Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Test i wnętrze BW-SS3, czyli włącznika światła na WiFi od Blitzwolfa

p.kaczmarek2 18 Wrz 2020 16:40 1284 5
  • Test i wnętrze BW-SS3, czyli włącznika światła na WiFi od Blitzwolfa
    Witajcie moi drodzy
    Zapraszam na mój krótki test i teardown 'inteligentnego', dotykowego włącznika światła WiFi BW-SS3 od Blitzwolfa. Włącznik ten pozwala sterować naszym oświetleniem zarówno normalnie, jak i zdalnie poprzez aplikację na system Android przy użyciu domowej sieci WiFi bez potrzeby instalacji dodatkowych urządzeń i pasuje do klasycznej puszki.

Poprzednia część - gniazdo BW-SHP8
    W poprzedniej części szczegółowo opisałem inny produkt Blitzwolfa, a mianowicie gniazdo BW-SHP8 sterowane przez WiFi dodatkowo oferujące pomiar zużycia energii elektrycznej.
    Opis dostępny jest tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18652154#18652154
    W opisie również szczegółowo pokazałem proces instalacji aplikacji Blitzwolfa na telefon z systemem Android, rejestracji darmowego konta Blitzwolf, itp. itd. i większość informacji z powyższego tematu dotyczy też włącznika opisanego tutaj. Więc nie będę drugi raz tutaj tego opisywać - zainteresowanych odsyłam do poprzedniego tematu.

Zakup włącznika BW-SS3
    Produkt kupiłem na stronie Banggood za nieco ponad 50 zł, wybrałem tam przesyłkę z Czech.
    Włącznik BW-SS3 dostępny jest w trzech wersjach - jeden, dwa, lub trzy przełączniki w jednej obudowie:
    Wybrałem wersję drugą (podwójny przełącznik).
    Rozmiary BW-SS3 są kompatybilne ze standardową puszką, więc nie powinno być problemu z jego mocowaniem:
    Paczka przyszła dość szybko, zwłaszcza, że została wysłana z Czech a nie z Chin.
    Produkt przyszedł w oryginalnym pudełku:
    Test i wnętrze BW-SS3, czyli włącznika światła na WiFi od Blitzwolfa Test i wnętrze BW-SS3, czyli włącznika światła na WiFi od Blitzwolfa Test i wnętrze BW-SS3, czyli włącznika światła na WiFi od Blitzwolfa Test i wnętrze BW-SS3, czyli włącznika światła na WiFi od Blitzwolfa
    W zestawie był dobrze zabezpieczony włącznik wraz z ulotką i instrukcją:

Uruchomienie włącznika BW-SS3
    Włącznik uruchomiłem luzem by móc wygodnie sprawdzić jak działa i dokonać pomiarów.
    Połączeń dokonałem wedle schematu:
    Moje połączenia (użyłem tylko jednej żarówki):
    Test i wnętrze BW-SS3, czyli włącznika światła na WiFi od Blitzwolfa Test i wnętrze BW-SS3, czyli włącznika światła na WiFi od Blitzwolfa
    Włącznik był już funkcjonalny bez parowania go z telefonem/kontem Blitzwolf poprzez WiFi:
    Tryb parowania uruchomiłem zgodnie z instrukcją, czyli poprzez dłuższe przyciśnięcie pierwszego przycisku dotykowego do momentu aż ten zacznie migać. W aplikacji Blitzwolf (jej instalację opisałem w poprzednim temacie z tej serii) wybrałem dodawanie ręczne a jako typ urządzenia zaznaczyłem "Switch/Przełącznik WiFi":
    Parowanie udało się za pierwszym razem:
    Test i wnętrze BW-SS3, czyli włącznika światła na WiFi od Blitzwolfa Test i wnętrze BW-SS3, czyli włącznika światła na WiFi od Blitzwolfa
    Od tego momentu włącznik pojawił się na mojej liście urządzeń w aplikacji Blitzwolf:
    (na mojej liście widać też BW-SHP8 z poprzedniego tematu oraz dwa 'Air Purifier' których tu nie opisywałem, ale być może wkrótce opiszę)
    Od tego momentu mogłem sterować włącznikiem z poziomu aplikacji. W jego profilu mamy niezależnie kontrolę nad jego dwoma przekaźnikami:
    Na koniec zmierzyłem pobór energii z sieci.
    Tryb standby, bez załączonych przekaźników - 0.4W:
    Jeden przekaźnik włączony - 1.0W:
    Oba przekaźniki włączone - 1.7W:

Wnętrze włącznika BW-SS3
    Pokrywę frontową włącznika ściąga się bardzo łatwo - wystarczy podważyć ją płaskim śrubokrętem.
    Wtedy od razu widać, że producent korzysta z jednego rodzaju płytki do wszystkich trzech rodzajów przełącznika (po prostu nie lutuje wszystkich elementów i styków):
    Powyżej widać też cztery otwory służące do mocowania włącznika w puszce.
    Płytka jest podpisana FBE3-WT3-Ver1.0 Sep18 2018.
    Płytka z wierzchu nie jest w żaden sposób przymocowana do reszty gniazda - trzyma się tylko na ośmiopinowym złączu 2.54mm (2 rzędy po 4 piny):
    Na spodzie płytki od razu rzuca się w oczy moduł WiFi, który jest do niej osobno przylutowany:
    Moduł ten to TYWE3S produkcji Tuya:
    Zrealizowany jest on w oparciu o ESP8266.
    Pełną jego notę katalogową umieszczam poniżej:
    TYWE3S Dat...t_Docs.pdf Download (279.46 kB)
    Tuż obok widać mały element o ośmiu nóżkach w obudowie SOP:
    Jest to BS813A-1 produkcji Holtek - kontroler przycisków dotykowych.
    Notę katalogową BS813A umieszczam poniżej:
    Holtek-Sem...C91844.pdf Download (1.16 MB)
    Aplikacja:
    B01-BSI-20...813A-1.pdf Download (707.42 kB)
    Na przedniej płytce nie ma nic więcej ciekawego - można się przyjrzeć drugiej płytce, tej z dwoma przekaźnikami:
    Widać na niej główny układ odpowiedzialny za zasilanie przełącznika. Bezpośrednio do sieci podłączony ABS10 (mostek Greatza - cztery diody prostownicze w jednej obudowie):
    Nota ABS10:
    ABS6-T SER..._B1708.pdf Download (324.42 kB)
    Tuż za nim znajduje się PN8016 produkcji Chipown:
    Jest to tzw. "Non-isolated Off-line PWM converters Width Modulator (PWM)", czyli układ przetwornicy bez izolacji galwanicznej.
    Schemat aplikacji PN8016:
    To ten układ zamienia napięcie sieciowe 230V na zasilanie 3.3V dla modułu WiFi i przekaźników.
    Noty katalogowej PN8016 w formacie .pdf nie znalazłem, jedyny link do niej był martwy, a zrzuty ekranu powyżej mam z ofert sprzedaży tego układu z sieci.
    Obok widać dwa elementy w obudowach SOT-23 podpisane HY3D - czyli tranzystory NPN S8050MD:
    Nota katalogowa S8050MD:
    mms8050...pdf Download (181.41 kB)
    Każdy z nich ma obok widoczną diodę - jest to ochrona tranzystora wymagana przez przekaźnika, bo to te właśnie tranzystory sterują przekaźnikami.
    Na PCB jest też miejsce na trzeci tranzystor i trzeci przekaźnik.
    Płytkę z przekaźnikami można wyjąć z obudowy po wykręceniu dwóch śrubek:
    Widać wtedy kondensatory elektrolityczne 16V 47uF (po stronie niskiego napięcia), 4.7uF 400V (po stronie napięcia sieciowego, za mostkiem Greatza) oraz duży dławik który zapewne jest powiązany z PN8016. Nie ma tutaj transformatorka - nie jest on potrzebny do tego rodzaju przetwornicy.
    Oznaczeń przekaźników nie mogłem odczytać, są zasłonięte elementami:

Rozpiska pinów na złączu 2x4
    Ten akapit dodałem nieco później, na prośbę użytkownika.
    Oto rozpiska pinów które są wyprowadzone na złącze 2x4, czyli łączą płytkę zasilacza/przekaźników z płytką od TYWE3S:
    Jak widać wyprowadzone są tylko trzy piny do sterowania przekaźnikami, reszta to masa i zasilanie.
    Więc niestety te złącze nie przyda się nam przy próbach wgrywania własnego firmware. Nas raczej będą interesować te piny (TX i RX):
    Ale o opcji wgrywania własnego firmware na tego typu urządzenia napiszę innym razem.
    Polecam też zapoznać się z rozpiską pinów ze strony Tasmoty:

Podsumowanie
    Włącznik światła WiFi BW-SS3 okazał się być łatwy w konfiguracji i użyciu. Zamontowałem go na próbę u siebie w domu (wszedł do puszki bez problemu) i z czasem się przekonam, czy jednak wyjdą jakieś problemy na wierzch, a jeśli nie, to być może kiedyś rozważę wymianę pozostałych włączników światła na te z WiFi.
    Jeśli chodzi o wnętrze, to BW-SS3 zbudowane jest podobnie do opisywanego wcześniej BW-SHP8. BW-SS3 zrealizowane jest na TYWE3S, a BW-SHP8 na TYWE2S. Dodatkowo wyjaśniła się kwestia zasilania - zaglądając do środka BW-SHP8 nie widziałem transformatorka, tylko duży dławik, ale jednocześnie nie miałem dostępu do układu kontrolera przetwornicy, a w przypadku BW-SS3 widać wyraźnie, że zasilanie jest zrealizowane na układzie PN8016.
    BW-SS3 jest również wspierany poprzez projekt alternatywnego firmware open source Tasmota, być może wkrótce opiszę proces jego wgrywania.

Fajne! Ranking DIY
  • MetalworkMetalwork
    krzbor
    Poziom 20  
    Czy na tym złączu 2x4 są wszystkie sygnały potrzebne do zaprogramowania ESP? Zapewne jest zasilanie i masa. Potrzebne jeszcze Rx, Tx i GPIO0. Jeśli możesz podaj rozpiskę tego złącza, gdyż zapewne 3 z wyjść sterują przekaźnikami. Nie powinno być problemu z ustaleniem, który pin służy do sterowania konkretnego przekaźnika i do jakiego GPIO jest podłączony.
  • MetalworkMetalwork
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    krzbor
    Poziom 20  
    baseemitercollector napisał:
    Problemem tego typu urządzeń jest to, że wymagają do pracy dedykowanej aplikacji. Za rok, półtora producent zniknie z rynku, apka nie będzie aktualizowana i przełączniki będzie można tylko wyrwać z puszki bo będę bezużyteczne.
    Właśnie między innymi dlatego programuję je samodzielnie. Jest mój program, nic nie wychodzi na zewnątrz do jakiejś "chmury". Mam po prostu pełną kontrolę. W poprzednim poście zadałem Autorowi pytanie odnoście wyprowadzeń koniecznych do programowania. Jeśli są na tym złączu, to będzie to bardzo proste.
    p.kaczmarek2
    Poziom 24  
    krzbor napisał:
    Czy na tym złączu 2x4 są wszystkie sygnały potrzebne do zaprogramowania ESP? Zapewne jest zasilanie i masa. Potrzebne jeszcze Rx, Tx i GPIO0. Jeśli możesz podaj rozpiskę tego złącza, gdyż zapewne 3 z wyjść sterują przekaźnikami. Nie powinno być problemu z ustaleniem, który pin służy do sterowania konkretnego przekaźnika i do jakiego GPIO jest podłączony.

To jest bardzo dobre pytanie - aż dziwne, że nie pomyślałem, by to podać.
    Musiałeś troszkę poczekać na odpowiedź, bo włącznik był już w ścianie (testuję go, na razie z Blitzwolfem), więc musiałem mieć okazję by wyłączyć prąd i mu zdjąć pokrywę...

Rozpiskę pinów dałem do pierwszego postu, akapit Rozpiska pinów na złączu 2x4. Niestety nie ma tam RX i TX.

Jeśli chodzi o wgrywanie własnego firmware, to zamierzam wkrótce zrobić zbiorczy temat gdzie przedstawię jak się to robi dla kilku różnych urządzeń.

PS: Jak macie na oku jeszcze jakieś inne urządzenia 'smart' od Blitzwolfa lub na ESP to możecie mi dać namiar, też kupię, zajrzę do środka a za jakiś czas spróbuję wgrać np. Tasmote.

PS2: A jeśli zamierzacie kupować takie urządzenia konkretnie by użyć je z jakimś open source firmware, to polecam nie podłączać ich wcześniej do Blitzwolfa, bo słyszałem, że wtedy może nastąpić aktualizacja firmware na jakiś bardziej problematyczny pod kątem zmiany/zastąpienia, ale nie wiem na ile to często występuje.
    krzbor
    Poziom 20  
    Bardzo dziękuję za rozpiskę złącza - szkoda, że tam jest takie marnotrawstwo pinów. Zaprogramować można zatem dolutowując przewody. Tu widzę potencjalny problem - RX to GPIO3, a on jest wykorzystywany jako wejście. Z aplikacji tego Holteca wynika jednak, że na wyjściu jest MOSFET z niskim poziomem w stanie aktywnym. Zatem jeśli nie będziemy dotykać sprężynek podczas programowania, to nie powinno być problemu. Na zdjęciach widać niebieską diodę programowania (w środku albo z boku - to zapewne ten GPIO0) oraz 3 diody aktywności. Z rozpiski pinów ze strony Tasmoty nie widać pinów sterujących tymi białymi LEDami - czy są one sterowane równolegle z przekaźnikami (poprzez GPIO4, GPIO13, GPIO15)? I jeszcze jedno - TYWE3S wygląda identycznie jak ESP12 - gdzieś czytałem, że można je zamienić. Warto zauważyć, że programując samodzielnie ten układ można znacznie zmienić jego funkcjonalność - np sensory mogą przez ESP wysyłać sygnały i wcale nie muszą uruchamiać przekaźników. Z drugiej strony przekaźniki mogą być uruchamiane przez WiFi i wcale nie muszą być połączone z sensorami. Szkoda tylko, że białe LEDy nie mają niezależnego sterowania - pozostało jeszcze trochę wolnych pinów w TYWE3S
    Na koniec - dziękuję za artykuł!

Dodano po 2 [godziny] 5 [minuty]:

Jeszcze jedno. Znalazłem taki obrazek:
    Zgodnie z opisem, przyciski mają podświetlanie i to podświetlanie nie działa bez połączenia z siecią. Nie bardzo mi to pasuje do opisu Tasmoty. Wygląda to tak, jakby diody były sterowane osobno, a nie razem z przekaźnikami.