Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

8-mio latek przed komputerem.

janek1815 13 Wrz 2016 21:45 1119 24
  • #1 13 Wrz 2016 21:45
    janek1815
    Poziom 38  

Witam.
    Na wstępie jeśli zły dział to proszę od razu o przeniesienie.
    Muszę zapanować nad komputerem w którym jest windows XP i ma dostęp do niego moje 8 letnie dziecko. Pewnie za kilka lat z drugim będzie ten sam problem ;)

Na komputerze są założone dwa profile jeden mój i drugi ogólnodostępny oba zabezpieczone hasłem. Do wczoraj to zabezpieczenie wystarczało. Kiedy uznawaliśmy to za możliwe wpisywaliśmy hasło i dziecko grało w symulator farmy czy gierki online. Wczoraj włączając komputer okazało się że powstały nowe profile i mają uprawnienia administratora oraz hasło na profilu ogólnodostępnym zostało zmienione.

Zapytałem jak to się stało dzieciak po prostu włączył youtube i wpisał zmiana hasła w windows XP. No ok. Wczoraj trochę posiedziałem profil dostępny ustawiłem poprzez narzędzia administracyjne. Pomogło na tyle że już sam nie może zmienić hasła ani utworzyć żadnego profilu.

Dzisiaj po odrobieniu zadań ze szkoły wpisuję hasło dzieciak siada i mówi:
    -To nie problem wpisuje w youtube windows xp włamanie do profilu (lub coś w ten deseń) słuchawki na głowę i mówi że da radę. Było to wejście przez Tryb awaryjny. Trochę skomplikowany jak dla niego ale to kwestia czasu. Założyłem hasło na BIOS w końcu uruchomienie trybu awaryjnego potrzebuje restartu PC. Wiem że pewnie wyjmie baterię no ale to może za rok póki co nie będzie wiedział o co chodzi (chyba).

Jak zabezpieczyć dostęp do windowsa XP przed dzieckiem? Niestety często nas nie ma w domu są dziadkowie a wtedy wiadomo jak to jest każde robi to co lubi najbardziej. Po powrocie naszym znowu lament że nie ma dostępu do komputera. Pomimo że taki praktycznie zawsze umożliwiamy tylko w rozsądnym czasie a nie całe popołudnie.

0 24
  • #2 13 Wrz 2016 22:11
    lesławek
    Poziom 31  

Smutna prawda jest taka, że nie ma możliwości zabezpieczenia komputera do którego ktoś ma fizyczny dostęp, chyba że zaszyfrujesz partycję systemową np vera cryptem, to o ile mi wiadomo jest nie do ruszenia, ale jakakolwiek awaria dysku oznacza utratę danych...

0
  • #3 13 Wrz 2016 22:15
    Jawi_P
    Poziom 33  

No i całe życie będziesz walczył, bo sam tą wojnę rozpocząłeś.
    Sam mam dwójkę dzieci w troszeczkę starszym już wieku. Od samego początku była rozmowa itd. Działa. Jeśli proszę by wyłączył komputer do tej i tej godziny to po prostu wyłącza.
    I to JEDYNY sposób na XP :)
    Nie ma zabezpieczenia, jak siada fizycznie do kompa. W końcu zrobi sobie pendriva botowalnego i z niego będzie zmieniał uprawnienia. U mnie w firmie na służbowych XPekach ze względu na dane też były "profile i cuda niewidy"
    W końcu kiedyś założy kontener ukryty truecryptem i Wasze role się odwrócą :)
    Pogadaj, ustal co może, a co nie i to zaprocentuje w przyszłości. Możesz użyć softu np: OM- Counter - który pracując w tle będzie zbierał takie informację jak czas pracy, data etc.
    W każdym razie oboje się uczycie, jeden zabezpieczać a drugi łamać :)

0
  • #4 13 Wrz 2016 22:21
    lesławek
    Poziom 31  

Vera crypta nie złamie 8 latek... ale masz rację problem nie jest natury technicznej tylko psychologiczno-pedagogicznej...

0
  • #5 13 Wrz 2016 22:26
    woodpecker0
    Poziom 16  

Cóż system można nazwijmy to "zablokować" ustawiając czas w jakich ów system może się odpalić.
    Poleceniem net możesz chociażby ograniczać czasy logowania się danego użytkownika (konta w systemie).

Przykład (do wpisania w konsoli (wierszu polecenia) na koncie z prawami administratora):

Code:

net user nazwaUżytkownika /times:Nd-Cz,16-18;Pt-S,16-20

Pamiętaj, aby oddzielać przecinkiem dni i godziny, zaś średnikiem kolejną definicję. Dni możesz podawać pełną nazwą lub za pomocą skrótów (Pn, W, Ś, Cz, Pt, S, Nd).

Tyle, że jak już wjedzie do systemu to... wiadomo - nie jedno zabezpieczenie już padło i chyba jedynie rozmowa może pomóc, żeby robił to czy tamto.

0
  • #6 13 Wrz 2016 22:34
    McMarycha
    Poziom 30  

Nie lepiej dać szlaban i zabrać komputer? Jeżeli dziecko pomimo założonych haseł dalej kombinuje jak się dostać do komputera to rozmowa niby pomoże? Nie sądze. Zabrać kabel do PC'ta, monitora czy jakis inny który uniemożliwi pracę przy komputerze. Jak nie to zabrać całą jednostkę centralną. Jest jeszcze inna metoda, swego czasu była skuteczna i na starszym pokoleniu się chyba sprawdzała. Mianowicie spodnie w dół, przez kolano i manto...

4
  • #7 13 Wrz 2016 22:48
    Jawi_P
    Poziom 33  

McMarycha napisał:
    Nie lepiej dać szlaban i zabrać komputer ? Jeżeli dziecko pomimo założonych haseł dalej kombinuje jak się dostać do komputera to rozmowa niby pomoże ? Nie sądzę. Zabrać kabel do PC'ta, monitora czy jakis inny który uniemożliwi pracę przy komputerze. Jak nie to zabrać całą jednostkę centralną. Jest jeszcze inna metoda, swego czasu byłą skuteczna i na starszym pokoleniu się chyba sprawdzała. Mianowicie spodnie w dół, przez kolano i manto...

Rozmowa, efekty jej, skutki etc. mogą wyglądać rożnie.
    Nigdy w życiu nie uderzyłem dziecka, uważam, że nie jest to konieczne. Pod warunkiem, że opiekuję się nim i mam dla niego czasu tyle ile trzeba i wtedy kiedy trzeba, a nie jak ma 14 lat i czas go prostować.
    Guzik się sprawdzała, starsze pokolenie wychowane w innych okolicznościach, dzisiaj internet konkuruje z wychowaniem dzieci, jak zabierzesz dostęp w domu, to musisz i na komórkach, tabletach. A jak zabronić u kolegów? Z niektórymi rzeczami trzeba się po prostu pogodzić, takie czasy. A na co dzień dużo spędzać czasu razem, ile się da.
    A co do truecryta czy VeraCrypta itd. - można i tak, ale w domu przed dzieciakiem jak ktoś jest zmuszony to robić, to czas się zastanowić nad własnymi błędami wychowawczymi :)

0
  • #8 13 Wrz 2016 22:58
    McMarycha
    Poziom 30  

A w zasadzie to czemu chcesz dziecku ograniczyć dostęp do komputera ? Słabo sie przez to uczy, jest agresywny czy są jakieś inne negatywne skutki nadużywania komputera ?

0
  • #9 14 Wrz 2016 11:26
    janek1815
    Poziom 38  

Co do nauki to powiem szczerze że nie ma większych problemów. Choć woli po przyjściu iść siedzieć przy komputerze niż odrabiać lekcje pomimo upominania że ma to zrobić. Niestety czasem kończy się to płaczem bo nie chce się uczyć skoro komputer włączony. Co do agresji trochę masz racji w dodatku treści które są na YouTube są nie odpowiednie dla niego. Ciągle ogląda filmiki z gier oczywiście nie mam nic do wymienionego wcześniej symulatora farmy. Obecnie jest to GTA i wszelakie strzelanie i rozjeżdżanie ludzi.
    Błędy wychowawcze być może i tak choć porównując 8 latka do 4 latki to są swoim przeciwieństwem przy takim samym wychowaniu. Skąd ta różnica w nich otóż był okres kiedy jeździliśmy z nim po wszelakich lekarzach z powodu że nie mówił nam. Nie stwierdzono nic. Widać że chciał coś powiedzieć ale nie mógł ciągle się denerwował w końcu się otworzył mając prawie 5 lat. Stąd mogą być nasze problemy. Obecnie jedyna różnica to taka że zamiast iść do szkoły jako sześciolatek poszedł jako siedmiolatek. W sumie w żaden sposób nie odstaje od rówieśników może czasem składa zdania nie tak jak powinien.

Dwa tablety leżą nikt ich nie używa. Komórkę ma ale jakoś czasami w coś zagra nie budzi to jego zainteresowania. Do mojego telefonu nie ma dostępu (Hasło) z żony też coś czasami tam robi choć zazwyczaj córka z niego korzysta.. Tak więc interesuje się głównie komputerem. Telefon zabiera że sobą czasami jak jedzie pojeździć z kolegami po okolicy czy na plac zabaw aby wiedzieć która godzina. Woli telefon niż zegarek. Wie że ma przyjść o danej godzinie i tego pilnuje. Na pewno nie korzysta z niego w tym czasie do gry ponieważ z reguły grają w piłkę czy jeżdżą rowerami.

0
  • #10 14 Wrz 2016 21:25
    młody14
    Poziom 36  

Zapoznaj się z takim programem jak Opiekun.

W technikum mieliśmy to zainstalowane w jednej pracowni żeby podczas lekcji uczniowie nie wchodzili na różne, niepożądane strony ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W gimazjum mieliśmy jeszcze coś takiego jak Benjamin, działało na tej samej zasadzie.

Myślę, że którymś z nich uda Ci się okiełznać rozbrykanego dzieciaczka ;)

0
  • #11 14 Wrz 2016 22:21
    beo
    Poziom 36  

janek1815 napisał:
    Muszę zapanować nad komputerem w którym jest windows XP i ma dostęp do niego moje 8 letnie dziecko.
    To całkowicie nie w temacie, ale zastanów się: skoro teraz masz taki kłopot z 8 latkiem, to co będzie za 3-4 lata? Moja rada. Szlaban bez względny, póki masz chłopie jeszcze jakąś alternatywę.

0
  • #12 14 Wrz 2016 23:04
    McMarycha
    Poziom 30  

Myślę ze nie ma powodu ograniczać zbytnio dostępu. To że woli komputer od lekcji to normalne. Jedyna opcja na razie to pilnować zeby najpierw odrabiał lekcja a później komputer.
    Chociaż można spróbować dać mu z godzinę przed komputerem, a potem kazać odrabiać mu lekcje i dopiero potem moze wrócić do gier.

0
  • #13 15 Wrz 2016 08:22
    janek1815
    Poziom 38  

beo napisał:
    Moja rada. Szlaban bez względny, póki masz chłopie jeszcze jakąś alternatywę.

To akurat nie jest dobre rozwiązanie według mnie wręcz pogorszy sytuację jeszcze bardziej.

Dzisiaj spróbuję się przyjrzeć programom które tutaj padły tj. Benjamin i Opiekun.

Jeszcze jedna sprawa czy jest możliwość blokowania danej strony internetowej z poziomu komputera. Chodzi mi o to że po wpisaniu youtube.com czy youtube.pl ładuje się inna strona?

0
  • #14 15 Wrz 2016 09:31
    beo
    Poziom 36  

janek1815 w tym temacie to już mój ostatni post, bo nie moją rolą jest pouczać kogoś wychowywać własne dziecko. Kłopotem tu, nie jest komputer sam w sobie, a nie przestrzeganie przez malucha granic, stawianych przez rodziców i, de facto ich zgoda na to. Bo sprawy nie rozwiąże kombinowanie jak technicznie mu ograniczyć dostęp - pozytywny efekt tego może być taki, że się dokształci niechcący w temacie, co być może zaowocuje w przyszłości.

4
  • #16 15 Wrz 2016 11:12
    sanfran
    Poziom 36  

Pomysłowość dzieicaków jest nieograniczona. W latach 90 dawałem korepetycje dzieciakowi około 10 letniemu, wtedy miał w domu komputer. W tych czasach królowały 386 i 486. Chłopak był bardzo komunikatywny, zabawiał mnie rozmową aby mu tylko matematyka przeleciała.
    Pytam się czy mama nie blokuje mu komputera. "O, blokuje, a jakże! - pada jego odpowiedź - ale ja zawsze znajduje hasło". Jako, że wtedy najczęściej możliwością było założenie hasła na BIOS to pytam się jak je znajduje, podgląda czy coś. A ten mi odpowiada, że podglądać nie może, bo mama każe mu zamknąć się w łazience na czas wprowadzania hasła. To ja drążę temat, bo wydawało mi się, ze hasło na BIOS cieżko złamać w zaciszu domowym i to jeszcze przez małoletniego w wieku szkoły podstawowej. Ten mi na to z dumnym uśmiechem: "klawiaturę mąką posypuję, ale tak tylko troszeczkę".
    Nie zdziwiłbym sie, gdyby teraz ten chłopak, który wyrósł ma 35 letniego faceta był bardzo bogaty.

3
  • #17 15 Wrz 2016 11:40
    nici
    Poziom 34  

Aż się boje o swoje ( 2,5 rok ) jak to czytam. Mój już jest na etapie kiedy samodzielnie na tablecie zmienia bajkę na YT samodzielnie.

Nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy ja zakładając dziecku hasło, zastałbym je usunięte bądź zmienione. Miałby gwarantowany powrót do dzieciństwa lat 80.

Dzieci nie tyle co od komputera ale od internetu są uzależnione. To daje nam więcej możliwości blokad. Router, modem dostawcy, hasło WIFI, MAC Adres itp itp.

Ja 20 lat temu gdybym tak zrobił, dosłownie dostałbym po łbie i temat byłby zakończony bez dyskusji.

0
  • #18 15 Wrz 2016 12:47
    Dilril
    Poziom 6  

Istnieje możliwość wgrania wtyczki na przeglądarkę, która definiuje które strony są dostępne, a które blokuje. Hasło ogranicza dostęp. Może się przydać.
    Jak pisał @młody14 , te programiki potrafią się uporać z różnymi wybrykami dzieciaków.

Co do wychowania, nie będę się wypowiadał, bo dopiero w planach rodzina :D

Pozdrawiam

0
  • #19 15 Wrz 2016 13:51
    Ibuprom
    Poziom 25  

Na XP wystarczy trik z komendą "at" do uruchomienia dowolnego programu z prawami admina. A stąd już krok do manipulacji użytkownikami systemu.

Ja mam na komputer a w zasadzie internet dla komputera dzieci założoną blokadę na routerze. Liczy toto czas jak długo trwa transfer danych (youtube, gierki online, etc) i po określonym limicie iptables odcina maszynę.
    Oczywiście w miarę upływu czasu trzeba będzie porobić mapowanie ip-mac (statyczny dns aby dzieciak nie zmienił sobie sam IP), jak też zabezpieczyć się przed zmianą MAC-a (mac spoofing) np w sposób taki że monitorujemy pakiety NACK które przy MAC spoofingu wystąpi przynajmniej raz po zmianie MAC-a. Trzeba trochę poskryptować (np OpenWrt) i na bieżąco monitorować. W ten sposób można też zablokować niemal dowolne strony/adresy choć również wymaga sporo pracy jeśli nie chcemy aby to było trywialne do ominięcia.

Sam więc widzisz że to nie takie proste i lepiej ten czas poświęcić dzieciakowi i się z nim dogadać.

0
  • #20 15 Wrz 2016 18:35
    Michał643
    Poziom 12  

Nie ma na to rady w dziedzinie zabezpieczeń :) Dziecko trzeba przekonać wszelkimi innymi sposobami do zaprzestania marnotrawienia czasu przed kompem. Myślę że każda próba blokowania komputera skończy się fiaskiem. Na końcu tego łańcuszka (gdy dziecko nie radzi już sobie z obejściem zabezpieczeń) będzie to, że kupi własnego 10 letniego laptopa za 100zł a internet pociągnie od zaprzyjaźnionego sąsiada, z którym zna się od zawsze. :) Taką dziś mamy rzeczywistość. Dzieci uczą się na błędach i następnym razem nie poznasz od niego sposobu na obejście zapezpieczeń. A najlepsze jest gdy przez długi czas myślisz że wszystkie zabezpieczenia całe a tu komp śmiga od roku bez haseł że aż miło. Pozdrawiam :)

0
  • #21 15 Wrz 2016 19:39
    Gutek297
    Poziom 12  

Coś wtrąca w kwesti technicznej, kontrakton na przycisk power i magiczny magnesik. Tak mój tata blokował mój ZX spektrum.

Dodano po 12 [minuty]:

Coś wtrąca w kwesti technicznej, kontrakton na przycisk power i magiczny magnesik. Tak mój tata blokował mój ZX spektrum.

1
  • #22 15 Wrz 2016 20:09
    andrzej55
    Poziom 35  

Można odblokowywać przycisk power radiowym zdalnym sterowaniem(breloczek), zasilanym z 5V stand-by komputera. Moduły tanie jak barszcz, na znanym portalu aukcyjnym.

0
  • #23 15 Wrz 2016 21:31
    sanfran
    Poziom 36  

Komputer, komputer. Do Internetu nie potrzeba komputera. Są telefony, nawet internet można oglądać na małych przenośnych konsolkach do gier.
    A mój synuś obszedł sobie zabezpieczenia na Internet w ten sposób, ze sciągał filmiki na telefon i oglądał pod kołdrą.

0
  • #24 16 Wrz 2016 17:13
    CMS
    Administator HydePark

Jeśli chodzi o komputer to sprawa jest bardzo prosta. Kłódka na obudowę, a do odpalania stacyjka, tylko z jakimś przyzwoitym kluczem. Tylko wyłącz wszystkie funkcje uruchamiania z klawiatury, myszy, czy wake on lan.
    Nie mniej jednak, tak jak koledzy wyżej, uważam, że nie tędy droga.

0
  • #25 17 Wrz 2016 18:44
    olutas
    Poziom 26  

Witam
    Co do natury technicznej problemu to raczej najlepszym rozwiązaniem będzie jak kolega wcześniej proponował jest założyć blokade na routerze. ;)

A tak btw sam mam 17 lat i bardzo dobrze znam ten ból który przeżywa 8-latek. ;) Sam mam do tej pory ograniczany czas na używanie komputera (czego w ogóle nie pojmuje i wydaje mi sie to idiotyczne) ale rodzice tak powidzieli i tak musi być. Jesteś ojcem i to Ty ustalasz zasady nie dziecko. A jak sie nie podporządkuje stary dobry numer z korkami. ;) Absolutnie nie zamierzam krytykować ani tym bardziej gdyż racja wielu i doświadczenia mi na to nie pozwalają, ale warto przemyśleć. Sam siostrze "banuje" adres MAC telefonu żeby nie robiła mi pingu kiedy gram. :P
    Także moja rada to blokada na routerze i dobrze zabezpieczone wejście do niego przez sieć jak i również rozmowa z małolatem, gdyż jakieś zasady trzeba ustalać. ;) Jeszcze tak dodam, że moi rodzice używają argumentu: "za moje kupione to ciesz sie, że w ogóle możesz siadać, a jak Ci sie nie podoba to możesz wcale". :)
    Pozdrawiam

0