Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar temperatury z wielu czujników DS18b20 po WiFi za pomocą ESP8266

kisoft 10 Sty 2018 18:31 13701 73
  • #1 10 Sty 2018 18:31
    kisoft
    Poziom 13  

Witam chciałbym zaprezentować układ pomiaru temperatury z wielu czujników Ds18b20 ,na razie czterech z jednego modułu ESP8266. Projekt nawiązuje do tego rozwiązania :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3410700.html

Tamten projekt już nie będzie rozwijany w tym natomiast wprowadziłem wiele zmian przygotowując sobie grunt pod przyszłą rozbudowę i dalsze modernizacje. Dlatego też postanowiłem opisać to wszystko w nowym wątku, żeby nie robić niepotrzebnego zamieszania.

schemat podłączenia jest taki

Jak widać możemy podłączyć cztery czujniki ds18B20 w klasycznym układzie. Wyniki pomiarów wyświetlane są na telefonie czy tablecie z systemem Android, wszystko dzięki aplikacji która została stworzona na potrzeby tego projektu. Oczywiście możemy podłączyć dwa lub trzy czujniki i ustawić sobie odpowiedni widok w aplikacji.

Poniżej umieszczam wsad do ESP8266, w opisach wstawiłem wskazówki jak poustawiać moduł. Dodałem przypisanie stałego adresu ip, do modułu ESP8266, teraz po restarcie naszego rutera adres jest cały czas taki sam, przedtem DHCP przydzielał w sposób losowy.

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Jak to teraz odpalić ?
    1. Po zmontowaniu i podłączeniu zasialania należy odczytać seriale DS18B20 możemy załadować do modułu np. ten szkic
    Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Po załadowaniu szkicu odpalamy przeglądarkę internetową na kompie i wpisujemy adres naszego modułu esp8266( musicie sami sobie odnaleźć adres waszego modułu jaki został mu przydzielony tymczasowo przez ruter. Najlepiej przeskanować sieć darmowym programem albo zalogować się na ruterze). Gdy już wszystko się uda, to waszym oczom ukaże się tabelka z temperaturami i adresami ds18b20 .
    Teraz należy wklepać te adresy do właściwego wsadu, opisy umieściłem w kodzie.
    Następnie musimy wprowadzić dane naszej sieci i przydzielić adres ip. taki który nie będzie kolidował z innymi adresami (tu odsyłam do innych poradników), wprowadzamy jeszcze numer portu i przygotowany w ten sposób szkic wgrywamy do modułu ESP8266.

W aplikacji należy ustawić taki sam port i adres ( można też dokonać własnych ustawień i widoków) a następnie całkowicie wyłączyć apkę (również usunąć z rzutu) i odpalić jeszcze raz .
    Aplikacja jest do pobrania w załączniku, niestety z przyczyn technicznych nie udało mi się umieścić jej jeszcze w sklepie google dlatego też przy instalacji należy dopuścić możliwość instalacji z nieznanych źródeł. Na niektórych telefonach moich kolegów wyskoczył monit że aplikacja może być potencjalnie niebezpieczna (z braku weryfikacji przez sklep google) . Oczywiście za jakiś czas umieszczę aplikację w sklepie google i wtedy należy odinstalować tą wersję i zainstalować ze sklepu.

APLIKACJA JEST WŁASNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ AUTORA TEGO POSTU I PODLEGA PEŁNEJ OCHRONIE PRAW AUTORSKICH. MOŻE BYĆ WYKORZYSTYWANA RÓWNIEŻ W CELACH KOMERCYJNYCH.
    Czekam na opinie i komentarze życzę wszystkim miłej zabawy, Wkrótce dalsze modyfikacje i rozbudowa o pomiar z wielu ESP, funkcje termostatu itp.

P.S
    Aplikacja jest już dostępna w sklepie nazwa to : Termik4Temp . Aplikacja jest darmowa i nie wyświetla reklam.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • SterControl
  • #2 10 Sty 2018 21:18
    Robstar
    Poziom 17  

1. czy w aplikacji przewidziałeś zapis do bazy np.sql
    2.aplikacja powinna mieć możliwość skanowania czujników i przypisywania włanych nazw.
    3.Czy testowałeś poprawność działania czujników na większych odległościach w domu przy tym napięciu 3,3V

• #3 10 Sty 2018 21:34
    tomjed
    Poziom 28  

Co jest nie tak z plikiem? Bo nie można go otworzyć?

pzdr

• SterControl
  • #4 10 Sty 2018 21:41
    kisoft
    Poziom 13  

Wszystko zapisywane jest do bazy danych .
    W aplikacji istnieje możliwość zmiany nazwy czujnika (może być dowolnie edytowana) po pierwszym odpaleniu ustawiane są nazwy początkowe.
    Na tą chwilę niestety musimy sami odczytać adres ds18b20 i przypisać go w kodzie do esp18b20, może uda się w następnej aktualizacji usprawnić ten proces i zrobić to w aplikacji.
    Jeżeli chodzi o zasięg no to cóż u mnie jest wystarczający, napięcie zasilania można podnieść do 3,6V max( ale czy to coś zmieni ?)

Dodano po 6 [minuty]:

tomjed napisał:
    Co jest nie tak z plikiem? Bo nie można go otworzyć?

pzdr

a co dokładnie się dzieje?

• #6 10 Sty 2018 21:47
    kisoft
    Poziom 13  

Już sam ściągnę z elektrody i sprawdzę.

• #7 10 Sty 2018 21:48
    tomjed
    Poziom 28  

:-) Mój Android nie chce go wypakować... WIN7 zresztą też... :-( Bo program wrzuciłem do ESP a temp nie mogę odczytać...

• #8 10 Sty 2018 21:55
    kisoft
    Poziom 13  

to zabezpieczenia antywirusowe mieszają u mnie się rozpakowuje normalnie , podaj na pw adres e-mail, może tak przejdzie a jak nie to pobierzesz bezpośredni z mojego dysku .

• #9 10 Sty 2018 23:20
    Robstar
    Poziom 17  

Obawiam się że przy takim napięciu i większej odległości w obrębie oczywiście mieszkania mogą być kłopoty z prawidłowym odczytem ale to zależy od kilku czynników. A na jakiej długości wykonujesz pomiary , najdalszy czujnik

• #10 10 Sty 2018 23:23
    kisoft
    Poziom 13  

Ruter jest na piętrze a moduł w kotłowni, w prostej linii to będzie z 10 metrów. Można inne moduły z anteną zew.

• #12 11 Sty 2018 00:37
    kisoft
    Poziom 13  

Pisałem w B4 A , właśnie piszę małą poprawkę bo nie zmienia nazw czujników (problem z bazą danych).

Już poprawiłem jest ok, umieściłem w pierwszym poście już dobry plik (mały szkolny błąd z pośpiechu). Należy odinstalować pierwszą wersję tylko tak całkowicie (wejść w ustawienia aplikacje odinstaluj) przeciągnięcie palcem ikony do kosza może nie wystarczyć.
    Przepraszam Kolegów z pomyłkę, życzę miłego testowania.

• #13 11 Sty 2018 08:01
    tomjed
    Poziom 28  

Koledzy, czy możecie rozpakować plik z aplikacją? Bo ja zawracam głowę autorowi, że nie mogę rozpakować ani na androidzie, ani na win..?
    Pzdr

• #15 11 Sty 2018 18:06
    niebieski55
    Poziom 16  

tomjed napisał:
    Koledzy, czy możecie rozpakować plik z aplikacją? Bo ja zawracam głowę autorowi, że nie mogę rozpakować ani na androidzie, ani na win..?
    Pzdr

Też miałem problem z rozpakowaniem. Pobierz http://www.7-zip.org/ on rozpakowuje to archiwum bez problemu.

• #17 11 Sty 2018 23:46
    kisoft
    Poziom 13  

O oo uuu ...... spore zainteresowanie , raczej nie zachęca do dalszych działań a i pochwał też nie brakuje.... Ale spokojnie biorę się za termostat (tylko nie piszcie mi kiedy no kiedy ten termostat, ustalamy że w niedługim bliżej nie określonym czasie).

P.S
    Uwag krytycznych też nie ma, więc jest chyba dobrze

• #18 12 Sty 2018 11:03
    tomjed
    Poziom 28  

niebieski55 napisał:

Ok. Dzięki pomogło. Miałem wcześniejszą wersję i była doopa, ale ta nowsza jest ok. Swoją drogą to zastanawia mnie dlaczego na smartwonie nie mogę..?

kisoft napisał:
    raczej nie zachęca do dalszych działań

Ale, że co..? Kolega nie zamierza rozwijać projektu..? :-( No weź tak liczyłem, tego właśnie szukałem i tak bardzo kibicuję... ;-)

• #19 12 Sty 2018 11:19
    kisoft
    Poziom 13  

Spokojnie w drugim rzucie termostat ale to już przez sklep google , żeby nie było właśnie takich problemów jak ty masz. Pliki tego typu to są pliki wykonywalne i powszechnie uznawane za niebezpieczne (tak jak w windowsie exe).

Proszę też o ocenę, wskazówki, sugestie itp. opinie, nawet krytyczne bo to niezwykle pomaga.

• #20 12 Sty 2018 11:33
    lukaszd82
    Poziom 27  

Witam,
    do aplikacji wprowadź też inne czujniki: ciśnienia, wilgotności.
    Sam będę składał coś takiego na ESP8266-12F z czujnikami temperatury DS18b20 (2-4sztuki), czujnik ciśnienia i temperatury BMP280 3.3, czujnikiem wilgotności AM2320 i wyświetlaczem Nokia 5110.
    W założeniach wykorzystanie jakiejś aplikacji na smartfony, strona WWW oraz wysyłanie danych na zewnętrzny serwer. Dodatkowo lokalny oczyt na wyświetlaczu. Wszystko już czeka, tylko czasu brak na realizację.
    Jak zrealizuję to co wcześniej opisałem to kolejnym krokiem jest dołożenie pomiaru PM1.0; PM2,5; PM10 i ewentualnie pomiar siły i kierunku wiatru (to jednak wymaga już większych nakładów finansowych).
    Dalsze plany to opomiarowanie zużycia energii elektrycznej w domu.
    A na deser możliwość zadawania temperatury dla CO w domu oraz załączania 3 odbiorników (oczywiście te opcje po logowaniu).

• #21 12 Sty 2018 11:39
    kisoft
    Poziom 13  

dzięki za opinie sugestie. Zbiorę się za to tak na poważnie za jakiś czas , bo muszę dokończyć i pozamykać inne rzeczy.

• #22 12 Sty 2018 11:54
    lukaszd82
    Poziom 27  

Jeśli w końcu uda mi się znaleźć trochę czasu i zrealizować choć część mojego projektu to wrzucę na elektrodę opis i kody. Niestety teraz pracuję 5dni w tygodniu po 12h a w weekendy czas poświęcam dla dzieci.

• #23 12 Sty 2018 12:20
    tomjed
    Poziom 28  

kisoft napisał:
    ale to już przez sklep google

No oczywiste... Autor projektu też człowiek jeść i żyć musi... :-)
    A rozważałeś możliwość wyboru czujników? Ale nie w tej formie jak jest teraz, że 2, 3 lub 4. Ja myślę o czymś takim, że są do ESP zapięte np 8 czujniki, a ja wybiorę sobie na 1 smartfonie czujnik 1,2,4, a na drugim np 3,4,6,8..?

pzdr

• #25 12 Sty 2018 16:40
    kisoft
    Poziom 13  

tomjed napisał:
    kisoft napisał:
    ale to już przez sklep google

No oczywiste... Autor projektu też człowiek jeść i żyć musi... :-)
    A rozważałeś możliwość wyboru czujników? Ale nie w tej formie jak jest teraz, że 2, 3 lub 4. Ja myślę o czymś takim, że są do ESP zapięte np 8 czujniki, a ja wybiorę sobie na 1 smartfonie czujnik 1,2,4, a na drugim np 3,4,6,8..?

pzdr

Ta aplikacja będzie za darmo i jej przyszłe modyfikacje też . Jeżeli będzie płatne to na pewno nie takie coś co jest zaledwie zajawką . Myśle że wprowadzę możliwość rejstracji czujników i dodam obsługę wielu modułów ESP8266 , wprowadzę też możliwość ustawień modułu z poziomu aplikacji.

P.s
    Aplikacja ze sklepu google będzie całkowicie darmowa i bez reklam (chodzi tylko o weryfikację i wyświetlanie ostrzeżeń i innych monitów na telefonie).

• #26 13 Sty 2018 15:36
    mr_grabarz
    Poziom 18  

Tak z ciekawości, bo ESP jest fajne, ale (ta zawsze jest ale) gdzie jest WiFi to jest, a tak się składa, że mam miejsca z kablami, ale sieci bezprzewodowej to nie ma.
    spotkał się któryś kolega z modułem o podobnej funkcjonalności, ale żeby działał po kablu?
    ew. jakieś namiary na dokumentacje takowych?

• #27 13 Sty 2018 16:03
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #28 13 Sty 2018 17:10
    gosztekseba
    Poziom 31  

mr_grabarz napisał:
    Tak z ciekawości, bo ESP jest fajne, ale (ta zawsze jest ale) gdzie jest WiFi to jest, a tak się składa, że mam miejsca z kablami, ale sieci bezprzewodowej to nie ma.
    spotkał się któryś kolega z modułem o podobnej funkcjonalności, ale żeby działał po kablu?
    ew. jakieś namiary na dokumentacje takowych?

Jasne, że tak -> ENC28J60 + np. atmega/attiny. Pozdrawiam

• #29 13 Sty 2018 17:25
    chemik22
    Poziom 14  

mr_grabarz napisał:

To tak na marginesie ale... jakbyś miał w tych miejscach jakieś dodatkowe nieużywane okablowanie (albo sobie dociągnął) to można zawsze wtedy rozważyć wykorzystanie interfejsu RS485, są nawet gotowe nakładki na Arduino (zawierające układ MAX3485) i biblioteki do tego interfejsu z tego co wiem też są.. jemu nie szkodzi nawet kabel kilkaset metrów. Oczywiście wtedy musisz mieć dwa mikrokontrolery, jeden w miejscu odczytu a drugi tam gdzie zbierasz dane i wprowadzasz je np. po wi-fi do sieci..

Dodano po 6 [minuty]:

gosztekseba napisał:
    Jasne, że tak -> ENC28J60 + np. atmega/attiny. Pozdrawiam

Fakt, to ENC28J60 neguje sens wykorzystania RS485 w Twoim @mr_grabarz przypadku

• #30 13 Sty 2018 18:16
    22053
    Użytkownik usunął konto