logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Pendrive na USB jako alternatywa dla karty pamięci.

-XantiO- 01 Mar 2019 10:46 3933 36
REKLAMA
  • #1 17812199
    -XantiO-
    Poziom 21  
    Posty: 463
    Pomógł: 44
    Ocena: 41
    Marico napisał:


    Zawsze mnie dziwi po co komu używanie kart, niewygodne to i nieprzenośne w porównaniu do pendrive USB.




    Ale jest łatwiejsze do zaimplementowania i zużywa mniej czasu procesora niż USB
  • REKLAMA
  • #2 17812200
    LChucki
    Poziom 31  
    Posty: 1940
    Pomógł: 104
    Ocena: 379
    Marico napisał:
    Zawsze mnie dziwi po co komu używanie kart

    Łatwiej obsłużyć z uC kartę niż HOST USB.
  • #3 17812225
    Marico
    Poziom 20  
    Posty: 409
    Pomógł: 28
    Ocena: 60
    LChucki napisał:
    Zawsze mnie dziwi po co komu używanie kart

    Łatwiej obsłużyć z uC kartę niż HOST USB.[/quote]

    ?? W czym jest trudniejsze użycie gotowego softu do USB jaki jest dostępny dla danego mcu? Jeśli nawet producent o to nie zadba to jest pełno wolnego kodu do wykorzystania.
    Nie ma sensu wymyślać koła, wszystko już wymyślono i napisano.
  • #4 17812245
    LChucki
    Poziom 31  
    Posty: 1940
    Pomógł: 104
    Ocena: 379
    Marico napisał:
    to jest pełno wolnego kodu do wykorzystania.

    I tak jak w Arduino, robię CTRL+C i CTRL+V i magicznie wszystko działa? Nawet jeśli, to jaki jest wybór STM32 z USB HOST a ile z device? Pokaż mi STM32 bez SPI.
  • #5 17812305
    Marico
    Poziom 20  
    Posty: 409
    Pomógł: 28
    Ocena: 60
    LChucki napisał:

    I tak jak w Arduino, robię CTRL+C i CTRL+V i magicznie wszystko działa?


    Dokładanie taki powinien być paradygmat "tworzenia" oprogramowania. Pisanie "swojego" kodu powinno być zminimalizowane do minimum bo w 99% przypadków ktoś to już zaimplementował lepiej. W niektórych skarjnych przypadkach powinno się nawet zabronić niektórym programowanie w ogóle (Bascom, Arduino niestety również zaczyna "bascomować"). Nie ma nic gorszego niż programista wymyślający koło od nowa i tworzący kolejne potworki. Właśnie dlatego Ci coś nie działało bo trafiłeś na gotowy kod opublikowany przez jakiegoś potworko twórcę. Oczywiście aspekt edukacyjny wykkuczam specyficzny przypadek poza dyskusją.

    LChucki napisał:

    Nawet jeśli, to jaki jest wybór STM32 z USB HOST a ile z device? Pokaż mi STM32 bez SPI.


    Na STM32 świat się nie kończy. Ba nawet nie zaczyna.
  • #6 17812310
    LChucki
    Poziom 31  
    Posty: 1940
    Pomógł: 104
    Ocena: 379
    Marico napisał:
    Na STM32 świat się nie kończy. Ba nawet nie zaczyna.

    Proponuję przeczytać, ze zrozumieniem, tytuł wątku. Może coś się wyjaśni?

    Dodano po 1 [minuty]:

    Marico napisał:
    Właśnie dlatego Ci coś nie działało bo trafiłeś na gotowy kod opublikowany przez jakiegoś potworko twórcę.

    Wskaż mi, gdzie napisałem, że coś mi nie działało.
  • #7 17812342
    ex-or
    Poziom 28  
    Posty: 785
    Pomógł: 147
    Ocena: 151
    Marico napisał:
    Zawsze mnie dziwi po co komu używanie kart, niewygodne to i nieprzenośne w porównaniu do pendrive USB.

    F103 nie ma USB OTG
  • #8 17812518
    Marico
    Poziom 20  
    Posty: 409
    Pomógł: 28
    Ocena: 60
    ex-or napisał:

    F103 nie ma USB OTG


    Przecież to była dygresja do posta Freddiego a nie w temacie STM32. Nie wolno już wygłaszać dygresji? Moderator jak już tak explicite traktuje regulamin to mógłby chociaż wydzielić wątek dygresji by umożliwić dalszą wymianę argumentów a nie przenosić go do kosza, uniemożliwiając tym samym dalszą ciekawą dyskusję.

    Moderowany przez Marek_Skalski:

    Zgodnie z życzeniem, temat wydzieliłem.
    "...powinno się nawet zabronić niektórym programowanie w ogóle..."
    Interesujące :)

  • REKLAMA
  • #9 17813895
    Marico
    Poziom 20  
    Posty: 409
    Pomógł: 28
    Ocena: 60
    LChucki napisał:

    Wskaż mi, gdzie napisałem, że coś mi nie działało.


    Służę:
    LChucki napisał:

    I tak jak w Arduino, robię CTRL+C i CTRL+V i magicznie wszystko działa?.


    Powyższe nie da się inaczej odebrać jak sarkazm.
  • #10 17813904
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Posty: 13336
    Pomógł: 1712
    Ocena: 870
    Marico napisał:
    Zawsze mnie dziwi po co komu używanie kart, niewygodne to i nieprzenośne w porównaniu do pendrive USB.

    Co jest nieprzenośnego w kartach pamięci? Czemu są niby niewygodne, jeśli np. w urządzeniu ta pamięć ma być włożona przez 99,666% czasu, a wyjęta jedynie żeby okazjonalnie coś zgrać na kompa? Definitywnie karta micro SD jest mniejsza od najmniejszego istniejącego pendrive'a, a do tego na pewno solidniej się trzyma w swoim gnieździe niż cokolwiek wetknięte do USB.
  • #11 17813928
    Marico
    Poziom 20  
    Posty: 409
    Pomógł: 28
    Ocena: 60
    To, że trzeba założyć okulary by ją za przeproszeniem włożyć? To, że trzeba mieć czytnik by ją odczytać na PC (są laptopy z slotem microSD?)
    Oczywiście mogę dać się przekonać demonicznym argumentem, że 99,666% pozostaje w slocie nie wyjmowana. Ale właśnie wtedy gdy potrzeba okazuje się, że nie ma czytnika pod ręką.
    Przerabiałem już fascynację używania kart w embedded I cieszę się, że mam to za sobą. Miniaturowe tzw. krótkie pendrive'y są o niebo wygodniejsze w użyciu, szczególnie wtedy gdy przychodzi ten rzadki moment, gdy akurat pilnie trzeba go odczytać.
    Karty pamięci to ślepa uliczka postępu.
  • REKLAMA
  • #12 17814061
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Posty: 13336
    Pomógł: 1712
    Ocena: 870
    Marico napisał:
    Karty pamięci to ślepa uliczka postępu.

    Poczekam aż zaczną tak myśleć producenci aparatów fotograficznych i smartfonów.

    Marico napisał:
    To, że trzeba założyć okulary by ją za przeproszeniem włożyć?

    Trzeba było jeszcze napisać, że potrzebna jest pinceta aby ją wyjąć!

    Marico napisał:
    To, że trzeba mieć czytnik by ją odczytać na PC (są laptopy z slotem microSD?)

    Do każdej karty micro dodają w gratisie przejściówkę na duże SD. Jak takiej nie masz, to podaj adres - wyślę Ci ze dwie, bo mam ich w szufladzie pełno.

    W ogóle to USB jest mega niewygodne w roli pamięci, same z tym problemy i zero przenośności. Chmura to jest przyszłość!
  • #13 17814230
    Marico
    Poziom 20  
    Posty: 409
    Pomógł: 28
    Ocena: 60
    Freddie Chopin napisał:

    Poczekam aż zaczną tak myśleć producenci aparatów fotograficznych i smartfonów.


    W swoim aparacie od nowości ani razu nie wyjąłem karty, bo po co? Zdjęcia zgrywa się wygodniej przez kabel. Znajomi postępują podobnie więc to nie jest jakieś dziwactwo z mojej strony.
    Argument z producentami aparatów w mojej opinii jest nietrafiony.

    Freddie Chopin napisał:

    Trzeba było jeszcze napisać, że potrzebna jest pinceta aby ją wyjąć!


    Chętnie bym zobaczył jaki będziesz hop do przodu z kartami mając 74 lata :)

    Freddie Chopin napisał:

    Do każdej karty micro dodają w gratisie przejściówkę na duże SD. Jak takiej nie masz, to podaj adres - wyślę Ci ze dwie, bo mam ich w szufladzie pełno.


    Bardzo dziękuję, ale nie potrzebuję. Ale służę adresem gdzie na pewno przyjmą chętnie taki dar: Muzeum Techniki w Warszawie: Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa :)

    Freddie Chopin napisał:

    W ogóle to USB jest mega niewygodne w roli pamięci, same z tym problemy i zero przenośności. Chmura to jest przyszłość!


    Niewykluczone. Często sarkazm wylatuje wróblem a wraca wołem, więc może być Ci przykro jak jednak taka będzie przyszłość :).
  • #14 17814268
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Posty: 13336
    Pomógł: 1712
    Ocena: 870
    Marico napisał:
    Argument z producentami aparatów w mojej opinii jest nietrafiony.

    Jest w aparacie karta pamieci czy nie? Jest w nim zamontowany pendrive na który aparat zapisuje pliki czy nie? Nietrafione są Twoje argumenty, bo w aparacie JEST karta pamięci, NIE MA pendrive'a i JEST obsługa USB, ale jako device. I takie coś można spokojnie zrobić na większości mikrokontrolerów, bo teraz praktycznie każdy ma USB _DEVICE_. W przeciwieństwie do obsługi pendrive'a, do którego potrzebny jest już host, a ten niestety nie jest tak powszechnie dostępny, pomijając to, że jest to kompletnie poroniony pomysł na praktycznie _STAŁĄ_ pamięć w urządzeniu, a w takiej właśnie roli używa się kart pamięci. Zgrywanie plików przez kabel USB, ale _Z_ karty pamięci, jest całkiem dobrą ideą, ale ma mało wspólnego z tym co starasz się postulować, czyli używaniem pendrive'a bezpośrednio.

    BTW - akurat z tego co słyszałem hosta obsługuje się łatwiej niż device, wiec trudność nie ma tu nic do rzeczy.
  • #15 17814387
    Marico
    Poziom 20  
    Posty: 409
    Pomógł: 28
    Ocena: 60
    Freddie Chopin napisał:

    Jest w aparacie karta pamieci czy nie? Jest w nim zamontowany pendrive na który aparat zapisuje pliki czy nie?


    Przykład z aparatem kolega łaskawy sam przytoczył, nikogo nie namawiam do wkładania pendrive'a do aparatu. Ale, to, że coś jest nie oznacza również, że w IMHO to dobry pomysł. Tak samo, zresztą okazuje się uciążliwy jak istnienie kart SIM (tak samo przydatne teraz jak gopher czy wap, choć co do tego pierwszego to nie jestem pewien). Najpierw były duże SIM w ala karta kredytowa, później zaczęły się wycinanki. Co mi przypomina taką anegdotę, taka dygresja. Był sobie zakład produkujący ołówki. Takie klasyczne drewniane z grafitem w środku. I był tam specjalista od produkcji, który to wpadł na genialny w swojej prostocie pomysł - po co wkładać do ołówka grafit, sięgający samego szczytu, skoro nikt ołówka nie zużywa do przysłowiowego zera? Trzeba produkować więc ołówki, w których grafit będzie krótszy a na końcu będzie samo drewienko. Zarządowi się to spodobało, nagrodzili specjalistę premią i dyplomem i rozpoczęto "tańszą" produkcję. Kilka miesięcy później ten sam specjalista wpadł na kolejny genialny w swojej prostocie pomysł - skoro w końcówkach ołówków nie ma grafitu, to po co tam dawać drewienko? No więc kiedy ktoś wpadnie na to po co właściwie SIM jak mamy wypracowane inne lepsze metody autoryzacji, które można zaimplementować?
    A z tymi kartami w aparacie to będzie też tak jak z tym drewienkiem. Karty wymieniają tylko ci, którzy robią dużo zdjęć, raczej mniejszość. Prędzej wymienię aparat na nowy nim wyjmę z niego kartę. Byłbym bardzo ostrożny twierdząc, że rynek się nie podzieli na tańsza aparaty bez kart i takie "na kartę".

    Freddie Chopin napisał:

    Nietrafione są Twoje argumenty, bo w aparacie JEST karta pamięci, NIE MA pendrive'a i JEST obsługa USB, ale jako device.


    Oj tam, taki model wypracował rynek stając na przeciw przyzwyczajeniom, nic więcej za tym nie stoi. Tak jest wygodniej producentom, bo zawsze mogą zrzucić winę o utratę danych na kartę (wg starej zasady "nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobisz (TM)").

    Freddie Chopin napisał:

    pomijając to, że jest to kompletnie poroniony pomysł na praktycznie _STAŁĄ_ pamięć w urządzeniu,


    Pozwolę jednak się nie zgodzić z szanownym kolegą. To akurat bardzo dobry pomysł. Wymusza kupno nowego urządzenia, czym rozwija rynek, to raz. Dwa umożliwia wprowadzanie tańszego modelu, to dwa. Oczywiście kwestią dyskusyjną może być to, czy USB host będzie tańszy niż interfejs karty. Ale to już pytanie do księgowych raczej.

    Freddie Chopin napisał:

    Zgrywanie plików przez kabel USB, ale _Z_ karty pamięci, jest całkiem dobrą ideą, ale ma mało wspólnego z tym co starasz się postulować, czyli używaniem pendrive'a bezpośrednio.


    ROTFL. Operacja karta -> czytnik -> USB, gdy można prościej: pendrive -> USB.
    "Ale ja truskawki cukrem..." jak mawiał klasyk...

    Freddie Chopin napisał:

    BTW - akurat z tego co słyszałem [...]


    A widzisz, od tego powinieneś zacząć.
  • #16 17814427
    LChucki
    Poziom 31  
    Posty: 1940
    Pomógł: 104
    Ocena: 379
    Jak tak sobie czytam te wypowiedzi, to wnioskuję, że TYLKO @Marico nie preferuje kart SD a cały świat, który częściej używa kart SD niż penów na USB się myli.

    Nowy mesjasz @Marico.
  • #17 17814432
    Robert B
    Poziom 43  
    Posty: 22594
    Pomógł: 2027
    Ocena: 1412
    Marico napisał:
    Zawsze mnie dziwi po co komu używanie kart, niewygodne to i nieprzenośne w porównaniu do pendrive USB.

    Telefon też nosisz z wiszącym penem? :lol:
  • #18 17814454
    Sareph
    Poziom 24  
    Posty: 638
    Pomógł: 65
    Ocena: 378
    Marico napisał:
    Tak samo, zresztą okazuje się uciążliwy jak istnienie kart SIM
    Raz w życiu musiałem wyjąć kartę SIM z telefonu żeby przełożyć do innego (pomijając zmianę telefonu na nowy). Ale wolę mieć taką opcję, nawet jak z niej nie skorzystam niż jej nie mieć bo oszczędziło mi to wtedy sporo problemów. Swoją drogą pendrive w telefonach to by dopiero była frajda dla producentów, tyle połamanych pendriveów, tyle zniszczonych gniazd USB. No i jeszcze zwiększone zużycie energii, rynek na coraz większe baterie. Same zalety.
  • #19 17814469
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Posty: 13336
    Pomógł: 1712
    Ocena: 870
    Daj jeszcze znać, czy znajdziesz pendrive'y które spełniają i gwarantują jakiekolwiek parametry - jak karty pamięci - i jak się kształtują ich ceny względem kart pamięci. Uparłeś się na swój pomysł i nic Cię nie przekona. Pendrive ma swoje zastosowanie, karta ma swoje, Ty sobie wymarzyłeś że wszystko załatwia się przy pomocy pendrive i spoko - Twoje prawo. Jakoś na razie coś nikt Cię nie chce zrozumieć...
  • #20 17814527
    Marico
    Poziom 20  
    Posty: 409
    Pomógł: 28
    Ocena: 60
    Nic bardziej mylnego. Na nic się nie uparłem jedynie przedstawiam swoją opinię. Tam gdzie spierają się odmienne opinie często dyskusja jest interesująca. Nikomu nie bronię mieć odmiennej. Również nie twierdzę, że pendrive wszystko może zastąpić, wskazałem tylko pewne wąskie obszary gdzie jest w _mojej_ opinii lepszy (embedded). Przykład z aparatem foto nie oznaczał wyrażenia propozycji używania pendrive w zamian ale użycia samej karty jako takiej.
    Cała dyskusja wynikła z tego, że pomyliłem kolegę z kimś innym, który (jak mi się wydawało mylnie) na codzien używa mcu z uhostem, stąd moje zdziwienie podszyte wspolczuciem po co się tak męczy z tymi kartami.
  • #21 17814530
    Madrik
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 12514
    Pomógł: 623
    Ocena: 1181
    Marico napisał:

    Zawsze mnie dziwi po co komu używanie kart, niewygodne to i nieprzenośne w porównaniu do pendrive USB.


    Zdajesz sobie sprawę, że są czytniki kart SD i micro SD, wielkości pendrive'a?
    Mając taki przy sobie, każdą kartę zmieniasz w pendrive'a, w ciągu kilku sekund.
  • #22 17814643
    Robert B
    Poziom 43  
    Posty: 22594
    Pomógł: 2027
    Ocena: 1412
    Marico napisał:
    Zawsze mnie dziwi po co komu używanie kart, niewygodne to i nieprzenośne w porównaniu do pendrive USB

    Marico napisał:
    nie twierdzę, że pendrive wszystko może zastąpić

    No to zdecyduj się, albo precyzyjniej formułuj swoje wypowiedzi.

    Ja twierdzę, że karta jest bardziej uniwersalna, bo może być i kartą i pendrivem w połączeniu z małym czytnikiem. Masz jakieś argumenty na to?
    Pendrive na USB jako alternatywa dla karty pamięci.
    Wątpię, żebyś miał pendriva z podwójnym wtykiem.
  • REKLAMA
  • #24 17814693
    Robert B
    Poziom 43  
    Posty: 22594
    Pomógł: 2027
    Ocena: 1412
    Pewnie młody gniewny i jeszcze mało widział :D
    Ciekawe gdzie planowałby wetknąć swojego pendrive do takiego modemu :lol:
    https://www.euro.com.pl/modemy-gsm/media-tech-mt4219.bhtml
  • #25 17814713
    Sareph
    Poziom 24  
    Posty: 638
    Pomógł: 65
    Ocena: 378
    Robert B napisał:
    Wątpię, żebyś miał pendriva z podwójnym wtykiem.
    Kingston microDuo. ;)
  • #26 17814719
    Robert B
    Poziom 43  
    Posty: 22594
    Pomógł: 2027
    Ocena: 1412
    Sareph napisał:
    Kingston microDuo

    Niewiele mniejszy od mojego czytnika.
    A jak go wetkniesz:
    Robert B napisał:

    lub do telefonu czy aparatu
    :?: :?: :?:

    Robert B napisał:
    Ja twierdzę, że karta jest bardziej uniwersalna, bo może być i kartą i pendrivem w połączeniu z małym czytnikiem. Masz jakieś argumenty na to?

    Bo jakoś ich nie widzimy.
  • #27 17814782
    E8600
    Poziom 41  
    Posty: 8926
    Pomógł: 529
    Ocena: 2494
    Freddie Chopin napisał:
    Daj jeszcze znać, czy znajdziesz pendrive'y które spełniają i gwarantują jakiekolwiek parametry - jak karty pamięci - i jak się kształtują ich ceny względem kart pamięci.

    Dokładnie obecnie produkowane karty Micro SD potrafią być tańsze i szybsze niż pendrive.
    Karta pamięci jest bardziej uniwersalnym rozwiązaniem a w razie potrzeby wrzucamy kartę do czytnika i mamy pendrive.

    Pendrive jest dużo bardziej kłopotliwy często się zdarza, że wyrobiony port USB nie łączy. Kartę SD dodatkową możemy zabezpieczyć przed zapisem (suwak LOCK).
  • #28 17814789
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Posty: 13336
    Pomógł: 1712
    Ocena: 870
    E8600 napisał:
    Kartę SD dodatkową możemy zabezpieczyć przed zapisem (suwak LOCK).

    Warto dodać, że to zabezpieczenie jest w 100% po stronie hosta (np. komputera PC), który spokojnie może je kompletnie zignorować (;
  • #29 17814793
    piotr_go
    Konstruktor DIY elektronika
    Posty: 2907
    Pomógł: 94
    Ocena: 3338
    Robert B napisał:
    Ja twierdzę, że karta jest bardziej uniwersalna, bo może być i kartą i pendrivem w połączeniu z małym czytnikiem.
    Freddie Chopin napisał:
    kiedyś były też karty SD (duże) które miały wtyczkę USB od razu

    Baa, są karty SD z wifi, tak że nie trzeba nic wyjmować.
  • #30 17814869
    -XantiO-
    Poziom 21  
    Posty: 463
    Pomógł: 44
    Ocena: 41
    A ja podejdę do tej dyskusji w inny sposób.
    Załóżmy, że mamy system z mikrokontrolerem o małym poborze energi dobrany tak, że pracuje na 10MHz aby oszczędzić energię. No i co jakiś czas musimy zapisać gdzieś logi e tym urządzeniu. Co wykorzystamy? Karta pamięci po SPI to mały dość oszczędne urządzenie bo można ją wyłączyć a co z pendrivem? Do jego obsługi potrzeba trochę więcej mocy obliczeniowej na endpointy i utrzymanie standardu USB więc pewnie taki procek na 10MHz si da sobie z tym rady. Jak więc to wykonać?

    Pendrive jako magazyn danych w systemach embedded to ślepa uliczka!

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy porównania pendrive'ów USB i kart pamięci jako rozwiązań do przechowywania danych w systemach embedded. Uczestnicy debaty wskazują na różnice w łatwości obsługi, zużyciu energii oraz wydajności. Karty pamięci, szczególnie microSD, są postrzegane jako bardziej uniwersalne i oszczędne, podczas gdy pendrive'y wymagają większej mocy obliczeniowej i są mniej odporne na wibracje. Wskazano również na problemy z kompatybilnością pendrive'ów z różnymi urządzeniami oraz na konieczność posiadania odpowiednich sterowników. W kontekście zastosowań w mikrokontrolerach, karty pamięci są preferowane ze względu na prostotę implementacji i niższe wymagania energetyczne.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA