diy-elektronika.pl/
    PS. Mam nadzieję, że jeszcze się załapałem na konkurs DIY Czerwiec :)

Fajne!
  • Fibaro
  • #2 30 Cze 2009 22:06
    pawelskt902
    Poziom 9  

świetna konstrukcja
    jakie zastosowałeś elektrozawory
    jaki wyniósł cię koszt

• #3 30 Cze 2009 23:19
    IMEX
    Poziom 20  

Witam

Czy przewidziałeś Brak wody od dostawcy i w razie braku ciśnienia uruchomienie pompy i podlewanie z zapasowego zbiornika wody

• #4 30 Cze 2009 23:24
    Kuniarz
    Poziom 36  

Świetna konstrukcja, płytki profesjonalnie wykonane - no chyba że to metoda żelazkowa, wówczas respect ! :)
    Możesz kolego rozwinąć temat zdalnego sterowania tymi modułami Telecontroli ? - Gdzie i za ile to można nabyć, może fragmenty kodu w Bascomie ? Mam podobny plan ogródkowy, ale związany z zapalaniem lamp z samochodu, zasięg 100m w zupełności by wystarczył.

• #5 30 Cze 2009 23:40
    Makro1993
    Poziom 26  

Czemu przed wyłączeniem sterownika moduł odbiorczy musi wiedzieć że takowe nastąpi?
    Poza tym świetne!

• #6 30 Cze 2009 23:47
    klops_mops
    Poziom 17  

Koszta - jutro podliczę.
    Elektrozawory - kupowane w Castoramie za ok 90zł/szt. - na razie tylko 3 - muszę dokończyć instalację wodną.

Co do braku wody od dostawcy - tego się nie obawiam, ponieważ mam pozwolenie (oraz odpowiednią instalację) na pompowanie wody z kanału i tylko ona jest wykorzystywana do podlewania.

Co do modułów Telecontrolli można je nabyć w tym sklepie:
    http://www.sensu.pl/?go=products&cat_id=93 - ja tam kupowałem.
    Mój zestaw:
    RRFQ1-433MHz - odbiornik
    RTFQ2-433MHz-R - nadajnik
    Podłącza się je za pomocą prostego inwertera sygnału (na tranzystorze np. BC547) do nóżek Rx/Tx Atmegi i reszta "leci" jak po zwykłym RS232...
    Kod jest to proste:

Code:

Print "test"

Poczytaj o komunikacji RS232 między uC.

Pozdrawiam

EDIT:
    @Makro1993
    Ponieważ, nie można mu tak nagle odciąć zasilania - odbiornik musi wiedzieć że następuje wyłączenie sterownika - wtedy czeka tylko na komendę startu od nadajnika. Dzięki temu nie będzie się wzbudzał (poprzez śmieci w eterze).

Jest tylko jedno wejście (nie czujnik wilgotności, tylko deszczu - konkretnie)

PS. Jeśli to nie problem, to proszę o odpowiednią ocenę mojego projektu - to bardzo motywuje :)

• #7 30 Cze 2009 23:48
    adass
    Poziom 25  

Świetna sprawa takie coś potrzebuje mam w dom zrobiony system wężyków do podlewania kwiatków w doniczkach i mógłbym częściowo wykorzystać sterownik . Czy w sterowniku są wejścia z czujników wilgotności gleby (ile wejść ?).

• Fibaro
  • #8 30 Cze 2009 23:51
    BANANvanDYK
    Poziom 37  

Możesz zdradzić ile kosztuje wykonanie takiego urządzenia? Taki sterownik idealnie pasowałby do sterowania nawadnianiem w ogrodnictwie, szczególnie gdzie gleba to piaski i trzeba cały czas podlewać. Nie muszę wspominać ile kosztuje nawadnianie do ogrodnictwa.
    Jak jest rozwiązany program sterowania? Jakie przedziały czasowe można ustawić odczas nawadniania? Czy jest opcja włączania jednocześnie np. tylko dwóch kanałów (ze względu na wydajność przyłącza, hydroforu)?

• #9 01 Lip 2009 00:16
    terragady
    Poziom 15  

Pewnie budowa wcale nie wyszła taniej niż gotowy sterownik, ale na pewno o wiele bardziej jesteś z niego zadowolony i zawsze można coś poprawić dodać etc. A można wiedzieć co podlewasz? :) Ja korzystam z takiego systemu gotowego, też ma sporo funkcji, u mnie dodatkowo wykorzystuje się wodę z deszczu, która jest zbierana z dachów, jest czujnik który informuje o końcówce wody w zbiorniku i uruchamia pompę. Dobre i oszczędne rozwiązanie, i podobno deszczówka zdrowsza :)

• Fibaro
  • #10 01 Lip 2009 00:42
    klops_mops
    Poziom 17  

@BANANvanDYK
    Można ustawić dowolnie ile sekcji ma chodzić w tym samym czasie. Przedziały czasowe to od godziny 00:00 do godziny 23:59.

• #11 01 Lip 2009 01:17
    acid12
    Poziom 21  

super konstrukcja, sam jestem obecnie w dosc zaawansowanej fazie konstrukcji sterownika podlewania, tyle ze moj układ wykonawczy ma 4 wyjscia 24V i 2 wyjscia 230V (4 strefy - elektrozawory + np 2 pompy od fontanny)
    oparłem to na ATMedze8 i dzieki bogu kod sie zmieścił ;) układ jest tylko wykonawczy, interfejs to 2 guziki i 6 diod :P
    calosc podlaczona pod RS485 a tam komunikacja z PC, masterem, czymkolwiek co zażąda dostepu, zmieni ustawienia.

Ja u siebie przewidziałem tylko 4+2 strefy (wiecej nie potrzeba) ale każdą z tych stref moge definiować niezależnie, dla 7 dni tygodnia a w każdym po 3 procesy (np 3 rozne czasy działania) daje mi to 126 mozliwosci co do czasu zalaczania, modyfikacji.

Podziwiam u Ciebie wykonanie, pierwsza klasa :)

Mam pytanie odnośnie czujnika deszczu, co to jest? (układ, czujnik, sensor ...) ?? czy mógłbyś podać jakieś bliższe dane.

• #12 01 Lip 2009 01:27
    terragady
    Poziom 15  

acid12 napisał:

Mam pytanie odnośnie czujnika deszczu, co to jest? (układ, czujnik, sensor ...) ?? czy mógłbyś podać jakieś bliższe dane.

Zdaje mi się że to zwykłe dwa kabelki a obwód załącza woda (deszcz). Lub w tym wypadku wyłącza. Dobrze myślę?

• #13 01 Lip 2009 04:18
    markovip
    Poziom 34  

Prawdziwe czujniki deszczu, to mały zbiornik z dwoma bolcami ze stali nierdzewnej, do którego pada deszcz, woda się zbiera i daje sygnał, trwa on od dopóki, do poty woda nie wyparuję.

Mam pytanie, co kolega mierzy w Coulombach? ;)

• #14 01 Lip 2009 07:10
    klops_mops
    Poziom 17  

markovip
    Masz racje, tak też będzie wyglądał mój czujnik deszczu.

• #15 01 Lip 2009 08:15
    krzysztofh
    Poziom 29  

Słowa uznania dla Twojej pracy. Na prawdę wykonanie jest super.
    Jeżeli sam robisz pcb, to napisz jak wykonujesz napisy i soldermaskę.
    Do projektu i wykonawstwa trudno się przyczepić bo jest bardzo estetycznie wykonane, ale mam parę uwag, a raczej spostrzeżeń praktycznych, gdyż sam mam ogród i podlewanie.
    Jeżeli chodzi o sterowanie radiowe jakkolwiek fajna sprawa, ale podczas wykonania instalacji podlewania i tak trzeba kopać rowy na magistralę i gdzieś ja wprowadzić do domu do zasilania wody. W takim razie razem z rurą można podać wielożyłowy kabelek do sterowania elektrozaworami. W końcu i tak muszą być z jakiegoś źródła zasilane. Oczywiście układ sterowania ma być w domu dla wygody ale i na okoliczność amatorów cudzej własności.
    Skrzynka z elektrozaworami nie musi być w odległej części ogrodu, ale to już zależy od konkretnego rozwiązania instalacji.
    Zamiast przekaźników można zastosować triaki lub tyrystory. Tak jest w mojej centrali. Wiem, bo kiedyś zrobiłem układ przeciwko zalaniu do domu i pobierałem z niej sygnały. Elektrozawory są zasilane na ogół napięciem 24V zmiennym.
    16 sekcji to aż nadto. Rzadko jest potrzeba aż tak rozbudowanej centrali sterowniczej. Ogród ok 1000m2 wymaga na ogół 3-5 sekcji w zależności od konfiguracji i projektu, a liczba sekcji nie rośnie liniowo ze wzrostem powierzchni podlewania. Sekcjonowanie stosuje się z dwóch powodów. Po pierwsze ze względu na wydajność źródła i z powodu różnych wymagań czasowych poszczególnych sekcji. Np linia kroplująca i tryskacze.
    Sprawa monitoringu z komputera pracy centrali. Hmm, może i się przyda ale w praktyce podlewanie ustawia się na wczesne godziny poranne ok 4 rano. Później centrala nie wykazuje aktywności, więc czy warto?
    Jeżeli chodzi o czujnik deszczu trzeba koniecznie zainstalować, ale czy warto go robić. Za niewielkie pieniądze można kupić gotowy.

• #17 01 Lip 2009 08:54
    majster256
    Poziom 21  

zainteresowała mnie cena elektrozaworów, szukałem ostatnio i najtańsze jakie znalazłem to za ponad 200zl mógł byś podać jakieś parametry tego elektrozaworu? jaki przepływ, jakie napięcie zasilania, może jakiś symbol, poszukał bym sobie w necie:)

a co do twojego urządzenia, to naprawdę świetna sprawa, może w przyszłym roku coś podobnego dla siebie zmajstruje:)

• #18 01 Lip 2009 09:17
    szymon122
    Poziom 37  

Wojtek projekt fajny ale gdyby sterować przez internet to można z pozycji programu?? czy trzeba będzie włączyć przeglądarke internetową??

• #19 01 Lip 2009 11:28
    Adek_106
    Poziom 9  

To jest świetne! Od dawna czekałem, aż ktoś zrobi taki sterownik :) (...) A odnośnie projektu: pod jakim napięciem to pracuje? Jakie napięcie daje na elektrozawory?

• #20 01 Lip 2009 12:13
    grabek_radek
    Poziom 21  

klops_mops napisał:

Co do modułów Telecontrolli można je nabyć w tym sklepie:
    http://www.sensu.pl/?go=products&cat_id=93 - ja tam kupowałem.
    Mój zestaw:
    RRFQ1-433MHz - odbiornik
    RTFQ2-433MHz-R - nadajnik
    Podłącza się je za pomocą prostego inwertera sygnału (na tranzystorze np. BC547) do nóżek Rx/Tx Atmegi i reszta "leci" jak po zwykłym RS232...
    Kod jest to proste:
    Code:

Print "test"

Poczytaj o komunikacji RS232 między uC.

Bardzo mnie to zaciekawilo jesli chodzi o prostote komunikacji podobna jak rs232 w bascomie ;) print :) a mam ogromna prosbe abys mi pokazal jak podlaczyles dokladnie ten modul z mikrokontrolerem
    a i jeszcze jedna sprawa dlaczego nie wykorzystales innych modulow do transmisji radiowej np RR1-433MHz ???

• #21 01 Lip 2009 12:49
    sobieraj_100
    Poziom 12  

Projekt godny wdrożenia seryjnego :-). Mam tylko małą uwagę do panelu przedniego. Można było zrobić otwory na diody w papierze i tak zalaminować , dodać diody ze ściętym "łebkiem". Te dziury w panelu przednim są niepotrzebne. Pozdrawiam

• #22 01 Lip 2009 19:42
    Sylvus
    Poziom 10  

Od niedawna wykonuję nawadnianie ogrodów. Sterowanie elektrozaworów odbywa się za pomocą przewodów , które wygodnie jest położyć przy układaniu magistrali wodnej.Z jednej sekcji możliwe jest sterowanie do 6 zraszaczy wynurzalnych, ale to zależy od ciśnienia w sieci. Dlatego przeważnie dajemy 4 na sekcję. Wydaje mi się że 16 kanałów to trochę za dużo do przeciętnego ogrodu. Dla mnie ciekawą propozycją byłby sterownik uproszczony, ze sterowaniem przewodowym. Gratuluję pomysłu, bardzo staranne wykonanie.

• #23 01 Lip 2009 20:25
    cirrostrato
    Poziom 36  

majster256 napisał:
    zainteresowała mnie cena elektrozaworów, szukałem ostatnio i najtańsze jakie znalazłem to za ponad 200zl
    Ja u siebie w bardzo prymitywnej instalacji zastosowałem pralkowe od polskiej PS bo kumpel miał worek nowych zbędnych ale można zdobyć na złomie,steruję niezależnie dwa zawory(230V) sterownikami czasowymi (też dwie szt) z marketu po 9,99zł.Wystarcza ,dalszej rozbudowy nie będzie.

• #24 02 Lip 2009 08:25
    klops_mops
    Poziom 17  

Przepraszam, że nie odpowiadałem, ale mam uszkodzony komputer.

Co do pytań które się pojawiły:
    Układ (odbiorniki, nadajnik, przekaźniki) jest zasilany napięciem stałym 5V, a elektrozawory zmiennym 24V.
    Wiem, że 16 sekcji to jest aż nadto, ale osobiście potrzebuję ok. 10 sekcji, a resztę przekaźników mogę wykorzystać np. do oświetlenia.

Dlaczego nie zastosowałem RR1-433MHz? Dlatego, że wiele osób polecało mi właśnie tą parę. Co do ich podłączenia do procesora, to:
    Jest to prosty inwerter, jeżeli chodzi o odbiornik, to analogicznie do tego.

Dużo osób pisze o połączeniu przewodowym - fakt było by to lepsze (bardziej niezawodne) oraz tańsze, ale u mnie ciężkie do zrealizowania.

@sobieraj_100
    Co do tych otworów - też tak myślałem, ale stwierdziłem, że nie wyglądało by to zbyt ładnie ze względu na to że średnica jest stosunkowo mała, a papier ma swoją grubość i nie było by to całkiem płaskie..

Może uda mi się dziś pokazać schemat, ale jak już wspomniałem mam uszkodzony komputer (matryce)..

Dziękuję za pozytywne komentarze :)
    Chętnie poczytam Wasze pomysły na udoskonalenie tego sterownika, bo na pewno popracuję nad nową wersją.

Pozdrawiam

• #26 02 Lip 2009 11:18
    majster256
    Poziom 21  

a co z tymi elektrozaworami z castoramy? jaką one maja średnicę?

• #27 02 Lip 2009 11:19
    sheeeep
    Poziom 25  

klops_mops a Twój inwerter nie jest godny polecenia, takie rozwiązania mają prawo działać tylko z niskimi f. Fakt że niesamowicie proste rozwiązanie lecz 7404 kosztuje 40 groszy.

• #28 02 Lip 2009 12:23
    henryxxl
    Poziom 26  

Pomysł i wykonanie profesjonalne, gratulacje:)
    Może ktoś ma coś podobnego lecz prostszego na układach analogowych?

• #29 02 Lip 2009 12:37
    majster256
    Poziom 21  

Na układach analogowych to akurat będzie bardziej skomplikowane:)

• #30 02 Lip 2009 13:36
    kamilekaaaaa
    Poziom 23  

Gdzie kolega zamowil takie plyteczki. Wykonanie pierwsza klasa.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo