Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stary polski telefon analogowy Cyfral C810 - wnętrze, częściowy schemat

p.kaczmarek2 31 Mar 2022 23:26 1764 6
  • Stary polski telefon analogowy Cyfral C810 - wnętrze, częściowy schemat
    Witajcie moi drodzy.
    Ten temat poświęcę sprzętowi "Made in Poland", któremu mniej więcej teraz wybija 25 lat od daty produkcji. Będzie to stary telefon Cyfral C-810, jeszcze z oryginalnymi plombami. Nikt do niego nie zaglądał od ćwierćwiecza. Zajrzę do niego z sentymentu i postaram się tu go uwiecznić.
    Telefon przewodowy Cyfral C-810 to zasadniczo tańszy, nieco okrojony model C-812, z którego pominięto ekran LCD i zastąpiono go... polem na wpisanie długopisem numerów, tak by nikt nie zorientował się, że czegoś brakuje. Aparat ten oferuje m. in. kompaktowy i poręczny jak na tamte czasy rozmiar, regulację głosności dzwonienia, tzw. tryb "hands free", czyli głośnomówiący, automatyczne powtarzanie poprzedniego numeru, możliwość zapamiętania trzech numerów (M1, M2 i M3) i znacznie więcej. Współpracuje zarówno z częstotliwościowymi jak i impulsowymi systemami telefonicznymi - sposób wybierania można zmienić za pomocą przełącznika TONE/PULSE.

Wnętrze C810
    Z naklejki wynika, że ten telefon został wyprodukowany w maju 1997, czyli za dwa miesiące będzie obchodzić 25 urodziny.
    Stary polski telefon analogowy Cyfral C810 - wnętrze, częściowy schemat Stary polski telefon analogowy Cyfral C810 - wnętrze, częściowy schemat Stary polski telefon analogowy Cyfral C810 - wnętrze, częściowy schemat Stary polski telefon analogowy Cyfral C810 - wnętrze, częściowy schemat Stary polski telefon analogowy Cyfral C810 - wnętrze, częściowy schemat
    Na śrubce jest jeszcze plomba gwarancyjna.
    Zdjęcie przedstawia rozkręconą bazę. To nie jest słuchawka, w bazie też jest np. głośnik. Widoczny odważnik pozwala jej stabilniej stać na stole. Widać już pierwszą płytkę z elektroniką w starym stylu i z dodatkowym nadmiarem kleju na gorąco, którego używano do mocowania wszystkiego, co uważam za złą praktykę:
    Stary polski telefon analogowy Cyfral C810 - wnętrze, częściowy schemat Stary polski telefon analogowy Cyfral C810 - wnętrze, częściowy schemat Stary polski telefon analogowy Cyfral C810 - wnętrze, częściowy schemat Stary polski telefon analogowy Cyfral C810 - wnętrze, częściowy schemat Stary polski telefon analogowy Cyfral C810 - wnętrze, częściowy schemat
    Jest tu m. in. sekcja zasilania, mostek prostowniczy z czterech diod, gdyż jest to zasilanie z linii i jeden układ scalony - 32100P, Tone Ringer.
    Teraz słuchawka.
    Tajemniczy slot na bateryjkę nie jest używany w tym modelu:
    Całość trzyma się też na zaczepach:
    Oprócz głośniczka i mikrofonu z osprzętem mamy tu główny kontroler telefonu (HT9205B), miejsce na wyświetlacz LCD, który w tym modelu jest pominięty, czujnik odłożenia słuchawki oraz klawiaturę matrycową.
    Stary polski telefon analogowy Cyfral C810 - wnętrze, częściowy schemat Stary polski telefon analogowy Cyfral C810 - wnętrze, częściowy schemat Stary polski telefon analogowy Cyfral C810 - wnętrze, częściowy schemat
    Warto nadmienić, że ten czujnik odłożenia słuchawki nazywa się "hook" (np. jak czytamy noty katalogowe):
    Między płytką klawiatury a głównym PCB jest izolator by nie było zwarć:
    Stary polski telefon analogowy Cyfral C810 - wnętrze, częściowy schemat Stary polski telefon analogowy Cyfral C810 - wnętrze, częściowy schemat Stary polski telefon analogowy Cyfral C810 - wnętrze, częściowy schemat Stary polski telefon analogowy Cyfral C810 - wnętrze, częściowy schemat
    Obok HT9205B widać rezonator 3.58MHz, ale ceramiczny (nie taki typowy "srebrny" kwarcowy).
    Na płytce z klawiaturą widać ślady po wilgoci, można by to przemyć IPA, jeśli by ktoś jeszcze chciał z tego telefonu korzystać.
    Nie wiem czemu przyciski Store, M1, M2 i M3 (te pod miejscem na wyświetlacz) są inaczej zrealizowane, bez gumowej podkładki.
    Nie udało mi się znaleźć schematu ani serwisowego manuala tego telefonu (jeden jest dostępny niby do kupienia za kilkanaście dolarów w sieci, ale szukałem za darmo...), więc jedynym rzetelnym źródłem informacji o jego układzie może być nota katalogowa HT9205B:
    Dowiadujemy się z niej większej ilości informacji niż z instrukcji dla typowego użytkownika, m. in. tego że telefon wspiera numery o długości do 32 cyfr (tyle może zapamiętać jego pamięć), macierz klawiatury pracuje w konfiguracji 4x5, itp. itd.
    Schemat blokowy układu:
    Tablica tonów (wybieranie tonowe):
    Kilka schematów aplikacji bez LCD. Nie są to kompletne schematy telefonu:
    Stary polski telefon analogowy Cyfral C810 - wnętrze, częściowy schemat Stary polski telefon analogowy Cyfral C810 - wnętrze, częściowy schemat Stary polski telefon analogowy Cyfral C810 - wnętrze, częściowy schemat Stary polski telefon analogowy Cyfral C810 - wnętrze, częściowy schemat
    No i z LCD:
    Pokazano tu m. in. zasilanie z linii telefonicznej, sposób dostarczenia stabilnego 5V dla HT9205A (najprostszy niskoprądowy stabilizator na diodzie Zenera, tak jest taniej niż 7805), przełącznik odłożenia słuchawki ("hook off/hook on") dzięki czemu sama linia telefoniczna "wie" jaki jest stan telefonu.
    Na ostatnim schemacie widać też podłączenie LCD poprzez sterownik HT16XX - jak widać, zasadniczo potrzebne do tego są dwie linie cyfrowe, zegar (CLOCK) oraz DOUT (dane), czyli jest to prosty interfejs szeregowy.

Podsumowanie
    To będzie na tyle. Nie analizowałem dokładniej już płytki tego telefonu, bo raczej szanse na to, że ktoś będzie z nas taki serwisować w tym 2022 roku są małe. W czasach wszechobecnych smartfonów, wiek tego telefonu, niemalże całe 25 lat, może jedynie skłaniać do refleksji... skoro po 25 latach technologia zaszła tak daleko, to co będzie za kolejne 25 lat?
    Jeśli ktoś ma pełny manual bądź schemat tego telefonu to zapraszam do podzielenia się.
    Załączam notę HT9205A, jest tam nieco więcej informacji niż w temacie, w tym timingi komunikacji:

Cool? Ranking DIY
    About Author
    p.kaczmarek2
    Level 26  
    misiek1111
    Level 29  
    Sprzęt ma możliwość wybierania impulsowego na 20pps.
    Ciekawe, czy były centrale miejskie, które obsługiwały ten tryb.
    alek25
    Level 25  
    Z tej epoki dużo produktów pochodziło z Tajwanu i Chin, ale na pewno ten telefon nie był konstrukcji i produkcji polskiej.
    S_Goryl
    Level 13  
    Konstrukcja była pierwotnie chińska, następnie był on dostosowany do tego, aby spełniał Polskie Normy (obowiązywała wówczas homologacja).
    Tak przekonstruowany telefon lutowali Chińczycy i dostarczali go do Polski w postaci SKD (Semi-Knocked Down). W Polsce był składany do kupy i kontrolowany.
    Chodziło wtedy o koszty: o ile ze składaniem stricte elektroniki nie było problemów, to każda firma miała problemy z produkcją elementów mechanicznych, czyli obudowy i całej reszty. Taniej, chociaż mało ambitnie, było kupić elektronikę i mechanikę w komplecie.

Wiem, co mówię: to ja byłem w dwuosobowym zespole, który całą gamę telefonów marki Cyfral dostosowywał do wymogów polskiej sieci telefonicznej.

Co do schematu: Poszukam, gdzieś w archiwach firmy powinno to jeszcze być, ale ja tam od 20 lat nie pracuję, więc mogę działać tylko przez dawne znajomości.
    p.kaczmarek2
    Level 26  
    Dzięki za korektę.
    Jeśli macie gdzieś zachomikowane jakieś schematy tego lub innych podobnych urządzeń, których nie ma dostępnych w internecie, to zapraszam do podzielenia się. Z chęcią je zobaczę.
    PiotrekD
    Level 13  
    S_Goryl wrote:
    Konstrukcja była pierwotnie chińska, następnie był on dostosowany do tego, aby spełniał Polskie Normy (obowiązywała wówczas homologacja).
    Tak przekonstruowany telefon lutowali Chińczycy i dostarczali go do Polski w postaci SKD (Semi-Knocked Down). W Polsce był składany do kupy i kontrolowany.
    Chodziło wtedy o koszty: o ile ze składaniem stricte elektroniki nie było problemów, to każda firma miała problemy z produkcją elementów mechanicznych, czyli obudowy i całej reszty. Taniej, chociaż mało ambitnie, było kupić elektronikę i mechanikę w komplecie.

Wiem, co mówię: to ja byłem w dwuosobowym zespole, który całą gamę telefonów marki Cyfral dostosowywał do wymogów polskiej sieci telefonicznej.

Co do schematu: Poszukam, gdzieś w archiwach firmy powinno to jeszcze być, ale ja tam od 20 lat nie pracuję, więc mogę działać tylko przez dawne znajomości.

A to dobrze wiedzieć kto dopuszczał ten szmelc na rynek polski....
    i o ile dobrze pamiętam bez układu antylokalnego....