Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moduł Arduino Mega + WiFi ESP8266, opinia, zastosowania

TechEkspert 02 Dec 2018 21:29 8106 18
 • Moduł Arduino Mega + WiFi ESP8266, opinia, zastosowania
  Moduł Arduino Mega (ATmega2560) + ESP8266 na jednej płytce zawiera Arduino Mega i moduł WiFi oparty o ESP8266 z anteną drukowaną i złączem anteny zewnętrznej uFL. Koszt modułu na portalach aukcyjnych to ~12$ Link. Moduł można zasilać z gniazda micro USB lub złącza DC 7-16V, na płytce znajduje się przetwornica DC/DC (MP2307). Komunikacja z modułami odbywa się przez konwerter USB<->UART oparty o układ CH340. Arduino Mega pracuje z napięciem 5V, natomiast ESP8266 3.3V. Wyprowadzenia ESP8266 są dostępne na dodatkowym złączu z opisem po drugiej stronie PCB. Złącze ISP pozwala na programowanie ATmega2560 z ominięciem bootloadera.
  Moduł Arduino Mega + WiFi ESP8266, opinia, zastosowania

  W poprzednim materiale o ESP8266+Arduino UNO rozwinęliście bardzo ciekawą dyskusję o tym czy takie połączenie modułów na jednej płytce ma sens.

  Czy ESP8266 i ATmega2560 może znaleźć lepsze zastosowania?

  Mamy tutaj więcej I/O, 16 wejść ADC 10b, 4xUART oraz 2xtimer 8bit i 4xtimer 16bit.
  Na płytce zabrakło kondensatora SMD, widać tutaj wpływ ceny na jakość podobnie jak w poprzednio testowanym module ESP8266+Arduino UNO:
  Moduł Arduino Mega + WiFi ESP8266, opinia, zastosowania

  Przy łączeniu wyprowadzeń ESP8266 i UNO należy pamiętać o różnych poziomach napięć, podobnie przy podłączaniu peryferiów.
  Po odpowiednim ustawieniu przełączników ESP8266 i ATmega2560 mogą komunikować się z wykorzystaniem UART, inne ustawienie zworek pozwala na połączenie konwertera UART<->USB z wybranym modułem w celu programowania.
  Moduł Arduino Mega + WiFi ESP8266, opinia, zastosowania

  Połączenie modułów po UART - DIP 1 i 2 ON
  Połączenie USB<->UART z ATmega2560 - DIP 3 i 4 ON
  Połączenie USB<->UART z ESP8266 - DIP 5 i 6 ON
  Połączenie USB<->UART z ESP8266 w trybie programowania (GPIO0-GND) - DIP 5 i 6 i 7 ON  Dodatkowy przełącznik RXD0 TXD0 - RXD3 TXD3 pozwala na wybór UART, po którym ATmega2560 będzie komunikować się z ESP8266.
  Ustawienie przełącznika w położenie RXD3 TXD3, oraz DIP 1, 2, 3, 4 - umożliwia komunikację poprzez konwerter USB<->UART z ATmega2560 na porcie UART0, oraz komunikację ESP8266 z ATmega2560 na porcie UART3.

  Czy uważacie takie połączenie ATmega2560 z ESP8266 na jednej płytce za sensowne?

  Arduino MEGA może znacząco rozszerzać możliwości ESP8266 pod względem ilości I/O ogólnego przeznaczenia, oraz ilości wejść ADC, wyjść PWM, możliwe jest odciążenie/buforowanie dla ESP przy realizacji pomiarów lub komunikacji z peryferiami.

  Przełączanie miniaturowych przełączników do zmiany trybów jest niewygodne. Podczas łączenia wyprowadzeń moduły ESP i Arduino należy pamiętać o różnicy poziomów napięć między modułami.

  Poniżej informacje jak zintegrować ze środowiskiem Arduino część modułu z ESP8266 oraz połączyć się do środowiska Blynk:
  ESP8266 WIFI uruchmienie, start z IoT, Blynk, Thingspeak

  Ilość dostępnych PWM, oraz I/O kusiła aby jako test praktyczny wykonać jakiś sterownik RGB lub wielokanałowy sterownik/rejestrator połączony z Blynk lub Thingspeak, ale to już było w poprzednim materiale. Spróbujmy czegoś innego.

  Jako praktyczny test modułu tym razem przetestowałem dedykowany dla Arduino MEGA RFLINK GATEWAY. Projekt RFLink pozwala na dekodowanie transmisji z bardzo wielu urządzeń bezprzewodowych typu czujniki stacji pogodowych, piloty pracujących w pasmach ISM. Do pinu D19 podłączyłem wyjście danych bardzo prostego i taniego odbiornika 433MHz OOK. Autorzy przygotowali podpowiedzi jakich modułów używać: http://www.rflink.nl/blog2/wiring Sprawdziłem działanie taniego odbiornika 5V 433MHz CZS-A, oraz nieco bardziej rozbudowanego 3.3V RFM210L. Oprogramowanie do pobrania na stronie projektu http://www.rflink.nl/blog2/download wykorzystuje do przesłania firmware bootloader Arduino co upraszcza proces testów. Okazało się, że dwa przypadkowo posiadane piloty są prawidłowo dekodowane i w konsoli szeregowej (57600b/s) pojawiły się informacje o numerze przycisku, który nacisnąłem na pilocie. Po dołączeniu lepszej anteny, zaczęły się pojawiać komendy sterujące wysyłane przez piloty pracujące u któregoś z sąsiadów na osiedlu. Może pojawią się dane z popularnych ostatnio czujników stacji pogodowych? Po podłączeniu nadajnika, projekt pozwala także na wysyłanie komend do urządzeń bezprzewodowych.
  Mając na płytce ESP8266 informacje możemy przesyłać dalej z wykorzystaniem WiFi.
  Moduł Arduino Mega + WiFi ESP8266, opinia, zastosowania

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  TechEkspert
  Editor
  Offline 
  W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
  Has specialization in: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
  TechEkspert wrote 3804 posts with rating 3221, helped 12 times. Been with us since 2014 year.
 • #2
  xn_tec
  Level 10  
  Moim zdaniem połączenie bardzo sensowne, bo proste moduły na ESP8266 nie mają wyjścia antenowego a te co mają są stosunkowo drogie. Tu za kilkadziesiąt złotych mamy całość z wygodnym programowaniem ESP8266.

  Tyle żę z tego co gdzieś wyczytałem, to ten moduł sprawia wiele poroblemów i wielu użytkownikom nie udało się zmusić go do działania.
 • #3
  TechEkspert
  Editor
  @xn_tec dzięki za info, czy wiadomo na czym polegają problemy z tym modułem? Mam ten moduł na stole, może uda się sprawdzić te problemy w praktyce?
 • #4
  xn_tec
  Level 10  
  Z tego co znalazłem ludzie miewali problemy z komunikacją między Atmegą a ESP8266. Było też sporo pytań typu "czemu mi to nie działa" i jakoś bez odpowiedzi. Ktoś tam napisał że ta płytka to śmieć i że co chwila ktoś pisze o jakichś problemach. Nie mogę znaleźć linka do tej dyskusji na forum, bo znalazłem ją kilka tygodni temu.

  Jutro ją dostanę, więc zobaczymy na ile to prawda.
 • #5
  khoam
  Level 41  
  xn_tec wrote:
  Z tego co znalazłem ludzie miewali problemy z komunikacją między Atmegą a ESP8266.

  Spora liczba przypadków dotyczyła problemów z odnalezieniem (odgadnięciem) "fabrycznej" prędkości po jakiej ESP komunikuję się po RX/TX. Trwałe ustawienie tej prędkości w ESP (tzn. żeby po resecie była taka, jaką sobie życzymy) też nie jest takie banalne i są sprzeczne informacje w necie na ten temat. Ciekawy jestem z jaką prędkością w tym konkretnym egzemplarzu komunikuje się ESP z Atmegą po RTX/TX.
 • #6
  miszczo997
  Level 28  
  khoam wrote:
  Trwałe ustawienie tej prędkości w ESP (tzn. żeby po resecie była taka, jaką sobie życzymy) też nie jest takie banalne i są sprzeczne informacje w necie na ten temat.

  Przecież na stronie espressif jest pdf podpisany jako ESP8266 AT Instruction Set, gdzie jest napisane w jaki sposób to zrobić(AT+UART_DEF==XX).
  Mało się bawiłem esp, ale akurat z ustawieniem prędkości transmisji nie było żadnych problemów.
  BTW maksymalną prędkość baud jaką udało mi się wyciągnąć z ESP8266 to 4mb/s. Być może można więcej, ale po prostu mój konwerter usb<=>uart już nie wyrabiał.
 • #7
  khoam
  Level 41  
  miszczo997 wrote:
  Przecież na stronie espressif jest pdf podpisany jako ESP8266 AT Instruction Set, gdzie jest napisane w jaki sposób to zrobić(AT+UART_DEF==XX).

  Przy założeniu, że jest oryginalny firmware w ESP, a to dość rzadki przypadek, kiedy towar się sprowadza z ali.
 • #8
  pier
  Level 23  
  TechEkspert wrote:

  Jako praktyczny test modułu tym razem przetestowałem dedykowany dla Arduino MEGA RFLINK GATEWAY. Projekt RFLink pozwala na dekodowanie transmisji z bardzo wielu urządzeń bezprzewodowych typu czujniki stacji pogodowych, piloty pracujących w pasmach ISM. Do pinu D19 podłączyłem wyjście danych bardzo prostego i taniego odbiornika 433MHz OOK. Autorzy przygotowali podpowiedzi jakich modułów używać: http://www.rflink.nl/blog2/wiring Oprogramowanie do pobrania na stronie projektu http://www.rflink.nl/blog2/download wykorzystuje do przesłania firmware bootloader Arduino co upraszcza proces testów. Okazało się, że dwa przypadkowo posiadane piloty są prawidłowo dekodowane i w konsoli szeregowej pojawiły się informacje o numerze przycisku, który nacisnąłem na pilocie. Po dołączeniu lepszej anteny, zaczęły się pojawiać komendy sterujące wysyłane przez piloty pracujące u któregoś z sąsiadów na osiedlu. Może pojawią się dane z popularnych ostatnio czujników stacji pogodowych? Po podłączeniu nadajnika, projekt pozwala także na wysyłanie komend do urządzeń bezprzewodowych.


  No poskładać do kupy takie cosik i można komuś nieźle nerwa ruszyć.

  Co do samej płytki to moim zdaniem nie ma większego sensu. Wprowadzi użytkownikowi więcej zamętu niż przyniesie korzyści. Połączenie ESP8266 i AVR może się przydać jedynie w celu oszczędności energii a ta płytka raczej jest prądożerna.
  Jeśli chodzi o zwiększenie ilości I/O ESP to są fajne malutkie ekspandery I2C.
 • #9
  TechEkspert
  Editor
  @pier w założeniu autorów RFlink miał on służyć nie tyle do żartów co do wykorzystania zdalnie sterowanych gniazdek jako elementów wykonawczych, pilotów jako punktów wejścia do systemu sterowania, podobnie jak czujników stacji pogodowych jako źródeł danych.

  Patrząc na ilość wspieranych urządzeń zespół RFlink musiał się nad tym nieźle napracować...
 • #10
  LChucki
  Level 31  
  TechEkspert wrote:
  Czy ESP8266 i ATmega2560 może znaleźć lepsze zastosowania?

  ESP8266 ma spore ograniczenia, zdecydowanie lepszy jest ESP32 przy niewiele wyższej cenie. No i ten nieszczęsny AVR. ArduinoIDE wspiera ARM, dlaczego więc nie np STM32F107 + ESP32? Cena pewnie podobna. Może byc taniej, z F103 64 czy 100pin ale chyba lepiej F4xx?
  ESP + AVR to takie dziwne małżeństwo, Mercedes, który jest przewożony na lawecie przez F126p. Mercedes służy za klimatyzację.
 • #11
  xn_tec
  Level 10  
  LChucki wrote:
  ESP + AVR to takie dziwne małżeństwo, Mercedes, który jest przewożony na lawecie przez F126p. Mercedes służy za klimatyzację.


  Nie rozumiem Twojego narzekania. Przecież to tania płytka do prostych rzeczy w oparciu o całe dobrodziejstwa Arduino. Do poważniejszych zabaw jest sporo mocniejszych rozwiązań opartych o ARM + WiFi.
 • #12
  LChucki
  Level 31  
  xn_tec wrote:
  LChucki wrote:
  ESP + AVR to takie dziwne małżeństwo, Mercedes, który jest przewożony na lawecie przez F126p. Mercedes służy za klimatyzację.


  Nie rozumiem Twojego narzekania. Przecież to tania płytka do prostych rzeczy w oparciu o całe dobrodziejstwa Arduino. Do poważniejszych zabaw jest sporo mocniejszych rozwiązań opartych o ARM + WiFi.

  Nie bardzo rozumię AVR + ESP,tak jak 8051 + DigiConnect.
  Jakkolwiek, ESP8266 nie przypadło mi do gustu jako platforma i używam go jako mostka UART-WiFI (dlaczego nie I2C czy SPI - WiFI, to inny temat, choć to byłoby lepsze) to często samo ESP wystarcza. Jak nie to tzeba sie ratować nie AVR tylko właśnie ARM.
  Naprawdę dziwne, mając dużo RAM,FLASH itp, używać obok archaicznego AVR. W przypadku modyfikacji projektu ok, dokładam ESP ale jak coś buduje od zera i potężny (w stosunku do AVR) ESP, który się nudzi, ma być tylko "popychadłem" , "robolem" ? W sumie to jak w "normalnym" świecie, prezes, dyrektor, z zerowym wykształceniem i pracownik z wyższym, który na to zasłużył, zna się i nigdy nie bedzie niczym więcej niż kierownikiem.
 • #13
  xn_tec
  Level 10  
  LChucki wrote:
  Naprawdę dziwne, mając dużo RAM,FLASH itp, używać obok archaicznego AVR.


  Patrzysz pod kątem hardware. Dla mnie osobiście to bardzo fajny moduł, bo mam sporo projektów które bazują na Mega i nie ma sensu przerabiać ich na nic innego bo w zupełności wystarcza to co jest. A jednocześnie dobrze byłoby zrobić upgrade radia bo tutaj jest lepszej jakości niż na boardach ESP za 12 pln.

  Jak dla mnie sprawa jest oczywista: potrzebujesz coś prostego i chcesz zrobić to na arduino (bo jesteś początkujący, bo masz coś zrobione wcześniej itp) - wybierasz tę płytę. Potrzebujesz coś mocniejszego, wybierasz ESP32 czy coś tam jeszcze lepszego.

  LChucki wrote:
  W sumie to jak w "normalnym" świecie, prezes, dyrektor, z zerowym wykształceniem i pracownik z wyższym, który na to zasłużył, zna się i nigdy nie bedzie niczym więcej niż kierownikiem.


  W normalnym świecie "pracownik co się zna" myśli, że może zastąpić prezesa czy dyrektora, bo ten jest głupi. Ale jak się go zrobi prezesem czy dyrektorem to się okazuje, że sobie nie radzi i robi głupie błędy bo wiedza techniczna to nie wszystko a poza swoją dziedziną, ów fachowiec na niczym się nie zna.
 • #14
  LChucki
  Level 31  
  xn_tec wrote:
  Patrzysz pod kątem hardware. Dla mnie osobiście to bardzo fajny moduł, bo mam sporo projektów które bazują na Mega i nie ma sensu przerabiać ich na nic innego bo w zupełności wystarcza to co jest. A jednocześnie dobrze byłoby zrobić upgrade radia bo tutaj jest lepszej jakości niż na boardach ESP za 12 pln.

  Tusie zgadzam całkowicie. Modernizacja ok,nowy projekt nie.

  xn_tec wrote:
  Ale jak się go zrobi prezesem czy dyrektorem to się okazuje, że sobie nie radzi i robi głupie błędy bo wiedza techniczna to nie wszystko a poza swoją dziedziną, ów fachowiec na niczym się nie zna.

  Na myśli mam prezesów, co swoje rządy rozpoczynają od "porządków -czemu tu stoi ten karton, itp czyli nic meroterycznego". Nie będę się rozwodził na tym, że jakiś sensowny porządek musi być, ale "prezesa" już od 5 lat nie ma, a ten, co kartony "rzucał" nadal pracuje (już niedługo - emerytura). Sprzątaczka, co "prezes" chciał zwolnić pierwszego dnia pracuje, ochroniarz też. O takich "prezesów" i "dyrektorów" mi chodzi.
 • #15
  db8811
  Level 10  
  Witam.
  na początku zaznaczę że nie jestem specjalistą w dziedzinie i dopiero zgłębiam i poznaje "tematy" związane z Arduino itp. Do kilku dni jestem posiadaczem płytki ATMega 2560 + ESP 8266 ATMega 2560 + ESP 8266 mam pewne problemy. Problem polega na braku komunikacji między ATMega <->ESP .
  Aktualnie posiadam działający projekt: Arduino Uno steruje 6-7 przekaźnikami od oświetlenia <-> komunikacja z Raspberry Pi systemem zarządzania automatyką domową Domoticz + bezprzewodowy Wemos D1 (espEasy) 2 termometry (DS18b20 / BMP280) i to działa ! Raspberry Pi jest połączona z Arduino przez USB i są obok siebie i to chciałbym zmienić.
  Zakupiłem ATMega + ESP 8266 w celu aby móc za jego pomocą sterować tymi 6 może 7 przekaźnikami zamiast Arduino Uno ( mam wgrany program do ATMega i działa )
  Code: c
  Log in, to see the code

  oraz odczytywać temperaturę i wilgotność z DHT12 za pomocą ESP w jednym urządzeniu ( mam wgrany do esp -> espeasy, dodany i skonfigurowany DHT12; espaesy łączy się z RPi i przesyłą dane ). Założenie jest takie że przekaźniki z ATMega 2560 ESP8266 będą w rozdzielnicy elektrycznej (plastikowej )a RPi kilka metrów dalej (będę chciał niebawem podłączyć jakiś monitor/ wyświetlacz w celu sterowania domoticzem. Chciałbym aby komunikacja ATMega do RPi odbywała się poprzez moduł 8266 WiFi i aby było można za jego pomocą sterować również przekaźnikami. Czy ktoś już robił coś podobnego?? Proszę o pomoc i liczę na konkretne podpowiedzi
 • #16
  TechEkspert
  Editor
  Mega komunikuje się z ESP po UART gdy zworki 1 i 2 są przełączone na ON, przełącznik RXD0-TXD0/RXD3-RXD3 pozwala na wybór UART (0 lub 3) w Mega które będzie użyte do komunikacji z ESP.

  Dla próby uruchomiłbym prosty program który na jednym module wysyła coś po UART z określoną przepustowością, a drugi moduł stara się to odebrać i wykonać jakąś akcję. Połączenie z USB może pozwolić na podsłuchanie transmisji.

  Może Ci się przydać kod z materiału o UNO+ESP: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3513269.html

  To będzie pierwszy krok, sprawdzenie powodu braku komunikacji.
  Wykonaj próby i daj znać co udało się ustalić.

  Jeżeli masz już działający kod na Arduino UNO sterujący przekaźnikami to przełożenie go na moduł Mega+ESP jest fajnym pomysłem, rezygnacja z połączenia z RPi po UART via USB w kierunku TCPIP.

  Gdy odepniesz UNO od RPi i podłączysz do PC, to jakie komunikaty trzeba przesłać z konsoli do UNO żeby uruchomił określone przekaźniki?
 • #17
  xn_tec
  Level 10  
  Jeżeli nie masz komunikacji między Atmegą a ESP to na 99% jest to spowodowane brakiem odpowiedniego softu w ESP. Oprogramuj go używając standardowego narzędzia i powinno zacząć działać. U mnie tak było i z tego co widzę te boardy najcześciej są wysyłane bez programu na ESP.
 • #18
  MarekMOL
  Level 1  
  Podepnę się po dwóch latach do tej dyskusji.
  W 2018 roku rozpocząłem mój pierwszy projekt z Arduino. W drugiej wersji wykorzystałem tą właśnie płytkę ze względu na łatwe programowanie. Jako początkujący muszę stwierdzić, że pomogła mi w ogóle wystartować z zadaniem.
  Po krótce, moje rozwiązanie pracuje na magazynie do wskazywania miejsc paletowych, do których pracownik odkłada pojemniki z wyrobami.
  Pracownik czyta kod paskowy z pojemnika do tableta, tablet zapisuje informację w bazie danych i wysyła informację do arduino korzystając z WIFI, którą paletę podświetlić, aby uniknąć błędów przy składowaniu. Jednocześnie można składować do 32 różnych wyrobów. I tu się przydała mnogość wyjść z tej płytki.
  Dwa lata bezbłędnego działania chyba dzięki prostocie całości.
  Moim zdaniem warto było wybrać właśnie tą płytkę.
  Pozdrawiam. Marek.
 • #19
  TechEkspert
  Editor
  Dziękuję za opinię oraz gratuluję udanego projektu.
  Pewnie podniesiesz ciśnienie wszystkim którzy uważają, że arduino nie nadaje się do poważniejszych rzeczy :)
  O ile w automatyce gdzie istnieje ryzyko niebezpieczeństwa lepiej stosować rozwiązania dedykowane do przemysłu,
  to jak widać w rozwiązaniach wspierających arduino znajduje zastosowanie.