Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty termometr jednoukładowy z wyświetlaczem LED

zasoby 25 Jan 2007 14:15 322070 1010
    mrc12
    Level 21  
    madart napisał:"mrc12 wczoraj złożyłem ten termometr i ruszył 'prawie' od kopa bo byly 2 zwarcia ale szybko sie z nimi uporalem.
    Co do kalibracji to moze po prostu za krotko czekasz zeby sie temp ustabilizowala? Przeciez ten tranzystor ma tez jakas rezytancje termiczna i nie zmieni ci sie skokiem od 0 do np 20'. Btw jak długi masz przewód do czujnika?"

Tak ale jak np czujnik jest w pokoju to jak chuchne da elektronike tenperatura zmienia się momętalnie.Idzie w górę nawet 5,6 stopni.I mam taki efekt ,że jak termometr jest skalibrowany juz poprawnie pokazuje wszystko i jak to termometr jest koło okna.Jak otworze okno i dmuchnie na niego temperatura spada.a czujnik na polu. Teraz podejrzenia padły na kondensator chyba "c2" między potencjometrami jak chuchne w jego okolicy temp sie podnosi (wsadziłem ceramika tosamo,wsadziłem mks-a to samo).No i teraz nie wiem juz co robić;/
    Przwód mam ekranowany 130cm dłułgości.

Black_crib napisał :"PYtanko małe czy tego scalak ICL 7107 trzeba programowac przez programator czy tylko kupuje go i wrzucam do płytki i wszystko jest git"

nie trzeba programować ,wystarczy jak go włożysz i odpalisz układ :-)[/img]
  • Texa PolandTexa Poland
    Black_crib
    Level 11  
    Czy ten układ moze byc zasilany z bateri w tym przypadku 5V

Dodano po 3 [minuty]:

Ej a gdzie mozna zdobyc oporócz internetu scalaka ICL7107 bo jak byłem w elektronicznym to mi baba powiedziala ze nie ma sensu robic tego układu bo tych scalakow juz nie robią. A jaki musi byc długi ten przewód do czujnika bo mi był by potrzebny taki z 5 cm moze taki krótki byc
  • Texa PolandTexa Poland
    mrc12
    Level 21  
    Quote:
    Czy ten układ moze byc zasilany z bateri w tym przypadku 5V

może byc ale dłułgo nie pociągnie zależy też jaka pojemnośc baterii

Quote:
    A jaki musi byc długi ten przewód do czujnika bo mi był by potrzebny taki z 5 cm moze taki krótki byc

przewód może by taki krótki im krótszy tym lepszy

na reszte pytań nie odpowiem bo nie wiem scalaka kupiłem normalnie w elektronicznym...
    karolsoslandia1
    Level 11  
    Witam
    Złożyłem ten termometr i mam pewien problem a mianowicie gdy chcę go kalibrować po włożeniu do wody z lodem najwyższa wartość jaką mogę osiągnąć to -10 C a potrzebne jest 0 C. Co może być tego przyczyną??? (jeśli to ważne to zamiast tranzystora bc547 dałem 548 ponieważ 547 nie mieli w elektroniku)
    Pozdrawiam i proszę o pomoc
    madart
    Level 25  
    Przekręć troche drugim potencjometrem :) , tym od dodatnich temperatur, one regulują pasmo.
    karolsoslandia1
    Level 11  
    Próbowałem kręcić obydwoma ale maksymalnie -10 C :/
    madart
    Level 25  
    Ale temperatura zmienia się przy regulacji? W jakim zakresie? Zobacz czy nie masz przrerwy gdzies na plytce i sprawdz elementy (jak mozesz) ew spróboj wymienić ICLa
    karolsoslandia1
    Level 11  
    W wodzie z lodem gdy P1 i P2 są przekręcone max w lewo pokazuje -10°C gdy przekręcę P1 lub P2 w prawo temperatura spada aż poza zakres. Gdy wyciągnę go z wody i jest w temperaturze pokojowej pokazuje 12°C i wtedy przekręcenie P2 w prawo powoduje wzrost temperatury a P1 jej spadek. Im wyższą temperaturę ustawię gdy jest w temperaturze pokojowej tym potem niższą pokazuje w wodzie z lodem.
    Mam nadzieję że za bardzo nie namotałem:D
    Pozdrawiam
    madart
    Level 25  
    To cos chyba pokazuje tobie odwrotnie :D
    Sprawdz, czy nie zamieniles przypakowo rezytorow miejscami. Oraz czy przetwornica napiecia ujemnego dziala poprawnie > napiecie na nozce 26.
    mrc12
    Level 21  
    powtarzam swoje pytanie;

czujnik jest w pokoju to jak chuchne da elektronike tenperatura zmienia się momętalnie.Idzie w górę nawet 5,6 stopni.I mam taki efekt ,że jak termometr jest skalibrowany juz poprawnie pokazuje wszystko i jak to termometr jest koło okna.Jak otworze okno i dmuchnie na niego temperatura spada.A czujnik na polu. No i teraz nie wiem juz co robić;/
    Przwód mam ekranowany 130cm dłułgości.
    karolsoslandia1
    Level 11  
    Już się uporałem z problemem:D Zamieniłem R3 na 100k i wszystko działa poprawnie. Dziękuje wszystkim za pomoc
    User removed account
    User removed account  
    madart
    Level 25  
    Ja wrzuciłem do worda i ustawilem rozmiar 5,98wys na 6,61szer.
    djelektronic
    Level 13  
    _jta_ wrote:

przypuszczam że można obniżyć częstotliwość taktowania dla ICL-a, tylko uwaga, bo
    ta sama częstotliwość jest wykorzystywana przez przetwornicę -> potrzebne większe kondensatory.

a nie wiesz które to mogą być kondensatory
    pozdrawaiam MAX
    madart
    Level 25  
    C7 na wejściu -Vcc i C6 przy kolektorze T1.
    djelektronic
    Level 13  
    dzięki za odpowiedź a tak nawiasem mówiąc to są skoki temperatur nawet 5 stopni
    pozdrawiam MAX
    djelektronic
    Level 13  
    Witam
    mam jeszcze jedno pytanie czy poprzez zmiane czujnika z tranzystora na np. termistor można zmniejszyć wachania temperatur ponieważ teraz są dość duże (kilka stopni) zamiast pokazywać stałą temperature. Próbowałem zmienić kondensatory aby zmniejszyć częstotliwość odświerzania ale to też nie rozwiązuje do końca problemu.
    z góry dzięki
    pozdrawiam MAX :)
    madart
    Level 25  
    Na termistor raczej nie. Skala jest rzędu mV.
    Zastosuj inny tranzystor, ja mam BC337 i dziala ok.
    djelektronic
    Level 13  
    dzięki spróbuje a jakim zasilaczem to zasilasz ??
    dzięki MAX
    madart
    Level 25  
    Mam zwykly wtyczkowy do CDplayera, daje 6V pod obciazeniem, nie ma tam żadnej stabilizacji nawet :)
    djelektronic
    Level 13  
    to dobrze bo znalazłem też podobny zasilacz tylko daje 3V 300mA ale chodzi pięknie
    dzięki za wszystkie wskazówki
    pozdrawiam MAX:)
    RaDiK_88
    Level 15  
    Witam ma pytanie

za miast takiego małego wyswietlacza mozna wstawic wieksze cyfry jeskies 10cm ??
    djelektronic
    Level 13  
    raczej tak myśle że to jest tylko rozmiar a nie ma różnic w wyprowadzeniach

Dodano po 3 [minuty]:

a tak nawiasem mówiąć to alej mam jakieś dziwnie skoki temperatur zmieniłem czujnik próbowałem różne żródła zasilania i nic:(
    lameday2
    Level 15  
    Witam wszystkich zapalonych elektroników.

Chciałem zapytać o sprawę zasilania układu. Czy do zasilania można użyć popularnej baterii 9V ? Jeżeli bateria jest mało opłacalna, to w jaki sposób zasilać taki układ? Kiedyś gdy spytałem na jakimś forum, to odpowiedzieli mi, że można nawet ładowarką od komórki - czy to możliwe (bo mi się wydaje, że nie)? Jeżeli nie to proszę o podanie linku do jakiegoś zasilacza, pasującego do tego układu.
    Digitron
    Level 21  
    Mam pytanie czy wyświetlacz ma być z wspólną anodą czy katodą ???
    djelektronic
    Level 13  
    Digitron wrote:
    Mam pytanie czy wyświetlacz ma być z wspólną anodą czy katodą ???

Wspólna anoda.
    wystarczy umieć czyrać na pierwszej stronie pisze:)
    pozdrawiam MAX:)
    Digitron
    Level 21  
    Czesc to jeszcze raz ja czy instnieje jakiś inny taki prosty i tani termometr bo boje sie tego troche robić bo elektrodowicze mają z nim mase problemów