Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transmisje live z kościoła jak zorganizować

30 Mar 2020 14:00 1926 43
  • Poziom 15  
    Dzień dobry
    taki temat dziś został poruszony i trzeba zorganizować transmisję live z kościoła i po sieci puścić w świat.
    Około 6 lat temu była w katedrze taka potrzeba , nie czułem się na siłach , oddałem innej firmie.
    Dziś już są inne technologie , inne ceny.
    Niniejszym bardzo proszę o podzielenie się wiedzą co zastosować ze sprzętu video i LAN by to profesjonalnie zrobić.
    Audio tam już jako nagłośnienie jest. Internet obok w plebani ze stałym IP 50/30. Da się po dobrym wifi przekazać.

Wiadomo że połączeń on-line może być ponad 100 w jednym czasie.Więc i urządzenie serwer musi temu sprostać.
    Proszę nie odsyłać mnie do profesjonalistów , sam jestem nim tylko tego akurat tematu nie przerabiałem, ot co.

dziękuję uprzejmie za każdą poradę

............................................................................
    Ogłoszenie

Przeczytaj również:

Zdalny podgląd rejestratora lub kamery w sieci. Informacje ogólne + przykłady konfiguracji

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
    Poradniki dot. systemów zabezpieczeń

Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
    Systemy zabezpieczeń

Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
    Poradniki Ogólne
  • OptexOptex

• Poziom 43  
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Trzeba mieć kamerę, łącze do Internetu i najlepiej serwer pośredniczący.
    Łącze do Internetu już masz. Serwer - najwygodniej będzie wykorzystać Youtube. Założyć tam kanał parafii i skonfigurować nową transmisję na żywo.
    Kamera - najlepiej IP z obsługą protokołu RTMP i wejściem fonii. Niektóre BSC i Dahua to mają. Chyba jeszcze Internec.
    Większość kamer IP ma tylko RTSP, więc potrzebny będzie komputer z programem do konwersji: OSB lub FFMPEG.
  • OptexOptex
  • Poziom 15  
    Dziękuję kolego za podpowiedź. Jakbyś jeszcze naszkicował schemat " blokowy" tak to umownie nazwijmy.
    Ja widzę to tak : Ta kamera Dahua, w miarę porządne parametry, ma dużo protokołów do wyboru.
    https://www.eltrox.pl/monitoring/monitoring-i...ip/kamera-ip-dahua-ipc-hfw3241e-as-0280b.html

można by dołożyć mikrofon / jaki / bo pogłos jest naprawdę duży gdy kościół jest pusty...
    Co potem ?
    Jaki serwer - bo jak wynika z opisu to tylko 20 użytkowników może być max.
    Kanał na YT będzie , odpowiednio skonfigurowany.
  • Pomocny post
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Proszę, oto schemat. :)

Kamera --> Modem_do_dostawcy_Internetu --> Internet --> Youtube --> Widzowie

Kamera według opisu ma RTMP, więc powinna działać z Youtube.
    Dźwięk najlepiej podłączyć z wyjścia kontrolnego wzmacniacza nagłośnienia. Musisz sprawdzić, czy w kamerze można przestawić wejście mikrofonowe na Line-In.
    Ostatecznie można też dokupic mikrofon Dahua z zasilaczem i przykleić go do głośnika od nagłośnienia kościoła. Dźwięk będzie gorszy, ale powinien być zrozumiały.

Rolę serwera rozsyłającego do widzów przejmuje Youtube. Kamera będzie wtedy obsługiwać tylko jednego użytkownika - serwer Youtube.
  • Poziom 17  
    Witam

Po WIFI to mozna zrobic, ale z kamera posiadajaca WIFI (moze byc trudne jej zdobycie) i oczywiscie RTMP.
    WIFI musibyc naprawde silne , na resztkach sygnalu z budynku obok raczej nie zadziala.
    I fonia obowizkowo z AAC.

Lub rozwiazanie oparte na enkoderze video i kamera z HDMI.

Pzdr mIrek
    Samo to że kamera ma RTMP nie daje pewności, że będzie współpracować z YouTube.
    YouTube ma swoje wymagania odnośnie strumienia który się do niego przesyła, mają te wymagania umieszczone na stronie.

Kamera najlepiej aby miała wejście liniowe audio, do tego najłatwiej w kościele się wpiąć w najbliższy głośnik, więc trzeba transformator z 100V na wyjście linowe audio które wpinamy do wejścia kamery, żadne rozwiązania z mikrofonami podpiętymi do kamery czy tym bardziej wbudowany mikrofon w kamerze się nie sprawdzą w tym przypadku.
  • Poziom 15  
    kood napisał:
    żadne rozwiązania z mikrofonami podpiętymi do kamery czy tym bardziej wbudowany mikrofon w kamerze się nie sprawdzą w tym przypadku.

I to jest cenna porada bo w przypadku mikrofonu i kłopotów z tym związanych czekało by mnie dużo walki i nikomu nie potrzebnej straty czasu.
    Dziękuję serdecznie koledze @kood
  • Poziom 13  
    Załóżmy, że wzmacniacz nagłośnienia ma wyjście. W jaki sposób podpiąć dźwięk do kamery np Sony AX53 z wejściem MIC. Kabel przez cały kościół, bezprzewodowo?
  • Poziom 14  
    A jak zrobic, zeby podglad z kamery byl zawsze dla kazdego chetnego, ale bez koniecznosci uzywania youtube? Jak wiadomo, na yt mozna transmitowac "okazjonalnie", a mi chodzi bardziej o staly dostep o kazdje porze.
    moungo napisał:
    A jak zrobic, zeby podglad z kamery byl zawsze dla kazdego chetnego, ale bez koniecznosci uzywania youtube? Jak wiadomo, na yt mozna transmitowac "okazjonalnie", a mi chodzi bardziej o staly dostep o kazdje porze.

Na Youtubie są też transmisję ciągłe.
  • Poziom 14  
    gkwiatkowski napisał:

Bez limitu czasu? Uzycie yt nie jest niezalezne - jesli yt cos zmieni, to pozostanie sie z niczym, dlatego myslalem jednak o rozwiazaniu, nad ktorym mialbym kontrole.
    moungo napisał:
    gkwiatkowski napisał:

Bez limitu czasu? Uzycie yt nie jest niezalezne - jesli yt cos zmieni, to pozostanie sie z niczym, dlatego myslalem jednak o rozwiazaniu, nad ktorym mialbym kontrole.

Limit, jeśli jest, to jest liczony w miesiącach. Są transmisje z gniazd ptaków przez wiosnę i lato. Teraz są transmisje z niektórych kościołów non-stop od kilku tygodni.
    Jest limit na maksymalne cofnięcie nagrania przy transmisji ciągłej na 12 godzin.
  • Poziom 14  
    gkwiatkowski napisał:
    Jest limit na maksymalne cofnięcie nagrania przy transmisji ciągłej na 12 godzin.

Widzialem przypadki, ze na ok. 20 minut cofniecia

Dodano po 3 [minuty]:

Chcemy zamontować dwie kamery IP i poprowadzić ok 50m kabla skrętki internetowej oraz kabla dwużyłowego do zasilania każdej z nich. W kościele w pobliżu drogi kablowej są zamontowane też nagrzewnice elektryczne. Czy w tym przypadku trzeba koniecznie dać skrętkę ekranowaną? Ja myślalem o zwyklej. Co do zasilania kamer 12V to rozumiem, że 2x0.5mm2 wystaraczy w zupełności? Odległość też max 50m.
    moungo napisał:
    Widzialem przypadki, ze na ok. 20 minut cofniecia

Aby było 12 godzin cofnięcia, to trzeba zaznaczyć opcję DVR w panelu sterowania kanału.

Dodano po 13 [minuty]:

moungo napisał:
    Chcemy zamontować dwie kamery IP i poprowadzić ok 50m kabla skrętki internetowej oraz kabla dwużyłowego do zasilania każdej z nich. W kościele w pobliżu drogi kablowej są zamontowane też nagrzewnice elektryczne. Czy w tym przypadku trzeba koniecznie dać skrętkę ekranowaną? Ja myślalem o zwyklej. Co do zasilania kamer 12V to rozumiem, że 2x0.5mm2 wystaraczy w zupełności? Odległość też max 50m.

Jak już planujesz kamery IP, to weź zasilane poprzez PoE.
    Jeśli ma być transmisja z dźwiękiem, to kamery muszą mieć wejście audio. Wtedy do każdej kamery połóż dodatkową skrętkę od wzmacniacza nagłośnienia.
    Skrętka ekranowana nie powinna być konieczna. Bardziej się przydaje jako zabezpieczenie przed wyładowaniami atmosferycznymi.
    Bardziej martwił bym się wysoką temperaturą od nagrzewnic.

Jako transmisja do Internetu planujesz dać główny strumień z kamery czy drugi lub trzeci?
  • Poziom 14  
    gkwiatkowski napisał:

Nie każda kamera to ma, stąd chcę dołożyć 2x0.75. Chyba powinno byc ok dla 12V?

gkwiatkowski napisał:

Jeśli ma być transmisja z dźwiękiem, to kamery muszą mieć wejście audio. Wtedy do każdej kamery połóż dodatkową skrętkę od wzmacniacza nagłośnienia.

A dlaczego akurat skretke? Nie mozna wziac dzwieku bezposrednio z glosnika, ktory jest w poblizu? System 110V. Chyba trzeba wtedy zastosowac transformator separujacy?

gkwiatkowski napisał:

Jako transmisja do Internetu planujesz dać główny strumień z kamery czy drugi lub trzeci?

Nie zastanawialem sie nad tym. A to ma jakies znaczenie? Jedna kamera ma byc PTZ, a druga zwykla. Najlepiej z RTMP. Myslalem o Dahurze.
    moungo napisał:
    gkwiatkowski napisał:

Powinien wystarczyć taki przekrój. Sprawdź jeszcze w jakimś kalkulatorze spadków napięć.
    moungo napisał:

Obecnie to chyba już ciężko takie spotkać, ale jeżeli spotkasz to możesz puścić 12V na wolnych parach skrętki (tzw. "bieda PoE").

moungo napisał:
    A dlaczego akurat skretke? Nie mozna wziac dzwieku bezposrednio z glosnika, ktory jest w poblizu? System 110V. Chyba trzeba wtedy zastosowac transformator separujacy?

Można wziąć z głośnika, tylko trzeba dopasować sygnał bo bezpośrednio 100V może upalić kamerę.

moungo napisał:
    Myslalem o Dahurze.

O czym???
    moungo napisał:

gkwiatkowski napisał:

Transformator audio może być droższy niż 50 metrów skrętki. Z dodatkowym kablem audio możesz w prostszy sposób puścić na transmisję inny dźwięk niż z nagłośnienie kościoła. Pozostałe pary w skrętce możesz przeznaczyć do wejść i wyjść alarmowych w kamerze i dodatkowo nią sterować. Np. na czas transmisji wymusić pracę w kolorze przy słabym oświetleniu.

Dodano po 13 [minuty]:

moungo napisał:
    gkwiatkowski napisał:

Nie zastanawialem sie nad tym. A to ma jakies znaczenie? Jedna kamera ma byc PTZ, a druga zwykla. Najlepiej z RTMP. Myslalem o Dahurze.

Jeśli na transmisję chcesz puszczać drugi lub trzeci strumień, to sprawdź dokładnie w instrukcji jakie parametry mają one w rzeczywistosci.
    Zwykle są zależności rozdzielczości i ilości klatek pomiędzy strumieniami. Np. pierwszy strumień do rejestratora ma 4Mpx 12 klatek, drugi do podglądu ma 640x480, a trzeci tylko 1280x720 12 klatek bez audio. Aby trzeci miał 25 klatek z audio, to pierwszy trzeba zmniejszyć do 2Mpx 6 klatek.
    Jeśli na transmisję chcesz puścić pierwszy strumień, to problemu raczej nie będzie.
  • Poziom 3  
    gkwiatkowski napisał:

Dźwięk najlepiej podłączyć z wyjścia kontrolnego wzmacniacza nagłośnienia. Musisz sprawdzić, czy w kamerze można przestawić wejście mikrofonowe na Line-In.
    Rolę serwera rozsyłającego do widzów przejmuje Youtube. Kamera będzie wtedy obsługiwać tylko jednego użytkownika - serwer Youtube.

Ja dokładnie tak zrobiłem, wykorzystując wspomnianą wyżej kamerę. Przekaż na Youtube jest 24h, ale po paru godzinach zauważyłem problem z brakiem synchronizacji między dźwiękiem i obrazem.

Czy można coś na to poradzić oprócz przerywania transmisji?
    Jaro_7777 napisał:
    gkwiatkowski napisał:

Ja dokładnie tak zrobiłem, wykorzystując wspomnianą wyżej kamerę. Przekaż na Youtube jest 24h, ale po paru godzinach zauważyłem problem z brakiem synchronizacji między dźwiękiem i obrazem.

Czy można coś na to poradzić oprócz przerywania transmisji?

Ciężko coś doradzić. Może to być problem softu kamery albo błąd po stronie YouTube.
    Sprawdź na stronie kamery czy tam też jest przesunięcie dźwięku. Potem sprawdź przy pomocy programu VLC jak wygląda strumień RTSP. Może da się w nim sprawdzić też RTMP.
  • Poziom 11  
    velhecz napisał:
    Załóżmy, że wzmacniacz nagłośnienia ma wyjście. W jaki sposób podpiąć dźwięk do kamery np Sony AX53 z wejściem MIC. Kabel przez cały kościół, bezprzewodowo?

Sygnał będzie przesterowany bo wejście mikrofonowe oraz line-in ma zupełnie inne poziomy. Ze wzmacniacza wychodzi sygnał liniowy. Można spróbować dać na wyjściu wzmacniacza minimalny poziom, oraz na wejściu mikrofonowym kamery minimalną czułość. Jest pewne prawdopodobieństwo że da się tego słuchać.
  • Poziom 17  
    Ja tak zrobilem ze w kamerce co miala tylko mikrofon , wylutowalem go dalem kondensator 10uF i gniazdo Chinch. Dziala a poziom doregulowalem na wzmocnieniu w kamerze.

Mirek
  • Poziom 14  
    Czy jeżeli jest używany mikser oraz kolumna aktywna, to można wziąć sygnał audio z wyjścia słuchawkowego lub monitora miksera i podać na sygnał wejscia mikrofonowego w telefonie?
  • Poziom 15  
    moungo napisał:
    Czy jeżeli jest używany mikser oraz kolumna aktywna, to można wziąć sygnał audio z wyjścia słuchawkowego lub monitora miksera i podać na sygnał wejscia mikrofonowego w telefonie?

Na pewno można. Raczej z monitora.
    Trzeba zrobić próbę czy nie przesterowuje się dźwięk. Jeżeli tak - zastosować potencjometr.
  • Poziom 15  
    Organy elektroniczne czy tradycyjne piszczałkowe ?
    Jak elektroniczne to muszą być podpięte do wzmacniacza i stamtąd trzeba próbować.
    jeżeli piszczałkowe to tylko mikrofon dodatkowy ew. wraz z mikserem w którym będziesz mógł wyregulować poziomy dźwięków od ołtarza/ ambony/ innej mównicy oraz z organ.
    To że moduluje to niełatwy temat ponieważ w kościołach przeważnie jest znaczny pogłos , zwielokrotnienie , odbicia. Trzeba wejść a wątek - akustyka.
    Jaki to model Dahua ? Bardzo dobry obraz ....